 |
Ciekawostka z podręcznika do liceum Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 05-07-2010 20:30 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Ciekawostka z podręcznika do liceum
16 na 16 | Brat mi przyniósł, bo sam nie wiedział - śmiać się, czy płakać. Przepisuję dokładnie: Cytat: Richard Dawkins (ur. 1941), współczesny naukowiec brytyjski, popularyzator teorii Karola Darwina, w słynnej książce Bóg Urojony dokonuje przeglądu różnych dowodów na istnienie Boga, począwszy od ontologicznego dowodu św. Anzelma i "dróg do Boga" św. Tomasza (zob. s. 180 pierwszej części podręcznika), poprzez zakład Pascala, aż do spekulacji i dowodów współczesnych. W rozdziale poświęconym zakładowi Pascala Dawkins pisze m.in. "Otwarte pozostaje [...] pytanie [...] Cóż takiego szczególnego jest w samym wierzeniu? Czy nie jest równie prawdopodobne, że Bóg wynagradza dobroć, szczodrość albo pokorę? A może szczerość? Co zaś, jeśli Bóg jest naukowcem, który za najwyższą cnotę ma rzetelne poszukiwanie prawdy?" (Richard Dawkins Bóg urojony, tłum. Piotr J. Szwajcer, Warszawa 2007, s. 153). "Język polski. Zrozumieć tekst - zrozumieć człowieka", Klasa 1 Część 2, podręcznik do języka polskiego dla liceum i technikum, notka na stronie 111. Napisali panowie Chemperek i Kalbarczyk, wydały WSiP w roku pańskim 2008. Waham się pomiędzy dwoma możliwościami, obie są w sumie niezłe: przetłumaczyć i wysłać bezpośrednio do Dawkinsa; po prostu wysłać do Szwajcera. I sama nie wiem - jak to nazwać?  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 | zachaj (5239 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > ... w sumie czemu ja się denerwuję...?  Nie ma powodu żebyś denerwowała się z jakiejkolwiek przyczyny . Stay calm |
| Ocykan (3528 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > >Napisali panowie Chemperek i Kalbarczyk> Adam Kalbarczyk jest ateistą i publicystą Racjonalisty  > www.racjonalista.pl/index.php/s,58/k,341Czy to już "zaraza w Grenadzie", czy tylko "kłótnia w w rodzinie"?  |
#48 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52279 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum | > To prawda..., ma pan rację, jeśli już, to ja zaczęłam o cenzurze i mnie się powinno zaciemnić.Przepraszam, że włączyłem Panią w moją ripostę. Zresztą trochę sobie żartując. > Pisząc o jej surowej reakcji za PRL-u, zapomniałam dodać "podobno", bo nie miałam z nią nic wspólnego.A ja miałem. Zanosiłem teksty do cenzora i dyskutowałem z nim, jak zakręcić, aby tekst przez urząd cenzury przepuścić. Ile dobrych podpowiedzi od cenzora otrzymałem, to wie tylko moja dobra pamięć o tym panu. > Słusznie pan uogólnia temat - ja też zauważyłam w swoim wpisie, że obecny rodzaj cenzury jest gorszy, dokuczliwszy. Jednak odniosłam się do tego opisywanego przypadku.Gdyby to był pojedynczy przypadek, to poza recenzją nie wart byłby nawet wzmianki, ale jest to ogólna tendencja występująca powszechnie i dlatego jest groźna. Pozdrawiam serdecznie. @@@ . |
#49 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52279 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Czy to już "zaraza w Grenadzie", czy tylko "kłótnia w w rodzinie"?  Racjonalizm to nie kościół, tu dyscyplina nie obowiązuje. Doktrynalnego magisterium i wszystkowiedzącego kleru racjonalistycznego też nie mamy. Każdy odpowiada sam za siebie i każdy może zostać krytycznie ocenionym. Jesteśmy też zwyczajnymi ludźmi - bez święceń - więc mamy prawo do pomyłek. @@@ . > |
#50 5 na 5 | Adamiak (36436 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Racjonalizm to nie kościół, tu dyscyplina nie obowiązuje. Ale na Racjonalista już obowiązuje - nie wolno krytykować Komitetu Centralnego. To znaczy wolno, byle szybko. Byle szybko w Oślej ławce.  |
