 |
Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-08-2013 10:57 | Celecrin (6386 punktów) | Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
2 na 2 | Z mniejszą lub większą intensywnością staram się oglądać debaty z udziałem przedstawicieli nowego ateizmu. Zapewne inni uczestnicy Forum też to robią. Zastanawiam się kto jest najbardziej popularny? Mi najbardziej podoba się Lawrence Krauss. Każdy ma swój styl i pewnie każdy miał "swoją" debatę czy wystąpienie. Jednak Krauss leży mi najbardziej. Jest czasem bardzo nieuprzejmy (niestety) ale absolutnie mówi o nauce fantastyczne rzeczy. To znaczy sposób w jaki wyjaśnia naukę i jak ona działa, bardzo mi się podoba. Jest anty teistą, nie nazywa siebie ateistą, co mi się również podoba, a wręcz krytykuje postawę typu straight atheism. Jakie są Wasze typy? P.S. www.youtube.com/watch?v=3YKrLab0IWg, przykład niestety po angielsku, ale jeśli ktoś wpisze w You Tube Lawrence Krauss pl to jest mnóstwo debat z napisami. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej..#196 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | Sory, ale nie bardzo Cię tu rozumiem. Przecież zaznaczyłem, że to ksiądz a nie ateista - z pewnoscią miał niemałe zasługi w prawie kanonicznym, jako hierarcha kościelny itp. Jednak jeśli mi teraz napiszesz, że swoje heliocentryczne poglądy wywiódł z Biblii.. 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#197 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | . > za wiki:> "Mikołaj Kopernik (...) 31 maja 1503 roku w Ferrarze został doktorem prawa kanonicznego."Po to są wyjątki aby regułę potwierdzały. Tak, w historii Kościoła zdarzali się mądrzy i uczeni księża i zakonnicy. Rzadko się zdarzali, ale się zdarzali i nie wszystkich bracia w wierze zaraz na stosie spalili. Racjonaliści są wdzięczni księdzu Kopernikowi za inspirację do naukowej rewolucji. Osobiście Kopernika i Darwina zaliczam do swoich największych świętych. Nawet trochę wbrew swej woli stali się bojownikami walki z głupotą. Przypominam w tym poście (wraz z zamieszczonymi tam linkami) ich zasługi: www.racjon(*)m.php/s,474426/z,0/d,3#w475843
Wiara albo rozum - wybór należy do ciebie @@@ . |
#198 4 na 4 | maruda (5550 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > >>Bo to nie sprawa Kościoła jakie są porządki prawne.> >>Kościół cały czas się rozwija i podejrzewam że większość inicjatyw zniesienie niewolnictwa wyszło od chrześcijan niż jakichś ateistów.Dokumenty które wymieniłem to Bulle Papieskie, wszystkie z nich odnoszą się bezpośrednio do niewolnictwa, zezwalają na nie lub go zakazują. To Kościół ustanawiał porządek prawny. |
#199 10 na 10 | liliac (147340 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > Zrozum Konowale, że skoro w liście do Kol 3.22-24 autor natchniony napisał "Niewolnicy, bądźcie we wszystkim posłuszni doczesnym panom" to chyba jednak ma się to do porządku prawnego.Ależ to się doskonale ma także do "wewnętrznego", kościelnego porządku prawnego Cytat:"...Kościół nigdy nie zwalczał zasady poddaństwa, tak jak w cesarstwie rzymskim nie kwestionował zasady niewolnictwa. Nie dość na tym: prawa kościelne zakazywały nawet duchownym obdarzania poddanych wolnością we wszystkich przypadkach, w których takie wyzwolenie pociągało za sobą uszczuplenie dochodów kościelnych. Biskupi z Ely i Norwich na przykład musieli zabiegać o dyspensę papieską na wyzwolenie choćby jednego poddanego, a biskup Exeter w akcie wyzwolenia sługi usprawiedliwia się argumentując, iż człowiek ów służył mu długo i wiernie, a teraz przekroczył już wiek zdolności do pracy. W innym bowiem przypadku "wyzbywanie się" "żywego