Racjonalista - Strona głównaDo treści
Islam - TAK

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
17-07-2010 00:23Paolo Monstro (6146 punktów)Islam - TAK
Ocena -2 na 2
Religia obca dla Polaków i często kojarzona z terroryzmem czy biciem kobiet. Poznałem trochę tą religię i wielu jej wyznawców i uważam, że jest niedoceniana w Polsce. Wielu myli to z prymitywnymi fanatykami, których wielu błąka się po ulicach Europy w klapkach czy tunikach nie zważając na pogodę, ciągnąc za sobą obandażowane kobiety w "burkach". I faktycznie, fanatycy zniekształcają tą religię do tego stopnia, że przeciętny Polak jest jej przeciwny.

Mija się to jednak z prawdą. Nie jestem muzułmaninem ale, na ile rozumiem Koran, prawdziwy muzułamnin to człowiek dobry. Dobry w sensie ponad religijnym, jak to zdefiniował Marek Edelman- każdy chciałby go mieć przy sobie w potrzebie. Jest to religia prosta, nie definiująca kleru, promująca naprawdę pozytywne postawy - jak pomoc biednym. Nie ma w niej zdefiniowanych najważniejszych instytucji czy nieomylnych pół-bogów (papież). Nie ma świętych. Wg mnie to 2-ga po buddyźmie, humanistyczna religia na świecie.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..
ktośtam (650 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi Paolo Monstro
>Niezależnie czy traktujesz komunizm jako religię czy nie - zastanów się czy Czechy samodzielnie wprowadziły taki system u siebie i czy go z własnej woli utrzymywały. Może po prostu miały pecha i znalazły się w strefie wpływów Związku Radzieckiego w ramach "pojałtańskiego" podziału świata, a ich religijność bądź nie, nie miała żadnego znaczenia?

Tak, ale ja nie napisałem, że jeśli lud wierzy we władzę, która domaga się religijnego uwielbienia, to dopiero wtedy będzie źle. Jeśli ludzie są pod butem takiej władzy, to jest źle, nawet jeśli takiego uwielbienia władzy nie okazują.

>Podobnie jak nie ma znaczenia fakt, że w Iraku, czy paru innych krajach tego regionu dominującą religią jest islam.

Tak, to że islam jest tam DOMINUJĄCĄ religią to nie ma znaczenia. Natomiast znaczenie ma to, że prawo jest stanowione przez duchownych, wbrew rozsądkowi, sprawiedliwości czy woli społeczeństwa, a za to zgodnie z jedynie słuszną linią - czy tą linią są słowa proroka Mahometa czy proroka Stalina, to nie ma już znaczenia.

>Kluczem do ich obecnej sytuacji jest strefa ważnych interesów mocarstw światowych.

Ach te złe mocarstwa, wszędzie wetkną nosa! Nie zwalałbym jednak całej winy na nie. Są kraje islamskie, z którymi mocarstwa zachodnie mają bardzo dobre stosunki (Kuwejt) czy przynajmniej poprawne (Arabia Saudyjska, która trzyma wszystkich za jaja i nikt jej nie podskoczy póki nie będzie alternatywy dla saudyjskiej ropy), i cóż. W Kuwejcie chyba nie ma szariatu, w Arabii jest i ludzie żyją tam jak zwierzęta mimo tego, że Zachód się nie wtrynia.

Paolo Monstro (6146 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi Autografka
>Czy do tego, by być dobrym człowiekiem, potrzebna jest religia?

Wg mnie nie - to nie religia czyni Cie dobrym lub złym. Jednak cięzko być złym trzymając się zasad islamu. Jak napisałem niżej, facet który kogoś zabija czy źle traktuje nie jest muzułmaninem - nawet jeśli tak twierdzi.

Paolo Monstro (6146 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi ktośtam

>Komunizm jest religią i w każdym kraju rządzonym przez religię jest źle - wszystko jedno czy to średniowieczna Francja, współczesna Arabia Saudyjska czy komunistyczne Czechy.
>

Może i da się wykazać, że komunizm ma jakieś cechy religii, komunizmu specjalnie nigdzie na świecie nie było, załóżmy jednak, że system w dawnych demoludach był tak okrzyczany ale z Arabią Saudyjską to przesadziłeś.

#49
18-07-2010 00:15
 Ocena 2 na 2
Smith (10069 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi Inquisitor
>>Ta jest moja ale ...
>rozumiem
Żebym nie miał wątpliwości to jeszcze np. tutaj poczytaj o racjonalizowaniu.

"Religia uważana jest przez prostaków za prawdziwą, przez mędrców za fałszywą, przez władców - za użyteczną." Seneka Młodszy

Paolo Monstro (6146 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi Matix

>Czyli sam przyznajesz, że ta religia ma wielu fanatyków, a następnie piszesz jaka to ona super? Sam przytaczasz przykłady fanatyzmów tej religii, a potem ja chwalisz?

Zdelegalizujmy piłkę nożną - kibole też w jej imieniu tłuką się na stadionach i terroryzują ludzi.

Pomówmy o islamie a nie o jakiś ludziach co twierdzą, że robią coś w imię islamu mimo iż przeczą jego zasadom.

#51
18-07-2010 00:17
 Ocena 1 na 1
Autografka (10638 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi Paolo Monstro

>Wg mnie nie - to nie religia czyni Cie dobrym lub złym. Jednak cięzko być złym trzymając się zasad islamu. Jak napisałem niżej, facet który kogoś zabija czy źle traktuje nie jest muzułmaninem - nawet jeśli tak twierdzi.

