Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
24-05-2011 16:18Popers (129 punktów)Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
Ocena 2 na 10
Ale najpierw kilka sentencji:

Tylko Bóg może być przyczyną wszystkich rzeczy.
- Arystoteles

(384-322 p.n.e., grecki filozof, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli starożytności)

***

Jeden jest wszechświat, a składa się nań wszystko, i Bóg jeden we wszystkim, i prawda jedna.
- Marek Aureliusz

(121-180, cesarz rzymski, pisarz i filozof)

***

Bóg stworzył świat zgodnie z inteligentnym planem. Bóg jest matematykiem.
- Johannes Kepler

(1571-1630, niemiecki matematyk i astronom)

***

Bóg jest przyczyną idei Boga w nas, a zarazem wszystkich prawd wiecznych.
- Kartezjusz

(1596-1650, francuski filozof, matematyk i fizyk)

***

To cudowne ułożenie Słońca, planet i komet może być dziełem Istoty wszechmocnej i rozumnej.
- Isaac Newton

(1643-1727, angielski fizyk, astronom, historyk, filozof)

***

Logika kosmosu i całego stworzenia jest ciągłym przejawem obecności Boga.
- G. W. Leibniz

(1646-1716, niemiecki filozof, matematyk, prawnik, dyplomata)

***

Boskie dzieło stworzenia nigdy nie dobiega końca. Zaczyna się, a potem trwa nieskończenie, w nieustannym trudzie dając początek nowym sceneriom, nowym przedmiotom i nowym światom.
- Immanuel Kant

(1724-1804, niemiecki filozof)

***

Bóg jest Prawdą. I kto szuka prawdy, ten szuka Boga, choćby o tym nie wiedział.
- Edyta Stein

(1891-1942, niemiecka filozof, święta Kościoła katolickiego)

***

Są rzeczy, które przerastają możliwości ludzkiego rozumu. Tak jest z Bogiem.
- Józef Tischner

(1931-2000, polski filozof, pisarz, ksiądz katolicki)

***

Bóg? Zawsze o nim myślałem. Podobnie myśleli też inni kosmonauci. Wielu niewierzących powróciło z kosmosu jako ludzie odmienieni duchowo.
- Mirosław Hermaszewski

(1941- , polski generał, kosmonauta, jedyny Polak który był w kosmosie)

***

Im więcej wiemy o kosmosie i ewolucyjnej biologii, tym bardziej wydają się one niewytłumaczalne bez jakiegoś aspektu inteligentnego projektu. A w moim przypadku jest to natchnieniem dla wiary.
- Charles Townes

(1915- , amerykański fizyk, laureat nagrody Nobla w 1964, i nagrody Templetona w 2005)

***

Bóg dał nam niesamowicie fascynujący świat, który możemy zamieszkiwać i badać.
- William D. Phillips

(1948- , amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w 1997 roku)

I moje pytanie brzmi; czy macie za głupców tych wybitnych ludzi, którzy swoim życiem i twórczością składali i składają hołd idei Boga Stwórcy? Jaki jest Wasz stosunek do w/w osób i ich poglądów?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Dalej..
#1
24-05-2011 16:25
 Ocena 26 na 26
finerbijk (17282 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
> I moje pytanie brzmi; czy macie za głupców tych wybitnych ludzi, którzy swoim życiem i
>twórczością składali i składają hołd idei Boga Stwórcy? Jaki jest Wasz stosunek do w/w osób i ich poglądów?

Znasz tak wybitnych ludzi, którzy w niczym nigdy się nie pomylili? Bo ja niestety nie
A o argumencie z autorytetu był niedawno wątek.

#2
24-05-2011 16:27
 Ocena 10 na 10
NorahYorke (329 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
Bóg urojony, rozdział 3, dowód z podziwianego religijnego uczonego.

Dawkins rozprawił się z tym argumentem tak dobrze, że ja nie mam już nic do dodania.

