MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #61
Nakład: 3252 (odbiorców mailingu)

Spis treści:

Cytat tygodnia

"Nie każdemu zostało dane zapisanie swego imienia na kartach historii i literatury, dlatego nie można pozwolić dopuścić do własnej świadomości myśli
o bezsensownych staraniach i zaangażowaniu, o tym, że nikt poza samym sobą nie doceni trudu i wkładu jaki tchnęliśmy w jakąkolwiek pracę, bo wtedy ogarnie nas zwątpienie i przestaniemy czynić cokolwiek."

Simibion


Aktualności i ogłoszenia

Z przyjemnością informujemy, że dnia 10 listopada br. w godzinach przedpołudniowych nasz licznik odnotował 2.000.000 odwiedzin, z tej okazji już dzień wcześniej rozpoczęliśmy publikowanie miesięcznika "Racjonalista" ukazującego się w latach 1930-1933 - organu Warszawskiego Koła Intelektualistów Polskiego Związku Myśli Wolnej, którego czołowymi publicystami byli: Kotarbiński, Ułaszyn i Landau. Czytaj więcej...

"Gratulacje, gratulacje i jeszcze raz gratulacje. Cel - 1.000.000 miesięcznie, a zacznie się dziać lepiej. Miałem taki sen. Na wszystkich bilbordach w całej Polsce wielki napis: 
LUDZIE MYŚLCIE - TO NIE BOLI!!!
www.racjonalista.pl

Prawda, że piękny?"
Leszek Katnik

Nasz licznik tekstów zarejestrował 14 listopada br. 2500 artykułów. Jubileuszowym tekstem jest Dlaczego ludzie wierzą w dziwaczne rzeczy - fragmenty z rozdziału 3 książki Why People believe in Weird Things dra Michaela Shermera, redaktora i wydawcy czasopisma Skeptic; prezesa Skeptics Society, którego witamy wśród naszych publicystów. Nową autorką jest także dr Susan Blackmore, brytyjska badaczka, jedna z czołowych przedstawicielek teorii ewolucji memetycznej.

Sukcesy Działu Naukowego, nowy RSS

Wprowadzono dodatkową sondę, dla działu naukowego. Sondę tę będzie prowadził zespół redagujący nowinki naukowe.

Wprowadzono nowy RSS: dla nowin naukowych. Nasze nowiny naukowe są jednymi z najlepszych w polskim Internecie, stad poza tekstami, oferujemy również innym webmasterom nasze nowiny i ciekawostki naukowe. Można je mieć u siebie dzięki technologii RSS - zawsze aktualne nagłówki ukazujących się na bieżąco
nowin od razu na innych stronach: Więcej informacji. Nasz nowy RSS jest już w Cafe News czyli w popularnej przeglądarce news-ów z codziennej prasy internetowej. Aplikacja Cafe News jest najbardziej wyczerpującym źródłem aktualizowanych na bieżąco informacji w polskim Internecie.

Nowinki ukazywać się będą także na łamach gazetki studenckiej PRETEXT (Pomorska Akademia Pedagogiczna w Słupsku, Katedra Filozofii). Jest to niekomercyjne pismo, którego celem jest dotarcie do ludzi, zwłaszcza studentów, i ich intelektualne pobudzenie.

Lista publicystów

W związku z dynamicznym wzrostem liczby publicystów zmieniamy dotychczasowy układ nazwisk na alfabetyczny, mamy nadzieję, że ułatwi to czytelnikom zlokalizowanie poszukiwanego autora.

Prosimy publicystów o aktualizowanie swoich stopek autorskich oraz adresów e-mail.