inwentarza" stanowiłoby pogwałcenie przysięgi wymaganej od prałatów-elektów, iż nie uszczuplą w niczym majętności Kościoła. Dlatego też (...) ilekroć dysponujemy szczegółowymi świadectwami, niemal zawsze wynika z nich, że duchowni sprzedawali wolność ale jej nie darowywali, sprzedawali za gotówkę i po cenach rynkowych. Właśnie w dobrach kościelnych w Anglii poddaństwo przetrwało najdłużej, we Francji zaś, w wielkim opactwie St-Claude na przykład, kurczowo trzymano się tego systemu aż rewolucja zmiotła go siłą" G.G. Coulton, "Panorama średniowiecznej Anglii"
"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny" ) |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. |
> Jednak jeśli mi teraz napiszesz, że swoje heliocentryczne poglądy wywiódł z Biblii..Oczywiście, że tak, bo z niej wywiódł że ma wolną wolę i że prawda nas wyzwoli 
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > To Kościół ustanawiał porządek prawny.Jak nie było rozdziału kościoła od państwa to ustanawiał. Teraz też trochę ustanawia, co jednak nie ma nic do rzeczy. KK funkcjonuje w określonej rzeczywistości i czymś normalnym jest, że uczestniczy w życiu publicznym.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | No i czego to dowodzi? Że KK funkcjonował wg ówczesnych norm prawno-ekonomicznych? Co w tym dziwnego? Próbujecie zestawiać współczesną znaczenia, etykę czasom całkiem innym - czego to ma dowieść?
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#203 8 na 8 | liliac (147340 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > No i czego to dowodzi? Że KK funkcjonował wg ówczesnych norm prawno-ekonomicznych? Co w tym dziwnego? Próbujecie zestawiać współczesną znaczenia, etykę czasom całkiem innym - czego to ma dowieść?Jak już kiedyś pisałam, za wtórny analfabetyzm czy problemy z czytaniem ze zrozumieniem zauważalne u niektórych użytkowników forum nie odpowiadam. Z powyższego cytatu wynika zaś właśnie dość wyraźnie, że Kościół upodobał sobie pewne formy prawno-ekonomiczne dalece bardziej niźli jego ówczesne świeckie otoczenie.
"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny" ) |
#204 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > z niej wywiódł że ma wolną wolę i że prawda nas wyzwoliWidzisz, Kopernik wieki temu poznał samodzielnie prawdę o relacji Ziemia-Słońce, choć absolutnie cały kler miał go za heretyka odnajdując w Biblii setki zdań przeciw jego tezom, a Ty co niedziela słuchasz ze ślepym zaufaniem bajęd swojego ks. proboszcza. Niestety, wyzwanie "poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli " nie jest dla każdego, ale trzymam kciuki.  Pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#205 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > No i czego to dowodzi? Że KK funkcjonował wg ówczesnych> norm prawno-ekonomicznych? Co w tym dziwnego?Gdybym ja to napisał, brzmiałoby inaczej: KK pasożytował wtedy dość dobrze wg norm prawno-ekonomicznych, wprost proporcjonalnie do ówczesnej wiedzy społeczeństwa o otaczającej przyrodzie, biologii, higienie wzajemnych relacji - jednym słowem o otaczającym świecie. Twierdzenie to można rozszerzyć: KK również dzisiaj pasożytuje dobrze (choć zauważalnie gorzej niż kiedyś), wprost proporcjonalnie do świadomości ludzi o racjonalnych zasadach rządzących światem. Hm..  U nas w Polsce nawet bardzo dobrze.  Pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. |
> Jak już kiedyś pisałam, za wtórny analfabetyzm czy problemy z czytaniem ze zrozumieniem zauważalne u niektórych użytkowników forum nie odpowiadam.No mi to też przeszkadza , bo ile można tłumaczyć - nie? > Z powyższego cytatu wynika zaś właśnie dość wyraźnie, że Kościół upodobał sobie pewne formy prawno-ekonomiczne dalece bardziej niźli jego ówczesne świeckie otoczenie.A moim zdaniem nie.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. |
