Racjonalista - Strona głównaDo treści
Polska praca jest chora?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
04-07-2010 13:40waldeck77 (4307 punktów)Polska praca jest chora?
Ocena 7 na 7
W maju br. ukazał się raport NSZZ Solidarność nt. sytuacji polskich pracowników. Wynika z niego m.in., że:
- w Polsce jest najwyższy w UE (27,1) poziom umów o pracę na czas określony (a przecież ciągle słyszę, że polski rynek pracy jest za mało elastyczny),
- pod względem wysokości kosztów pracy Polska jest na 6 miejscu od końca w UE, wyprzedzając takie potęgi jak Rumunia, Bułgaria, Litwa, Łotwa i Słowacja (a przecież ciągle słyszę, że w Polsce są koszmarnie wysokie koszty pracy generujące bezrobocie),
- minimalna płaca w Polsce jest wyższa jedynie od płacy minimalnej w Bułgarii i na Litwie,
- mimo tej niezwykłej elastyczności na rynku pracy (neoliberalny raj?) bezrobocie w Polsce prawie przez całe minione 20-lecie jest dwucyfrowe i mimo wielkiej emigracji zarobkowej, niewiele się w tym zakresie zmienia.

Jak to więc jest z tą polską pracą?

biznes.int(*)lska-praca-jest-chora,1479189,
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..
#16
04-07-2010 19:22
 Ocena 2 na 4
lukasz9 (1220 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi stilgar

>>Nie, wystarczy trochę się rozejrzeć i spróbować zrozumieć dlaczego jest jak jest.
>A jak już sie zrozumie, to wtedy co? Siedzimy i użalamy się nad złym losem?

Wtedy nie pieprzymy takich głupot

#17
04-07-2010 19:23
 Ocena 1 na 1
lukasz9 (1220 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi julek

>Przepraszam ,oczywiście rozmawiamy bardzo ogólnie i może z tego wyjść jakiś bełkot . Chcę tylko powiedzieć że każdy dorosły człowiek musi być świadomy , że tylko on sam jest za siebie odpowiedzialny. Sam ma sobie "dać" pracę tak jak sam musi zdecydować czy budować dom w terenie zalewowym czy też zrezygnować z kontynuowania edukacji na poziomie szkoły podstawowej .

Ależ ja się z tym zgadzam, tyle że to nie jest takie proste jak przedstawia to stilgar.

#18
04-07-2010 19:28
 Ocena 3 na 7
lilith6 (179 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
Ten kto musi znajdzie pracę, ten któremu się nie chce, chciałby ale nie może, uważa że mało płatna robota itd nie znajdzie. Ot cała filozofia. Dla niektórych praca jest nieopłacalna np. po co kobieta ma pracować skoro mąż ją utrzymuje, po co pijaczyna ma pracować skoro jest zasiłek i na wódę starczy. Sporo ludzi też pracuje na czarno stąd to bezrobocie jest zawyżone. No a gdzie wcisnąć tak zwaną dupodajkę? 50 zł za numerek to niby nie dużo ale grosz do grosza a będzie kokosza

#19
04-07-2010 19:32
 Ocena 1 na 3
stilgar (7322 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi lukasz9
>>>Nie, wystarczy trochę się rozejrzeć i spróbować zrozumieć dlaczego jest jak jest.
>>A jak już sie zrozumie, to wtedy co? Siedzimy i użalamy się nad złym losem?
>Wtedy nie pieprzymy takich głupot

No to, proszę, podziel się ze mną choć częścią twego bogatego doświadczenia życiowego i proszę, powiedz mi:

Dlaczego jest jak jest?

#20
04-07-2010 21:51
 Ocena 8 na 8
Appenzeller (3119 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
Odświeżające jest porównanie z sytuację u sąsiadów z Europy; dopiero wtedy okazałoby się, czy rządzimy się u siebie mądrze. W Danii przykładowo rynek pracy jest niezwykle elastyczny, pracodawcy mogą zwalniać do woli i od ręki, ale nie mogą zatrudniać za psi grosz, bo nie znajdą chętnych. I jakoś nienajgorzej prosperują jako całość. Dlaczego - warto poczytać. Istniejące już u nas dziedziczone wykluczenie nie świadczy o polskim społeczeństwie jako całości dobrze. Rozumiem naturalnie jakiś procent leniów patentowanych w każdej populacji - ale automatyczne nazywanie bezrobotnych w komplecie leniami jest równie łatwe co bzdurne.
Człowiek wyszedł z jaskini dzięki zdolności współpracy. Gdyby w tejże pierwotnej jaskini jedli tylko ci, którzy polowali, nadal ubieralibyśmy się w niewyprawiane skóry. Dezintegracja i antagonizacja społeczna w naszym przemiłym kraju, moim zdaniem, biją europejskie rekordy - tym jesteśmy bardzo dobrzy. Kierunek, wstecz do jaskini, wytyczony. Marsz trwa.
Nie zauważyłem właściwe w dyskusji, po paroma mniej lub bardziej udanymi inwektywami, żadnej odpowiedzi na pytania rozpoczynającego wątek, dlaczego lądujemy na zadupiu Europy. Zauważyłem natomiast, że należy zlikwidować związki zawodowe, pewnie za to, że zadają takie głupie pytania. Czyżbyśmy byli zwolennikami 12-godzinnego dnia pracy? Słyszę też, że to wszystko przez leni. Dawniej mówiło się "bumelantów" (1955), "warchołów" (1976). Jeśli takie tylko mamy rady, to pora zlikwidować ten kramik. Są u sąsiadów chętni na rozbiory?

