Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
18-10-2010 17:25Brivion (3 punktów)Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
Witam

Oglądałem kiedys na youtube film www.youtube.com/watch?v=fE7iihzOzPQ . Pewnie ten film byl na forum juz setki razy ale nie w tym rzecz. Na pewnej stronie internetowej ktos wypowiedział sie, iz zjawisko przedstawione na tym filmie dowodzi, że świadomość to rodzaj energii, ktora jest twórcza. Chciałbym prosic o objasnienie tego co pokazane jest na filmie. Interesuje sie bardzo tym tematem i chcialbym, sie dowiedziec np. dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest "obserwowany". Jeszcze jedna osoba opowiadała o tym, ze kiedys odbyl sie eksperyment w ktorym kilka osob patrzylo sie na strumien elektronow (przedstawiony on byl graficznie na monitorze) i starało sie myślec, ze stromien ten odchyba sie np. w lewo i o dziwo odchylal sie on w lewo. Czy to są totalne bzdury? Czy cos takiego naprawde zachodzi? Zapraszam do dyskusji, będe wdzieczny za przydatne linki. Pozdrawiam, Konrad.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..
#91
26-10-2010 10:05
 Ocena 1 na 1
setarkos (10757 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
> .. żadnej LOSOWoŚCI NIE MA !!!!!!!
1. Czy ten brak losowości dotyczy tylko materii martwej, czy także życia (bo przecie nie człowieka dysponującego wolnym wyborem)?
2. Czy rzeczy wytwarzane przez człowieka mogą zawierać losowość?

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi kombi
Nie rozumiem matematyki, o której piszesz w odniesieniu do elektronów i dwóch szczelin. Jeśli cząstka - elektron leci deterministycznie, to potrzebujemy znaleźć, co "kieruje" jej trajektorią.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.

Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi setarkos
Odpowiedź jest BANALNIE PROSTA:

1. Brak losowości dotyczy WSZYSTKIEGO !!! W ogóle coś takiego, jak "losowość" NIE ISTNIEJE !!!

Istnieją jedynie:
- DETERMINIZM
- WOLNA WOLA

Ani jedno, ani drugie z losowością nie ma NIC wspólnego.
Nie mylmy też tego, że coś POSTRZEGAMY jako losowe z RZECZYWISTĄ LOSOWOŚCIĄ !!!

Za wszystkim stoi albo deterministyczny proces, albo WOLNA WOLĄ świadomej jednostki (która wyłamuje się z determinizmu).

Jeżeli widzimy wyjeżdżające z podziemnego parkingu auta, to możemy naiwnie mówić o "losowości", możemy nawet określić funkcję losową dla "gęstości" wyjazdów, bredzić o "nieoznaczoności" itp.

Ale tak NAPRAWDĘ wiemy, że ŻADNEJ losowości tam nie ma.

Przykładem zamętu w głowach jest rozpaczliwe miotanie się septymuchy poniżej. Przyjęcie determinizmu i rezygnacja z "dualizmu" powodują, że przynajmniej nie nie będziemy się dziwić jak głupki wynikom eksperymentów fizycznych.



... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
Załóżmy, że masz rację.
Jakie korzyści możemy odnieść stosując podany model, co policzyć, jakich wynalazków dokonać?
Szukanie dokładnych własności dualizmu cząstka-fala ma ten sens, że jeśli znajdziemy ciekawe zjawiska, to będziemy je mogli wykorzystać. Komputery wyrosły z fizyki kwantowej (nielampowe!). Natomiast Twój podany model (nawet, jeśli jest słuszny) nie pozwala nam przewidywać atomu i jego własności! Zatem czeka na swój czas w kąciku - może doczeka, może nie doczeka.

