 |
Kościół niszczy postęp nauki Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-12-2011 18:11 | LadyTilly (613 punktów) | Kościół niszczy postęp nauki
15 na 15 | To co napiszę można zobrazować tak:  Kościół robi to od czasów Kopernika (albo i wcześniej) aż do współczesnych. "1543 r. Mikołaj Kopernik publikuje teorie heliocentryczną, w której udowadnia że Ziemia obiega Słońce. Praca Kopernika zostaje potępiona przez kościół, który naucza, że to Ziemia znajduje się w centrum wszechświata." - doniesienie z odległej przeszłości. "1796 r. Opracowano bezpieczną dla człowieka szczepionkę przeciwko ospie. Kościół natychmiast uznaje szczepionkę za "próbe buntu przeciwko samemu Niebu, a nawet przeciwko woli Boga". Współcześnie: "W krajach azjatyckich dokonuje się dziś największy postęp w biotechnologii, podczas gdy w Europie i w USA trwa kościelny "kult embriona" (zgodnie z wymysłem papieża z 1869 roku)." Sami "pradawni" tzw "święci" nie byli tacy święci oto dowód:  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 Dalej..| brzezińska43 (1294 punktów) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | Usunięte przez moderatora |
| brzezińska43 (1294 punktów) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | Usunięte przez moderatora |
#63 1 na 1 | finerbijk (17282 punktów) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | > Tego "nawyku" nie jest w stanie wyeliminować możność ksztalcenia się , skoro wychowane w duchu katolickim spoleczeństwo niemal nakazuje kobietom bycie matkami, żonami i w ogóle strażniczkami domowego ogniska.No tak, a mężczyznom bycie mężami i ojcami, faktycznie przerąbane  Ale to może być prawda z tymi strażniczkami domowego ogniska. Kobiety od najdawniejszych czasów musiały dbać o to ognisko, kiedy faceci byli na polowaniu, więc podtrzymywanie wspólnoty, obyczaju i ciągłości tradycji mogło im wejść w krew. > Wylalem swe żale, by dać upust frustracji, bo wszystko to jest dla Ciebie równie oczywiste.Pozostanę jednak sceptyczny w tym, że to tylko wychowanie i braki w wykształceniu powodują większą religijność u kobiet. P.S. Z ciekawości, dlaczego jako mężczyzna masz nick sugerujący, że jesteś kobietą? |
#64 8 na 8 | Alicja Duda (25557 punktów) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | > To wszystko nie tłumaczy większego przywiązania kobiet do religii, która ma je degradować. Prawda, że role społeczne podlegały dawniej ścisłemu rozdziałowi, ale wymagano praktykowania religii w równym stopniu niezależnie od płci, więc trudno mówić, że to mężczyźni wpoili kobietom religijność, a te z rozpędu nadal jej ulegają.Tyle, że kobiety od dzieciństwa wychowywane są (świadomie lub nie) do posłuszeństwa i rezygnacji z wszelkiego buntu, własnego zdania... To, że ruchy feministyczne uświadomiły kobietom, że mogą się sprzeciwiać nie znaczy wcale, że kobiety, które już to potrafią wychowują córki inaczej niż ich matki. Kobiety od najwcześniejszych lat wtłaczane są w ramy stereotypu przez dom, szkołę, kulturę, reklamę itd. Kobieta musi całe życie walczyć o swoje prawa, które mężczyznom należą się jakby z automatu. Dlatego tak ważna jest walka ze stereotypami od przedszkola. Dużo mogliby w tym pomóc twórcy wszelkiej kultury ale patrząc na polskie seriale to dalej propagują one wzorce z początków ubiegłego stulecia. A to działa na podświadomość zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Zmień politykę, głosuj na kobiety. |
