 |
Kongres Praw Człowieka na UJ Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-12-2012 19:45 | doppelganger (3218 punktów) | Kongres Praw Człowieka na UJ
29 na 29 | Bez zbędnych ceregieli kilka kwiatków, rozpoczyna były prezydent: Cytat:Pierwszy kubeł zimnej wody: przemówienie otwierające całą imprezę. Lech Wałęsa w charakterystyczny dla siebie "ludzki sposób" stwierdził, że same prawa człowieka nie są wystarczające i potrzebna jest ich moralna legitymizacja, którą jest filozofia chrześcijańska - na sali słychać było odgłos aprobaty. Rozejrzałam się dookoła siebie - ku mojemu zaskoczeniu najlepsze miejsca na auli zajmowali duchowni. Zdesperowana szukałam wzrokiem kogoś, kto podziela moje zdziwienie i niesmak. Eureka, w ostatnim rzędzie spotkałam wzrok tak samo zmieszanych jak ja ludzi, którzy szykowali się do wyjścia. To byli Amerykanie i Australijczycy, którzy jak się potem okazało dali się nabrać tak samo jak ja. Skoro mamy już prolog, czas na rozwinięcie fabuły: Cytat:Przeglądam kilkudniowy program konferencji, codziennie msza. Pytam w informacji, czy to nie jest jakaś pomyłka, przecież to jest impreza międzykulturowa, gdzie zaproszeni są ludzie z różnych części świata o różnych wyznaniach? Otrzymuję informację, że msza nie jest przecież obowiązkowa. Uff, już się bałam.
Nie będę opisywać, jakie oczy robili ludzie, kiedy opowiadałam im o liberalizacji polityki narkotykowej i uczeniu w szkołach o antykoncepcji, bo to trzeba byłoby zobaczyć. Młoda dziewczyna wyszła w połowie, mówiąc że to obraża jej uczucia religijne, a inna zapytała, po co zajmujemy się narkotykami skoro w Polsce tego problemu nie ma. A teraz gwóźdź programu: Cytat:Kongres rozpoczął się w czwartek, w niedziele zabrano nas do Auschwitz. Pierwsza część dnia to była wizyta w obozie, później Synagoga w Oświęcimiu i spotkanie z władzami miasta. Na koniec dnia uroczysta debata o mulitikulturalizmie - m.in. prof. Zoll, prof. Stankowski, prof. Hommelhoff, prof. Wieruszewski. O referat poproszony został również młody Belg, dr Jacob Cornides, prawnik zajmujący się prawami człowieka. Rozprawa o wiarygodności praw człowieka w dzisiejszych czasach. No i się zaczęło. Prelegent wyraził swój potępiający stosunek wobec mniejszości seksualnych, pytając retorycznie "czy zwierzętom też mamy nadawać prawa?", potem płynnie przechodząc do wyższości prawa naturalnego, którego podłożem jest chrześcijaństwo i wszelkie wynaturzenia są sprzeczne z zasadami antropologii. Sala nie wytrzymała, Amerykanie zaczęli gwizdać, Australijczycy skandować, część ludzi ostentacyjnie wychodzić, manifestując swój sprzeciw wobec jego wystąpienia. Rozpętała się pełna nietolerancji, agresji i żalu dyskusja. Wydaje się jednak, że wszyscy są ukontentowani: Cytat:Organizatorzy zamietli całą sprawę szybko pod dywan. Na stronie UJ wspaniała relacja fotograficzna, międzynarodowi goście, msza odprawiona przez Kardynała Dziwisza, uroczysta kolacja w Radissonie. Cały artykułChciałoby się rzec - "A to Polska właśnie...", gdzie zdrowy rozsądek jest na wagę złota, a absurd puka się miarowo w czoło. Łączenie praw człowieka z kościołem/religią to kompromitacja organizatorów. Więcej ludzi takich jak rektor UKW, a może uda się kiedyś rozpędzić to religijne towarzystwo wzajemnej adoracji. Chwilowo jednak religia (smoleńska) górą. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 Dalej..#31 9 na 9 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ |
> Papież wie o tym z Biblii. Masz dostęp do jakichś nowych osiągnięć naukowych, które negują istnienie w Biblii opisu wniebowstąpienia Maryi?Podaj no te osiągnięcia, które to potwierdzają. Gdzież to w biblii masz to wniebowstąpienie? |