#3
24-05-2011 16:27
 Ocena 7 na 7
coreless (16088 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)

Jestem ateistą. Doceniam niektóre osiągnięcia niektórych wyżej wymienionych (niektóre, czyli nie wszystkie; Newton dla przykładu miewał zainteresowania dość nietypowe).
Uważam, że byli OK. Ja jestem OK, i oni byli OK. Ale nie we wszystkim się z nimi zgodzę, a jedną z tych rzeczy poza zamiłowaniem do magii, horoskopów i alchemii (Newton) jest teza o istnieniu istoty boskiej.

PS
Filozofowie, kosmonauci i mistyczki wyraźnie nie pasują do zestawienia. Powszechnie wiadomo, że i tak nikt normalny nie bierze ich na poważnie.

Transluminacja czaszki często daje wyniki fałszywie ujemne.

#4
24-05-2011 16:29
 Ocena 9 na 9
kinemator (151 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
> I moje pytanie brzmi; czy macie za głupców tych wybitnych ludzi, którzy swoim życiem i
>twórczością składali i składają hołd idei Boga Stwórcy?
Nie. Po prostu w tym aspekcie się mylą

>Jaki jest Wasz stosunek do w/w osób i ich poglądów?
Jeżeli chodzi o bogów to się z nimi nie zgadzam.

Popers (129 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
W odpowiedzi kinemator
>Nie. Po prostu w tym aspekcie się mylą
Może tak, ale pewności nie ma

Dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam

#6
24-05-2011 16:32
 Ocena 18 na 18
maruda (5550 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
Udowodnij mi proszę że Arystoteles, Marek Aureliusz i Johannes Kepler pisali o tym samym bogu. Tylko wtedy będziemy mogli dalej rozmawiać. Tak dla porządku Marek Aureliusz został sam bogiem.

Popers (129 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
W odpowiedzi coreless
>Filozofowie, kosmonauci i mistyczki wyraźnie nie pasują do zestawienia. Powszechnie wiadomo, że i tak nikt normalny nie bierze ich na poważnie.
Hehe, szczególnie kosmonautów, ale dlaczego tak się dzieje, do tej pory nie wiadomo:P

#8
24-05-2011 16:35
 Ocena 7 na 7
Menel de Lux (3111 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
> I moje pytanie brzmi; czy macie za głupców tych wybitnych ludzi, którzy swoim życiem i
>twórczością składali i składają hołd idei Boga Stwórcy? Jaki jest Wasz stosunek do w/w osób i ich
>poglądów?


Czemu tak wytłuszczyłeś to pytanie?
Wydaje mi się że tak naprawdę nie chodzi ci o odpowiedz, tylko chcesz nas tu połajać- ateistów mających za głupców tak wybitne osoby wychwalające Boga Stwórcę.

#9
24-05-2011 16:36
 Ocena-3 na 3
Popers (129 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
W odpowiedzi maruda
>Udowodnij mi proszę że Arystoteles, Marek Aureliusz i Johannes Kepler pisali o tym samym bogu. Tylko wtedy będziemy mogli dalej rozmawiać. Tak dla porządku Marek Aureliusz został sam bogiem.

Poruszali ideę Boga Stwórcy. Mniejsza o jego imię. Bo jeżeli istnieje wszechmogący Bóg Stworzyciel, to jest On jeden. I wtedy te wszystkie cytaty odnoszą się do tegoż Stwórcy.

#10
24-05-2011 16:38
 Ocena-4 na 10
Popers (129 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
W odpowiedzi NorahYorke
>Bóg urojony, rozdział 3, dowód z podziwianego religijnego uczonego.
>Dawkins rozprawił się z tym argumentem tak dobrze, że ja nie mam już nic do dodania.
Kiedyś miałem na ten temat dyskusję ze znanym biologiem Richardem Dawkinsem, który jest autorem bardzo głośnej książki "Bóg urojony". Książki moim zdaniem bardzo prymitywnej. Kiedy po raz pierwszy ją przeczytałem, to powiedziałem sobie, że ja z tymi problemami, które on tak ostro stawia, uporałem się, gdy miałem 17 lat. Nasza rozmowa miała miejsce kilkanaście lat temu. Jak twierdził Dawkins, Pan Bóg nie jest nam potrzebny, bo wszystkie zjawiska biologiczne możemy wytłumaczyć za pomocą praw fizyki. A ja na to: OK, bardzo dobrze. W jaki sposób w takim razie wytłumaczysz, skąd wzięły się prawa fizyki. No i dyskusja się skończyła.
- Michał Heller

