 |
Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 12-08-2013 10:57 | Celecrin (6386 punktów) | Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu.
2 na 2 | Z mniejszą lub większą intensywnością staram się oglądać debaty z udziałem przedstawicieli nowego ateizmu. Zapewne inni uczestnicy Forum też to robią. Zastanawiam się kto jest najbardziej popularny? Mi najbardziej podoba się Lawrence Krauss. Każdy ma swój styl i pewnie każdy miał "swoją" debatę czy wystąpienie. Jednak Krauss leży mi najbardziej. Jest czasem bardzo nieuprzejmy (niestety) ale absolutnie mówi o nauce fantastyczne rzeczy. To znaczy sposób w jaki wyjaśnia naukę i jak ona działa, bardzo mi się podoba. Jest anty teistą, nie nazywa siebie ateistą, co mi się również podoba, a wręcz krytykuje postawę typu straight atheism. Jakie są Wasze typy? P.S. www.youtube.com/watch?v=3YKrLab0IWg, przykład niestety po angielsku, ale jeśli ktoś wpisze w You Tube Lawrence Krauss pl to jest mnóstwo debat z napisami. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej..| Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | Pomijając neurobiologię Sama Harrisa stawiasz się cały czas w rzędzie kontestatorów nieopierających się w ogóle o aktualną wiedzę naukową, odnoszących się do wielokrotnie przebrzmiałej socjo-filozoficznej kręcioły, tymczasem drugie tysiąclecie się już skończyło HALLo ! mamy trzecie - XXI wiek |
#47 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > To tak jakby w gierce (..)Porównanie do gierki bardzo trafione, ode mnie plus  No bo przecież chodzi o to, żeby się w niej męczyć bez żadnej taryfy ulgowej, taki oto nasz miłościwy Bóg 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > I nad ateizmem, podobnie jak i nad zjawiskiem teizmu> można prowadzić badania naukowe z zakresu np. filozofii> , socjologii czy psychologii religii.Pierwsze słyszę aby nad ateizmem racjonalnym, opartym na sceptycznej wizji naukowej świata prowadzono jakieś badania z zakresu filozofii, socjologii czy psychologii - ale mogę się mylić. Mógłbyś podesłać tytuły lub pozycje? Pozdrawiam
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > nad zjawiskiem teizmu można prowadzić badania naukowe z> zakresu np. filozofii, socjologii czy psychologii religii... religioznawstwa, literatury kultur dawnych oraz historii. Pełna zgoda. Dodatkowo widzę, że masz tu bardzo podobne zdanie jak ex ks. prof. Węcławski (obecnie prof. Polak). pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > > I nad ateizmem, podobnie jak i nad zjawiskiem teizmu> > można prowadzić badania naukowe z zakresu np. filozofii> >, socjologii czy psychologii religii.> Pierwsze słyszę aby nad ateizmem racjonalnym, opartym na sceptycznej wizji naukowej świata prowadzono jakieś badania z zakresu filozofii, socjologii czy psychologii - ale mogę się mylić. Mógłbyś podesłać tytuły lub pozycje?To co przeglądałem ostatnio: Sabina Kruszyńska, Zrozumieć niewiarę. Filozoficzne wyznania niewiary w nowożytnej myśli francuskiej www.poczytaj.pl/212811Gregory E. Ganssle, A Reasonable God: Engaging the New Face of Atheism www.amazon(*)ing-Face-Atheism/dp/1602582416I wiele więcej: en.wikipedia.org/wiki/Atheism#Further_reading
bembergiem w berg |
#51 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > > Co to dało czy ma dać mądrego?> No do dalszego etapu przechodzą Ci co zdali test na wiarę  .. a przynajmniej ci co mają ambicję wierzyć i zdawać ten test tak mówią  Konowale, nic nowatorskiego nam tu nie powiedziałeś, to znaliśmy już wcześniej, czytaci, pisaci i słuchaci jesteśmy. Ale warto też zekrnąć tu, ponoć jeden Ateista stamtąd wrócił i zdał relację zupełnie inną niż Ty tu przytaczasz  