#32 8 na 8 | Ania. (14138 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > >Mi dzisiejsza nauka mówi, że przekonania papieża (tego, który stwierdził, że maryja żywcem poszła do nieba.Nie chce mi się teraz szukać który spec to był) są błedne.> Papież wie o tym z Biblii. Masz dostęp do jakichś nowych osiągnięć naukowych, które negują istnienie w Biblii opisu wniebowstąpienia Maryi?Proszę o cytat. Z Biblii oczywiście. Tak czy owak, obowiązek dowodzenia spoczywa na twierdzącym, a nie negującym. |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > >Mhm, ale autorka twierdzi, że msze były codziennie, a z planu wynika, że raz i to wieczorem,> Z planu ze strony internetowej. Wpadło Ci do głowy, że może jest jeszcze wersja papierowa?Kumam. Czyli zakładasz, że w wersji papierowej było inaczej niż na oficjalnej stronie, tylko dlatego, że autorka artykułu napisała o "codziennych mszach"? > > opcjonalnie.> To autorka sama twierdzi.I to się też zgadza z programem ze strony: 19.30 - ( optional) Holy Mass Aż strach pomyśleć, co by się działo na racjonaliście, gdyby autorka napisała, że obecność na mszy była obowiązkowa... > > Nie przeszkadza Ci ta nierzetelność sprawozdawcza artykułu, nierzetelność na którą sam się przed chwilą powoływałeś?> Mocne słowa jak na kogoś kto nie potrafi nawet znaleźć głównej strony tegoż kongresu. Napisz może do autorki - może zeskanuje Ci tą wersję papierową:Raczysz żartować  Cytat z artykułu: Cytat: Rozejrzałam się dookoła siebie - ku mojemu zaskoczeniu najlepsze miejsca na auli zajmowali duchowni. Link do nagrania video, 1 i 12 sekunda: www.uj.edu(*)6_INSTANCE_iSE9/10172/11273862Kamera pokazuje przynajmniej połowę auli, a ja tam wypatrzyłem zaledwie jednego księdza. No chyba że organizatorzy wymazali ich w fotoshopie i w tym przypadku ponownie zasugerujesz mi napisanie do autorki, bo oprócz skanu papierowego programu konferencji (na którym jak na złość i na pewno totalnie nie opcjonalnie zaznaczono codzienne mszy), to może wyśle mi również niezmanipulowane fotografie panoszących się po auli duchownych.
bembergiem w berg |
#34 -2 na 2 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | Sorry, ale tak mi się przyjemnie dyskutowało z refalem, że zastosowałem skrót myślowy. Katolicyzm, a konkretniej Objawienie, opiera się na 2 fundamentach - Piśmie Świętym (Biblii) i Tradycji. Wniebowstąpienie jest dogmatem utrzymywanym na gruncie Tradycji, jego rodowód bezpośrednio biblijny nie jest już tak oczywisty.
bembergiem w berg |
#35 -2 na 2 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | Sorry, ale tak mi się przyjemnie dyskutowało z refalem, że zastosowałem skrót myślowy. Katolicyzm, a konkretniej Objawienie, opiera się na 2 fundamentach - Piśmie Świętym (Biblii) i Tradycji. Wniebowstąpienie jest dogmatem utrzymywanym na gruncie Tradycji, jego rodowód bezpośrednio biblijny nie jest już tak oczywisty.
bembergiem w berg |
#36 7 na 7 | Ania. (14138 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > Sorry, ale tak mi się przyjemnie dyskutowało z refalem, że zastosowałem skrót myślowy. Katolicyzm, a konkretniej Objawienie, opiera się na 2 fundamentach - Piśmie Świętym (Biblii) i Tradycji. Wniebowstąpienie jest dogmatem utrzymywanym na gruncie Tradycji, jego rodowód bezpośrednio biblijny nie jest już tak oczywisty.Czyli uważamy tak, bo tak uważamy? Nie przekonujący argument. A zatem, podobnie jak przekonanie o strzygach, które wynikało z tradycji, trafia to do lamusa bajeczek. |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > Wiele nauk humanistycznych jest nauką.> Mają realne obiekty, którymi się zajmują.Skoro nauka, to nauka. > >Chociaż część filozofów i tak uznałaby to za zniewagę, ponieważ dla nich filozofia jest nauką ścisłą.> Hahahaha!Co w tym śmiesznego? Edmund Husserl napisał na ten temat całą książkę - "Filozofia jako ścisła nauka". > >>Filozofia to narzędzie, ale nie nauka.> >Logika może być (jest) narzędziem uprawiania nauki. W ramach filozofii - nauki, wypracowuje się różne narzędzia (metody).> I te metody bywają przydatne. Dlategoż narzędziem wartym uwagi jest głównie filozofia nauk. Reszta jest równie cenna, co teologia.Czyli etyka, aksjologia, antropologia filozoficzna, epistemologia, filozofia polityki i prawa itd, to wszystko można wsadzić do jednego worka z napisem "bajki teologiczne"? > Nieweryfikowalne tezy nie mają wartości innej, niż bycie narzędziem.Bycie narzędziem jest niezwykle nobilitujące.
