Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nauka światopoglądowo neutralna?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
14-04-2013 15:06sapiens (395 punktów)Nauka światopoglądowo neutralna?
Ocena 3 na 3
www.fronda(*)pogladowo-neutralna,27506.html

Co myślicie na temat tego artykułu. Czy nauka faktycznie nie dysponuje kryterium, które wyznaczałoby granice stosowania naturalizmu metodologicznego?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..
Irracja (4721 punktów)Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
>www.fronda(*)pogladowo-neutralna,27506.html
>Co myślicie na temat tego artykułu.
    ... artykuł nie jest rzetelny. Opiera się na założeniu, że nauka nie jest, i/lub nie może, i/lub nie powinna być neutralna wobec religii i światopoglądów. Tymczasem, pomijając filozofię i teologię, nauka jest w pełni neutralna. Wynika to z tego, że żadne z z jej założeń nie opiera się na kwestii nieistnienia/istnienia "Boga". Również w żadnym przypadku, celem nauki nie jest podważanie, zaprzeczanie lub potwierdzanie nieistnienia/istnienia "Boga"...
    ... to filozofia ateistyczna, w oparciu o wyniki badań naukowych które nie potwierdzają ingerencji "sił nadnaturalnych", wysnuwa wniosek/hipotezę o nieistnieniu "Boga". Natomiast filozofia religijna (do spółki z teologią) próbuje dostosować, i/lub powiązać wyniki badań naukowych ze swoimi założeniami i dogmatami. Zwłaszcza tam gdzie nie może i/lub nie potrafi podważyć tych wyników. To filozofia ateistyczna, oraz filozofia religijna (i teologia) są w konflikcie. Cała reszta nauki jest neutralna...

>Czy nauka faktycznie nie dysponuje kryterium, które wyznaczałoby granice stosowania naturalizmu metodologicznego?
    ... oczywiście, że istnieje takie kryterium. To nasze możliwości badawczo-poznawcze związane z przyrządami i niekompletną wiedzą. Jednak te możliwości zmieniają się co jakiś czas i granica stosowania naturalizmu metodologicznego przesuwa się, odsłaniając coraz to nowe obszary badawcze. W sumie, granica taka istnieje, lecz nie jest stała - dlatego o granicy stosowania naturalizmu metodologicznego można mówić jedynie w kontekście "dnia dzisiejszego". "Jutro" ta granica może znajdować się dużo dalej...

    ... spokojnej nocy życzę...

... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...

#47
14-04-2013 23:43
 Ocena-1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi myprecious
>>Pominę Nagela i Flew, tylko dwie uwagi:
>A to czemu?

Za dużo gadania, no i musiałbym użyć słowa "panpsychizm".

>>>naturalizm metodologiczny, nie filozoficzny jest u podstaw nauki.
>>>Nauka - to wolny rynek idei
>>Czy te dwa zdania sobie nie przeczą?
>Nie, już o tym pisałem. Patrz - wróżki.

Wróżki to nie filozofia. Z jednej strony mówisz, że w nauce nie ma filozofii, a z drugiej nazywasz naukę wolnym rynkiem idei. A idee to właśnie to, czym bawią się filozofowie.

>Proszę wymienić co dogmatyzm chrześcijański wniósł do nauki - nie interesuje mnie co osiągnęli filozofowie, którzy także byli chrześcijanami - tylko co wynika bezpośrednio z dogmatów chrześcijaństwa. Czekam.

Do jakiej nauki? Bo jeśli np. do teologii, to miałbym do powiedzenia całkiem sporo

bembergiem w berg

#48
14-04-2013 23:46
 Ocena 1 na 1
pawel_wr (4297 punktów)Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi worek kości
>>Nie, nie wyklucza wszelakich spekulacji i fantazji filozoficznych, tylko po co je upychać, tam gdzie nawet ich najmniejsze ślady nie występują.
>Przykłady twierdzeń czysto metafizycznych uznawanych we współczesnej nauce:

Ty chyba nie znasz znaczenia słowa "metafizyka".

worek kości (2937 punktów)Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi pawel_wr
>Ty chyba nie znasz znaczenia słowa "metafizyka".

