Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
12-08-2013 10:57Celecrin (6386 punktów)Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
Ocena 2 na 2
Z mniejszą lub większą intensywnością staram się oglądać debaty z udziałem przedstawicieli nowego ateizmu. Zapewne inni uczestnicy Forum też to robią. Zastanawiam się kto jest najbardziej popularny?

Mi najbardziej podoba się Lawrence Krauss. Każdy ma swój styl i pewnie każdy miał "swoją" debatę czy wystąpienie. Jednak Krauss leży mi najbardziej. Jest czasem bardzo nieuprzejmy (niestety) ale absolutnie mówi o nauce fantastyczne rzeczy. To znaczy sposób w jaki wyjaśnia naukę i jak ona działa, bardzo mi się podoba.
Jest anty teistą, nie nazywa siebie ateistą, co mi się również podoba, a wręcz krytykuje postawę typu straight atheism.

Jakie są Wasze typy?

P.S.
www.youtube.com/watch?v=3YKrLab0IWg, przykład niestety po angielsku, ale jeśli ktoś wpisze w You Tube Lawrence Krauss pl to jest mnóstwo debat z napisami.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej..
#211
19-09-2013 15:10
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi Konowal
> A moim zdaniem nie.

A jakieś argumenty na poparcie tego zdania, czy mamy to przyjąć.. na wiarę?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#212
19-09-2013 15:46
 Ocena 5 na 5
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi Konowal
.
>Jak sam piszesz Kopernik nie bał się samodzielnie poznawać prawdy mimo że sam był duchownym,
Może i się nie bał, gdy był pewien, że nikt go nie podgląda, (tak, jak biskupowi Wesołowskiemu też się zdawało, że w Afryce to już go nie podejrzą.) Ale już - tą swoją samodzielnie poznaną prawdę - ogłosić, to bał się jak cholera!
I czego bał się głupi, że mu tak z chrześcijańskiej miłości lekko dopieką?

>Śmieszny jesteś.
Tak, każdy ma inne poczucie humoru. Dla mnie Pan śmiesznym wcale nie jest.

@@@


wiara albo rozum - wybór należy do ciebie.
.

#213
19-09-2013 20:58
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
> Może i się nie bał, gdy był pewien, że nikt go nie podgląda, tak, jak
> biskupowi Wesołowskiemu też się zdawało, że w Afryce to
> już go nie podejrzą

Fakt, ale i i tak lepszy bp Wesołowski niż jego kolega po fachu Albert Wojciech Gil.

Albo sprawa Ks. Grzegorz K., skazanego w marcu za molestowanie seksualne chłopców.
Arcybiskup warszawsko-praski Henryk Hoser przez prawie dwa lata utrzymywał na stanowisku tego księdza formalnie oskarżonego i skazanego za pedofilię. Jeszcze dwa dni temu był proboszczem w jednej ze stołecznych parafii na Tarchominie. Mimo wyroku sądu, abp Henryk Hoser księdza K. nie odwołał z funkcji proboszcza i nie zakazał mu odprawiania mszy, także dla dzieci. Ksiądz Grzegorz pod opieką miał 32 ministrantów. Proboszczem przestał być dopiero po interwencji dziennikarza programu "Czarno na białym" w TVN24. Abp Hoser, pytany przez reportera TVN24 czy będzie w tej sprawie komentarz kurii, stwierdził krótko po rosyjsku "Pasmatrim - uwidim (Pożyjemy - zobaczymy - red).
I co Ty na to Konowale? Bierzesz przykłąd z Biskupa?

Zastanawia mnie, kiedy w Kościele Powszechnym wreszcie powszechnie zrozumieją, ile namacalnej i rzeczywistej krzywdy robi na wiele pokoleń zamiatanie pod dywan, przenoszenie do innej placówki oraz wewnętrzne "ojcowskie napomnienia" księży-pedofilów.

> Ale już - tą swoją samodzielnie poznaną prawdę - ogłosić, to bał się jak cholera!

.. ale bilans i tak musi wyjść na plus. Żywy przykład, jak wygląda w praktyce pranie mózgu.
Aż się czasem rozmawiać odechciewa,
Serdecznie pozdrawiam

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#214
19-09-2013 21:16
 Ocena 7 na 7
liliac (147340 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
>biskupowi Wesołowskiemu też się zdawało, że w Afryce to już go nie podejrzą.


"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny" )

#215
19-09-2013 21:21
 Ocena 3 na 3
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi liliac
.
>>>>biskupowi Wesołowskiemu też się zdawało, że w Afryce to już go nie podejrzą.
Dziękuje, trzeba sprawdzać, tym bardziej, gdy już skleroza zaczyna nam doskwierać!

PS. Prawdopodobnie błąd powstał stąd: "Tak, tam dopiero takie sprawy zaczynają być ujawniane, podobnie jak w Afryce. Nierzadko zdarzało się, że kiedy był kłopot z księdzem w Europie czy w Polsce, to taki ksiądz był wysyłany za granicę, właśnie w tamte rejony świata." www.polska(*)-dluzej-nie-reagowac,id,t.html Takich artykułów wspominających Afrykę w tym kontekście parę się ukazało, co oczywiście mnie nie usprawiedliwia. Trzeba myśleć i sprawdzać.

