 |
Argument Kosmologiczny na istnienie Boga Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 19-01-2013 07:46 | thechristian (-41 punktów) | Argument Kosmologiczny na istnienie Boga
-10 na 14 | 1. Cokolwiek zaczyna istniec posiada przyczyne 2. Wszechswiat zaczal istniec 3. Dlatego tez wszechswiat posiada przyczyne
Zastanowmy sie teraz nad wlasciwosciami tej przyczyny:
1. Po pierwsze nalezy stwierdzic, ze przyczyna zawsze lezy poza ukladem, ktory staramy sie opisac. Np nie szukamy przyczyny komputera we wnetrzu komputera, tylko poza nim. Jesli tak to przyczyna wszechswiata lezy poza wszechswiatem. 2. Wszechswiat sklada sie z materii, a zatem nasza przyczyna musi byc niematerialna. 3. Wszechswiat sklada sie z czasu, a zatem nasza przyczyna musi byc nieograniczona czasem (Wieczna) 4. Wszechswiat sklada sie z przestrzeni, a zatem nasza przyczyna musi byc nieograniczona przestrzenia a wiec wszechobecna. 5. Ponaddto nasza przyczyna musi byc osobowa. Dlaczego ?
Znamy tylko dwa rodzaje obiektow, ktore spelniaja warunki 2 - 4:
a. Obiekty abstrakcyjne takie jak liczby lub zbiory. b. Umysl. (ang. Disembodied mind)
Poniewaz liczby lub zbiory nie maja sily sprawczej (sa tylko obiektami abstrakcyjnymi), pozostaje nam tylko Umysl jako przyczyna wszechswiata. Mozemy wiec smialo powiedziec, ze przyczyna wszechswiata to taki umysl ktory:
1. Jest wszechobecny 2. Jest wieczny 3. Jest niematerialny 4. Posiada nieograniczona moc poniewaz powoluje do istnienia caly wszechswiat.
Jak widac rozumujac logicznie i w oparciu o nauke, dochodzimy do wniosku, ze Teizm jest bardziej racjonalnym punktem widzenia niz aTeizm.
Mod: Poprawna pisownia na tym forum jest wymogiem regulaminowym. Bądź łaskaw pamiętać o odpowiednich znakach diakrytycznych. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej..#31 -1 na 3 | thechristian (-41 punktów) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga | "Ufamy nauce" Powiedz mi, czy nauka jest jedynym źródłem poznania/wiedzy ? Czy istnieją takie dziedziny do których metoda naukowa nie ma dostępu ? |
#32 5 na 5 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga | > "Nie może istnieć byt wszechmocny ani wszechwiedzący." - nie podałeś argumentów DLACZEGO, taki byt nie może istnieć.Bo nikt nigdy nie udowodnił istnienia takiego bytu. Podobnie jak istnienia elfów i latających metr nad ziemią widelców. > "wyjmę ci mózg" - Czy to groźba rozumiana jako czyn karalny z art 190 kk ?> Chcialbym Ci uswiadomic, ze caly czas obracasz sie w obrebie filozofii Materializmu. Materializm twierdzi,ze poza fizycznym wszechświatem nie ma nic podczas kiedy jest to twierdzenie nieuprawnione. Przenosisz t Udowodnij istnienie niefizycznego świata. Od tego powinniśmy zacząć (i skończyć) rozmowę. > o na sfere umyslu, tweirdzac, ze umysl=mozg. Ponadto czlowiek o otwartym umysle, stwierdzi raczej "Nie wiem" w sytuacji w ktorej brak mu dowodow.Tylko że to akurat wiemy. > John C. Eccles oraz znany specjalista z dziedziny filozofii nauki Karl Popper napisali "The Self and Its Brain" Polecam.> Polecam tez: Wildera Penfielda "The Mystery of the Mind"Chętnie czytam książki polecone przez ludzi posiadających sporą wiedzę i racjonalnie myślących, ale Ty jeszcze nie dałeś podstaw aby Cię do nich zaliczyć. |
#33 9 na 9 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga | > "Ufamy nauce"> Powiedz mi, czy nauka jest jedynym źródłem poznania/wiedzy ?Tak. > Czy istnieją takie dziedziny do których metoda naukowa nie ma dostępu ?Nie istnieją. Jeżeli istnieją, to udowodnij. |
