Racjonalista - Strona głównaDo treści
Inteligencja jest do wyćwiczenia

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
30-05-2011 14:44sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Inteligencja jest do wyćwiczenia
Ocena 2 na 2
Witam!
Okazuje się, że inteligencją można wyćwiczyć - przynajmniej w tej części, która odpowiada za radzenie sobie z nowymi wyzwaniami i kojarzeniem faktów:
medicalxpress.com/news/2011-05-brain_1.html
brainworkshop.sourceforge.net/
Do ściągnięcia za darmo program do ćwiczenia.

Ponieważ znaleziono dość prostą metodę ćwiczenia, rzutuje to na samą koncepcję inteligencji. Przestaje być ona czymś "magicznym" i nieodgadnionym, a można ją opisywać jako filtr wyszukujący regularności.
Czyżbyśmy byli o krok do przewartościowania inteligencji?
Zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 Dalej..
#31
31-05-2011 12:26
 Ocena 1 na 1
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi sceptymucha
>A badanie szybkości rozwiązywania układów równań przez komputer nie bada algorytmów rozwiązywania, tylko szybkość komputera... oczywista nieprawda.

Może badać jedno albo drugie, zależnie od woli osoby projektującej badanie.
Nie wiemy czy mamy ten sam algorytm używany przez różne maszyny, czy identyczne maszyny używające różnych algorytmów.

Jeżeli odmienne są obie cechy badanych układów równocześnie, nie wiem która ma wpływ na wynik badania. Wiemy tylko, że jeden układ rozwiązuje równanie szybciej niż drugi.

W przypadku testu na inteligencję nawet nie wiemy czym się tak naprawdę różnią badane układy i co oznacza w praktyce otrzymany wynik.
Samo pojęcie inteligencji nie jest jednoznaczne.

ps. Czytałam kiedyś opracowanie dotyczące członków Mensy - podobno spora część tych z niesamowicie wysokim ilorazem jest bezrobotna, bo nie potrafią skupić się na jednej dziedzinie, szybko się nudzą i łatwo rozpraszają a na dodatek mają problemy w kontaktach interpersonalnych i są samotne.
Nie, nie dam linka, to był parę lat temu i na papierze.


"II prefer my universe stringy not loopy"

#32
31-05-2011 12:54
 Ocena 1 na 1
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi Maddy
Ogólnie wciągnięcie do tematu członków Mensy (przez kogoś tam wcześniej) to w pewnym sensie nieporozumienie.
Też wiele odpowiedzi z niepisanym przesłaniem, że inteligencja decyduje o "lepszości" danego człowieka to pomyłka.
Temat w zasadzie jest prosty - mamy testy na radzenie sobie z nowymi dla uczestników problemowymi sytuacjami, a okazuje się, że proste ćwiczenia umysłowe n-back podnoszą umiejętności i wyniki w testach.

Wydawało mi się, że daje to podstawę pogdybać, jak działa nasza inteligencja, czy też jej część.
Osobiście jednak mam teraz wrażenie, że ruszyłem temat-fetysz. Jedni mówią, że inteligencja nie istnieje, drudzy, że jest super, przez co i jedni i drudzy blokują sobie możliwość przemyślenia "jak to działa".

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.

AdamGr (3037 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi sceptymucha
Jasne że fetysz, już się oburzają.

Ja podam może taki wymierny przykład : jak wiadomo (a jak komuś nie wiaodmo to może się dowiedzieć i sprawdzić) w formacjach SS na samym Początku przyjmowano ludzi wykształconych, koneserów sztuki i dobrego koniaku, elokwentnych i erudycznych.Już pomijając ich rasowość.
Jak komuś z nich na czymś zbywało z manier lub wiedzy to dokształcano.
Jak myślicie, ile by punktów ten kwiat inteligencji wyskrobał w tych naszych testach ?
Śmiem twierdzić że w zasadzie wszyscy by przeszli testy śpiewająco plasując się w ścisłej czołówce.
I co, mysłicie że po tym teście z tymi wynikami mieliby objekcje aby jakiegoś Żyda pod lasem wykończyć z uśmiechem, delektując sie po tym zdarzeniu kieliskziem koniaku przy Shubercie ?
I dokładnie tyle sa warte te wszystkie testy.
Ludziska mają niebywale wyśrubowane oczekiwania, czekajac na certyfikat swojej "grnialnosci".
Ale w rezultacie co, dobrze rozwiązał "krzyżówkę" w określonym roku o okreslonej godzinie, cóż więcej z tego wynika ?