#65 1 na 1 | finerbijk (17282 punktów) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | > Kobiety od najwcześniejszych lat wtłaczane są w ramy stereotypu przez dom, szkołę, kulturę, reklamę itd.Mężczyźni podobnie, ale to niewiele ma wspólnego z religią, bardziej z komercją. Już zupełnie nie mam pojęcia jakie stereotypy płciowe wtłacza szkoła. > Kobieta musi całe życie walczyć o swoje prawa, które mężczyznom należą się jakby z automatu.Które prawa? Może takie, że kobiety przechodzą wcześniej na emeryturę pomimo, że żyją statystycznie dłużej? To faktycznie wydaje się irracjonalne. Albo to, że przy rozwodzie sąd prędzej przyzna dzieci matce pijaczce, niż najlepszemu ojcu. > Dlatego tak ważna jest walka ze stereotypami od przedszkola.Na początek proponuję znieść oddzielne toalety - trzeba skończyć z segregacją płciową, od której zaczynają się wszystkie te stereotypy. > Dużo mogliby w tym pomóc twórcy wszelkiej kultury ale patrząc na polskie seriale to dalej propagują one wzorce z początków ubiegłego stulecia. A to działa na podświadomość zarówno kobiet jak i mężczyzn.Nie oglądam polskich seriali, więc niestety nic o tym nie wiem. Lubię filmy dokumentalne, a tam widzę kobiety naukowców, sportowców, policjantki, itd.. Nie wiem jakie jeszcze wzorce należy propagować. |
#66 7 na 7 | Alicja Duda (25557 punktów) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | > Mężczyźni podobnie, ale to niewiele ma wspólnego z religią, bardziej z komercją. Już zupełnie nie mam pojęcia jakie stereotypy płciowe wtłacza szkoła.W podręcznikach szkolnych organizacje feministyczne znajdują bardzo dużo kwiatków w tym temacie. Klasycznym już ale ciągle aktualnym motywem jest mamusia przy garach a tatuś za sterami samolotu. > Które prawa? Może takie, że kobiety przechodzą wcześniej na emeryturę pomimo, że żyją statystycznie dłużej? To faktycznie wydaje się irracjonalne. Albo to, że przy rozwodzie sąd prędzej przyzna dzieci matce pijaczce, niż najlepszemu ojcu.Przytoczyłeś dwa przykłady które z męskiego punktu widzenia są przywilejem a z feministycznego dyskryminacją. Wcześniejsza emerytura nie jest żadnym przywilejem. Mnie odesłano na emeryturę " ze względu na uzyskany wiek" a mój kolega równolatek mógł dalej pracować. Był gorszym pracownikiem ale wobec konieczności redukcji w pierwszej kolejności zwalnia się tych którzy będą mieli z czego żyć. A w drugiej sprawie to dopiero od niedawna właśnie na wskutek działań organizacji kobiecych do sądów dotarło, że za dzieci nie jest odpowiedzialna tylko i wyłącznie matka. I, że można przyznać opiekę nad dziećmi mężczyźnie. Zwróć uwagę, że dalej w prasie w gdy opisują zaniedbanie opieki nad dzieckiem rozliczana jest z tego głównie matka, a o ojca nikt nie pyta nawet jak jest. > Nie oglądam polskich seriali, więc niestety nic o tym nie wiem. Lubię filmy dokumentalne, a tam widzę kobiety naukowców, sportowców, policjantki, itd.. Nie wiem jakie jeszcze wzorce należy propagować. Ja też nie oglądam ale czasem jestem do tego zmuszona i strasznie mnie wkurzają właśnie takimi stereotypami.
Zmień politykę, głosuj na kobiety. |
#67 2 na 2 | rdest (2492 punktów) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki |
> To ja się pytam, dlaczego do cholery fundamentem pobożności, ostoją tradycji i osią sił reagujących akcji radiomaryjnych są zawsze kobiety (tzw. moherowe berety)? Paradoks?Z moich obserwacji wynika, że dla owdowiałych kobiet substytutem męża, któremu były posłuszne, jest ojciec prowadzący a rodziną - Rodzina Radia Maryja.
