 |
Ciekawostka z podręcznika do liceum Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 05-07-2010 20:30 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Ciekawostka z podręcznika do liceum
16 na 16 | Brat mi przyniósł, bo sam nie wiedział - śmiać się, czy płakać. Przepisuję dokładnie: Cytat: Richard Dawkins (ur. 1941), współczesny naukowiec brytyjski, popularyzator teorii Karola Darwina, w słynnej książce Bóg Urojony dokonuje przeglądu różnych dowodów na istnienie Boga, począwszy od ontologicznego dowodu św. Anzelma i "dróg do Boga" św. Tomasza (zob. s. 180 pierwszej części podręcznika), poprzez zakład Pascala, aż do spekulacji i dowodów współczesnych. W rozdziale poświęconym zakładowi Pascala Dawkins pisze m.in. "Otwarte pozostaje [...] pytanie [...] Cóż takiego szczególnego jest w samym wierzeniu? Czy nie jest równie prawdopodobne, że Bóg wynagradza dobroć, szczodrość albo pokorę? A może szczerość? Co zaś, jeśli Bóg jest naukowcem, który za najwyższą cnotę ma rzetelne poszukiwanie prawdy?" (Richard Dawkins Bóg urojony, tłum. Piotr J. Szwajcer, Warszawa 2007, s. 153). "Język polski. Zrozumieć tekst - zrozumieć człowieka", Klasa 1 Część 2, podręcznik do języka polskiego dla liceum i technikum, notka na stronie 111. Napisali panowie Chemperek i Kalbarczyk, wydały WSiP w roku pańskim 2008. Waham się pomiędzy dwoma możliwościami, obie są w sumie niezłe: przetłumaczyć i wysłać bezpośrednio do Dawkinsa; po prostu wysłać do Szwajcera. I sama nie wiem - jak to nazwać?  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 Dalej..| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | Proszę wycinać niepotrzebne wypowiedzi poprzednika  |
| Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Bez urazy, Mariuszu, ale wyszło raczej fatalnie- rozumiem, że bardziej kontrowersyjne cytaty mogłyby nie przejść przez redakcję, ale z prezentowanego cytatu wynika podejście autora do boga/Boga niemalże odwrotne od rzeczywistego. Moim pierwszym odruchem było oburzenie na manipulacje autora i posądzenie go o religijną propagandę.Byłaby to bardzo oryginalna propaganda  Ja na to patrzę pragmatycznie, choć gdyby mnie tak zacytowano to bym się zirytował. W pierwszej chwili przynajmniej. Adam K. chciał wprowadzić Dawkinsa do podręcznika od polskiego. Wprowadził go jako powątpiewającego w dominujące wizję boga. I dajmy na to, że jakiś uczeń zainteresuje się wątpliwościami Dawkinsa, sięgnie po boga urojonego, a tu ...taki hard core  |
#33 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52278 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | . > Faktycznie manipulacja i cenzura, śmiem twierdzić, gorsza od tej z czasów PRLu. Tam reagowano nawet na słowo "czerwonka",Czy była Pani PRL-owskim cenzorem? Ja pamiętam, że zaśmiewałem się na PRL-owskich kabaretach z polityki i polityków, a dziś zażenowany włazidupstwem wychodzę z przedstawienia. Proszę wskazać mi dziś tygodnik równy Tygodnikowi Powszechnemu z czasów socjalizmu. Cenzura właścicielska i oportunistyczna jest znacznie gorsza od cenzury PRL-owskiej, a obecna propaganda znacznie bardziej prymitywna. @@@ . |
#34 2 na 2 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | Rozmawiamy o notce w polskim podręczniku, nie porównujemy jakościowo cenzury w różnych okresach historii polskiej 
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#35 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52278 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum | > Waham się pomiędzy dwoma możliwościami, obie są w sumie niezłe: przetłumaczyć i wysłać bezpośrednio> do Dawkinsa; po prostu wysłać do Szwajcera.> I sama nie wiem - jak to nazwać?  Bardzo proste, do każdego faktu i do każdego tekstu należy podchodzić ze zrozumieniem. W naszym kraju obowiązuje określona ideologia, do której należy się przystosować. Media podporządkowane politycznie bezpośrednio lub przez właścicieli stosują nachalną propagandę, taką też propagandę wtłacza się w głowy młodzieży w szkołach, a my udajemy, że nie wiemy o co chodzi i zaciemniamy fakt jasny jak słońce, iż to Kościół Katolicki ma licencję na Prawdę światopoglądową i nadzór nad jej wdrażaniem czyni bardziej prymitywnie niż komuna. Pani w swej łaskawości wątkowca może uznać - zgodnie z obowiązująca propagandą, tu "tematów tabu" - że znowu napisałem nie na temat. Pozdrawiam serdecznie. @@@ . |