#34
31-05-2011 13:33
 Ocena 1 na 1
spellbinder (8577 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi tony_hill
>kim jesteś, aby podważać zasadę testu Ravena i całą wiedzę, na podstawie której został utworzony?

To się chwilę zastanów nad tym. Chwilę chociaż. I druga sprawa, że nie jest to zdanie odosobnione w środowisku psychologów.

>otóż nie musi. od tego jest cała dziedzina wiedzy zwana psychometrią, oraz jej ciotka statystyka.

Oczywiście. I nie stanie się nagle, że zamiast prostych figur wpisanych w inne figury, w Ravenie znajdzie się coś innego. Króliczki, sześciany i smerfy.

>cóż, może dlatego, że coś takiego jak "skala Ravena" po prostu nie istnieje, mój znawco. zabawne ile czasu i energii ludzie poświęcają na wywody i dyskusje na tematy, o których nie mają bladego pojęcia.

Raven stosuje inną skalę, którą ciężej jest przeliczyć na "ogólnie przyjęte" wyniki. Ponadto - Raven jest bardzo prostym testem. W dodatku testem "skompromitowanym", bo i dostępnym wszędzie w Internecie w takiej albo innej formie. A weź znajdź inny test.

>ktoś tu chyba próbuje podbudować swoje ego. o prawdziwości Twojej wypowiedzi niech świadczy fakt, że wynik w teście Ravena może wynosić od 1 do 10, bo podawany jest w stenach

No parzcie, a ja myślałem, że w CENTYLACH jest podawany, znawco... i da się go przeliczyć na skalę będącą w powszechnym użyciu, co się z resztą czyni. I podawany jest, nawet na stronie brytyjskiej mensy, bynajmniej nie w "stenach" www.mensa.org.uk/iq-levels/

>Raven na działeczce dla jaj... ale to było SŁABE!

Jak się ma dostęp do testów, to się człowiek bawi. Jedni otwierają piwo zębami (albo siekierą), inni bawią się testami.

#35
31-05-2011 14:00
 Ocena 1 na 1
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi AdamGr
Ty również fetyszyzujesz.
Porównaj mózg do mięśni - jak rozwiniesz odpowiednie mięśnie, to możesz wykonać odpowiednie czynności (podnosić ciężary, skakać wyżej, dostawać baty na ringu jak Pudzian, itp itd).

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.

prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi sceptymucha

> Jak rozgryziemy inteligencję to i dopadniemy mądrość.
Na szczęście Sokrates już nie żyje!

Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość, z nich największa jest miłość.

prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
> Okazuje się, że inteligencją można wyćwiczyć
Ale co to znaczy wyćwiczyć?
Czy to znaczy, że jak ktoś ma IQ 100, to po ćwiczeniach będzie miał 120?


Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość, z nich największa jest miłość.

#38
31-05-2011 19:27
 Ocena 1 na 1
sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi prof. Grabowska
>> Okazuje się, że inteligencją można wyćwiczyć
>Ale co to znaczy wyćwiczyć?
>Czy to znaczy, że jak ktoś ma IQ 100, to po ćwiczeniach będzie miał 120?
Sprawdź. Masz link do programu - poćwicz.

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.