Wyniki sondy 

"Nasza najgorsza wada narodowa", w której oddano 1751 głosów:

Zdaniem czytelników Racjonalisty jesteśmy społeczeństwem przede wszystkim zawistnym, zakłamanym i leniwym... Chyba dla poprawy nastroju należy wkrótce zaproponować sondę dotyczącą naszych zalet...Nowe teksty

 

Socjologia wiedzy i psychologia poznania świata - Piotr Jarco (14-11-2004)

W perspektywie socjologii wiedzy na czoło wysuwane są kwestie dotyczące historycznego kształtowania się wiedzy, sposobów jej kumulacji i przewartościowań, postępu poznawczego, pytanie o to co wprawia w ruch ludzki mechanizm wiedzotwórczy, jakie są jego siły napędowe?
Czytaj...

 

Prawo i porządek - Andrzej Koraszewski (14-11-2004)

Obiecujący państwo prawa liberałowie okazali się najlepszymi sojusznikami gangsterów i aferzystów i, bynajmniej tego nie chcąc, stworzyli swego rodzaju społeczne zapotrzebowanie na wodzów obiecujących "prawo i porządek". Ich winą była odmiany słodka naiwność
Czytaj...

 

Dlaczego ludzie wierzą w dziwaczne rzeczy - Michael Shermer (14-11-2004)

Jak błądzi myślenie? Dwadzieścia pięć błędów rozumowania, które prowadzą nas do wiary w dziwaczne rzeczy. Herezja nie oznacza racji. Niewyjaśnione nie jest niewyjaśnialne. Rozumowanie po fakcie. Zbieg okoliczności. Reprezentatywność
Czytaj...

 

O prawdziwym szlachectwie - Andrzej Rusław Nowicki (14-11-2004)

Nie jest rzeczą słuszną nazywać ludzi szlachetnymi, jeśli sami swoją własną dzielnością nie wystawili sobie świadectwa szlachectwa. Najświetniejszym jest ten gatunek szlachectwa, dzięki któremu ktoś sam przez się góruje nad tłumem wielkością swego ducha.
Czytaj...

 

Dwa porządki - Jan M. Fijor (14-11-2004)

Poczta jest państwowa, monopolistyczna, nie ma więc konkurentów. Prywatny "Michalczyk" wie dobrze, że jeśli mnie rozzłości, niedostatecznie o mnie zadba, pójdę do Bliklego, Górskiego czy Kowalskiego. Jeśli poczta mnie rozzłości, mogę najwyżej pójść do diabła.
Czytaj...

 

Wydajność oświaty - Andrzej Koraszewski (09-11-2004)

Wypowiada się czasem twierdzenia o tym, że szkoły polskie są na takim samym poziomie co szkoły zachodnie. Ile w tym prawdy? Zachwycają nas sukcesy najlepszych, ale nasz system szkolnictwa jest jako całość koszmarnie niesprawny. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy?
Czytaj...

 

O prawdziwych religiach - Andrzej Rusław Nowicki (09-11-2004)

Wyznawcy każdej religii uważają zawsze tylko swoją religię za prawdziwą, a wszystkie inne za fałszywe. Nauczyciela mego, doktora Bruna, oskarżano o to, że wszystkie religie uważa za fałszywe, a przecież to on właśnie uważał, że jest wiele religii prawdziwych.
Czytaj...

 

Kiedy powstały pierwsze gwiazdy - Agnieszka Dutka (08-11-2004)

Gwiazdy są dla mnie jak malutkie promyczki rozświetlające mroki nocy i mroki mojej duszy. Wraz z życiem są najwspanialszym osiągnięciem natury. Mimo iż wiem, że nie są nieśmiertelne są dla mnie odpowiednikiem spokoju, nieskończoności i ponadczasowego piękna
Czytaj...

 

Maść na szczury - Richard Dawkins (07-11-2004)

Od Sokratesa, poprzez Hume'a do dzisiaj, ludziom rozumu, którzy wyrzekali się dziecięcego poczucia bezpieczeństwa, jakie dają irracjonalne przesądy, rzucano wyzwanie: "Dobrze ci mówić teraz. Poczekaj tylko aż będziesz na łożu śmierci. Szybko zmienisz zdanie"
Czytaj...