Konformizm gwarantem spójności grupy |
#68 1 na 1 | finerbijk (17282 punktów) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | > Klasycznym już ale ciągle aktualnym motywem jest mamusia przy garach a tatuś za sterami samolotu.Ale za to w programach o gotowaniu przeważnie za garami stoją faceci i jakoś nie widać, aby czuli się tym degradowani. > Mnie odesłano na emeryturę " ze względu na uzyskany wiek" a mój kolega równolatek mógł dalej pracować. Był gorszym pracownikiem ale wobec konieczności redukcji w pierwszej kolejności zwalnia się tych którzy będą mieli z czego żyć.Takie myślenie raczej trudno zaliczyć na minus. A w ogóle, czy zrównanie wieku emerytalnego znajduje się wśród postulatów naszych feministek? > A w drugiej sprawie to dopiero od niedawna właśnie na wskutek działań organizacji kobiecych do sądów dotarło, że za dzieci nie jest odpowiedzialna tylko i wyłącznie matka.Tylko, że sądy nie wciskają matkom dzieci na siłę, a decydują na ich korzyść w przypadku sporu. Nie bez znaczenia jest też pewnie fakt, że w sądach rodzinnych orzekają przeważnie kobiety. > Ja też nie oglądam ale czasem jestem do tego zmuszona i strasznie mnie wkurzają właśnie takimi stereotypami.Pewnie pokazują to co widz chce zobaczyć, a nie zapominajmy, że odbiorcami seriali obyczajowych też są w większości kobiety. |
| finerbijk (17282 punktów) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | > Z moich obserwacji wynika, że dla owdowiałych kobiet substytutem męża, któremu były posłuszne, jest ojciec prowadzący a rodziną - Rodzina Radia Maryja.Coś może być w tym na rzeczy. Tylko dlaczego facet wdowiec przeważnie woli jeździć na ryby zamiast na pielgrzymki, albo majsterkować, niż odmawiać różańce? |
#70 5 na 5 | Alicja Duda (25557 punktów) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | > Takie myślenie raczej trudno zaliczyć na minus. A w ogóle, czy zrównanie wieku emerytalnego znajduje się wśród postulatów naszych feministek?Większość uważa,że przepisy (emerytalne i nie tylko) nie powinny rozróżniać płci. > Tylko, że sądy nie wciskają matkom dzieci na siłę, a decydują na ich korzyść w przypadku sporu. Nie bez znaczenia jest też pewnie fakt, że w sądach rodzinnych orzekają przeważnie kobiety.W zdecydowanej większości spraw kobieta nie ma wyboru i musi dziećmi się zająć. Rozwody w których mężczyzna stara się o opiekę nad dziećmi należą do wyjątków. Tak wielkich, że czasem i sędziowie głupieją i nie wiedzą jak się zachować. Są jeszcze sprawy w których nie o dzieci chodzi ale by dokopać partnerowi czy partnerce. > Pewnie pokazują to co widz chce zobaczyć, a nie zapominajmy, że odbiorcami seriali obyczajowych też są w większości kobiety.Tak, by utwierdzić się w przekonaniu, że tak już musi być.