Popers (129 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
W odpowiedzi finerbijk
>Znasz tak wybitnych ludzi, którzy w niczym nigdy się nie pomylili? Bo ja niestety nie
>A o argumencie z autorytetu był niedawno wątek.
Nie mam ich rzecz jasna za wyrocznię, ale ja jak i wielu tutejszych forumowiczów nie dorastamy im do pięt, jeżeli chodzi o ilość szarych komórek.

#12
24-05-2011 16:43
 Ocena 3 na 3
Verin (547 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
Twoje pytanie jest źle skonstruowane (takie typowo "teistycznie-nielogiczne").

Popers (129 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
W odpowiedzi Menel de Lux
>Czemu tak wytłuszczyłeś to pytanie?
Żeby było wytłuszczone:P

>Wydaje mi się że tak naprawdę nie chodzi ci o odpowiedz, tylko chcesz nas tu połajać- ateistów mających za głupców tak wybitne osoby wychwalające Boga Stwórcę.
Nic z tych rzeczy. Tak pytam, z ciekawości.

#14
24-05-2011 16:46
 Ocena 3 na 3
maruda (5550 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
W odpowiedzi Popers
>>Udowodnij mi proszę że Arystoteles, Marek Aureliusz i Johannes Kepler pisali o tym samym bogu. Tylko wtedy będziemy mogli dalej rozmawiać. Tak dla porządku Marek Aureliusz został sam bogiem.
>Poruszali ideę Boga Stwórcy. Mniejsza o jego imię. Bo jeżeli istnieje wszechmogący Bóg Stworzyciel, to jest On jeden. I wtedy te wszystkie cytaty odnoszą się do tegoż Stwórcy.
Jeszcze nic nie udowodniłeś, wyrwałeś po jednym zdaniu z twórczości tych panów i upierasz się że masz rację. Imię jest bardzo ważne, powiedzmy że Apu Qun Tiqsi Wiraqutra stworzył świat. Zgadzasz się?

#15
24-05-2011 16:49
 Ocena 13 na 17
kinemator (151 punktów)Odp: Pytanie do racjonalistów-ateistów (a czy są nie ateiści?)
W odpowiedzi Popers
>>Bóg urojony, rozdział 3, dowód z podziwianego religijnego uczonego.
>>Dawkins rozprawił się z tym argumentem tak dobrze, że ja nie mam już nic do dodania.
> Kiedyś miałem na ten temat dyskusję ze znanym biologiem Richardem Dawkinsem, który jest autorem bardzo głośnej książki "Bóg urojony". Książki moim zdaniem bardzo prymitywnej. Kiedy po raz pierwszy ją przeczytałem, to powiedziałem sobie, że ja z tymi problemami, które on tak ostro stawia, uporałem się, gdy miałem 17 lat. Nasza rozmowa miała miejsce kilkanaście lat temu. Jak twierdził Dawkins, Pan Bóg nie jest nam potrzebny, bo wszystkie zjawiska biologiczne możemy wytłumaczyć za pomocą praw fizyki. A ja na to: OK, bardzo dobrze. W jaki sposób w takim razie wytłumaczysz, skąd wzięły się prawa fizyki. No i dyskusja się skończyła.
>- Michał Heller

Trudno uwierzyć, że Heller mógłby taki błąd popełnić. Stwierdzenie, że np. Bóg stworzył prawa fizyki nic nie tłumaczy i niczym nie jest poparte. W takiej sytuacji jest to ewidentnie "bóg-zapchajdziura".

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365