Racjonalista - Strona głównaDo treści
Polska praca jest chora?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
04-07-2010 13:40waldeck77 (4307 punktów)Polska praca jest chora?
Ocena 7 na 7
W maju br. ukazał się raport NSZZ Solidarność nt. sytuacji polskich pracowników. Wynika z niego m.in., że:
- w Polsce jest najwyższy w UE (27,1) poziom umów o pracę na czas określony (a przecież ciągle słyszę, że polski rynek pracy jest za mało elastyczny),
- pod względem wysokości kosztów pracy Polska jest na 6 miejscu od końca w UE, wyprzedzając takie potęgi jak Rumunia, Bułgaria, Litwa, Łotwa i Słowacja (a przecież ciągle słyszę, że w Polsce są koszmarnie wysokie koszty pracy generujące bezrobocie),
- minimalna płaca w Polsce jest wyższa jedynie od płacy minimalnej w Bułgarii i na Litwie,
- mimo tej niezwykłej elastyczności na rynku pracy (neoliberalny raj?) bezrobocie w Polsce prawie przez całe minione 20-lecie jest dwucyfrowe i mimo wielkiej emigracji zarobkowej, niewiele się w tym zakresie zmienia.

Jak to więc jest z tą polską pracą?

biznes.int(*)lska-praca-jest-chora,1479189,
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..
#106
03-09-2010 18:57
 Ocena 1 na 3
Piękny Lolo (2082 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi stilgar
>pora ruszyć dupę i rozkręcić coś swojego.

Za co?
Załóżmy, że ktoś chce już tę dupę ruszyć, ale nie ma oszczędności, nic co mógłby dać bankowi w zastaw, aby dostac kredyt, z unii nie dostanie żadnej dotacji. Za co ma biznes otworzyć?

>Można też narzekać.

Albo być przedsiębiorczym jak ty i zamieścić reklamę w profilu na forum.

P.S. Minusy dostałeś ode mnie tylko za to, że nie lubię przemądrzałej gówniarzerii, która niewiele wie o życiu, ale lubi pouczać.
   

#107
03-09-2010 19:03
 Ocena 1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi Piękny Lolo
minusy dostałeś ODE MNIE i masz MI za to być jeszcze WDZIĘCZNY ...

1. Jeżeli ktoś nie ma pracy, to zawsze może dorobić na pracach sezonowych (zieleń, ogrody, drogi, sprzątanie, budownictwo), gdzie można pracować bez specjalnych kwalifikacji.

2. Gdyby nagle znieść wszelkie zasiłki, to nikt z tych ludzi nie umrze z głodu. Nagle dziwnym trafem wszyscy "ożyją" i zaczną szukać pracy i zaczną pracować ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#108
03-09-2010 19:23
 Ocena 1 na 1
Piękny Lolo (2082 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi Logik
>minusy dostałeś ODE MNIE i masz MI za to być jeszcze WDZIĘCZNY ...

Logiku, ponieważ cię lubię, przyznam ci się, że władczy ton mnie podnieca, nie pisz więc w takim do mnie, bo mogę się przestać kontrolować, a jesteśmy jak by nie było na forum publicznym.

>zaczną szukać pracy i zaczną pracować ....

Logiku ty mój, jakoś brakło ci etapu znajdą pracę.

Logiku, musi dotrzeć do twojej logicznej łepetyny, że w Polsce nie ma przemysłu, nie tworzy się tylu miejsc pracy, aby zauważalnie zredukować bezrobocie, za to jest bieda aż piszczy. Sprzedało się to, co komuniści zbudowali i się skończyło państwo polskie.
Pozdrawiam.
Lewicowy dziad.
   

#109
03-09-2010 21:54
 Ocena 5 na 5
de Vill (1165 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi Logik
Korwinistyczny raj: wolna gra sił rynkowych, samoregulacja, broń dla każdego, zero "opresyjnego" państwa, czyli... brazylijska favela.



#110
03-09-2010 22:25
 Ocena 1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi de Vill
diable:

1. Gdyby tam był Wolny Rynek, to ci ludzie byliby trochę mniej biedni ...

2. W XX wieku w krajach 3 świata bardzo modne były idee socyalistyczne (Ameryka łacińska, Afryka, Azja (w tym np. Indie). To SOCYALIZM jest przyczyną biedy, a nie Wolny Rynek. Poczytaj sobie historię Brazylii ... (np. socyalistyczny projekt budowy nowej stolicy w głębokim interiorze)

3. Twój foto-reportaż przypomina mi propagandówki z lat 70-tych różnych polskich "podróżników" sponsorowanych przez służby specjalne, których zadaniem było "zdobywanie i utrwalanie przyjaźni" z wyzwalającymi się ludami krajów 3 świata ...
Mają naprawdę godnego następcę ...