#36 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52278 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | . > Rozmawiamy o notce w polskim podręczniku, nie porównujemy jakościowo cenzury w różnych okresach historii polskiej  Czy trzeba rzeczywiście wybitnej inteligencji, aby zrozumieć napisany przez Panią tekst wprowadzający w wątek? Może i tak, dlatego przepraszam, że odpowiedziałem na post "Guzika", zgodnie z własnym rozumieniem opisanego przez Panią faktu i postu "Guzika". Pani odpisuję w innym poście, który też może Pani zaciemnić i będzie po sprawie. Miłego zaciemniania życzę. @@@ . |
#37 8 na 8 | liliac (147340 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Byłaby to bardzo oryginalna propaganda Ja na to patrzę pragmatycznie, choć gdyby mnie tak zacytowano to bym się zirytował. W pierwszej chwili przynajmniej.> Adam K. chciał wprowadzić Dawkinsa do podręcznika od polskiego. Wprowadził go jako powątpiewającego w dominujące wizję boga. I dajmy na to, że jakiś uczeń zainteresuje się wątpliwościami Dawkinsa, sięgnie po boga urojonego, a tu ...taki hard core  Rzecz w tym, że ja nie widzę w zacytowanej notki jakichś szczególnych wątpliwości. Wg notki autor dokonuje przeglądu dowodów na istnienie Boga, wg cytatu zastanawia się czym jest wiara i jaki jest Bóg. Trzeba baaaardzo dużo dobrej woli, by doszukać się w tej notatce powątpiewania w Boga jako takiego. A wystarczyłoby jedno słowo o podważaniu wspomnianych dowodów i już byłoby to mniej fałszywe w odbiorze. |
#38 1 na 1 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Rzecz w tym, że ja nie widzę w zacytowanej notki jakichś szczególnych wątpliwości.Bardzo delikatne  Mam nadzieję, że pod wpływem sugestii uczniów autorzy zmodyfikują ten fragment. |
#39 3 na 3 | Anna N (1657 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > . a obecna propaganda znacznie bardziej prymitywna.> @@@> .bo i społeczeństwo jest jakieś takie bardziej zidiociałe. |
#40 4 na 4 | Andrzej Bogusławski (52278 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > Moim zdaniem to dobrze, że Dawkins się pojawił w podręczniku do polskiego, bo to jest jego wejście do szkół, nawet jeśli poprzez taki średnio ciekawy cytat. Nie można też oczekiwać, że wydawca puściłby wykład o ateizmie dla szkół  Chyba Pan tu letko przesadził. Panie Mariuszu! @@@ . |
#41 2 na 2 | Elka I Ponura (7473 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum | > Bardzo proste, do każdego faktu i do każdego tekstu należy podchodzić ze zrozumieniem.> W naszym kraju obowiązuje określona ideologia, do której należy się przystosować. Media podporządkowane politycznie bezpośrednio lub przez właścicieli stosują nachalną propagandę, taką też propagandę wtłacza się w głowy młodzieży w szkołach, a my udajemy, że nie wiemy o co chodzi i zaciemniamy fakt jasny jak słońce, iż to Kościół Katolicki ma licencję na Prawdę światopoglądową i nadzór nad jej wdrażaniem czyni bardziej prymitywnie niż komuna.To, że rozumiem, nie znaczy, że ja muszę to akceptować i nie protestować  > Pani w swej łaskawości wątkowca może uznać - zgodnie z obowiązująca propagandą, tu "tematów tabu" - że znowu napisałem nie na temat.> Pozdrawiam serdecznie.Nie mam pojęcia o co chodzi z tematami tabu. Wiem, że na forum źle widziane jest nawracanie na jakąś religię  OT był, zaznaczyłam. Nie znaczy to, że się nie zgadzam - po prostu wolę nie oglądać tu kilometrowej dyskusji kto i czy był cenzorem, kiedy było gorzej, kiedy kabarety były lepsze, a za PRLu to..! Współczesny podręcznik, co z tym zrobić - na tym chciałaby się skupić. A swoją drogą, wątek porównujący cenzurę PRLu i obecną byłby ciekawy. Chociaż proponowałabym dział społeczny  PS: Kto to jest wątkowiec?
