MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #73
Nakład: 5481 (odbiorców mailingu)

Spis treści:
 
Cytat tygodnia

Prawo do samostanowienia

"Nie może być ani wolności, ani równości, ani pełnej ludzkiej godności dla kobiet tam, gdzie nie ma prawa do decydowania o własnym ciele. Kiedy pytamy, czy kobieta urodzi, czy też nie urodzi dziecka, powinniśmy słuchać tylko jednego głosu - głosu sumienia tej kobiety i jej świadomego wyboru."

Betty Friedan (za "Świat bez kobiet", Agnieszka Graff)


Aktualności i ogłoszenia

Pragniemy pochwalić się przed naszymi czytelnikami reklamą, jaką zrobił nam miesięcznik Wiedza i Życie zamieszczając wizerunek naszej strony głównej (niestety sprzed wprowadzenia zmian w jej układzie) wraz z notką: "www.racjonalista.pl Nauki humanistyczne w czystej postaci. Strona kieruje się zasadami żelaznej logiki, skłania do zadumy i polemiki". Dziękujemy.

Ta wzmianka świadczy o naszej dobrej passie, co potwierdza także przekroczenie 5 maja liczby 4.000.000 odsłonięć.
Staramy się bardzo zaspokajać potrzeby naszych czytelników, dlatego przygotowaliśmy dla nich interesującą propozycję w postaci możliwości zapoznania się z nowościami innych serwisów posiadających RSS: Wiadomości z innych serwisów.

Poza tym mamy jak zwykle do zaoferowania dużą rozpiętość tematyczną naszych artykułów, w tym sporo dotyczących strefy wpływów Islamu. Publikujemy także krytyczny, ale bardzo interesujący artykuł dotyczący buddyzmu autorstwa Michaela Parenti politologa, historyka, publicysty i wykładowcy, autora kilkunastu książek i setek artykułów, laureata wielu nagród. Tekst został opatrzony komentarzem Andrzeja Koraszewskiego. Krytycznym tekstem dotyczącym naszej polskiej współczesności debiutuje w Racjonaliście Stefan Rieger  - krytyk muzyczny, dziennikarz oraz publicysta. Możemy także zapoznać się z ofertą pracy holenderskiej w tłumaczeniu Ilony Boska.


Sondaż Racjonalisty

W związku z pierwszą rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
zapytaliśmy naszych czytelników o ich odczuwanie zachodzących zmian, które przyniosło mieszkańcom naszego kraju członkostwo w tej organizacji:
Rok w UE, coś się zmieniło?
41.8% (466 głosów) -> ceny
21.4% (239 głosów) -> możliwości
6.8% (76 głosów) -> marzenia
1.9% (21 głósów) -> ludzie
9.8% (109 głosów) -> granice
18.3% (204 głosów) -> wszystko po staremu
Oddano łącznie 1115 głosów.
Wygląda na to, że rok to za mało aby zauważyć bardziej znaczące zmiany. Wszystko ciągle przed nami. Tę opinię potwierdza także nasza kolejna sonda, zapraszamy do udziału.


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Serdecznie zapraszamy do wypełnienia deklaracji zainteresowania stowarzyszeniem racjonalistów. Stanowi to warunek konieczny otrzymania możliwości zapoznania się z bieżącymi pracami stowarzyszenia i wzięcia udziału w dyskusjach. Każdy kto może zaoferować swój czas, umiejętności lub chce podzielić się pomysłami czy nawet tylko spostrzeżeniami jest mile widziany.

Forum dyskusyjne PSR

Ostatnie wątki PSR:
Po spotkaniu "Za kulisami"
Jedzie ktos z Podkarpacia?
APEL DO SPOŁECZEŃSTWA
Czy jedzie ktoś z trójmiasta???
Potrzebny programista
I Zjazd PSR w Bełchatowie informacje
Nasze oświadczenia, apele i monity
Racjonalistyczne imprezy - rozkład jazdy
Spotkanie w Katowicach
Co najwazniejsze??
Kilka uwag organizacyjnych....
A co o etyce sądzicie?
znów Polska południowa
Co z Bełchatowem?Nowe teksty

Dwa sceptycyzmy - Andrzej Koraszewski (16-05-2005)

Sceptycyzm to odmowa wiary w zjawiska nadprzyrodzone, niewyjaśnialne przy pomocy nauki, sprzeczne z doświadczeniem i wiedzą o prawach tego świata. Sceptyk odsłaniający tricki iluzjonisty psuje zabawę. Człowiek opowiadający jak zrobił w zbożu piktogram nie jest medialnie ciekawy, niewierny Tomasz kwestionujący cud jest wrogiem ludzkości. Sceptycy są nudni, odbierają opium. Jest jeszcze jeden rodzaj sceptycyzmu - nieufność społeczna, tradycja filozofii homo homini lupus est. Żyjemy w kraju nadzwyczajnej podejrzliwości, podejrzliwości do państwa i jego agend, podejrzliwości do polityków, podejrzliwości do sądów, podejrzliwości do prasy, podejrzliwości wobec różnych grup zawodowych, podejrzliwości wobec sąsiadów
Czytaj...