Są bakterie, które zabija się światłem (Boy)

#21
04-07-2010 22:41
 Ocena 7 na 7
finerbijk (17282 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
Fajnie być socjalistą w czasach hossy, kiedy jest komu i z czego zabierać.
Obecnie nadchodzi czas zapłaty za hojną ręką rozdawane łatwe kredyty, zasiłki, zapomogi, świadczenia, becikowe i co tam jeszcze socjal potrafi wymyślić. Grecja była pierwsza, w kolejce czekają następni.

Spanikowani Francuzi i Niemcy myślą ratować tyłki poprzez wyjście ze strefy Euro i utworzenie Supereuro - tylko dla wybranych bogatych gospodarek. Co de facto może odznaczać koniec Unii, jaką znamy.
Zbytnie przegięcie w lewo (w gospodarce) nieuchronnie prowadzi do krachu.
Zdaję sobie jednak sprawę, że to trochę trudne dla kogoś, kto jest na państwowym garnuszku, i wcale się nie dziwię. Punkt widzenia, itd....
Generalnie jest teraz w Europie tendencja do hamowania tego socjalnego rozpasania. Miejmy nadzieję, że nie za późno.

#22
04-07-2010 22:58
 Ocena-1 na 3
rexus (2343 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
Ten dwucyfrowy wskaźnik bezrobocia to: Kłusownicy, dziwki i złodzieje.

#23
04-07-2010 23:58
 Ocena 3 na 3
KarolG (2892 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
Jeżeli uważasz, że w Polsce koszty pracy są małe to pomyśl o tym, że dostajesz tylko 60% tego co płaci Twój pracodawca, czyli płacisz ok 40% podatku. Innymi słowy gdy chcesz 100 zł na rękę podwyżki, pracodawcę to kosztuje prawie 170 zł.
Jak pracowałem w Norwegii to płaciłem 35% podatku, a Norwegia raczej do rajów podatkowych nie należy.
Problemem w Polsce jest niska wydajność pracy. Nie ma się co oszukiwać. Polskie przedsiębiorstwa zarabiają głównie na roboczogodzinach. Na zachodzie zarabia się na tym, że się potrafi dostarczyć wysoko przetworzony produkt, najlepiej taki którego nikt inny nie potrafi wyprodukować. Wtedy i pracownikom można płacić więcej.

BTW. Jak widzę że raport wydało NSZZ Solidarność, to nie wiedzieć czemu, moje zaufanie do tegoż raportu gwałtownie spada.


Thank god, I'm the atheist

#24
05-07-2010 00:29
 Ocena 2 na 2
salek (4701 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi KarolG
>Jeżeli uważasz, że w Polsce koszty pracy są małe to pomyśl o tym, że dostajesz tylko 60% tego co płaci Twój pracodawca, czyli płacisz ok 40% podatku.
E, chyba trochę więcej niż 40%.

Satyr (4285 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi salek

>E, chyba trochę więcej niż 40%.

Rząd wydaje w Polsce ok. 44% PKB. Tyle więc wynoszą wszelakie obciążenia nakładane na społeczeństwo. Wiadomo też, że jeden płaci mniej, drugi więcej niż 44%.

Uważam, że to bezrobocie z raportu jest trochę zawyżone. W Polsce prosperuje całkiem spora szara strefa.
Pensja człowieka pracującego za 2000 zł jest opodatkowana jak wódka. Pracodawca musi wyłożyć ok. 3600 zł. Jest jasne, że jak ktoś ma trochę oleju w głowie (oraz, co istotne - możliwość!), to się dogaduje z pracodawcą, bierze 2500-800 na rękę i zamiast topić pieniądze w ZUS stara się sam odkładać co miesiąc te 200-300 zł.

Pozdrawiam

#26
05-07-2010 08:58
 Ocena 2 na 2
stilgar (7322 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi Satyr

>Uważam, że to bezrobocie z raportu jest trochę zawyżone. W Polsce prosperuje całkiem spora szara strefa.
>Pensja człowieka pracującego za 2000 zł jest opodatkowana jak wódka. Pracodawca musi wyłożyć ok. 3600 zł. Jest jasne, że jak ktoś ma trochę oleju w głowie (oraz, co istotne - możliwość!), to się dogaduje z pracodawcą, bierze 2500-800 na rękę i zamiast topić pieniądze w ZUS stara się sam odkładać co miesiąc te 200-300 zł.