> Widzisz, Kopernik wieki temu poznał samodzielnie prawdę o relacji Ziemia-Słońce, choć absolutnie cały kler miał go za heretyka odnajdując w Biblii setki zdań przeciw jego tezom, a Ty co niedziela słuchasz ze ślepym zaufaniem bajęd swojego ks. proboszcza.A Ty pleciesz androny choć nie słuchasz proboszcza. Jak sam piszesz Kopernik nie bał się samodzielnie poznawać prawdy mimo że sam był duchownym, ja tak samo nie słucham proboszcza ze ślepym zaufaniem. Zresztą tyle razy Ci o tym pisalęm , że Katolik ma wolną wolę i powinien dążyć do poznania prawy, ale jako MWZDM widocznie nie możesz tego pojąć. > Niestety, wyzwanie "poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli " nie jest dla każdego, ale trzymam kciuki.Śmieszny jesteś.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
| Konowal (6291 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | Mogę się z tym co piszesz zgodzić. KK to ludzie którzy żyją w danym porządku prawnym, dodam ludzie grzeszni więc nic dziwnego że wykorzystują możliwości. Czy dobrze robią? - oczywiście że nie, ale każdy chrześcijanin powinien dążyć do świętości i niegrzeszenia, również w aspekcie formalno-prawnym. Ja uważam że bilans tego dla chrześcijaństwa jest zdecydowanie na plus.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#209 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > Jak sam piszesz Kopernik nie bał się samodzielnie poznawać> prawdy mimo że sam był duchownymEch, już mi się Konowale nie chce odpowiadać na Twoje urągające rozumowi domysły czy się bał, czy nie i z jakiego powodu. Widać nie stać Cię na refleksję, cóż - bywa, choć dośc ciekawe to kuriozum na racjonalnym forum Pozwól, że nie będę już nic sam odpisywał, tylko zrobię wyjatek i zacytuję p. Andrzeja Bogusławskiego z 18.09.2013, który bardzo sensownie pisze o tym m.in. w swoim wpisie ciut niżej. Jak pamiętam Ty sam pozbawiłeś się możliwości czytania jego wpisów, z resztą z powodu typowo wolnej woli Katolika, który niby powinien dążyć do poznania prawdy  Kto ma uszy, niechaj słucha: Cytat:Tak, w historii Kościoła zdarzali się mądrzy i uczeni księża i zakonnicy. Rzadko się zdarzali, ale się zdarzali i nie wszystkich bracia w wierze zaraz na stosie spalili. Racjonaliści są wdzięczni księdzu Kopernikowi za inspirację do naukowej rewolucji. Osobiście Kopernika i Darwina zaliczam do swoich największych świętych. Nawet trochę wbrew swej woli stali się bojownikami walki z głupotą. Przypominam w tym poście (wraz z zamieszczonymi tam linkami) ich zasługi: www.racjon(*)m.php/s,474426/z,0/d,3#w475843 Serdecznie pozdrawiam!
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#210 3 na 3 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > (..) Ja uważam że bilans tego dla chrześcijaństwa jest> zdecydowanie na plus.Ok, możesz sobie uważać jak chcesz, w końcu jak sobie pościelesz - tak się wyśpisz. Na zakończenie powiem Ci jedno - największą chyba niechęć, wręcz obrzydzenie wzbudza w zwykłych ludziach niezarażonych wirusem wiary chrześcijańska wizja człowieka, zachęta "do dążenia do świętości i niegrzeszenia" ściśle wg reguł KrK (z resztą pod groźbą kary za grzech). Tak jakby człowiek był istotą zepsutą od krwi i kości. To jest po prostu obrzydliwe, stawiam to na równi z bezmyślnym obrzędem obrzezywania małych dziewczynek w Afryce brudną żyletką. Pozdrawiam i życzę udanej reszty dnia!
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|