 

Krzyż Święty Jezusa Chrystusa Pana Naszego - Andrzej S. Przepieździecki (16-05-2005)

Jasienica pokazuje jak powstają legendy. Otóż zdarzyło się tak, że król polski Bolesław zaciukał biskupa. Współczesny tym zdarzeniom kronikarz, opisał to zdarzenie. W tym opisie nie ma ani słowa o jakichkolwiek zdarzeniach nadprzyrodzonych, towarzyszących zakatrupieniu biskupa. To samo zdarzenie opisał inny zakonnik tyle, że około dwieście lat późnej. W tym drugim opisie aż roi się od cudów, które miały miejsce w momencie śmierci krakowskiego biskupa. Nie dziwi mnie to zupełnie, bo w tej dziedzinie nic się od średniowiecza nie zmieniło. Ludzie chcący wierzyć, wierzą bez oglądania się na realizm przedmiotu wiary. Ale czy są tego jakieś granice? Te rozważania doprowadziły mnie na skraj przepaści etycznej. A było to tak...
Czytaj...

 

Ewolucjonistyczny kreacjonizm - Wiesław Jaszczyński (15-05-2005)

W stosunku Kościoła do ewolucjnizmu można zauważyć bardzo charakterystyczną cechę Kościoła: jeżeli czegoś przeciwnego nie da się zwalczyć to należy to adoptować do własnych celów. Kościół, przedstawiciel teorii kreacjonistycznej opartej na Biblii, próbuje szukać kompromisów z przedstawicielami ewolucjonizmu, ale wychodzą z tego śmieszne potworki. Najlepiej chyba ujął taki mariaż ewolucjonizmu i kreacjonizmu nasz świetny szczeciński rysownik p. Leszek Żebrowski. Obraz ten w dużym wymiarze wisiał u mnie na ścianie w Ministerstwie Zdrowia, wzbudzając ogromne zainteresowanie. Tłumaczyłem wtedy, że przedstawia on właśnie połączenie ewolucjonizmu i kreacjonizmu, od kiedy Watykan uznał teorię Darwina.
Czytaj...

 

Dziesięć przykazań według Ayaan Hirsi Ali - oprac. Arjan Visser (14-05-2005)

Papież Jan Paweł II zajmuje pierwsze trzy miejsca na liście bestsellerów włoskiej gazety La Stampa. Na miejscu czwartym jest somalijska ateistka - Ayaan Hirsi Ali. Trzy lata temu nikt nie słyszał w Holandii o Ayaan Hirsi Ali z Somalii. W tej chwili każdy wie, kim ona jest. Jest muzułmanką, która niemiłosiernie krytykuje islam. Jest znaną kobietą-politykiem, członkiem Sejmu i ma status kontrowersyjnej gwiazdy, przez niektórych kochanej a przez innych nienawidzonej.
Czytaj...

 

Kościół i państwo w nauczaniu Jana Pawła II - Paweł Borecki (12-05-2005)

Relacje instytucjonalne między Kościołem a państwem nie stanowiły pierwszoplanowego przedmiotu rozważań w nauczaniu społecznym Jana Pawła II. Dla rekonstrukcji papieskiej koncepcji odniesień wymienionych podmiotów pomocne okazują się zatem zwłaszcza wypowiedzi na temat praw człowieka, roli Kościoła i duchowieństwa we współczesnym świecie, czy miejsca pierwiastka konfesyjnego w życiu publicznym... Charakterystyczne jest, że w końcowym okresie swego pontyfikatu Jan Paweł II reprezentował stanowisko kwestionujące autonomię państwowego porządku prawnego wobec norm o wyraźnie religijnej konotacji. Przywodzi to na myśl bardziej wystąpienia papieży przedsoborowych, niż następcy Jana XXIII i Pawła VI.
Czytaj...