bembergiem w berg |
#38 8 na 8 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > Sorry, ale tak mi się przyjemnie dyskutowało z refalem, że zastosowałem skrót myślowy.Teologiczny skrót myślowy ma się rozumieć. > i Tradycji.Od 1950 roku  > jego rodowód bezpośrednio biblijny nie jest już tak oczywisty.A po polsku to znaczy, że go tam w ogóle nie ma? |
#39 -3 na 3 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > Grzech pierworodny to protoplasta zbiorowej odpowiedzialności. Dlatego, że Adam zeżarl jabłko JA jako niemowlak byłem obarczony tym grzechem. Jeśli to nie jest OZ to. Gdyby nie Adam to byłbym wolny od tego grzechu.W KK nie wierzy się w literalną interpretację Księgi Rodzaju. To metaforyczna opowieść o tym, czemu ludzie zło czynią oraz czemu zła doświadczają. Bo zło jest faktem. Pytanie - skąd się bierze? Odpowiedź - ponieważ ludzka natura jest nim skażona. To część mitologii chrześcijańskiej, którą rozumiemy metaforycznie, a nie dosłownie.
bembergiem w berg |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | |
#41 3 na 3 rafal73 (9720 punktów) (zablokowany) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ |
> W KK nie wierzy się w literalną interpretację Księgi Rodzaju. To metaforyczna opowieść o tym, czemu ludzie zło czynią oraz czemu zła doświadczają. Bo zło jest faktem. Pytanie - skąd się bierze? Odpowiedź - ponieważ ludzka natura jest nim skażona. To część mitologii chrześcijańskiej, którą rozumiemy metaforycznie, a nie dosłownie.> bembergiem w berg> A masz może jakiś algorytm , który pozwala obliczyć który pasaż biblii powinno się traktować dosłownie a ktπry metaforycznie? Czy jak zwykle to ty nam w zależności od sytuacji łaskawie wyjaśnisz co w biblii jest objawioną prawdą a co objawioną ale metaforyczną prawdą? |
#42 8 na 8 | Ania. (14138 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > >Grzech pierworodny to protoplasta zbiorowej odpowiedzialności. Dlatego, że Adam zeżarl jabłko JA jako niemowlak byłem obarczony tym grzechem. Jeśli to nie jest OZ to. Gdyby nie Adam to byłbym wolny od tego grzechu.> W KK nie wierzy się w literalną interpretację Księgi Rodzaju. To metaforyczna opowieść o tym, czemu ludzie zło czynią oraz czemu zła doświadczają. Bo zło jest faktem. Pytanie - skąd się bierze? Odpowiedź - ponieważ ludzka natura jest nim skażona. To część mitologii chrześcijańskiej, którą rozumiemy metaforycznie, a nie dosłownie.Czyli realny chrzest, przez brak którego jeszcze niedawno dzieci nieochrzczone spędzały wieczność w otchłani (a swoją drogą ciekawa jestem co się stało z otchłanią) ma być odkupieniem metaforycznego grzechu metaforycznych postaci? Trochę to naciągane. |
#43 -1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > A masz może jakiś algorytm , który pozwala obliczyć który pasaż biblii powinno się traktować dosłownie a ktπry metaforycznie?Ano. W razie wątpliwości, zajrzyj do Katechizmu Kościoła Katolickiego. > Czy jak zwykle to ty nam w zależności od sytuacji łaskawie wyjaśnisz co w biblii jest objawioną prawdą a co objawioną ale metaforyczną prawdą?Nope, ja nie mam stosownych uprawnień.
bembergiem w berg |
#44 -2 na 2 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | > Czyli realny chrzest, przez brak którego jeszcze niedawno dzieci nieochrzczone spędzały wieczność w otchłani ma być odkupieniem metaforycznego grzechu metaforycznych postaci?Grzech jest czymś realnym, to jego geneza jest metaforyczna. Tak to rozumiem. > Trochę to naciągane.Być może, temat ma dość długą historię. > a swoją drogą ciekawa jestem co się stało z otchłaniąTrudno powiedzieć, być może nigdy jej nie było.
bembergiem w berg |
#45 7 na 7 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Kongres Praw Człowieka na UJ | |
1 2 3 4 5 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|