Pozdrawiam.

@@@
.

#216
20-09-2013 07:00
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi Konowal
> Oczywiście, że tak, bo z niej wywiódł że ma
> wolną wolę i że prawda nas wyzwoli

Konowale podziwiam Twoją pewność siebie
Że prawda czasem wyzwala, a czasem powiedziana komuś nie w porę niszczy to nic nowego, już przed spisaniem Biblii to wiedziano. Z tą wolną wolą to juz w ogóle nie jest prawda - dośc dobitnie zakwestionował ten pogląd Freud na przełomie XIX i XX w. ale nie każdemu ta wiedza jest dana.
W kwestii nauka-wiara polecam ten artykuł:
www.racjonalista.pl/kk.php/s,8870
Stawiam przypuszczenie, że z ks. Kopernikiem raczej musiało być podobnie jak ks. Hellerem, w sposób oczywisty to nie z Biblii wywiódł tylko swojej ciekawości świata i właśnie niewiary w to, co dotychczas objawiono.
Niestety.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Konowal (6291 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>Ech, już mi się Konowale nie chce odpowiadać na Twoje urągające rozumowi domysły czy się bał, czy nie i z jakiego powodu. Widać nie stać Cię na refleksję, cóż - bywa, choć dośc ciekawe to kuriozum na racjonalnym forum
Nie za bardzo rozumiem co piszesz - to bał się czy nie bał? Jak wynika z jego życia - nie bał się korzystać, ze swojej wolnej woli Katolika tak jak wielu przed nim i wielu po nim.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

Konowal (6291 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>To jest po prostu obrzydliwe, stawiam to na równi z bezmyślnym obrzędem obrzezywania małych dziewczynek w Afryce brudną żyletką.
Chamskie i całkiem nieuprawnione porównanie, ale przyzwyczaiłem się do takich na tym portalu.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

Konowal (6291 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi Jacek Głodzik
Przyjmij na wiarę.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#220
20-09-2013 15:37
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi Konowal
> Nie za bardzo rozumiem co piszesz - to bał się czy nie bał?
> Jak wynika z jego życia - nie bał się korzystać, ze swojej
> wolnej woli Katolika tak jak wielu przed nim i wielu po nim.

Patrzyłeś kiedyś, kiedy Kopernik swoje dzieło opublikował? To popatrz.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#221
20-09-2013 15:40
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi Konowal
>Chamskie i całkiem nieuprawnione porównanie, ale przyzwyczaiłem się do takich na tym portalu.

Całkowicie uprawnione, domyślam się że przykro to przyjąć do wiadomości każdemu religiantowi, zwłaszcza tym co portal Racjonalista upodobali sobie do krzewienia wiary. A prawdziwie prymitywnych i chamskich uwag szukaj sobie wśród swoich.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#222
20-09-2013 15:43
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi Konowal
>Przyjmij na wiarę.

Gdybym przypadkiem kiedyś nawet o tym pomyślał (uchowaj Boże!) swoim poziomem argumentacji mnie do tego skutecznie zniechęciłeś.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#223
20-09-2013 18:26
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi Jacek Głodzik
.
>>>>Jak wynika z jego życia - nie bał się korzystać, ze swojej wolnej woli Katolika tak jak wielu przed nim i wielu po nim.
>Patrzyłeś kiedyś, kiedy Kopernik swoje dzieło opublikował? To popatrz.
Wikipedia: Mikołaj Kopernik (łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus; ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) - polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata. Wprawdzie koncepcja heliocentryzmu pojawiła się już w starożytnej Grecji (jej twórcą był Arystarch z Samos, to jednak dopiero dzieło Kopernika dokonało przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.

W 1514 rozpoczęło się spisywanie Księgi I De revolutionibus orbium coelestium.

W 1533 roku poglądy Mikołaja Kopernika wyłożone w rękopisie jego dzieła De Revolutionibus zreferowano papieżowi Klemensowi VII.

Teolog norymberski, Andreas Osiander, usunął przedmowę Kopernika i dopisał własną niepodpisaną, z której wynikało, że jest to tylko hipoteza dzięki której można skonstruować efektywne modele matematyczne opisujące ruch planet. Zmienił także tytuł z De revolutionibus na De revolutionibus orbium coelestium.

W roku 1542 pierwsze dwa arkusze De revolutionibus wyszły spod prasy drukarskiej. Mikołaj Kopernik wysłał do Norymbergi napisaną przez siebie przedmowę dedykowaną papieżowi Pawłowi III. Rozdziały 13 i 14 Księgi I ukazały się drukiem w Wittenberdze pod postacią osobnej książki De lateribus et angulis triangulorum... (O bokach i kątach trójkątów), z przedmową Retyka, który od roku 1541 był w posiadaniu rękopisu dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich).


Pozdrawiam.

@@@
.