 

Bush 'olewa' prawa człowieka - Theo van Boven (12-05-2005)

Uderzające jest, że Ameryka nie bierze udziału w żadnym z licznych, ważnych międzynarodowych działań w dziedzinie praw ekonomicznych i socjalnych, przeciwko dyskryminacji kobiet i respektowaniu praw dziecka. Zresztą w stosunku do tych ostatnich Ameryka razem z Somalią są jedynymi krajami, które nie chcą tego prawa uznać. I jeszcze to, że Ameryka stanęła po negatywnej stronie paktu praw człowieka, zabraniając swoim obywatelom prawa do składania skarg w instytucjach międzynarodowych. Smutnym jest też fakt, że Bush prowadzi kampanię przeciwko Trybunałowi Międzynarodowemu w Hadze, ze względu na obawy przed oskarżeniami pod adresem amerykańskich wojskowych i polityków. USA wypowiedziały także wcześniej przyjętą zgodę na podporządkowanie Trybunałowi Międzynarodowemu w Hadze, który zajmuje się rozpatrywaniem kwestii spornych pomiędzy państwami - pisze profesor prawa międzynarodowego z Maastricht
Czytaj...

 

Kargul na urzędzie - Witold Filipowicz (12-05-2005)

"Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie". Ta pamiętna kwestia w jednej z klasycznych już komedii polskich rozbawiała przez lata widzów. I nadal rozbawia. O ile płynie z ekranów. Nieco mniej zabawnej wymowy nabiera, gdy się materializuje w rzeczywistości. Wnikając głębiej w regulacje ustawy o służbie cywilnej można odnieść wrażenie, że oto przenosimy się w świat kargulowej filozofii myślenia. Niejasne przeczucia umacniają się wraz z poznawaniem praktycznych sposobów stosowania tych interesujących regulacji. Mamy więc system służby cywilnej taki, jaki mamy. Z konsekwencjami czyjejś radosnej twórczości legislacyjnej w postaci sądów kapturowych, karkołomnej ekwilibrystyki interpretacyjnej, castingów do gabinetów osobliwości i odprawiania egzorcyzmów.
Czytaj...

 

Kim nie byli ewangeliści - Roman Zaroff (12-05-2005)

Oczywisty fakt, że żaden z autorów ewangelii kanonicznych nie tylko nie był apostołem ale nawet, podobnie jak Paweł z Tarasu, nigdy Jezusa na oczy nie widział, ani nie brał osobistego udziału w wydarzeniach, które opisywał, okazuje się oczywistym tylko dla religioznawców i historyków. Okazuje się, że tak zwany "szeregowy wierny" nie ma o tym pojęcia a ksiądz proboszcz wcale nie chce owego wiernego wyprowadzać z błędu. Istnieje wiele argumentów potwierdzających ową tezę oraz napisano na ten temat całe tomy. Omówimy tu tylko niektóre najbardziej oczywiste w przypadku każdego z ewangelistów.
Czytaj...

 

Raport - Irak: Strefa Środkowo-Południowa - (12-05-2005)

Strefa Środkowo-południowa zwana jest również "polską strefą międzynarodową". Międzynarodowy charakter strefie stabilizacyjnej nadaje dywizja, w skład której wchodzą żołnierze 19 narodowości. Minister Spraw Zagranicznych wysłał do Iraku w lipcu 2003 r. Misję rekonesansową MSZ. Jej głównym celem była analiza sytuacji panującej w strefie. Misja zapoznała się w szczególności z sytuacją społeczno-polityczną, ekonomiczną oraz w sferze bezpieczeństwa, panującą w 5 prowincjach strefy Środkowo południowej tj. w al-Hilli, Karbali, Nadżafie, Qadisiji i Wasit. Wynikiem prac misji rekonesansowej jest niniejszy Raport.
Czytaj...

 

Złote myślątka - Andrzej Koraszewski (12-05-2005)

Codziennie chodził do salonu intymnego masażu, w którym zabiegi wykonywała niewidzialna ręka rynku. Panem et circenses - chleb kupujcie za kuroniówkę, a igrzyskami będą sprawozdania z posiedzeń parlamentarnych speckomisji. Uwaga: w przejściu podziemnym do Europy grasują handlarze wartościami. Metafizyka - nareszcie jakaś meta bez tej okropnej fizyki. Konsumpcjonizm: naganna postawa bliźnich. Wykwintnie wymawiał słowo plebs, nie wiedząc, że sam jest tylko podróbką człowieka z czasów antycznych. Nie budujmy tam dla ludzkiej myśli, powodują labilność neuronów, niszczą synapsy, zanieczyszczają środowisko. Jakiś sądek kapturkowy skazał mój narodek na krzesełko martyrologiczne.
Czytaj...