Dygresja:
Po rozmowach z Tobą ludzie przypisują Ci często trolowatość nie dlatego, że nie tworzysz ciekawych konstrukcji abstrakcyjnych, ale dlatego, że te konstrukcje nie przystają do realnego świata. A przynajmniej takie się ma wrażenie.
Pitagoras dawno temu twierdził, że Ziemia jest kulą. Miał poniekąd rację (w porównaniu do koncepcji placka z lub bez czterema słoniami pod nim). Podstawą jego twierdzenia było przekonanie fałszywe, że to z powodu doskonałości kształtu kuli również doskonała Ziemia musi być kulista. Co z tego twierdzenia wynikło? Paru filozofów zmierzyło w Starożytności promień Ziemi, paru odległość do Słońca. Praktycznych korzyści przez kilka tysięcy lat nie było.
Za to odkrycie w Starożytności murarskiej poziomicy i zasady działania dźwigni ruszyło świat ostro do przodu.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.

Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi sceptymucha
Pozornie masz rację ...

Ale zauważ, że idee "indeterminizmu", "nieoznaczoności" są wykorzystywane przez skretyniałych humanistów, którzy nie mają pojęcia, o czym bredzą. Używają tych pojęć np. w kontekście psychologii, socyologii itp. Niektórzy nawet wymyślili, że skoro jest "nieoznaczoność", to to załatwia kwestię Wolnej Woli.


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
Jak chcesz, to z nimi walcz. Jak dla mnie mogą głosić, co chcą, dopóki nie mogą mnie zmusić, bym miał tego wysłuchiwać.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.

Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
Kolejna podpowiedź dla co bardziej dociekliwych "racjonalistów":

wyobraźcie sobie, że mamy punkt, w którym następuje eksplozja. Eksplozja, jak to eksplozja: rozchodzi się sferycznie. Jeżeli będziemy mieli w pewnym miejscu ekran, i fala eksplozji będzie wywoływała jakieś widoczne skutki, to zaobserwujemy, że zdziwieniem, że efekt tej eksplozji "porusza" się z prędkością nadświetlną (oczywiście przy odpowiednich prędkościach fali eksplozji, odpowiednich relacji odległości itp.

Ekran też nie musi być płaszczyzną. Może być pofalowany jak blacha falista, może być wklęsły, wypukły, ukośnie ustawiony. Za każdym razem zaobserwujemy przedziwne efekty, gdy czoło fali zacznie wywoływać widzialne efekty na ekranie. Oczywiście rozumiejąc fizykę procesu ani na moment nie zająkniemy się o żadnym "paradoksie" ...

Tak właśnie wygląda "kwantowe splątanie" ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
Dodam jeszcze, że samo fakt używania słowa "kolaps" (w kontekście funkcji falowej) jest dowodem na to, że nie mamy pojęcia, co robimy, Żebyście to lepiej zrozumieli, to powiem tak:

wyobraźcie sobie dwoje małych dzieci, które opowiadają sobie, jak powstaje samochód:
"no i wtedy taki pan robi "czary-mary" i z fabryki wjeżdża autko !"

I to słowo "czary-mary" DOKŁADNIE odpowiada słowu "kolaps" używanemu przez naukowców ...

I nie ma w tym nic złego ! Po prostu NIE WIEMY, co się dzieje, więc mówimy "kolaps" !

Ale MIEJMY TEGO ŚWIADOMOŚĆ, że tak naprawdę mówimy "czary-mary" ...

KLAR !!!???


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

#99
26-10-2010 14:20
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Logik
>socyologii itp.
Uprzejmie proszę o praktyczne zastosowanie zasad polskiej pisowni. Może jest to, co robisz dość oryginalne w sumie, ale w nadmiarze irytujące

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#100
26-10-2010 15:15
 Ocena-2 na 2
Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Meretseger
jest to dokładnie tak samo irytujące, jak socyalizm ...


