 |
Nauka światopoglądowo neutralna? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 14-04-2013 15:06 | sapiens (395 punktów) | Nauka światopoglądowo neutralna?
3 na 3 | | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..| Irracja (4721 punktów) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > www.fronda(*)pogladowo-neutralna,27506.html> Co myślicie na temat tego artykułu. ... artykuł nie jest rzetelny. Opiera się na założeniu, że nauka nie jest, i/lub nie może, i/lub nie powinna być neutralna wobec religii i światopoglądów. Tymczasem, pomijając filozofię i teologię, nauka jest w pełni neutralna. Wynika to z tego, że żadne z z jej założeń nie opiera się na kwestii nieistnienia/istnienia "Boga". Również w żadnym przypadku, celem nauki nie jest podważanie, zaprzeczanie lub potwierdzanie nieistnienia/istnienia "Boga"... ... to filozofia ateistyczna, w oparciu o wyniki badań naukowych które nie potwierdzają ingerencji "sił nadnaturalnych", wysnuwa wniosek/hipotezę o nieistnieniu "Boga". Natomiast filozofia religijna (do spółki z teologią) próbuje dostosować, i/lub powiązać wyniki badań naukowych ze swoimi założeniami i dogmatami. Zwłaszcza tam gdzie nie może i/lub nie potrafi podważyć tych wyników. To filozofia ateistyczna, oraz filozofia religijna (i teologia) są w konflikcie. Cała reszta nauki jest neutralna... > Czy nauka faktycznie nie dysponuje kryterium, które wyznaczałoby granice stosowania naturalizmu metodologicznego? ... oczywiście, że istnieje takie kryterium. To nasze możliwości badawczo-poznawcze związane z przyrządami i niekompletną wiedzą. Jednak te możliwości zmieniają się co jakiś czas i granica stosowania naturalizmu metodologicznego przesuwa się, odsłaniając coraz to nowe obszary badawcze. W sumie, granica taka istnieje, lecz nie jest stała - dlatego o granicy stosowania naturalizmu metodologicznego można mówić jedynie w kontekście "dnia dzisiejszego". "Jutro" ta granica może znajdować się dużo dalej... ... spokojnej nocy życzę... 
... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne... |
#47 -1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > >Pominę Nagela i Flew, tylko dwie uwagi:> A to czemu?Za dużo gadania, no i musiałbym użyć słowa "panpsychizm". > >>naturalizm metodologiczny, nie filozoficzny jest u podstaw nauki.> >>Nauka - to wolny rynek idei> >Czy te dwa zdania sobie nie przeczą?> Nie, już o tym pisałem. Patrz - wróżki.Wróżki to nie filozofia. Z jednej strony mówisz, że w nauce nie ma filozofii, a z drugiej nazywasz naukę wolnym rynkiem idei. A idee to właśnie to, czym bawią się filozofowie. > Proszę wymienić co dogmatyzm chrześcijański wniósł do nauki - nie interesuje mnie co osiągnęli filozofowie, którzy także byli chrześcijanami - tylko co wynika bezpośrednio z dogmatów chrześcijaństwa. Czekam.Do jakiej nauki? Bo jeśli np. do teologii, to miałbym do powiedzenia całkiem sporo 
bembergiem w berg |
#48 1 na 1 | pawel_wr (4297 punktów) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > >Nie, nie wyklucza wszelakich spekulacji i fantazji filozoficznych, tylko po co je upychać, tam gdzie nawet ich najmniejsze ślady nie występują.> Przykłady twierdzeń czysto metafizycznych uznawanych we współczesnej nauce:Ty chyba nie znasz znaczenia słowa "metafizyka". |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > Ty chyba nie znasz znaczenia słowa "metafizyka".Którego znaczenia?
bembergiem w berg |
#50 2 na 2 | myprecious (7170 punktów) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > >Kopernik był kanonikiem , a potrafił obalić mit teologiczny o ziemi> >i słońcu ? Katolicyzm mu w niczym nie przeszkadzał .> >A może pomógł mu ?> No właśnie - a może mu pomógł?> bembergiem w bergStać się tylko na 'może'? Jezus będzie rozczarowany
Jesus shaves! |
#51 4 na 4 | myprecious (7170 punktów) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > >>Pominę Nagela i Flew, tylko dwie uwagi:> >A to czemu?> Za dużo gadania, no i musiałbym użyć słowa "panpsychizm".Rozumiem, że argumentacja się skończyła?  > >>>naturalizm metodologiczny, nie filozoficzny jest u podstaw nauki.> >>>Nauka - to wolny rynek idei> >>Czy te dwa zdania sobie nie przeczą?> >Nie, już o tym pisałem. Patrz - wróżki.> Wróżki to nie filozofia. Z jednej strony mówisz, że w nauce nie ma filozofii, a z drugiej nazywasz naukę wolnym rynkiem idei. A idee to właśnie to, czym bawią się filozofowie.W nauce nie ma filozofii? Gdzie tak napisałem? Nie ma w niej filozofii opartej na katolickich dogmatach - to chyba różnica. > >Proszę wymienić co dogmatyzm chrześcijański wniósł do nauki - nie interesuje mnie co osiągnęli filozofowie, którzy także byli chrześcijanami - tylko co wynika bezpośrednio z dogmatów chrześcijaństwa. Czekam.> Do jakiej nauki? Bo jeśli np. do teologii, to miałbym do powiedzenia całkiem sporo  Teologia? Jakimi metodami posługuje się ta 'nauka' w badaniu bogów? 