 

Dwanaście Plemion Izraela cz.2 - Krzysztof Sykta (12-05-2005)

Prezentacja kolejnych mitów zodiakalnych Starego Testamentu: Błogosławieństwo Mojżesza (Ks. Powt. Prawa 33.1-29); Spis Zastępów (Ks. Liczb 1.1-4.49); Wizja Ezechiela (Ks. Ezechiela 1.1-28)
Czytaj...

 

Dwanaście Plemion Izraela cz.1 - Krzysztof Sykta (12-05-2005)

Dwunastu mężczyzn, z których część zostaje porównana do zwierząt, oraz jedna kobieta stanowią idealne odzwierciedlenie zodiaku z jego parą bliźniąt (mityczni synowie burzy) oraz wojowniczą Isztar. - Mitologia zodiakalna Księgi Genesis.
Czytaj...

 

Dwanaście Prac Heraklesa - Krzysztof Sykta (12-05-2005)

Dwanaście Prac Heraklesa jest typowym mitem solarnym, którego kosmologiczny charakter rozpoznawany był już w czasach starożytnych. Mitem solarnym, a jednocześnie sakralnym, zajmującym centralną pozycję w wierzeniach i misteriach orfickich. Herakles jest kolejnym, obok Gilgamesza i Samsona, słonecznym herosem podróżującym drogą Słońca, przemierzającym kolejne stadia słonecznego cyklu.
Czytaj...

 

Wiedza i Mit - Krzysztof Sykta (12-05-2005)

Mit jest swego rodzaju rzeczywistością, światem zakrytym i niezbadanym, w którym wszystko jest pierwsze, istniejące nieustannie, odwieczne i niezgłębione. Jest krainą, która czerpie swe pożywienie z głębin ludzkiej podświadomości, bez której nie jest w stanie żyć i którą jednocześnie tworzy, kształtuje w akcie subkreacji.
Czytaj...

 

Odyseja - Krzysztof Sykta (12-05-2005)

Odyseja jest najważniejszym mitem kardynalnym, tzn. mitem, w którym pojawiają się odniesienia jedynie do czterech głównych znaków zodiaku, znaków królewskich stanowiących "rusztowanie" niebios.
Czytaj...

 

Szlakami Bessów - Witold Stanisław Michałowski (11-05-2005)

Starożytny bóg Bes na boskim etacie przetrwał blisko 3 tysiące lat! Jego popularność stanowiła autentyczne zagrożenie dla kohort nowych świętych wędrujących na ołtarze. Popularny wśród pospólstwa tańczący bóg był poważnym konkurentem dla surowych i cnotliwych aż do znudzenia propagujących umartwienie i ascezę chrześcijańskich świętych. Należało więc konkurenta raz na zawsze unieszkodliwić, zawieszając mu na piersi symbol Szatana i w dodatku z pięcioramienną gwiazdą na czole... Nazwanie Besa - babuino, czyli małpą, uratowało rzeźbę przed zniszczeniem. Biskupi Rzymu we wczesnym średniowieczu nie byli zbyt tolerancyjni. Świątynie pogańskich bogów uznanych za wyobrażenia szatanów zawzięcie niszczono i demontowano... Tymczasem po stepowej autostradzie, nadciągnęli z podnóży Ałtaju i tybetańskich płaskowyżów Hunowie, Goci, Awarowie, Bułgarzy, Pieczyngowie, Połowcy, Tatarzy i nasi mityczni przodkowie - plemię Sarmatów. Były to nie tylko ludy tureckie, ale wyznawali kult Jedynego Wszechmocnego Boga Niebios Tengri, którego znakiem był równoramienny krzyż... Rosyjscy autorzy Nosowskij i Fomienko w książce "IMPERIA (nowaja chronologia)" wyraźnie dają do zrozumienia, że Etruskowie to byli rossyjanie mieszkańcy dzisiejszej Rosji.. ETO RUSSKI - Etruski... Autor kreśli błyskotliwą hipotezę o pochodzeniu nazwy Bieszczadów od prehistorycznego ludu Bessów. Co z tym wszystkim wspólnego mają Łemkowie?
Czytaj...

