Racjonalista - Strona głównaDo treści
(Oct)opus Dei

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
20-11-2011 09:28diogenes (42753 punktów)(Oct)opus Dei
Ocena 11 na 13
Cytat:
Niech premier się wytłumaczy przed Polakami dlaczego trzech funkcjonariuszy Opus Dei, czyli wywiadu katolickiego, znajduje się w polskim rządzie.


wiadomosci(*)ny-po,1,4911691,wiadomosc.html

To i tak niewiele. W jednym z frankistowskich gabinetów na 18 ministrów aż jedenastu było członkami lub sympatykami tej świętej mafii (wiki). Ale mniejsza o to. Wpływ na rząd organizacji, której założenia nie mają nic wspólnego z demokracją budzi uzasadniony niepokój. Żądanie Palikota jest więc jak najbardziej na miejscu. Ale najważniejsze, że zostało to publicznie wyrażone: jedną z dewiz opusu jest bowiem dyskrecja. Rząd powinien być strefą całkowicie zdeklerykalizowaną. Powinien o tym wiedzieć zwłaszcza minister spraw zagranicznych. A na zakończenie jedno z bożych stworzeń, octopus:



Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..
#61
22-11-2011 07:29
 Ocena 7 na 7
Meretseger (61860 punktów)Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi prof. Grabowska

>"Opus Dei jest instytucją Kościoła katolickiego ..." itd.
Każda sroczka swój ogonek chwali. A co, mieli napisać wprost, na czym im zależy?
Codzienne obowiązki można dobrze wypełniać nie będąc w OD, ba! w ogóle w bozię nie wierząc. Jeśli dopiero bata opusdeiowego potrzeba, by minister zaczął pracować jak należy, to jest to bardzo zły minister.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

#62
22-11-2011 10:04
 Ocena 1 na 1
prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi Meretseger

>Codzienne obowiązki można dobrze wypełniać nie będąc w OD

Tak jak i nie będąc w harcerstwie!
A jednak po coś Baden-Powell założył skauting. Może po to, aby swoje zboczone chucie zaspokajać?
A jednak harcerz nie pije i nie pali i jest jakiś kodeks harcerza i Szare Szeregi etc.
Ci z OD to takie harcerzyki.
A masoneria? Też organizacja. A gdyby Gowin był masonem to dobrze?
Mamy w sejmie, jak to mówią, otwartego geja. Biedronia. Niektórzy zarzucają mu, że tylko o sprawy gejów się będzie troszczył i o związki partnerskie. A Gowinowi, że o kościelne.

A to nie z przynależności do określonej organizacji czy mniejszości działalność wynika ,a z osobowości delikwenta.
Poseł Godson, duchowny ewangelikalny, mimo niewątpliwej wiary nie przysięgał: "Tak mi dopomóż Bóg" w sejmie.
Tak więc Gowin jest zły nie dlatego, że do OD należy, ale dlatego, że jest fanatyk.


The only way to get rid of a temptation is to yield to it. Oscar Wilde.

#63
22-11-2011 11:24
 Ocena 4 na 4
diogenes (42753 punktów)Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi prof. Grabowska
>Gowin jest zły nie dlatego, że do OD należy, ale dlatego, że jest fanatyk.

A czym jest OD jak nie hodowlą fanatyków, którym w istocie obce są ideały demokracji? Można z tego wyciągnąć jeden wniosek: jego członkowie instrumentalizują państwo do swych celów, które niekoniecznie mają coś wspólnego z konstytucją. Wyobraźmy sobie, że Droga Escrivy, katechizm OD, staje się doktryną polityczną w państwie. Miałoby ono charakter państwa kościelnego o niewyobrażalnej strukturze. Kilka cytatów z rozdziału pt. Przewodnictwo (tłumaczę z nimieckiego):

Cytat:
59...własny rozum jest złym doradcą i złym sternikiem...

62. Przewodnik. - Potrzebujesz go. Aby się poświęcić, aby się oddać..., w posłuszeństwie.

66. Kapłan, kimkolwiek by był, jest zawsze drugim Chrystusem.

74. Kochać boga a nie czcić kapłana...to niemożliwe.


Itd.

Nie dziwię się, że pewien teolog(!) przy okazji OD mówił o sadomasochistycznych relacjach.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#64
22-11-2011 12:21
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi Meretseger
>Codzienne obowiązki można dobrze wypełniać nie będąc w OD, ba! w ogóle w bozię nie wierząc.

Oczywiście. Ale życiu świeckiemu brakuje technik analogicznych do technik religijnej czy klasztornej ascezy. Pewne jej odpowiedniki widziałbym np. w życiu artystów, sportowców (koncentracja na celu, wręcz ubóstwienie go, poświęcenie, itp.).

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi diogenes

>Kilka cytatów z rozdziału pt. Przewodnictwo
A to jest rozdział czego?

> czym jest OD jak nie hodowlą fanatyków
Ja zaś twierdzę, że idą tam już fanatycy, których przyciąga struktura tej organizacji.


The only way to get rid of a temptation is to yield to it. Oscar Wilde.

#66
22-11-2011 16:59
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi prof. Grabowska
>>A to jest rozdział czego?

pl.wikipedia.org/wiki/Droga_(Escrivy)

>> czym jest OD jak nie hodowlą fanatyków
>Ja zaś twierdzę, że idą tam już fanatycy, których przyciąga struktura tej organizacji.

W takim razie kim (czym?) staje się fanatyk po dodatkowej porcji prania mózgu? Jak nazwać ostatnie stadium indoktrynacji fanatyków?


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi diogenes

>W takim razie kim (czym?) staje się fanatyk po dodatkowej porcji prania mózgu?