#34 3 na 3 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga | > "przyjmujesz w swym rozumowaniu, że wszechświat jest bytem tego rodzaju, co cokolwiek"> A co wskazuje ze wszechświat nie jest ograniczony przestrzennie, albo czasowo ?Nic? > I przede wszystkim co nauka mówi na ten temat ?> Bo mi się wydaje, ze naukowcy nie maja problemu ani z koncepcja ograniczenia czasem ani przestrzenią ani materia,? Również, wydaje mi się ze cala nauka opiera się na założeniu, ze wszechświat jest poddany relacji przyczynowo-skutkowej.Istnieją rzeczy dziejące się bez przyczyny. To jest dowód na to że relacje przyczynowo skutkowe nie są absolutne i mają pewne ograniczenia. Nieistotne w wielu codziennych kwestiach, ale fundamentalne w tematach takich jak ten. |
#35 -1 na 1 | thechristian (-41 punktów) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga |
"Poczytaj o cząstkach wirtualnych i efekcie Casimira." A Ty o "fluktuacjach kwantowych" Fluktuacje kwantowe - chwilowe zmiany ilości energii w pewnym punkcie przestrzeni... na krótką chwilę zbliżoną do czasu Plancka zasada zachowania energii może zostać załamana i może powstać wirtualna para cząstka-antycząstka. Kreacja wirtualnych cząstek nie prowadzi w większej skali do złamania zasady zachowania energii, bo cząstki te natychmiast znikają. Mimo to pewne efekty ich oddziaływania mogą być obserwowane. Tak wiec przyczyna powstawania wirtualnych cząstek jest Fluktuacja Kwantowa. |
#36 6 na 6 | Grancy (169 punktów) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga |
> "Nie może istnieć byt wszechmocny ani wszechwiedzący." - nie podałeś argumentów DLACZEGO, taki byt nie może istnieć.Bo byłoby to nielogiczne, to jest najważniejszy argument. Co do wszechmocy to już obala ją paradoks omnipotencji, chyba wiesz o czym mówię. Również wszechwiedza to absurd, bo to znaczy, że taki byt przez całą wieczność wie jedno i to samo, absolutnie nie może myśleć, zastanawiać się - bo skoro wie wszystko? Pewnie też wie, co ja pomyślę za 5 minut? Również wszechmoc i wszechwiedza są sprzeczne ze sobą: wszechwiedza nie może współistnieć z wszechmocą, ponieważ jeśli bóg wie co zdarzy się jutro, wspomniany bóg będzie niezdolny by zmienić to bez unieważnienia jego wiedzy. Jeśli ten bóg zachowa moc by zmienić to co zdarzy się jutro, wtedy nie może z dokładna pewnością wiedzieć co zdarzy się jutro. > Chcialbym Ci uswiadomic, ze caly czas obracasz sie w obrebie filozofii Materializmu. Materializm twierdzi, ze poza fizycznym wszechświatem nie ma nic podczas kiedy jest to twierdzenie nieuprawnione. Przenosisz to na sfere umyslu, tweirdzac, ze umysl=mozg. Ponadto czlowiek o otwartym umysle, stwierdzi raczej "Nie wiem" w sytuacji w ktorej brak mu dowodow.Wszechświat z definicji jest wszystkim co istnieje, wszechświat ten rządzi się stałymi prawami, które są niezmienne, żadnego wpływu istot "nadprzyrodzonych" nie wykryto. Tak, twierdzę, że umysł = mózg, a jeśli nie wierzysz to zrób eksperyment o którym ci mówiłem. Twoja świadomość jest SKUTKIEM istnienia biologicznej materii mózgu. Twierdzenie, że można posiadać świadomość, myślec itd. bez materii, to jak twierdzić, że może istnieć światło bez źródła światła. Kpina z rozsądku i logiki. |
#37 3 na 3 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga | > Tak wiec przyczyna powstawania wirtualnych cząstek jest Fluktuacja Kwantowa.A jej przyczyną jest? |
#38 4 na 4 | Olek Mularski (3178 punktów) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga | > Jesli 1.Cokolwiek co zaczyna istniec posiada przyczyneW takim przypadku jak powstał bóg? |
#39 -2 na 2 | thechristian (-41 punktów) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga | > >Tak wiec przyczyna powstawania wirtualnych cząstek jest Fluktuacja Kwantowa.> A jej przyczyną jest?Fizycy tego nie wiedza tak jak nie wiedza czym jest energia, ale to nie jest istotne na tej płaszczyźnie. Ważne jest ze, cząstki wirtualne nie powstają bez przyczyny a zatem zalozenie 1 mojego argumentu jest prawdziwe. 1. Cokolwiek zaczyna istnieć posiada przyczynę 2. Wszechświat zaczął istnieć 3. Dlatego tez wszechświat posiada przyczyne A dalsze logiczne rozumowanie w oparciu o znane fakty naukowe prowadzi nas do ustalenia atrybutów tej przyczyny takich jak: wieczność, niewyobrażalna moc, wszechobecność itp. Pozdrawiam |