 

Spotkanie ze starą - Bogdan Miś (11-05-2005)

Ostatnio przydarzyło mi się coś niezwykle miłego. Nawiązałem otóż na nowo kontakt z prawdziwą przyjaciółką sprzed lat, z którą kontakt straciłem - proszę sobie wyobrazić - ze względów... politycznych. Znikła po prostu bezgłośnie z mojego zasięgu po wiadomych przemianach; okazało się, że w naszym nowym świecie nie ma dla niej miejsca. Ubolewałem nad tym wielce; podjąłem nawet jakieś starania, by dowiedzieć się o jej losy - ale, jak to z mężczyznami bywa, nie przyłożyłem się do tego chyba zbytnio. Przyjąłem do wiadomości, że pewnie jakoś zginęła w wirze Historii... Tymczasem powróciła. I to - wyobraźcie sobie - w jeszcze lepszej kondycji niż była przed laty. Nadal niezwykle interesująca, ze wszystkim znajomymi - tak smakowitymi i uroczymi - kącikami...
Czytaj...

 

Niebezpieczne usprawnienie - Witold Filipowicz (11-05-2005)

Przewlekłość postępowań sądowych jest znana. Tyczy to w zasadzie wszystkich rodzajów spraw, w tym i postępowań przed NSA. Od 1 stycznia 2004 r. obowiązują nowe przepisy postępowania przed sądami administracyjnymi. Podstawową zmianą jest wprowadzenie w życie konstytucyjnej zasady o dwuinstancyjności postępowania sądowego. Pośród wielu nowych rozwiązań warto zwrócić uwagę na zmianę sposobu wnoszenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Czytaj...

 

Radykalne Oświecenie - Yoram Stein (10-05-2005)

Cywilizowanemu społeczeństwu nie potrzeba religii. Historyk Jonathan Israel napisał "Radykalne oświecenie" - o nurcie, w którym nie ma miejsca dla Boga. W XVII w. prawie wszyscy wierzyli w wyższe moce kierujące światem. Dzięki naukowej rewolucji Newtona odkryto, że natura może być wyjaśniona za pomocą praw matematyki. Racjonalizm Kartezjusza spowodował, że ich wątpliwości zaczęły rosnąć. Spinoza był tym, który w swych traktatach wyciągnął z rozwoju nauki najbardziej radykalne wnioski. Odrzucił on istnienie Boga panującego nad zjawiskami natury i czyniącego cuda. Twierdził, że zamiast bać się, człowiek powinien badać naturę i jej prawa. Inaczej niż umiarkowani myśliciele Oświecenia jak John Locke, zwolennicy radykalnego oświecenia uważają, że wolność osobista jest ważniejsza niż wolność religijna. Tolerancja dotyczy według Spinozy przede wszystkim wolności jednostki a nie istnienia obok siebie różnych kościołów i jeszcze mniej wolności kościelnych struktur zwiększających zwolenników kościoła, bogactwa kościoła i wolności do budowania kościelnych, naukowych instytucji.
Czytaj...

 

Eurokonstytucja czyli konstytucja czego? - Andrzej Koraszewski (10-05-2005)

Przyjęcie dziesięciu nowych państw członkowskich radykalnie zmieniło sytuację w Unii, niosąc zagrożenie całkowitym paraliżem decyzyjnym. Z tego punktu widzenia dotychczasowe traktaty wymagają rewizji i stworzenia mechanizmów uniemożliwiających ustawiczne blokowanie wszelkich projektów. Czy przedstawiony projekt konstytucji spełnia ten warunek? Aleksander Smolar twierdzi, że w obecnych warunkach jest to najlepszy projekt, jaki można było osiągnąć. Wielu innych autorów (głównie brytyjskich) wyraża opinię, że jest to dokument zbyt obszerny, a zarazem zbyt ogólny, że zamiast koncentracji wyłącznie na zasadach dyskutowania, podejmowania decyzji i podziału kompetencji, próbuje uregulować wszystko. Równocześnie w projekcie konstytucji nie ma odpowiedzi na pytanie czy Unia jest państwem federacyjnym, względnie czy zmierza do tego, aby być takim państwem. Osobiście (nie bez pewnych niepokojów) opowiadam się za Zjednoczoną Europą, czyli za państwem federalnym, bez udawania, że Unia jest jakimś półpaństwem.
Czytaj...

 

Enuma Elisz: Armia Tiamat - Krzysztof Sykta (10-05-2005)

W Enuma Elisz młody gniewny bóg Marduk rusza do boju by rozprawić się ze starym, skostniałym bagnem odrzuconego panteonu. Bogini Matka zostaje rozdarta przez boga burzy, przez męskiego następcę, który narzuci nowy, patriarchalny porządek, przy okazji stwarzając świat. - Zodiakalne aspekty babilońskiego eposu.
Czytaj...