#224
20-09-2013 18:49
 Ocena 4 na 4
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
Dalej za Wiki: (wytłuszczenia i dodatki w nawiasie moje)

1543 (Rok śmierci astronomna) - wydanie drukiem De revolutionibus orbium coelestium, Libri VI. Brak oficjalnego stanowiska Kościoła katolickiego, zainteresowanie wyższych dostojników treścią, którą w przedmowie, napisanej przez wydawcę, przedstawiono jako hipotezę ułatwiającą obliczenia.

1559 - wprowadzenie w Kościele katolickim Indeksu ksiąg zakazanych. (nie przypadkiem)
1566 - drugie wydanie De Revolutionibus..., Bazylea.
1616 - pierwsza sprawa Galileusza. Eksperci Kościoła tezę o tym, iż "Słońce stanowi centrum świata i jest całkowicie nieruchome pod względem ruchów lokalnych", uznają za "bezsensowną i absurdalną z punktu widzenia filozoficznego" oraz "formalnie heretycką". Tezę, iż "Ziemia nie stanowi centrum świata, ani nie jest nieruchoma, lecz obraca się zarówno wokół samej siebie, jak i ruchem dobowym", uznają za podobnie absurdalną oraz "co najmniej błąd w wierze". Ogłoszenie przez Kongregację Kardynalską Inkwizycji, że Galileusz poddaje się wyrokowi. Równocześnie, dekretem z 5 marca, Kongregacja zakazuje De revolutionibus..., wpisując na Indeks "do czasu wprowadzenia poprawek".
1617 - trzecie wydanie De Revolutionibus..., pod tytułem Astronomia instaurata, Amsterdam.
1618-1621 - publikacja Epitome Astronomiae Copernicanae Keplera; umieszczone na Indeksie.
1620 - wskazanie przez Kongregację poprawek, jakie należy nanieść w De Revolutionibus....
1632 - publikacja głównego dzieła Galileusza: Dialogu o dwu wielkich systemach świata: ptolemeuszowym i kopernikowym, Florencja. Konfiskata i zakaz rozprowadzania.
1633 - proces Galileusza; powtórzenie potępienia heliocentryzmu z 1616, umieszczenie Dialogu na Indeksie.
1644 - bulla Aleksandra VII Speculatores domus Israel jako wstęp do wydanego przez niego Indeksu (Index librorum prohibitorum Alexandri VII Pontificis Maximi jussu editus) - potępienie wszelkich dzieł utrzymujących, że Ziemia się porusza.
1751 - wobec powszechnej akceptacji w środowisku naukowym heliocentrycznego obrazu naszego systemu planetarnego, objaśnianego mechaniką Newtona, papież-erudyta Benedykt XIV udziela imprimatur na druk Dzieł Zebranych Galileusza.
1757 - w wydaniu Indeksu przejrzanym przez Benedykta XIV z tekstu dekretów znika zapis zakazujący dzieł traktujących o heliocentryzmie, na samej liście pozostają jednak książki wpisane na tej podstawie.
1819 - ostatnie wydanie Indeksu zawierające De Revolutionibus... oraz inne dzieła heliocentryczne.
1820 - Canon Settele usiłując opublikować w Rzymie podręcznik astronomii jednoznacznie uznający heliocentryzm za prawdziwy, spotyka się z odmową Mistrza Świętego Pałacu Apostolskiego. Po odwołaniu się do papieża (który przekazuje sprawę Kongregacji) otrzymuje zezwolenie na druk.
1822 - 11 września Kongregacja Kardynalska Inkwizycji stwierdza, że "druk i publikacja prac traktujących o ruchu Ziemi i nieruchomości Słońca, zgodnie z powszechną opinią współczesnych astronomów, są w Rzymie dozwolone". 25 września papież Pius VII zatwierdza dekret.
1828 - dzieło Mikołaja Kopernika zostało zwolnione z Indeksu.
1835 - kolejne wydanie Indeksu. Pius VII usuwa zeń De Revolutionibus... oraz pozostałe książki uznane wcześniej za heretyckie z powodu heliocentryzmu.
1854 - ukazanie się pierwszego polskiego przekładu dokonanego przez Jana Baranowskiego.

Zaiste Kopiernik nie miał się czego obawiać, i nie obawiał się.. bo od dłuższego czasu już nie zył

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#225
20-09-2013 19:45
 Ocena 5 na 5
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
W odpowiedzi Jacek Głodzik
.
>Dalej za Wiki: (wytłuszczenia i dodatki w nawiasie moje)(...)
1828 - dzieło Mikołaja Kopernika zostało zwolnione z Indeksu.
>1835 - kolejne wydanie Indeksu. Pius VII usuwa zeń De Revolutionibus... oraz pozostałe książki uznane wcześniej za heretyckie z powodu heliocentryzmu.
>1854 - ukazanie się pierwszego polskiego przekładu dokonanego przez Jana Baranowskiego.
>Zaiste Kopernik nie miał się czego obawiać, i nie obawiał się.. bo od dłuższego czasu już nie żył
Pan Konowal: Jak wynika z jego życia - nie bał się korzystać, ze swojej wolnej woli Katolika tak jak wielu przed nim i wielu po nim.
Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda.
Nigdy też nie warto zapominać, iż istnieje specjalna logika - logika katolika.

Pozdrawiam.

@@@
.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365