Jesus shaves! |
#52 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > Stać się tylko na 'może'? Jezus będzie rozczarowany Nie takie rzeczy musiał ścierpieć.
bembergiem w berg |
#53 -1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > >Za dużo gadania, no i musiałbym użyć słowa "panpsychizm".> Rozumiem, że argumentacja się skończyła? To zależy, czy teraz ty się określisz - jakie zajmiesz stanowisko w kwestii problemu "umysł - ciało"? > Nie ma w niej filozofii opartej na katolickich dogmatach - to chyba różnica.A ja się też przy tym nigdzie nie upierałem. Chyba. > Teologia? Jakimi metodami posługuje się ta 'nauka' w badaniu bogów? Np. analizą tekstów źródłowych (Biblia).
bembergiem w berg |
#54 8 na 8 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > Można też twierdzić, w duchu solipsyzmu, że istnieje tylko jeden podmiot, a wszystko jest wytworem jego wyobraźni. Możemy też tkwić w matriksie. Zakładamy jednak, że wygodniej będzie twierdzić coś innego, ale nie ma na to żadnych naukowych dowodów.Podobnie jak na nieistnienie krasnoludków (czy bogów). Dowody powinien przedstawić ten, kto postuluje hipotezę mniej ekonomiczną, tutaj: zakładającą istnienie jakiegoś transcendentnego "źródła" naszej rzeczywistości. > A w duchu Hume'a - skąd wiesz, że jutro wstanie Słońce? Ponieważ zakładasz niezmienność praw fizyki.Nie mam podstaw do odrzucenia tej hipotezy. > Nauka zakłada jednorodność nawet tam, gdzie nigdy nie sięgnie swoimi przyrządamiTo jest naturalna ekstrapolacja tego, co obserwujemy w zasięgu przyrządów. A w duchu Poppera - koroborowana za każdym razem, gdy przyrządy sięgały coraz dalej. Ciężar dowodu spoczywa na tym, kto twierdzi, że kiedyś natrafimy na niespodziankę. |
#55 4 na 4 | Ojciec Ateusz (9201 punktów) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > > Kopernik był kanonikiem, a potrafił obalić mit teologiczny o ziemi i słońcu?> > Katolicyzm mu w niczym nie przeszkadzał. A może pomógł mu?> No właśnie - a może mu pomógł?Pewnie że pomógł - łaskawie dał dostęp do edukacji, na którą miał monopol. |
#56 12 na 12 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? |
> Do jakiej nauki? Bo jeśli np. do teologii (...)Ekstra! Dobry żart tymfa wart, a na początek tygodnia nawet dwóch  |
#57 1 na 1 Romański (2650 punktów) (zablokowany) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > Wątpię, byś twierdził, jakoby odpowiedź Ojca Ateusza na Twój wpis była Twoim własnym dziełem.Jak nie? Zakładam, oczywiście, żeby móc działać w świecie, że doświadczana empirycznie rzeczywistość istnieje poza moją świadomością, lecz nie ma możliwości wykazać, iż tak jest. Tak naprawdę muszę świat obiektywny założyć - solipsyzm jest tak empirycznie jak i racjonalnie nie do obalenia. Spróbuj, zobaczysz, że zawsze można dokonać redukcji rzeczywistości do jednostkowej świadomości świat ten doświadczającej.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński |
#58 -1 na 1 Romański (2650 punktów) (zablokowany) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > Podobnie jak na nieistnienie krasnoludków (czy bogów). Dowody powinien przedstawić ten, kto postuluje hipotezę mniej ekonomiczną, tutaj: zakładającą istnienie jakiegoś transcendentnego "źródła" naszej rzeczywistości.Ależ bardziej ekonomiczną hipotezą jest solipsyzm - wiem, że ja istnieję i wiem, że doświadczam. Cała reszta jest nieuzasadnioną metafizyką - tak powinien myśleć empiryk, czyż nie? > Nie mam podstaw do odrzucenia tej hipotezy.Za Hume'em można powiedzieć, iż to nic nie znaczy - empiryczny dowód, nieważne jak często potwierdzany, niczego nie rozstrzyga. Jest jak związek przyczynowo-skutkowy, niczego tak naprawdę nie potwierdza. Fakt, iż jakieś zjawisko powtarza się w każdym z zaobserwowanych przez nas przypadków nijak nie prowadzi nas do twierdzenia, iż tak będzie zawsze. Zwykły rachunek prawdopodobieństwa - istnieje taki scenariusz, nieważne jak mało prawdopodobny, jednakże możliwy, w którym rzucając monetą zawsze będzie wypadać nam reszka, czyż nie? Pozdrawiam serdecznie.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński |
#59 1 na 1 XYZPawel (1001 punktów) (zablokowany) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > Filozoficzne "odkrycie" (bardziej pasuje tutaj założenie, twierdzenie), że wszyscy ludzie są równi. - empirycznie nie jest to prawda, bo wszyscy różnimy się na wszelkie możliwe sposoby (budowa fizyczna, inteligencja) - ale w świetle np. prawa jesteśmy traktowani tak samo - stoi za tym pewna filozofia. Nie zawsze tak było, ale >póki co trzymamy się tego i to "działa".To wymyślił jakiś XXI wieczny filozof ?!? Jaki ?
o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com |
XYZPawel (1001 punktów) (zablokowany) | Odp: Nauka światopoglądowo neutralna? | > Czy w nauce nie obowiązuje przypadkiem zasada, którą nazywa się "brzytwą Ockhama", od >nazwiska jednego z bardziej wybitnych myślicieli katolickich?Ale on wcale nie powiedział tego, co mu się przypisuje  A Kopernik był księdzem, oooo  I tak, pojedynczy księża KIEDYŚ mieli wkład do nauki, ale przeważnie wbrew KK  Podaj mi JEDNO katolickie naukowe odkrycie z XX wieku.
o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|