#40 -6 na 6 | thechristian (-41 punktów) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga | > >Jesli 1.Cokolwiek co zaczyna istnieć posiada przyczynę> W takim przypadku jak powstał bóg?Widzisz jakbyś się zainteresował zglebieniem tego co krytykujesz, nie zadał byś tego pytania ponieważ świadczy ono o niewiedzy w dziedzinie Teologi wszystkich trzech religii monoteistycznych. Od tysięcy lat Żydzi i Chrześcijanie wierzą w Boga który był zawsze - istniał przed założeniem świata wiec również przed powstaniem czasu. Bóg który jest ograniczony czasem, przestrzenią lub materia jest marnym bogiem i ja w takiego nie wierze. Pytanie, jak powstał Bóg jest podobne do pytania jaki smak ma kolor niebieski, myli kategorie. Mod: Ostatnie ostrzeżenie. Po pierwsze konsekwentnie stosuj znaki diakrytyczne (nie tylko, kiedy sobie przypomnisz), po drugie pierwsze słyszę, by wedle polskiej ortografii nazwy poszczególnych wyznań i wyznawców tudzież określenia typu "teologia" wymagały wielkiej litery. |
#41 6 na 6 | Mateusz Kożuch (2120 punktów) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga | > Pytanie, jak powstał Bóg jest podobne do pytania jaki smak ma kolor niebieski, myli kategorie.Przede wszystkim- co to jest "Bóg"? I skąd o tym czymś wiesz?
Headbangers www.youtube.com/watch?v=W0ISLSGF7sQ |
#42 -3 na 3 | thechristian (-41 punktów) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga |
"kupie dziś jakąś zapiekankę" No to może kup sobie ta zapiekankę, zjedz, wzmocnij się i wróć do merytorycznych argumentów. Ps. Merytoryczne to takie w których stosuje się argumenty racjonalne a nie rodem z wytworni makaronu. |
| thechristian (-41 punktów) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga | "paradoks omnipotencji, chyba wiesz o czym mówię" Możesz przytoczyć, lubię wyzwania. |
#44 -2 na 2 | thechristian (-41 punktów) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga |
"Istnieją rzeczy dziejące się bez przyczyny." Czy mógłbyś wymienić kilka z nich ? Cząstki wirtualne już przerabialiśmy. Coś jeszcze ? |
#45 4 na 4 Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Odp: Argument Kosmologiczny na istnienie Boga | > >>Tak wiec przyczyna powstawania wirtualnych cząstek jest Fluktuacja Kwantowa.> >A jej przyczyną jest?> Fizycy tego nie wiedzaWiedzą. Istnienie fluktuacji kwantowych było tezą postawioną kilkadziesiąt lat wcześniej na podstawie teorii. > tak jak nie wiedza czym jest energia, ale to nie jest istotne na tej płaszczyźnie.To też wiedzą. Nawet ośmielam się twierdzić, że ja to wiem. > Ważne jest ze, cząstki wirtualne nie powstają bez przyczyny a zatem zalozenie 1 mojego argumentu jest prawdziwe.Fałsz. Wg teorii, która postulowała ich istnienie nie mają one przyczyny. Doświadczenie potwierdziło ich istnienie. > 1. Cokolwiek zaczyna istnieć posiada przyczynęFałsz. > 2. Wszechświat zaczął istniećTu wchodzimy w problem definicji słowa "zaczął", która nie nadaje się do opisywania takich zjawisk jak wielki wybuch. > 3. Dlatego tez wszechświat posiada przyczyneTego nie wiemy. > A dalsze logiczne rozumowanie w oparciu o znane fakty naukowe prowadzi nas do ustalenia atrybutów tej przyczyny takich jak: wieczność, niewyobrażalna moc, wszechobecność itp.Atrybut wieczności i wszechobecności jest bezpodstawny. Wiedząc o tym, że czas i przestrzeń powstały w momencie wybuchu i nie wiemy czy będą trwały w nieskończoność. Niewyobrażalna moc to tylko kwestia ograniczeń wyobraźni. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|