Atheism is a non-prophet organization. George Carlin |
#42 4 na 4 | Myflowers (2721 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum. | > >Ale mógł puścić bezczelnie zmanipulowany do granic kłamstwa cytat?> Wycięto fragment lekko kpiący:> "dlaczego mamy tak łatwo zgodzić się z tezą, że jedyne, czym możemy sprawić przyjemność Panu Bogu, to uwierzyć w niego?"> - może dlatego, że uznano, że to by nie przeszło.A po co domniemywać, "co autor miał na myśli", zamiast przyznać ze to zwyczajny oportunizm? No i kasa za podręcznik też nie najgorsza... Z całym szacunkiem Mariuszu, ale tak to widzę. > Zostawiono sugestię-pytanie w podręczniku do polskiego: A może Pan Bóg nie jest taki, jak opisuje go Kościół? Podręczniki do polskiego do tej pory na ogół zawierają płaskie pochwały Jana Pawła Wielkiego. Ten cytat jest postępem. Wierzę, że w X wydaniu tego podręcznika zostanie on rozszerzony  Dla kogo ta sugestia? Jaki postęp? Młodzież nie czyta, a te wyjątki , takie jak Brat na palcach można policzyć. Co do nauczycieli - nie realizują podręcznika a program i, jeżeli w programie nie ma twórczości Dawkinsa jako takiej- nie muszą o nim mówić. Zwłaszcza, jeżeli nie chcą go przytaczać w sposób zmanipulowany. Ale , za przeproszeniem , nauczyciele to tez oportuniści, i to jeszcze jacy! Po wprowadzeniu religii do szkół- najbardziej rozmodlonymi osobami były te, które dotąd programowo opowiadały się za ateizmem... P.S.Cytaty z JPII i tak zostaną/ podręczniki do wyboru z większą ilością cytatów lub z mniejszą/. A jak się jeszcze trafi polonistka - katechetka, to i o mitach greckich zapomnieć należy,bo to czyste pogaństwo. Więc takie przedstawienie Dawkinsa będzie tylko wodą na młyn niektórych z nich... Zepchnięcie go do teorii literatury 
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/ |
| Myflowers (2721 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum | |
#44 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52278 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum | > >Bardzo proste, do każdego faktu i do każdego tekstu należy podchodzić ze zrozumieniem.> To, że rozumiem, nie znaczy, że ja muszę to akceptować i nie protestować  Tak, zrozumienie zdarzenia wcale nie jest jednoznaczne z jego akceptacją, ale mnie w komuszej szkole uczono, że zrozumienie przyczyn jest najczęściej ważniejsze niż ocena faktów/zdarzeń. > Nie mam pojęcia o co chodzi z tematami tabu.Jak zawsze tak i teraz są tematy tabu. Co znaczy, że ich się nie porusza lub lepiej nie poruszać. Mnie chodziło o podporządkowanie się obowiązującej ideologii, które jest znacznie większe niż było w czasach socjalizmu, choć egzekwowane jest teraz innymi metodami. Pani bulwersujący wyimek z podręcznika jest właśnie takim przykładem. > Wiem, że na forum źle widziane jest nawracanie na jakąś religię  Nie zauważyłem! Ale może coś ostatnio się zmieniło? > OT był, zaznaczyłam. Nie znaczy to, że się nie zgadzam - po prostu wolę nie oglądać tu kilometrowej dyskusji kto i czy był cenzorem, kiedy było gorzej, kiedy kabarety były lepsze, a za PRLu to..! Współczesny podręcznik, co z tym zrobić - na tym chciałaby się skupić.To trzeba było zacząć OT od "Guzika", choć jak pokazuję wyżej, nie zgadzam się, że odbiegłem do tematu. Pokazałem inny - moim zdaniem - jeszcze ważniejszy jego aspekt. Ogólnokrajową tendencję fałszowania rzeczywistości. Co ma większe znaczenie niż pojedynczy przypadek (lapsus?), będący egzemplifikacją tego zjawiska. > PS: Kto to jest wątkowiec?Ktoś pomiędzy: sporym dystansem do siebie a dużym poczuciem humoru. Gdyż chyba nie muszę wyjaśniać, że myślałem o założycielu wątku, żartując sobie trochę. Pozdrawiam serdecznie. @@@ . |
#45 2 na 2 | Guzik (2020 punktów) | Odp: Ciekawostka z podręcznika do liceum | T o trzeba było zacząć OT od "Guzika", choć jak pokazuję wyżej, nie zgadzam się, że odbiegłem do tematu. Pokazałem inny - moim zdaniem - jeszcze ważniejszy jego aspekt. Ogólnokrajową tendencję fałszowania rzeczywistości. Co ma większe znaczenie niż pojedynczy przypadek (lapsus?), będący egzemplifikacją tego zjawiska.To prawda..., ma pan rację, jeśli już, to ja zaczęłam o cenzurze i mnie się powinno zaciemnić. Pisząc o jej surowej reakcji za PRLu, zapomniałam dodać "podobno", bo nie miałam z nią nic wspólnego. Słusznie pan uogólnia temat - ja też zauważyłam w swoim wpisie, że obecny rodzaj cenzury jest gorszy, dokuczliwszy. Jednak odniosłam się do tego opisywanego przypadku. Aaaa! Przydał by się wątek o cenzurze. Popieram. |
1 2 3 4 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|