 

Dlaczego nie lubię Agnosiewicza? - Radosław Żyszczyński (07-11-2004)

Piszę ten list, aby wyjaśnić, dlaczego i za co nie lubię szefa serwisu racjonalistycznego. Dla nie jest on człowiekiem złej woli, demagogiem, szkodliwym propagatorem. Na wstępie wyjaśnię, że wcale nie jestem fanatykiem.
Czytaj...

 

Typologia grup satanistycznych - Piotr Szarszewski (07-11-2004)

Przyglądając się debacie dotyczącej polskiego satanizmu, dostrzega się wyraźny chaos w dziedzinie nazewnictwa. Najwygodniejszą i najprostszą metodą na wprowadzenie porządku przy opisie zjawiska jest wymienienie form kultu, jakie ten w Polsce przyjął
Czytaj...

 

Syn czy córka? - Krzysztof Szymborski (07-11-2004)

W 1997r. brytyjski lekarz Paul Rainsbury ogłosił, że zakłada prywatną klinikę ginekologiczną, która świadczyć będzie usługi dotyczące wyboru płci przyszłego dziecka, poczętego metodą zapłodnienia in vitro.
Czytaj...

 

Refleksje koreańskie - Jan M. Fijor (07-11-2004)

Kiedy w 1961 roku generał koreański Park Chung Hee dokonał przewrotu wojskowego i przejął dyktatorską władzę w Republice Korei, tworząc zręby przyszłej potęgi przemysłowej kraju, dochód narodowy na głowę mieszkańca tego kraju stanowił 1/6 dochodu ówczesnej Polski
Czytaj...

 

Moc modlitwy - Maciej Sosnowski (07-11-2004)

Perfidni szarlatani - pochodzący głównie z USA - rozpisują się o rzekomych nieograniczonych mocach naszych umysłów, twierdzą, że wystarczy niezachwiana wiara w sukces a wszystko stanie się możliwe. Kupczą cudami niczym straganiarz kiszoną kapustą!
Czytaj...

 

Rodzeństwo Jezusa w świetle Biblii - Jerzy Sędziak (07-11-2004)

Jeden z apologetów opublikował sążnisty i mętny wywód mający dowodzić, że bracia i siostry Jezusa o których jasno pisze Biblia w istocie nie są braćmi i siostrami Jezusa, oraz tego, że kult maryjny, który jest sprzeczny z Biblią - ma w Biblii swoje uzasadnienie...
Czytaj...

 

Polska plemienna - refleksje - Andrzej Koraszewski (05-11-2004)

Zmiana ordynacji wyborczej jest niezbędna. Już zniesienie możliwości omijania progu wyborczego utrudnia polityczne manewry, które można by określić jako przegrupowywanie ławic piranii. Należy zapytać wyborcę co woli: spotkanie z ławicą piranii, czy z rekinem?
Czytaj...

 

Irracjonalny mit intuicji - Krzysztof Morcinek (05-11-2004)

Często intuicja jest przeciwstawiana racjonalności. Racjonaliści nie mają powodów, aby egzorcyzmować pewną konstruktywną rolę intuicji w naszych decyzjach i działaniach. Cóż to za cudo owa intuicja? Czy to coś nadnaturalnego, cudownego, irracjonalnego?
Czytaj...

 

Duński raj - Jan M. Fijor (05-11-2004)

Dania wedle ekspertów z OECD ma być rajem na Ziemi, oazą dobrobytu, najbardziej konkurencyjnym rynkiem Europy, tymczasem istniejący system, biurokracja i wysokie podatki są tam dla biznesu i biznesmenów utrapieniem.
Czytaj...

 

Potęga memu memu - Susan Blackmore (04-11-2004)

Czym jest mem? Memosfera. Memy a nasz umysł czyli człowiek jako małpa zarażona memami. Memetyka a genetyka. Ewolucja genetyczna a kulturowa - koewolucja? Religie jako wirusy umysłu. Memetyczna teoria altruizmu. Autorka "Maszyny memowej" rozwija koncepcję Dawkinsa
Czytaj...