 

Fantazje ewangelistów - Roman Zaroff (10-05-2005)

Wielu poważnych historyków zajmujących się literaturą biblijną uznaje, że Nowy Testament nie jest dziełem historycznym a eschatologicznym, gdzie prawda historyczna jest jedynie mało istotnym tłem, manipulowanym i zmienianym bez większych ceregieli dla potrzeb natury religijnej. Nowsze badania historyczne ukazują, że komponent fikcyjny stanowi znaczą część, jeśli nie przeważającą większość materiału narracyjnego w Nowym Testamencie a zwłaszcza w czterech ewangeliach, jak również, że ewangelie były napisane w późniejszym niż to się dotychczas przypuszczało okresie.
Czytaj...

 

Przyjazny feudalizm. Mit Tybetu - Michael Parenti (09-05-2005)

Dzieje chrześcijaństwa, judaizmu, hinduizmu i islamu są mocno zaprawione przemocą. Przez wieki ich zwolennicy powoływali się na mandat Boży, by masakrować niewiernych, heretyków, a także współwyznawców. Niektórzy ludzie twierdzą, że buddyzm jest inny, że stanowi wyraźny kontrast w stosunku do chronicznej przemocy innych religii. Niewątpliwie dla niektórych wyznawców z Zachodu buddyzm jest bardziej dyscypliną duchową i psychologiczną niż teologią w zwykłym sensie tego słowa. Oferuje techniki medytacji, które podobno działają na rzecz oświecenia i poczucia harmonii z samym sobą. Buddyzm jednak, jak każdy inny system wiary, należy osądzać nie tylko na podstawie jego nauczania, ale i na podstawie świeckiego zachowania jego orędowników.
Czytaj...

 

Nawrót Średniowiecza - Stefan Rieger (09-05-2005)

Minął już czas żałoby i myślę, że byłoby zdrowo wybić maleńką szczelinę w nazbyt szczelnym murze nabożnej jednomyślności. - pisze dziennikarz RFI i publicysta Tygodnika Powszechnego. - Pod jednym przynajmniej względem jest nawet gorzej, niż w średniowieczu. Wtedy istniała instytucja Błazna, któremu wszystko wolno. W dzisiejszej Polsce nawet Błaznowi nie wolno tykać jednego tematu... Przekonał się o tym Antoni Pośpieszalski, nazywany przez niektórych "świeckim biskupem", mądry i odważny starzec, człek wierzący i wybitny znawca teologii, który przez lata w paryskiej "Kulturze" pisał "bez namaszczenia o religii". Pośpieszalski został w styczniu niemalże zaszczuty, gdy ośmielił się napisać, że "pontyfikat Jana Pawła II był nieszczęściem dla Kościoła"... Zagubione społeczeństwo, od furmana po Noblistę, znalazło sobie wreszcie Ojca, ulegając przyśpieszonej infantylizacji. Papież, by ująć rzecz językiem Gombrowicza, Polaków upupił. Pozbawił ich zdolności myślenia o sprawach zasadniczych, we wszystkim ich wyręczając. Zaopiekował się ich umysłami tak troskliwie, że swą opiekuńczością je zadusił. Czy można przyglądać się obojętnie temu, jak więdnie wolna myśl, jak sformatowany jest odtąd światopogląd, jak rozszerza się sfera tabu, w głowach i w życiu publicznym?
Czytaj...

 

Ojciec Obirek nie lubi kremówek - Mariusz Agnosiewicz (09-05-2005)

Ojciec Obirek, "przyjaciel ateistów", któremu władze zakonne wydały nakaz milczenia, pojawił się w programie Cafe Cultura w TVP2. Wraz z Zygmuntem Baumannem i paroma innymi publicystami piętnował historię Kościoła i jego związki z Europą. Było pikantnie! Wszystko w obecności wyraźnie zdezorientowanego gospodarza programu, Jerzego Stuhra. Już w trakcie emisji programu na forum Frondy, gdzie przeważają katolicy "bardziej katoliccy od papieża", pojawiły się roznamiętnione komentarze. "Ojciec doktor habilitowany dokłada sobie pod kocioł, ban od zakonu na pół roku to maleńko dla takiego harcownika" - czytamy. W tym samym dniu agencje donoszą, że Watykan mocno uderzył w liberalny katolicyzm i w tamtejszą jezuicką gwiazdę medialną - ojca Thomasa J. Reese. Papież Benedykt rozpoczyna rządy...
Czytaj...