Którego znaczenia?

bembergiem w berg

#50
15-04-2013 00:05
 Ocena 2 na 2
myprecious (7170 punktów)Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi worek kości
>>Kopernik był kanonikiem , a potrafił obalić mit teologiczny o ziemi
>>i słońcu ? Katolicyzm mu w niczym nie przeszkadzał .
>>A może pomógł mu ?
>No właśnie - a może mu pomógł?
>
bembergiem w berg


Stać się tylko na 'może'? Jezus będzie rozczarowany

Jesus shaves!

#51
15-04-2013 00:08
 Ocena 4 na 4
myprecious (7170 punktów)Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi worek kości
>>>Pominę Nagela i Flew, tylko dwie uwagi:
>>A to czemu?
>Za dużo gadania, no i musiałbym użyć słowa "panpsychizm".

Rozumiem, że argumentacja się skończyła?

>>>>naturalizm metodologiczny, nie filozoficzny jest u podstaw nauki.
>>>>Nauka - to wolny rynek idei
>>>Czy te dwa zdania sobie nie przeczą?
>>Nie, już o tym pisałem. Patrz - wróżki.
>Wróżki to nie filozofia. Z jednej strony mówisz, że w nauce nie ma filozofii, a z drugiej nazywasz naukę wolnym rynkiem idei. A idee to właśnie to, czym bawią się filozofowie.

W nauce nie ma filozofii? Gdzie tak napisałem? Nie ma w niej filozofii opartej na katolickich dogmatach - to chyba różnica.

>>Proszę wymienić co dogmatyzm chrześcijański wniósł do nauki - nie interesuje mnie co osiągnęli filozofowie, którzy także byli chrześcijanami - tylko co wynika bezpośrednio z dogmatów chrześcijaństwa. Czekam.
>Do jakiej nauki? Bo jeśli np. do teologii, to miałbym do powiedzenia całkiem sporo

Teologia? Jakimi metodami posługuje się ta 'nauka' w badaniu bogów?

Jesus shaves!

#52
15-04-2013 00:11
 Ocena 1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi myprecious
>Stać się tylko na 'może'? Jezus będzie rozczarowany

Nie takie rzeczy musiał ścierpieć.

bembergiem w berg

#53
15-04-2013 00:18
 Ocena-1 na 1
worek kości (2937 punktów)Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi myprecious
>>Za dużo gadania, no i musiałbym użyć słowa "panpsychizm".
>Rozumiem, że argumentacja się skończyła?

To zależy, czy teraz ty się określisz - jakie zajmiesz stanowisko w kwestii problemu "umysł - ciało"?

> Nie ma w niej filozofii opartej na katolickich dogmatach - to chyba różnica.

A ja się też przy tym nigdzie nie upierałem. Chyba.

>Teologia? Jakimi metodami posługuje się ta 'nauka' w badaniu bogów?

Np. analizą tekstów źródłowych (Biblia).

bembergiem w berg

#54
15-04-2013 00:35
 Ocena 8 na 8
Ojciec Ateusz (9201 punktów)Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi worek kości
> Można też twierdzić, w duchu solipsyzmu, że istnieje tylko jeden podmiot, a wszystko jest wytworem jego wyobraźni. Możemy też tkwić w matriksie. Zakładamy jednak, że wygodniej będzie twierdzić coś innego, ale nie ma na to żadnych naukowych dowodów.

Podobnie jak na nieistnienie krasnoludków (czy bogów). Dowody powinien przedstawić ten, kto postuluje hipotezę mniej ekonomiczną, tutaj: zakładającą istnienie jakiegoś transcendentnego "źródła" naszej rzeczywistości.

> A w duchu Hume'a - skąd wiesz, że jutro wstanie Słońce? Ponieważ zakładasz niezmienność praw fizyki.

Nie mam podstaw do odrzucenia tej hipotezy.

> Nauka zakłada jednorodność nawet tam, gdzie nigdy nie sięgnie swoimi przyrządami

To jest naturalna ekstrapolacja tego, co obserwujemy w zasięgu przyrządów. A w duchu Poppera - koroborowana za każdym razem, gdy przyrządy sięgały coraz dalej. Ciężar dowodu spoczywa na tym, kto twierdzi, że kiedyś natrafimy na niespodziankę.