 

Problemy z inteligencją - Krzysztof Szymborski (04-11-2004)

O sukcesie życiowym decyduje tak wiele czynników - "dobre urodzenie", upór, pracowitość czy wreszcie zwykły łut szczęścia - że inteligencja, choć bezsprzecznie przydatna, ma jedynie ograniczoną wartość praktyczną. A jeśli nawet, to czym ona w końcu jest?
Czytaj...

 

Darmocha - Jan M. Fijor (04-11-2004)

Wyobraźmy sobie, że oto Sejm, w trosce o wyżywienie narodu uchwalił prawo do "darmowej" żywności. Brzmi to może jak utopia, ale jest możliwe. Skoro mamy "bezpłatne" szkolnictwo czy "bezpłatną" służbę zdrowia, równie dobrze możemy mieć "bezpłatne" wyżywienie
Czytaj...

 

Księgarnia Racjonalisty

Nowości:

Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Agnieszka Dutka, Grzegorz Kozłowski


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Licheń pod lupą (03-11-2004)
Autor: Ks. Adam Boniecki
Źródło: Onet/Tygodnik Powszechny
Czy pieniądze zbierane na budowę bazyliki wędrowały do rąk krewnych kustosza?
Zgłoszone przez: Roman
Czytaj..

5 mln dotacji dla świątyni (06-11-2004)
Autor: (PAP)
Źródło: http://biznes.interia.pl/
5 mln zł dotacji budżetowej na budowę Świątyni Opatrzności Bożej
Zgłoszone przez: luw
Czytaj..

Obrona Nietzschego (08-11-2004)
Autor: Mateusz Banasik
Źródło: www.ateista.pl
Polemika Mateusza Banasika z artykułem Petera Kreefta opublikowanym w Katolickim Serwisie Apologetycznym. Kreeft wypacza całkowicie biografię znanego filozofa Friedricha Nietzschego, nasz redaktor podejmuje się jego obrony.
Zgłoszone przez: jeyes
Czytaj..

Duch i dusza ... (09-11-2004)
Autor: Włodzisław Duch
Źródło: UMK Toruń
Pojęcia duszy i ducha przez tysiące lat stosowane były do wyjaśniania różnych aspektów natury ludzkiej i do pewnego stopnia nadal wpływają na jej rozumienie. W pracy autor analizuje źródła tych pojęć.
Zgłoszone przez: Baltar
Czytaj..

Kościół nawołuje do buntu (12-11-2004)
Autor: MIROSŁAW IKONOWICZ
Źródło: Onet/Przegląd
Socjalistyczny rząd Hiszpanii chce ograniczyć finansowanie Kościoła
Zgłoszone przez: Roman
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy... 
Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Społeczeństwo i matematyka
POMOCY!!!
Pytanie
64 pytania
czwarty wymiar....
Cenzura czy autocenzura?
Radosław
Czym jest czas (i czy w ogóle jest)?
Wieczność materii
Rocznica
Kwazary
Odp: Czy to już było?
pycha na start
Wielkie nic.
2.000.000!!!
Psychologia dla mas...
O sw.Stanislawie
"Naród wybrany"
Wierność papieżowi konieczna
adaptacje
Co by było, gdyby...
Okres Sędziów
W obronie Marszu Równości
Przeprosiny
Poza dobrem i złem?
Firefox, Mozilla Archive Format a sprawa forum
memy
"Racjonalnie" spojrzenie na matematykę w ujęciu biologa...
Pytanie o artykuły p. Fijora
Apostazja - argumenty za i przeciw
Trzy wolnomyślne postulaty

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki
Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

http://www.therationalist.eu.org/
A European forum for reason and rationality.Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...
News
Editor: Anna Słota
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.