#51 4 na 4 | Ania... (14138 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > >Napisali panowie Chemperek i Kalbarczyk> Adam Kalbarczyk jest ateistą i publicystą Racjonalisty  > www.racjonalista.pl/index.php/s,58/k,341> Moim zdaniem to dobrze, że Dawkins się pojawił w podręczniku do polskiego, bo to jest jego wejście do szkół, nawet jeśli poprzez taki średnio ciekawy cytat. Nie można też oczekiwać, że wydawca puściłby wykład o ateizmie dla szkół  Średnio ciekawy?! Średnio ciekawa biografia Hitlera wspomni o jego poglądach na malowanie akwarelą, a zapomni wspomnieć o IIWW. Równie średnio ciekawa. Może warto powiadomić o anegdotce samego zainteresowanego - a nuż wspomni o tym w kolejnej książce?! |
#52 1 na 1 | zachaj (5239 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum | > Nie podobało Ci się, że przy notce biograficznej nie było napisane "genialny"?Pewnie , że mi się nie podoba. Powinno być napisane : genialny naukowiec i "rottweiler Darwina".  |
#53 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52279 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > >Racjonalizm to nie kościół, tu dyscyplina nie obowiązuje.> Ale na Racjonalista już obowiązuje - nie wolno krytykować Komitetu Centralnego.> To znaczy wolno, byle szybko.> Byle szybko w Oślej ławce.  Szanowny Panie, dla mnie heretyk to brzmi dumnie. Nawet, gdy odszczepieniec nie zgadza się tylko z zasadami obowiązującymi na Racjonaliście.pl. Sądzę jednak, że jakieś racjonalne życie istnieje poza Racjonalistą. Ja przynajmniej wstąpiłem do SAiW-u w latach 60 ubiegłego wieku, a wówczas jeszcze o Racjonaliście nikt nie słyszał. Jak by się Pan nie kłócił z KC Racjonalisty, to chyba Pan przyzna, że robią oni "kawał dobrej roboty", a że nie wszystko się Panu podoba, to właśnie świadczy, iż myśli Pan samodzielnie nawet na łamach Racjonalisty. Pozdrawiam. @@@ . |
#54 4 na 4 | Adamiak (36436 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Sądzę jednak, że jakieś racjonalne życie istnieje poza Racjonalistą. Powiedziałbym nawet, że głównie poza. > Ja przynajmniej wstąpiłem do SAiW-u w latach 60 ubiegłego wieku, a wówczas jeszcze o Racjonaliście nikt nie słyszał. Nie znajduję zbyt wielu ciepłych słów dla żadnej organizacji. > Jak by się Pan nie kłócił z KC Racjonalisty, to chyba Pan przyzna, że robią oni "kawał dobrej roboty"... Jak każdy dla siebie - "dobra robota" w Twoim rozumieniu jest wyłącznie produktem ubocznym geszeftu. Czyli dla hasła "pro publico bono" zostaje określenie "kawał".  > ... a że nie wszystko się Panu podoba, to właśnie świadczy, iż myśli Pan samodzielnie nawet na łamach Racjonalisty. Hipokryzja nigdzie mi się nie podoba. Nawet u siebie.  Pozdrawiam. |
| Alpha Phoenicis (4607 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum | > Mają to co tydzień, z księdzem  Jakie "co tydzień"?! Co tydzień to są bardzo ważne przedmioty ścisłe, mówiące nam o tym jak funkcjonuje cały nasz świat, pierdoły SĄ 2 RAZY w tygodniu, nie zakłamuj mi tutaj rzeczywistości  |
#56 1 na 1 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum | > >Mają to co tydzień, z księdzem  > Jakie "co tydzień"?! Co tydzień to są bardzo ważne przedmioty ścisłe, mówiące nam o tym jak funkcjonuje cały nasz świat, pierdoły SĄ 2 RAZY w tygodniu, nie zakłamuj mi tutaj rzeczywistości  Nie orientuję się, bo nie mam nic wspólnego  Od Brata wiem, że w jego liceum jest raz w tygodniu. Domyślam się w takim wypadku, że robią im dwie godziny pod rząd.
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
1 2 3 4 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|