Zmień politykę, głosuj na kobiety. |
Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | > Oto i ten artykuł (istotne fragmenty), Filozof = Arystoteles:> Cytat: >1. Zdaniem Filozofa: "Kobieta Jest to mężczyzna niewydarzony"1. Lecz w pierwszym ustanowieniu rzeczy nic nie powinno być niewydarzone i niedoszłe. A więc w owym pierwszym ustanowieniu rzeczy kobieta nie powinna być powołana do bytu. /90/ >Wbrew temu czytamy w Piśmie św.: "Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam; uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc". /91/ >Odpowiedź: Konieczne było, żeby stała się kobieta - jak mówi Pismo św.: jako odpowiednia pomoc dla mężczyzny; nie jako pomoc do jakiejś innej pracy - jak to niektórzy mówili - gdyż w każdej innej pracy mężczyzna może wydatniej nieść pomoc mężczyźnie niż kobieta, ale jako pomoc do rodzenia. >Na 1. W odniesieniu do natury partykularnej kobieta jest czymś niedoszłym i niewydarzonym. Czemu? Bo tkwiąca w nasieniu siła czynna8 zmierza do utworzenia czegoś doskonałego: podobnego do siebie co do płci męskiej. A że rodzi się kobieta, dzieje się to albo z powodu słabości siły czynnej, albo z powodu jakiejś niedyspozycji materii, albo też spowodowało to coś z zewnątrz, np. wiatry południowe, o których [Filozof] pisze, że są wilgotne. Natomiast w odniesieniu do natury powszechnej kobieta nie jest czymś niewydarzonym, ale z zamierzenia natury jest przeznaczona do dzieła rodzenia. A to zamierzenie natury powszechnej zależy od Boga, który jest powszechnym twórcą natury. I dlatego, ustanawiając naturę, powołał do bytu nie tylko mężczyznę, ale i kobietę. >
> Cóż, trzeba pamiętać, że były to czasy odkrywania Arystotelesa na nowo i dla scholastyków poglądy Filozofa były punktem wyjścia - Akwinata nie czuł się "godny" krytykować mistrza, jednak, jak widać, łagodził jego poglądy - kobieta traktowania jest na równi z mężczyzną; należy przyznać, że to dość innowacyjna koncepcja, jak na średniowiecze.Do pary filozofów Arystotelesa i Tomasza przybył trzeci, Wór kości. Nikt się nie wypowiadał czy Tomasz przywrócił prawa kobiecie, chodziło o cytat. I ten przytoczyłeś sam. A właściwie wkleiłeś z katedra.uksw.edu.pl/suma/suma7.htm#traktat, mimo że internet kłamie. Nowością w twoich wywodach jest, że katolicki teolog z szacunku dla pogańskiego filozofa przyjmuje jego myśli, nie podzielając ich. |
Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | > No dobrze, dobrze. Jak chyba to jednak widać - stosunek KK do "sekcji zwłok" nie jest tak jednostronny, jak to próbuje się niekiedy przedstawiać: że KK przez cały czas wyglądał tak: Sprawa była nieco bardziej złożona.<Szkoda że tej złożoności nie wyjaśniłeś. Kościół nigdy nie wydał oficjalnego dokumentu zabraniającego ogólnie sekcję zwłok. Jedynie było postanowienie soboru z Tours (1163)- Ecclesia abhorret a sanguinena na którym postanowiono zabronić duchownym praktyk chirurgicznych. Chirurgia została usunięta z Uniwersytetów (Kościół zawsze dbał o rozwój nauki) i stała się zawodem rzemieślniczym, cyrulików i balbierzy. Ponadto na tym soborze postanowiono uznać Katarów za heretyków oraz zakazano duchownym pobierać opłaty za ostatnie namaszczenie i pogrzeb. Wspomniane przez ciebie sekcje były przeprowadzone nielegalnie, bez wiedzy i zgody Kościoła. Ciągle obowiązywała nauka św. Augustyna "De civate dei". Ten lęk przed objawieniem ojca Kościoła hamował skutecznie sekcje zwłok tak dalece że dwóch papieży uznało się być zmuszonym do wydania bulli zezwalającej na obdukcję. Więcej tutaj: [Załącznik] |
| Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | > Nowością w twoich wywodach jest, że katolicki teolog z szacunku dla pogańskiego filozofa przyjmuje jego myśli, nie podzielając ich.Teologię można podzielić na 2 rodzaje: 1. Teologia nie mająca żadnego znaczenia. Wywody (nad)interpretacyjne członków kościoła, które nie mają żadnego praktycznego wpływu na jego postępowanie. 2. Teologia (re)interpretująca stanowisko i dostosowująca postępowanie kościoła w odpowiedzi na zmiany (społeczne), które dokonały się mimo lub wbrew jego postępowaniu. Nie ma żadnej innej trzeciej drogi. Kościół jest reakcyjny i nie ma NIC wspólnego z żadnym postępem, czego wcale nie ukrywa, a wręcz przeciwnie. |
#74 1 na 1 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | > No daj spokój. Co ma piernik do wiatraka? Powstania wybuchały z różnych powodów, ja mówię o czymś innym. Dawniej, co chyba ciężko zrozumieć współczesnym, ba, ja sam to nie do końca rozumiem, ale ufam historykom, którzy twierdzą, że tak było - większość spraw życia codziennego krążyło wokół religii. Podkopanie tego fundamentu mogło, nie wiem, popsuć kilku osobom humor.<Podaj jeden przykład buntu społecznego spowodowanego odkryciem nowego prawa fizyki, kolidującego z obowiązującą nauką Kościoła. Jeżeli takiego nie znajdziesz to jesteś zwykłym demagogiem i nic ponadto. |
Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Kościół niszczy postęp nauki | pl.wikiped(*).C3.B3.C5.82_katolicki_a_naukaŻeby ocenić wartość encyklopedyczną zawartych tam informacji polecam ci pl.wikiped(*)_tekst.C3.B3w_bez_argumentacjiJak Dom Pérignon wynalazł szampana dowiesz się tu: pl.wikipedia.org/wiki/Dom_PĂŠrignonIle jest prawdy w twierdzeniu,Gerbert z Aurillac wynalazł mechaniczny zegar możesz sprawdzić tu na stronie 7 nota 30 załącznika. Przytoczę inny ciekawy fragment z tego pliku: Cała epoka z czasów Sylwestra II dziwnym trafem nie została nazwana epoką rozkwitu nauki tylko epoką Pornokratii.Pierwszym działaniem Kościoła po uzyskaniu władzy było, w ramach poparcia nauki, podpalenie biblioteki aleksandryjskiej. Dorobek antycznej kultury został zniszczony. Resztki które pozostały zawdzięczamy głównie Arabom. Scriptori zawdzięczamy "Donację Konstantyna". Oświata powszechna miała miejsce już w czasach cesarstwa, Karol Wielki nakazał biskupom kontynuowanie oświaty.Karoliński renesans - ‚septem artes liberales'. Uniwersytety powstały w celu złamania monopolu Kościoła na wiedzę - (Cesarz Barbarossa - authentica habita). "Utworzenie w 1559 roku przez papieża Pawła IV Indeksu ksiąg zakazanych zabraniającego rozpowszechniania niektórych publikacji naukowych m.in. z dziedziny astronomii jest podawane jako przykład negatywnego wpływu Kościoła na rozwój tej dyscypliny. Ostatnio pojawiły się jednak głosy, że realny wpływ Indeksu na rozwój nauki był mniejszy, niż się powszechnie uważa, z uwagi na niewystarczającą skuteczność egzekwowania wynikających z niego zakazów". Po tym zdaniu nie wiadomo czy nauka rozwijała się dzięki wsparciu Kościoła czy wbrew jego "wysiłkom oświatowym". Faktem jest że dzieło Kopernika trafiło na Index, głosiło nauki niezgodne z naukami Kościoła, "Mein Kampf" nigdy na tę listę nie trafił. Być może brak sprzeczności z naukami Kościoła był powodem. "Jan XXI (Piotr Hiszpan) - wybitny logik, autor dzieła Summulae logicales." Ángel d'Ors obalił to twierdzenie. Piotr Hiszpan nie był autorem tej pracy. "Czasy współczesne przyniosły stopniowe odchodzenie od sporu teologii z naukami przyrodniczymi". To zdanie zaprzecza twierdzeniu o rzekomym promowaniu nauki przez Kościół. [Załącznik] |
1 2 3 4 5 6 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|