Może jeszcze dla dopełnienia pokaż fotografię grubego Amerykanina z kapeluszem i cygarem z podpisem CIA ...

4. Jeszcze raz powtórzę: Wolny Rynek to nie anarchia i rządy mafii ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#111
03-09-2010 23:03
 Ocena 1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi Piękny Lolo
1. że dziad, to dla MNIE jasne, ale dlaczego użyłeś tego wulgarnego słowa "lew***wy" ? W końcu jesteśmy na publicznym forum ...

2. Praca jest, bo są POTRZEBY. A tylko to jest potrzebne do dokonania transakcji.

Problem w tym, że państwo daje ludziom osłonę, więc im się nie chce nic robić. Dodaj do tego wysokie progresywne podatki (=kara za dobrą pracę) i efekt jest taki, że jak się ktoś dorobi, to woli przepić, niż oddać do urzędu skarbowego ...

3. Dlaczego uważasz, że "ktoś" musi pomagać ludziom w znalezieniu pracy ? Skąd taka dziecięca naiwność, że obcy ludzie lepiej się o człowieka zatroszczą niż on sam ?


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

Logik (812 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi KarolG
VAT uśredniony, jakieś 10%, PIT i ZUS = 50%, akcyza, inne - 25% = razem: 85%

Ale to tak z grubsza. Trudno to tak dokładnie policzyć.

Problemem państwa interwencyjnego jest nie tylko to, że z 10 wyprodukowanych aut 6 jest marnowanych, ale z tego, że gdyby nie socyalizm, to mielibyśmy tych aut 100.

Tak więc marnotrawstwo socyalizmu to nie "6", lecz 96 aut !!!

KLAR !!!???


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#113
03-09-2010 23:58
 Ocena 2 na 2
spray (5875 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi Logik
>VAT uśredniony, jakieś 10%, PIT i ZUS = 50%, akcyza, inne - 25% = razem: 85%
>Ale to tak z grubsza. Trudno to tak dokładnie policzyć.

No, widać, że trudno - zwłaszcza, gdy się nie wie, co się liczy

>Problemem państwa interwencyjnego jest nie tylko to, że z 10 wyprodukowanych aut 6 jest marnowanych, ale z tego, że gdyby nie socyalizm, to mielibyśmy tych aut 100.
>Tak więc marnotrawstwo socyalizmu to nie "6", lecz 96 aut !!!
>KLAR !!!???

Jasne jest tylko to, że dalej nie wiesz, co liczysz.

Problem stanowi nie tylko wysokość podatków, także skuteczność ich ściągania, a następnie wydatkowania. Co zdajesz sie rozumieć, tylko nie całkiem.

Bo twój problem polega na czymś innym: że - tak ogólnie i kolokwialnie rzecz ujmując - w swojej prostoduszności mniemasz, iż płacąc za chleb nie powinieneś płacić za jego transport, bo przyszedłeś do sklepu pieszo.

#114
04-09-2010 00:13
 Ocena 1 na 1
Logik (812 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi spray
spray: w wiedzy o ekonomii dzieli nas PRZEPAŚĆ ...

1. To podaj swoje wyliczenia. JA nie robię tego dokładnie, bo nie będę się bawił w księgowego. Tu nie chodzi o to, czy to jest 85 czy 75%, tylko o SKALĘ.

2. Nie chodzi MI o transport chleba do domu, lecz o transport chleba z piekarni do sklepu, o transport mąki do piekarni, o transport pracowników do młyna i zboża do młyna itp. itd.

Innymi słowy chodzi o ŁAŃCUCH KOSZTÓW w całym ŁAŃCUCHU DOSTAW, a nie tylko w jednym pod-procesie wytwórczym ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#115
04-09-2010 10:08
 Ocena 1 na 1
Piękny Lolo (2082 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi Logik
   
Logiku, w państwie, jakie ty chciałbyś stworzyć nie byłoby miejsca dla Einsteina, bo on nie potrafiłby poprowadzić straganu z warzywami.
Socjalizm stoi na stanowisku równych szans dla wszystkich. Nie mówi o tym, że każdy musi dostać po równo, ale że każdy musi mieć równe szanse. Bezwstydnym jest dla mnie proponowanie zlikwidowania świadczeń socjalnych. Pojmij w końcu, że opieka socjalna tak naprawdę jest świetną inwestycją, przede wszystkim w dzieci, które pochodząc z biednych rodzin mają niewielkie szanse na dobry start w dorosłość. Społeczeństwo, które nie dba o dzieci skazane jest na zagładę.
Pojmij też, że społeczeństwo nie może składać się tylko z zapobiegliwych geszefciarzy, w zdrowym społeczeństwie jest miejsce dla każdego, tak dla biznesmena, jak i biednego grajka na ulicy.
   