Fanatyk, po dodatkowej porcji prania mózgu, staje się bojownikiem Allaha, albo Rycerzem Chrystusa Króla.

The only way to get rid of a temptation is to yield to it. Oscar Wilde.

#68
22-11-2011 18:33
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi prof. Grabowska
>Fanatyk, po dodatkowej porcji prania mózgu, staje się bojownikiem Allaha, albo Rycerzem Chrystusa Króla.

No właśnie. Gowin i inni sympatycy OD powinni pojawiać się w sejmie w średniowiecznej zbroi:




Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#69
23-11-2011 15:11
 Ocena 2 na 2
Chlodwig (10939 punktów)Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi diogenes
>powinni pojawiać się w sejmie w średniowiecznej zbroi:
>


To nie jest średniowieczna zbroja.

#70
04-12-2011 19:20
 Ocena-2 na 4
mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: (Oct)opus Dei
> Cytat:
Niech premier się wytłumaczy przed Polakami dlaczego trzech funkcjonariuszy Opus Dei, czyli
>wywiadu katolickiego, znajduje się w polskim rządzie.

>wiadomosci(*)ny-po,1,4911691,wiadomosc.html
>Żądanie Palikota jest więc jak najbardziej na miejscu.

W świetle artykułów, które pojawiły się w prasie po wypowiedzi Palikota, jest zupełnie jasne, że nie tylko jego żądanie, ale i wszystkie podane przez niego "informacje" nie mają żadnego związku z rzeczywistością. Ten kolejny humbug Palikota to przestroga dla tych, którzy kiedykolwiek w przyszłości będą chcieli uwierzyć w jego rewelacje.

#71
04-12-2011 19:31
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi mbielecki
>W świetle artykułów, które pojawiły się w prasie...

Podrzuć jakiś link.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

#72
04-12-2011 19:33
 0 na 2
mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi diogenes
>>W świetle artykułów, które pojawiły się w prasie...
>Podrzuć jakiś link.

Np. ostatni "Newsweek".

#73
04-12-2011 19:48
 Ocena-1 na 1
mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi diogenes

>A czym jest OD jak nie hodowlą fanatyków, którym w istocie obce są ideały demokracji?

Opus Dei nie zajmuje się polityką. Są tam ludzie o różnych poglądach politycznych, zwolennicy demokracji też.

>Można z tego wyciągnąć jeden wniosek: jego członkowie instrumentalizują państwo do swych celów, które niekoniecznie mają coś wspólnego z konstytucją.

Wniosek bezpodstawny.

>Wyobraźmy sobie, że Droga Escrivy, katechizm OD, staje się doktryną polityczną w państwie. Miałoby ono charakter państwa kościelnego o niewyobrażalnej strukturze.

Kompletna fantazja. "Droga" nie ma nic wspólnego z "doktryną polityczną".

>Kilka cytatów z rozdziału pt. Przewodnictwo (tłumaczę z nimieckiego):
> Cytat:
59...własny rozum jest złym doradcą i złym sternikiem...
>62. Przewodnik. - Potrzebujesz go. Aby się poświęcić, aby się oddać..., w posłuszeństwie.
>66. Kapłan, kimkolwiek by był, jest zawsze drugim Chrystusem.
>74. Kochać boga a nie czcić kapłana...to niemożliwe.

>Itd.

Po co tłumaczysz z niemieckiego, skoro mamy lepsze tłumaczenie z oryginału (hiszpańskiego)? Podane przez Ciebie urywki dotyczą tzw. "kierownictwa duchowego", o którym zapewne nie masz żadnego pojęcia. Dla potrzeb tej dyskusji istotne jest jedynie to, że "kierownictwo duchowe" nie ma nic wspólnego z polityką.

>Nie dziwię się, że pewien teolog(!) przy okazji OD mówił o sadomasochistycznych relacjach.

A mnie to dziwi. Ciekawe, co to za "teolog"... Dan Brown?

#74
04-12-2011 20:14
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi mbielecki
>Opus Dei nie zajmuje się polityką.

Podobne bajki opowiadają hierarchowie KK o KK.

>>Nie dziwię się, że pewien teolog(!) przy okazji OD mówił o sadomasochistycznych relacjach.
>A mnie to dziwi. Ciekawe, co to za "teolog"... Dan Brown?

Prof. teologii pastoralnej Alfred Kirchmayr, protestując przeciwko wyniesieniu na ołtarze założyciela OD:

www.opusfrei.org/show.php?id=271

A tu osobiste wyznania kogoś, kto zaliczył OD:

www.opusfrei.org/show.php?id=152

>"Droga" nie ma nic wspólnego z "doktryną polityczną".

Tak jak z indoktrynacją nie ma nic wspólnego religia w szkołach.
Biblia też nie zawiera doktryny politycznej, a przecież stanowi drogowskaz wielu polityków o tzw. chrześcijańskich korzeniach.

Trochę pikantnych szczegółów znajdziemy i tu:

www.focus.(*)-8682/opus-dei_aid_109761.html


Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.

mbielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: (Oct)opus Dei
W odpowiedzi perun

>W końcu trzeba postawić sparwe otwarcie, że kolaborowanie na szkode Polski z agentami obcego i wrogiego nam państwa- Watykanu, niczym się nie różni od -załóżmy-wspierania interesów Rosji kosztem Polski, przez Pl urzedników, o posłach nie wspomne.

Całkowicie się zgadzam, że kolaborowanie na szkodę Polski z agentami obcego państwa powinno być zawsze surowo karane. Tylko że tutaj nie ma żadnego faktu kolaborowania - mówimy po prostu o niczym.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365