Czy trzymając się zasad chrześcijaństwa łatwiej być złym?


Porządny człowiek wie, że ten obcy, ten inny, pewnie kradnie i zabija...

Paolo Monstro (6146 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi Głąbiński
>>... prawdziwy muzułamnin to człowiek dobry...
>Liczne mam zastrzeżenia do tego zdania. ...
Racja upraszczam sprawę. Nie chcę tu jednak wchodzić w dyskusje o dobrze. Chciałem podkreślić, że zasady religi islamskiej są "dobre" - w znaczeniu wiekszość z nas je zaakceptuje. Powszechnie jednak myli się islam z nie muzułmanami, którzy wojują wykrzykując islamskie hasła. Jest ich bardzo wielu niestety.

#53
18-07-2010 00:24
 Ocena 2 na 2
ktośtam (650 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi Paolo Monstro
>z Arabią Saudyjską to przesadziłeś.

Taaaak? A co, nie ma tam szariatu? Istnieją tam inne kościoły niż islamskie meczety? W kraju, w którym kobietom nie wolno prowadzić samochodów, co kilka miesięcy jakaś kobieta jest zabijana lub dostaje baty za to, że dała, się zgwałcić; ludzie są kamienowani za śmieszne rzeczy; w kraju, w którym rodzi się tyle samo chłopców co dziewczynek, ale wśród ludzi w wieku dorosłym przypada 13 mężczyzn na 10 kobiet - ludzie nie żyją jak zwierzęta? Nie wolno mi tego mówić?

Dlaczego?

Paolo Monstro (6146 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi Autografka

>Czy trzymając się zasad chrześcijaństwa łatwiej być złym?

Być może trzymając się chrześcijaństwa jest mniej więcej tak samo trudno być złym jak trzymając się islamu. Ja jednak porównałem islam do katolicyzmu. To jest odłam chrześcijaństwa ze zdefiniowaną rolą przywódcy religijnego, który arbitralnie decyduje co jest dobre a co złe. I trzymając się takiej religii nie tylko można, często wręcz trzeba być złym - np. spalić kogoś na stosie czy zabić jakiegoś muzułmanina. Dla przykładu, o ile pamiętam, to Innocenty VIII stwierdził, że nie wierzenie w czarownice jest grzechem.

#55
18-07-2010 00:36
 Ocena 2 na 2
Paolo Monstro (6146 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi immune.ltd
>ISLAM - NIE
>RELIGIA - NIE
>nie znam kraju w którym dobrze by się, żyło i gdzie panuje indoktrynacja religijna. Sądzę, a nawet na pewno wiem, że ISLAM również (tak jak inne religie ) ma niekorzystny wpływ na ludzi.
>
Zgadzam się z Adamiakiem,

A fool with a tool is still a fool but dangerous fool.

Paolo Monstro (6146 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi ktośtam
>>z Arabią Saudyjską to przesadziłeś.
>Taaaak? A co, nie ma tam szariatu? Istnieją tam inne kościoły niż islamskie meczety? W kraju, w którym kobietom nie wolno prowadzić samochodów, co kilka miesięcy jakaś kobieta jest zabijana lub dostaje baty za to, że dała, się zgwałcić; ludzie są kamienowani za śmieszne rzeczy; w kraju, w którym rodzi się tyle samo chłopców co dziewczynek, ale wśród ludzi w wieku dorosłym przypada 13 mężczyzn na 10 kobiet - ludzie nie żyją jak zwierzęta? Nie wolno mi tego mówić?
>Dlaczego?

Co to ma wspólnego z islamem? Jeśli ja wysadze się ze stacją metra w imię miłości do znaczków - to czy znaczki są złe?

Paolo Monstro (6146 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi -jad-

>A według mnie, właśnie religia jest problemem. Nie jedynym, oczywiście. Ale jeśli ktoś uważa się moralnie usprawiedliwiony, ba, nawet zobowiązany do obcinania komuś głowy czy innych części ciała albo do znęcania się nad kobietami, to jest to, moim zdaniem problem.

Jeśli ktoś robi coś takiego to nie przestrzega zasad islamu.

immune.ltd (1783 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi Paolo Monstro
Zgadzam się z Adamiakiem,
>A fool with a tool is still a fool but dangerous fool.


Tekst błyskotliwy, przyznaję za co plusik, ale ja tego określenia w tej sprawie bym nie użył i pozostanę "głęboko " okopany " przy swoim ...

#59
18-07-2010 01:13
 Ocena 7 na 7
-jad- (18783 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi Paolo Monstro
>Jeśli ktoś robi coś takiego to nie przestrzega zasad islamu.

Czyich zasad islamu? Zasady religijne mają to do siebie, że można je naginać do własnych potrzeb. Zdolność człowieka do moralnego usprawiedliwiania się jest imponująca więc wszyscy religianci z powodzeniem to czynią.

Tak widzę to do momentu, gdy znajdziesz kolejną nieścisłość.

#60
18-07-2010 01:33
 Ocena 1 na 1
Inquisitor (113 punktów)Odp: Islam - TAK
W odpowiedzi Paolo Monstro
>Co to ma wspólnego z islamem? Jeśli ja wysadze się ze stacją metra w imię miłości do znaczków - to czy znaczki są złe?
To nie jest realny przykład.
Motywacja musi być silniejsza niż "znaczki", żeby pokonać instynkt samozachowawczy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365