#39
31-05-2011 19:30
 Ocena 2 na 2
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi tony_hill
> właśnie inteligencję da się wyznaczyć.
> jeśli za inteligencję przyjmiemy to, co Spearman
Czyli jak już dawno mówiłam - inteligencja to jest to co mierzą testy inteligencji.
I teraz powstaje pytanie którą inteligencję ma na myśli autor wątku.
Czy inteligencję mierzoną testem Ravena da się wyćwiczyć?
A inteligencję mierzoną testem Wechslera?
I czy my ćwiczymy inteligencję czy poszczególne funkcje umysłowe?
Kiedyś był podział ludzi upośledzonych umysłowo na (wg. rosnącego stopnia upośledzenia):
debil
imbecyl
idiota
Debil był tzw. educable czyli wyuczalny, wyćwiczalny.
Czyli można było usprawnić pewne jego funkcje umysłowe, aby lepiej sobie radził w życiu.
Natomiast idiota był custodial, czyli nic się u niego nie dało wyćwiczyć i podlegał jedynie opiece.
Czyli na bazie danej już od Boga inteligencji da się ćwiczyć pamięć czy inne funkcje.
Dlatego na agentów specjalnych biorą już ludzi inteligentnych i dalej ich ćwiczą.


Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość, z nich największa jest miłość.

-jad- (18783 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi keram aktsu
Of X 5.
Drugie znałem ale nie pomyślałem wtedy ani o czerwonym ani o młotku Naprawdę nie pamiętam o czym.
Trzecie tez znałem i wyszło jak przewidziano.

Skoro już mowa o rozpowszechnionych w necie zagadkach, to ta mnie zaciekawiła kilka lat temu:

Historia pewnej dziewczyny.
Na pogrzebie swojej matki spotyka chłopaka, którego wcześniej nigdy nie widziała na oczy. Nieoczekiwanie dostrzega w nim mężczyznę swojego życia i w tym samym dniu zakochuje się w nim.
Kilka dni później dziewczyna zabija swoją siostrę.

Jaki jest powód zabicia siostry?

Jeśli zaglądasz w google, to się nie liczy.


Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie. Wuch

sceptymucha (moderator, 11470 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi -jad-
Znam to.
Słyszałem o dwóch osobach, które odpowiedziały blisko "klucza".
Zdaje się, że historyjka miała więcej zdań.

Pozdrawiam

Egoizm jest rodzajem algorytmu.

#42
31-05-2011 21:18
 Ocena 1 na 1
-jad- (18783 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi sceptymucha
>Zdaje się, że historyjka miała więcej zdań.

Bardzo możliwe. Czytałem ją dawno temu a teraz zaczerpnąłem pierwszą napotkaną w necie.


Fakty to mają do siebie, że racja jest zawsze po ich stronie. Wuch

#43
31-05-2011 21:31
 Ocena 1 na 1
Hodża (11172 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi sceptymucha
>Ty również fetyszyzujesz.
>Porównaj mózg do mięśni - jak rozwiniesz odpowiednie mięśnie, to możesz wykonać odpowiednie czynności (podnosić ciężary, skakać wyżej, dostawać baty na ringu jak Pudzian, itp itd).

...złapać czajniczek Russella gdy przelatuje w peryhelium. Potwierdzam, to działa.



keram aktsu (1211 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi -jad-

>Kilka dni później dziewczyna zabija swoją siostrę.
>Jaki jest powód zabicia siostry?
>Jeśli zaglądasz w google, to się nie liczy.
znam to, fajny test na psychopatów


miłe rzeczy należy mówić ludziom za życia, a nie w mowach pogrzebowych

AdamGr (3037 punktów)Odp: Inteligencja jest do wyćwiczenia
W odpowiedzi sceptymucha

>Porównaj mózg do mięśni

Żartujesz sobie drogi kolego.
Sęk w tym że mięśnie mamy wszyscy takie same , da się je jednakowo wytrenowac - w zleżnosci od masy pocztkowej/budowy
Ale nie mózg, choc teoretycznie każdy ma tyle samo kg w czaszce.
Zdolnosci intelektualne możesz doszlifowac, o ILE je posiadasz.
To o czym mowisz to dopracowanie okreslonych umiejetności ale nie wszystkich i na pewno nie inteligencji.
Nie istnieje żaden syntetyczby test sprawdzajacy jej zakres.
Ale mięsień "podciągniesz" w całosci.
Gdyby to było takie proste jak sugerujesz to psychiatria i psychologia byłaby nauką de facto skończoną w swoim zakresie.
A czy tak jest?
O mózgu wiemy bardzo nieiwele co do jego funkcjonalnosci,a co tu mówić o predyspozycjach osobniczych...

1 2 3 4 5 6 7 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365