salek (4701 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi de Vill
Churchill podobno mawiał, że ma problem i ten, co za młodu nie był socjalistą, i ten co na starość nim pozostał. To podobno parafraza wypowiedzi przypisywanej i Piłsudskiemu, i Bismarckowi, że ktoś, kto za młodu nie był socjalistą, ten na starość będzie s*******nem, ale kto na starość socjalistą pozostał, ten jest po prostu głupi. Wynikałoby z tego, że na starość socjalista również ma coś niezupełnie tak jak trzeba z głową (może słabo rozwinięte połączenia odpowiedzialne za postrzeganie zależności pomiędzy umiejętnościami i zaangażowaniem w wykonywaną pracę a stanem portfela? ciekawe tylko czemu te połączenia się nie rozwijają..), a z miłości do socjalizmu także się wyrasta. Szkoda tylko że dane jest to nielicznym, którzy do socjalizmu dorośli.

salek (4701 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi diogenes
>>dajcie mi tylko stałe prawo ekonomiczne a ja sobie dam radę .
>Podobnie myślą przedsiębiorcy w dolinach rzek: niech tylko rzeka nie wylewa, a my damy sobie radę.
Jak wyleje, to większość też da. Różnica jest taka, że wylewy daje się przewidzieć, im zapobiegać i w ostateczności przed nimi bronić, czego nie można powiedzieć o światłych pomysłach intieligientnych prawodawców.

salek (4701 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi spray
>Komunizm, czyli wspólnota pierwotna w oświeconym wydaniu, prawdopodobnie jest nie do uniknięcia. Lepiej wcześniej, niż później. Widzę jednak, że tylu mamy ... ekhm... logików, iż będzie to raczej za 500, niż 50 lat... Jeśli w ogóle będzie.

Zgon także jest nie do uniknięcia. Może powinnaś zatem od razu sobie w łeb strzelić? Wydaje mi się, że nie - w końcu człowiek jest jakby szczęśliwszy, gdy nie jest zmuszany do dobroczynności... przynajmniej ja tak mam, choć co prawda masochiści też są na tym świecie. Jakby nie patrzeć wszsytkie socjalizmy opierały i opierają się na przymusie, a nic nie wskazuje że ta 'przyszła wspólnota pierwotna' będzie opierała się na czymś innym.

salek (4701 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi Logik
>2. No więc JA dlatego popieram Wolny Rynek, że na nim człowiek ma Wolną Wolę, ale również ponosi konsekwencje swoich wyborów ...
>Dlatego JA nie dają komuś "wolnego wyboru" lecz "wolny wybó wraz z odpowiedzialnością"
>Czy to jest złe ?
Tak. Wolność wyboru musi wiązać się z gotowością do ponoszenia konsekwencji, a więc wybór musi wiązać się z odpowiedzialnością za podjętą decyzję. Jeżeli zdecydujesz sie mieszkać pod mostem, to nie miej pretensji o zapalenie płuc. Decyzja - konsekwencja. Jeżeli tego nie ma - zaczyna się bezhołowie, bo decyzje są, ale nie ma winnych stanu rzeczy. Efekty widać, wystarczy się rozejrzeć.

Logik (812 punktów)Odp: Polska praca jest chora?
W odpowiedzi salek
salek, przeczytałem twoją krótką wypowiedź kilka razy i nadal nie wiem, czy ty się ze MNĄ zgodziłeś, czy zaprzeczyłeś temu, co JA napisałem ?

Możesz ponownie, i JASNO się wypowiedzieć ?

Powtarzam MOJĄ tezę:
"JA dlatego popieram Wolny Rynek, że na nim człowiek ma Wolną Wolę, ale również ponosi KONSEKWENCJE swoich wyborów ...
Dlatego JA nie daję komuś samego "Wolnego Wyboru" lecz "Wolny Wybór wraz z odpowiedzialnością". Czy to jest złe ?

Jeżeli uważasz, że "decyzja - konsekwencja", to znaczy, że ZGADZASZ się z MOJĄ tezą, ale chciałbym dla pewności mieć potwierdzenie od ciebie. Gdyby jednak było inaczej, to ze szczególnym skupieniem przeczytaj MOJĄ tezę ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365