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

homopitek (1536 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi Fizyk
> Oczywiście można użyć większej ich liczby, ale byłaby to niepotrzebna komplikacja.
>
Skoro uważasz, że to niepotrzebna komplikacja, to nie eliminujesz wątpliwości, że dla innych ilości kart-kierunków wyniki kwantowe i klasyczne będą identyczne (dla ilości parzystych) lub prawie identyczne (dla wielkich ilości). Można nad tym przejść do porządku dziennego, ale to nie spowoduje wyeliminowania tych wątpliwości.

Tak na marginesie, to trafiłem na wykład akademicki pewnego profesora fizyki, zawierający wyprowadzenie jednej z nierówności Bella, który zawiera bardzo oryginalne uzasadnienie:
"Warto zaznaczyć, że do wyprowadzenia tej nierówności (jednej z nierówności
Bella), użyliśmy tylko rachunku prawdopodobieństwa a nie zasad Mechaniki
Kwantowej. Jest to więc nierówność, która wynika z praw Natury a nie z teorii
kwantowej."

To już, jak dla mnie, nawet nie filozofia, lecz "filozofiołowanie" (dlatego nie podaję autora). Inaczej nie potrafię skwitować argumentu, że wyprowadzony wniosek wynika z "praw Natury", gdyż wyprowadzenia dokonano jedynie w oparciu o rachunek prawdopodobieństwa. Rachunek prawdopodobieństwa jako linia produkcyjna wniosków koniecznie zgodnych z "prawami Natury"?


Nie stosuję emoticonów

kombi (1112 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi sceptymucha
>Nie rozumiem matematyki, o której piszesz w odniesieniu do elektronów i dwóch szczelin. Jeśli cząstka - elektron leci deterministycznie, to potrzebujemy znaleźć, co "kieruje" jej trajektorią.

W zapisie matematycznym będzie to tylko statystyka, wg której obliczasz te punkty i tyle.
A podczas symulacji do generowania tych punkcików, używasz oczywiście jakiegoś generatora pseudolosowego, bo przecież ciała stałego z trylionami atomów nie będziemy symulować.

Wiadomo co kieruje: szczeliny zmieniają istotnie powierzchniowy rozkład ładunków w dowolnym materiale.

Logik (812 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi kombi
Słusznie zauważyłeś: generator liczb PSEUDOLOSOWYCH !!!!

Bo PRAWDZIWEJ losowości "NI MA" !!!!

Nigdzie we Wszechświecie !!!


... bo kto nie wyjdzie z domu swego, by socyalizm znaleźć i z oblicza Ziemi zgładzić, do tego socyalizm sam przyjdzie i stanie przed obliczem jego ...

uxbridge (5980 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi kombi
>Wiadomo co kieruje: szczeliny zmieniają istotnie powierzchniowy rozkład ładunków w dowolnym materiale.

Taaa... fotonami też kieruje rozkład ładunków?

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Dlaczego elekton zmienia swoje zachowanie gdy jest 'obserwowany'
W odpowiedzi kombi
>>Nie rozumiem matematyki, o której piszesz w odniesieniu do elektronów i dwóch szczelin. Jeśli cząstka - elektron leci deterministycznie, to potrzebujemy znaleźć, co "kieruje" jej trajektorią.

>Wiadomo co kieruje: szczeliny zmieniają istotnie powierzchniowy rozkład ładunków w dowolnym materiale.
No to niestety, ale trzeba to jakoś wykazać. Matematycznie nawet w przybliżeniu.
Eksperymentalnie może być nawet łatwiej - puszczając elektrony równolegle do płytki z szczelinami - jeśli oczywiście nie jest decydujące samo przejście przez szczelinę.

Dopóki tego nie zrobi się (niekoniecznie Ty, czy ja mamy to robić) udowadniając lub obalając pozostajemy przy sposobach dających się stosować w obliczeniach. Z konieczności.

Pozdrawiam

No cóż. Wszyscy próbujemy coś wyrazić. Niekoniecznie to, o czym myślimy, że próbujemy to wyrazić.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365