Takie dogadywanie się z pracodawcą jest obosiecznym mieczem - nie masz stosunku pracy, więc nie obowiązują cię żadne przepisy z tym związane - pracodawca może wyrzucić cię z dnia na dzień, nie masz prawa do urlopu, chorobowego i wszystkich tych praw i obowiązków z tego wynikających.

#27
05-07-2010 13:47
 0 na 2
trickster (903 punktów)
(zablokowany)
Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi stilgar
>>Jak to więc jest z tą polską pracą?
>Powinni zdelegalizować związki zawodowe albo chociaż te wszystkie bezsensowne przywileje im odebrać...
>A co to jest to bezrobocie? IMHO ci ludzie po prostu nie chcą pracować, z różnych względów. Może mają kogoś, kto ich utrzymuje. Może dostają zasiłek.
>Jak ktoś mówi, że nie ma pracy, to znaczy, że albo w ogóle nie szukał, albo jest idiotą.

Dobrze gada!

#28
05-07-2010 14:33
 Ocena 8 na 8
julek (1527 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi Appenzeller
>Nie zauważyłem właściwe w dyskusji, po paroma mniej lub bardziej udanymi inwektywami, żadnej odpowiedzi na pytania rozpoczynającego wątek, dlaczego lądujemy na zadupiu Europy.

Nie jestem żadnym "wykształconym" ekonomistą , jestem natomiast praktykiem ,prowadzę własną firmę od kilkunastu lat .Zawiłe socjalno- humanistyczno-polityczne dyskusje pozostawiam politykom . Mam natomiast koszty i własne do wypłacenia pieniądze w kieszeni ."Mądrali" zarządzających nie swoimi pieniędzmi zaledwie toleruję . W relacjach pracodawca - pracownik , o których Pan pisze , kieruję się prostymi liberalnymi zasadami - , muszę utrzymać tę "chwiejną równowagę" - ja chcę jak najmniej zapłacić za najlepszą pracę mając świadomość że przyjmowany do pracy chce jak najwięcej kasy za jak najgorszą prace . Musimy się obaj starać zachować równowagę .

Tej zasady nie należy komplikować - rynek , rynek , rynek

Nie pomagajcie przedsiębiorcom swoją polityką i swoim "pseudonaukowym bełkotem" .Jeżeli oni będą potrzebowali Waszej pomocy "naukowej" to poproszą o to sami. /to nie do Pana , to tak w eter/

Żeby nie brzmiało żle ,złagodzę to co wyżej - najważniejszy w całej sprawie jest człowiek zdolny tworzyć miejsce pracy , potem jego partner zawierający z nim umowę - a nie grono "przydupasów" pasożytujących na tych dwóch .

julek pozdrawiam

Adamiak (36436 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi julek
>"Mądrali" zarządzających nie swoimi pieniędzmi zaledwie toleruję .

   Ja też, ale tylko w teorii i w pewnych granicach. Taką granicą tolerancji jest zarządzanie moimi pieniędzmi.

#30
05-07-2010 15:57
 Ocena 9 na 11
Andrzej Bogusławski (52307 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
.
>Jak to więc jest z tą polską pracą?
Polacy umieją pracować i w większości pracują dobrze. Można poczytać opinię o polskich pracownikach pracujących w cywilizowanych państwach. Polacy są słabymi organizatorami /na każdym szczeblu, ale tu zawężamy/ pracy. A praca źle zorganizowana jest ciężka i mało wydajna.
Polacy są pazerni, muszą dorobić się szybko. Polacy, gdy osiągną trochę ponad przeciętny status materialny, to pomimo swojego /a może właśnie dlatego/ braku kultury i wykształcenia od razu zaczynają pogardzać swoimi pracownikami. "A co jest wart doktor? Ja kilku takich zatrudniam!", "Książek nie czytam, gdyż tylko głupoty zawierają, ale i tak jestem mądry, bo pieniędzy się dorobiłem, a wy je piszecie i nic nie macie".

Prymitywny neoliberalizm (swoiście dla Polski połączony z katolicyzmem) znalazł u nas podatny grunt.

Jak USA żyło /i nadal tak czyni/ tyle lat na kredyt innych państw, to drobiazg, jak spróbowali tak Grecy, to skandal.

U nas nawet ładnie sobie pogadać "socjalistyczne rozdawnictwo" szczególnie jak się nic nie wie o socjalizmie, ale już trudniej powiedzieć o kapitalistycznej degradacji wszystkiego czego kapitalizm się dotknie, a najbardziej ludzi i środowiska. Większa wydajność, a po co, dlaczego i jakim kosztem?

Wszystko jest proste dla prostaków, ale niektórzy muszą jeszcze nad rzeczywistością się zastanowić.
Znają historię i potrafią na jej podstawie trochę przewidzieć przyszłość.

Uczmy się od wszystkich i nie małpujmy nikogo.

@@@
.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365