#55
15-04-2013 00:52
 Ocena 4 na 4
Ojciec Ateusz (9201 punktów)Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi worek kości
>> Kopernik był kanonikiem, a potrafił obalić mit teologiczny o ziemi i słońcu?
>> Katolicyzm mu w niczym nie przeszkadzał. A może pomógł mu?
> No właśnie - a może mu pomógł?

Pewnie że pomógł - łaskawie dał dostęp do edukacji, na którą miał monopol.

#56
15-04-2013 07:27
 Ocena 12 na 12
Meretseger (61860 punktów)Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi worek kości

>Do jakiej nauki? Bo jeśli np. do teologii (...)
Ekstra! Dobry żart tymfa wart, a na początek tygodnia nawet dwóch

#57
15-04-2013 09:10
 Ocena 1 na 1
Romański (2650 punktów)
(zablokowany)
Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi setarkos
>Wątpię, byś twierdził, jakoby odpowiedź Ojca Ateusza na Twój wpis była Twoim własnym dziełem.

Jak nie? Zakładam, oczywiście, żeby móc działać w świecie, że doświadczana empirycznie rzeczywistość istnieje poza moją świadomością, lecz nie ma możliwości wykazać, iż tak jest. Tak naprawdę muszę świat obiektywny założyć - solipsyzm jest tak empirycznie jak i racjonalnie nie do obalenia. Spróbuj, zobaczysz, że zawsze można dokonać redukcji rzeczywistości do jednostkowej świadomości świat ten doświadczającej.

Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński

#58
15-04-2013 09:17
 Ocena-1 na 1
Romański (2650 punktów)
(zablokowany)
Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi Ojciec Ateusz
>Podobnie jak na nieistnienie krasnoludków (czy bogów). Dowody powinien przedstawić ten, kto postuluje hipotezę mniej ekonomiczną, tutaj: zakładającą istnienie jakiegoś transcendentnego "źródła" naszej rzeczywistości.

Ależ bardziej ekonomiczną hipotezą jest solipsyzm - wiem, że ja istnieję i wiem, że doświadczam. Cała reszta jest nieuzasadnioną metafizyką - tak powinien myśleć empiryk, czyż nie?

>Nie mam podstaw do odrzucenia tej hipotezy.

Za Hume'em można powiedzieć, iż to nic nie znaczy - empiryczny dowód, nieważne jak często potwierdzany, niczego nie rozstrzyga. Jest jak związek przyczynowo-skutkowy, niczego tak naprawdę nie potwierdza. Fakt, iż jakieś zjawisko powtarza się w każdym z zaobserwowanych przez nas przypadków nijak nie prowadzi nas do twierdzenia, iż tak będzie zawsze. Zwykły rachunek prawdopodobieństwa - istnieje taki scenariusz, nieważne jak mało prawdopodobny, jednakże możliwy, w którym rzucając monetą zawsze będzie wypadać nam reszka, czyż nie?

Pozdrawiam serdecznie.


Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, gdyż tylko w ten sposób można wykryć to, czego podważyć się nie da. - Tadeusz Kotarbiński

#59
15-04-2013 10:21
 Ocena 1 na 1
XYZPawel (1001 punktów)
(zablokowany)
Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi worek kości
>Filozoficzne "odkrycie" (bardziej pasuje tutaj założenie, twierdzenie), że wszyscy ludzie są równi. - empirycznie nie jest to prawda, bo wszyscy różnimy się na wszelkie możliwe sposoby (budowa fizyczna, inteligencja) - ale w świetle np. prawa jesteśmy traktowani tak samo - stoi za tym pewna filozofia. Nie zawsze tak było, ale >póki co trzymamy się tego i to "działa".

To wymyślił jakiś XXI wieczny filozof ?!? Jaki ?

o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com

XYZPawel (1001 punktów)
(zablokowany)
Odp: Nauka światopoglądowo neutralna?
W odpowiedzi worek kości
>Czy w nauce nie obowiązuje przypadkiem zasada, którą nazywa się "brzytwą Ockhama", od >nazwiska jednego z bardziej wybitnych myślicieli katolickich?

Ale on wcale nie powiedział tego, co mu się przypisuje

A Kopernik był księdzem, oooo

I tak, pojedynczy księża KIEDYŚ mieli wkład do nauki, ale przeważnie wbrew KK

Podaj mi JEDNO katolickie naukowe odkrycie z XX wieku.


o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365