 

Świadome zdecydowanie się na bezdzietność - Marjorie Tjon A Fong (09-05-2005)

Świadoma bezdzietność zdaje się być całkowicie zaakceptowana w Holandii, ale często nawet i tutaj kobiety muszą bronić swojego wyboru. Wolność jest dla wielu kobiet decydującym czynnikiem przy tej decyzji i wiele z nich decyduje się po studiach na bezdzietność, bo chce mieć partnerskie relacje pracując i robiąc karierę. Według statystyk 1/4 kobiet z wyższym wykształceniem po 45 roku życia jest bezdzietna a wśród kobiet z wykształceniem średnim - około 9 procent.
Czytaj...

 

Seks pod lupą - Bogdan Miś (06-05-2005)

Pakiet problemów związanych z ludzką seksualnością znajduje się co chwila w polu zainteresowania polskich mediów. Również i my nie możemy pozostać obojętni wobec tej kwestii. Nauka bowiem i racjonalne myślenie muszą mieć tu coś do powiedzenia; a jeżeli już nie czysta nauka (która wszak nie obeszłaby się bez grantu z KBN-u, publikacji w czasopismach fachowych i ze dwóch habilitacji przy okazji...), to chociażby zdrowy rozsądek, racjonalizm właśnie... O tezie radiomaryjnych naukowców dotyczącej związków przyjemności seksualnych z ciężką narkomanią tudzież alkoholizmem, o wyższości teologiczno-moralnej rozmnażania się przez pączkowanie, a także o tym dlaczego mężczyzna ma uzasadnienie
Czytaj...

 

Czternaście sosen - Andrzej Koraszewski (05-05-2005)

Rok był 1992, byłem na pustyni Negev w kibucu Devira. Eli Warsager należał do najstarszych mieszkańców kibucu. Jego rodzice jeszcze przed wojną wyjechali z Polski i osiedli na Kubie, więc jego pierwszym językiem był hiszpański, a drugim angielski. Nigdy nie mówił po polsku, kiedy w 1954 roku przyjechał do Izraela miał niespełna dwadzieścia lat i od razu przyjechał tu, na pustynię, zakładać kibuc. W kibucu połowa mieszkańców to byli Żydzi z Polski. Kibuc Devira, kiedy go odwiedzałem, sprawiał wrażenie osiedla na Florydzie...
Czytaj...

 

Klub dobroczyńców - Witold Filipowicz (05-05-2005)

Człowiek na ogół wie, czego chce i co jest dla niego dobre. Niektórzy przejawiają dziwną fanaberię, by samemu decydować o swoim losie. Na szczęście strzegą zachowania porządku tego świata strażnicy dobra wspólnego, eliminując takie nienaturalne dążenia, szkodliwe zachowania. Dbają nie tylko o dobro wspólne. Wiedzą też, kiedy i jak zawrócić błądzącego z pokrętnych ścieżek fanaberii decydowania o własnym życiu... O tym, że za wysokie kwalifikacje na rynku pracy mogą być przeszkodą...
Czytaj...

 


Księgarnia Racjonalisty

Strona główna Księgarni


Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Bezpieczne drogi - Polak potrafi (05-05-2005)
Autor:
Źródło:
Z cyklu - polskie absurdy...
Zgłoszone przez: Luki
Czytaj..

Wirtualny biskup (07-05-2005)
Autor: DARIUSZ CHEŁSTOWSKI
Źródło: Polityka / Onet
Media: Rozmowa z biskupem Jacquesem Gaillotem, duszpasterzem pierwszej internetowej diecezji Partenia. Biskup Jacques Gaillot, bardzo popularny na zachodzie Europy, w 1982 r. w wieku 46 lat objął 550-tysięczną diecezję Evreux we Francji. Za kontrowersyjne poglądy na temat aborcji, środków antykoncepcyjnych i celibatu księży na początku 1995 r. został odwołany z funkcji, stając się jednocześnie biskupem tytularnej diecezji Partenia. Rok po odwołaniu otworzył w Internecie pierwszą wirtualną diecezję. Obecnie mieszka w Paryżu. Dostaje kilkanaście tysięcy listów elektronicznych w roku.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Papieska kołderka (07-05-2005)
Autor: SŁAWOMIR MIZERSKI
Źródło: Polityka / Onet
Suwalszczyzna w rok po wizycie Jana Pawła II: do większego cudu nie doszło. Obraz, który obiegł świat i na zawsze zapadł w pamięć mieszkańcom Suwalszczyzny: Ojciec Święty bielutki jak łabędź na dziobie stateczku przemierzającego majestatycznie Kanał Augustowski. W tle puszcza sklepiona jak katedra. Rok temu widok wzruszonego papieża wzbudzał entuzjazm i nadzieję. Co z tego entuzjazmu pozostało na Suwalszczyźnie dzisiaj?
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Antyklerykalizm po sarmacku (07-05-2005)
Autor: Janusz Tazbir
Źródło: Tygodnik Powszechny
Krytyka nagannych obyczajów kleru należała do ulubionych tematów staropolskiej satyry i moralistyki. Nie tylko zresztą u nas zarzucano duchowieństwu, zwłaszcza zakonnemu, chciwość na dobra doczesne, niemoralne prowadzenie się czy nadmierną wystawność w strojach i obyczajach.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Mówią wierni (07-05-2005)
Autor: ADAM KRZEMIŃSKI
Źródło: Polityka / Onet
Religie: Niemieccy katolicy spierają się między sobą i ze swymi biskupami. Proszę sobie wyobrazić: Komitet Centralny Polskich Katolików, organizacja wierzących świeckich, co cztery lata urządza Zjazd Kościoła. Zaprasza setki prelegentów z diametralnie przeciwstawnych obozów i środowisk i na kilkuset podiach poddaje dyskusji wszystko z wszystkimi. Wierni mówią, a hierarchowie słuchają. Przedstawiciele rebelianckiej organizacji Kościoła oddolnego urządzają ekumeniczną komunię z udziałem katolików i protestantów. Prymas się boczy, ale bierze udział w Zjeździe, ponieważ jest to jedno z ważniejsz
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Sekta Pana Kleksa (08-05-2005)
Autor: Tomasz Zieliński
Źródło: Omkara
Niebezpieczeństwa związane z sektami są dziś powszechnie znane. Coraz ważniejszą rzeczą staje się uświadamianie dzieciom i młodzieży, jakie metody sekty stosują, i co wiąże się z różnymi, stosowanymi w nich praktykami. O szkodliwym "duchowo" wpływie lektury "Akademia Pana Kleksa"
Zgłoszone przez: August
Czytaj..

Nieporozumienia wokół wielkiego wybuchu (09-05-2005)
Autor: Ch.H Lineweaver T.M. Davi
Źródło: Świat Nauki
Któż potrafi wyobrazić sobie ekspandujący Wszechświat? Nawet profesjonalni astronomowie mają z tym kłopoty
Zgłoszone przez: [AS]
Czytaj..

Spojrzenie na dzisiejszy Kościół (14-05-2005)
Autor: Lech Maziakowski
Źródło: BIBULA - pismo niezależne
Gałęzie rodzące złe owoce należy karczować, a my sami musimy przypomnieć sobie, iż w sprawach wiary naczelną naszą zasadą jest boska nietolerancja, tak samo jak nietolerancyjny był Chrystus wzywający: "Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony, a kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mk 16, 15).
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Ułomni pasterze, ślepe owce (14-05-2005)
Autor: Lech Maziakowski
Źródło: BIBULA - pismo niezależne
Zestawiając wzrastająca liczbę "katolików" w USA ze spadającymi wskaźnikami ich uczestnictwa w życiu katolickim oraz znajomością i praktyką Wiary, można sądzić, że mamy do czynienia z całkowicie Nowym Kościołem, Kościołem bez zasad, bez wymagań, bez konsekwencji, bez życia. Kościołem umierającym, który być może przekroczył już próg stając się jednym z odłamów protestantyzmu. [Polemika z artykułem "Uderzą w pasterza, a rozproszą się owce"]
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
faszyzm w Radiu Maryja i kosciele polskim
Zwierzęta, które muszą żyć w grupach
Renesansowe Włochy i Botticelli
Pająk
O dobru
21 gramów II
usuwanie artykulów
blokowanie badań naukowych
Twoja droga...
Szef publicznego radia Bis zwolniony
wszystko już było
Proroczy wierszyk ;-)
religie swiata
Porzucenie kościoła - w praktyce
Europa wspólnych wartości
Mikrofalowka na zlom
Putin Putinem, a do przodu iść trzeba!
Znak szatana ?
Gorąca prośba
technologiczna osobliwość
Ignorancja to siła ?
W co wierzycie?
Małpy
Bretharianie
Rosja - powrot ZSRR?
Po co bronienie Obirka?
KK w Chinach.
Polemika o św. Stanisławie
Opus Dei vs Wolnomularstwo
Dylemat Eutyfrona
Jednostka i społeczeństwo
Religijny dział na forum eduseek
problem z prędkością światła
drobiazgi techniczne
Wątpliwości związane z pojęciem "informacji"
Życie pedałów nie ma sensu
rm na temat jogi
Odnośnie autora artykułu Sarmacki Żul
Dlaczego Benedykt?

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.


Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...

News

Editor: Anna Słota
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY

/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.