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | Dzięki. Czytałeś je? Opis pozycji Kruszczyńskiej ciekawy, chętnie to przeczytamm. Swoją drogą czytając w skrócie "W nowożytnej myśli francuskiej krytyka religii i wiary pojawiała się ze szczególną mocą i wyrazistością. To właśnie tutaj - przekonuje autorka - wypracowano dominujący we współczesnej kulturze politycznej Zachodu model relacji między wiarą a niewiarą i, w konsekwencji, między religijnością a laickością. Model ten utrwala relacje antagonistyczne, znane już z historii" to takie masło maślane. Antagonizmy nie są utrawalane przez filozofów myśli, których w sumie niewielu ludzi czyta. Raczej przez zdarzenia pokroju ludobójstwa, mordy lub wojny na tle nietolerancji religijnej, odmawianie praw i czci jednostkom o innych poglądach itp. |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > Tak przy okazji: Czy wierzysz, że podczas mszy kawałek opłatka> zamienia się w ciało Chrystusa, a wino w jego krew?Gdybyś przeczytał worka wpisy, to byś nie musiał pytać. On wierzy. Przy odrobinie dobrej woli można wierzyć prawie we wszystko, np. Boga Słońca Ra, to że po przebiegnięciu czarnego kota przez drogę robi się bardziej niebezpiecznie, że ulubiona maskotka przyniesiona na egzamin zwiększy prawdopodobieństwo zdania go itp. Tu w Rosji gdzie obecnie jestem wielu ludzi wzdycha nadal do czasów imperium, ich wiara w nieomal nieograniczone możliwości najsilniejszego wodza jakiego miało ZSRR wcale nie zanikła. Pytanie jest inne - czy to wszystko ma jakieś podstawy naukowe. Nie ma, do tej pory istnienia żadnych nadprzyrodzonych zjawisk nie dowiedziono. Z tej grupy dowiedziono jedynie istnienia zjawiska placebo, przyjmuje się też że można stosować zasady logiki i dedukcji do zjawisk oraz postaci pomyślanych, choć myślenia u coponiektórych nieraz ze świecą szukać  pozdrawaim
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > Dzięki. Czytałeś je?Fragmentami. > Antagonizmy nie są utrawalane przez filozofów myśli, których w sumie niewielu ludzi czyta. Raczej przez zdarzenia pokroju ludobójstwa, mordy lub wojny na tle nietolerancji religijnej, odmawianie praw i czci jednostkom o innych poglądach itp.Sam sobie w sumie odpowiedziałeś - przyczyną większości sporów są różnice światopoglądowe.
bembergiem w berg |
#55 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | |
#56 3 na 3 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > Oprócz kotów... i jednego ateisty  Ateista umiera i po smierci trafia na rzęsiście oświetlone schody. Delikatna siła pcha go do góry, po chwili natyka się na bramę. Nieco onieśmielony stuka, ale odpowiada mu głucha cisza. Po dłuższej chwili z bramy wychodzi rosły mężczyzna z pękiem kluczy. - Cześc, jestem św. Piotr, w końcu do nas trafiłeś. Czekaliśmy na ciebie - Niemożliwe, przecież nieba nie ma.. - wyrywa się Ateiście. - Jak to nie ma? Ślepy jesteś? - odpowiada pobłażliwie Święty - Nic na to nie poradzę. Niebo jest i my jesteśmy. Ciesz się że trafiłeś do nas a nie tam niżej  Po chwili takiej luźnej rozmowy św. Piotr robi zafrasowaną minę: - Wiesz, mam z tobą pewien problem. Jesteś Ateistą i nie wiem gdzie cię umieścic. Hm.. najlepiej będzie, jak pokażę ci to i owo a Ty zdecydujesz, co ty na to? - Ok - odpowiada Ateista niepewnym głosem. Jak uzgodnili, tak zrobili. Św. Piotr idzie pierwszy, otwiera pierwsze drzwi. Wchodzą a tam Indianie na ognistych rumakach ścigają sie z bizonami, niedźwiedziami i inną zwierzyną łowną. W oczach błyski, z ust co rusz wyrywa im się krzyk tryumfu. Ateista patrzy na św. Piotra, a ten kiwa potakująco głową: - Tak tak, Kraina Wiecznych Łowów.. Wchodzą do następnego pomieszczenia, gdzie zgromadzone osoby żywo i z pasją tańczą wokół siedzącego na środku Buddy. W tle słychać śmiech, tłumione westchnienia rozkoszy oraz miarową, łagodną muzykę. - Ech Ci od nirwany.. wiecznie w ekstazie - wyrywa się św. Piotrowi. Wkrótce wychodzą i zmierzają do kolejnych drzwi. Po kilkunastu krokach Ateista zauważa wzdłuż ich drogi wysoki, kamienny mur. - Co to za mur?? - pyta zaciekawiony - Ciii...... - ostrzegawczo syczy Święty - To chrześcijanie. Oni myślą, że są tu sami. 
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#57 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > Sam sobie w sumie odpowiedziałeś - przyczyną> większości sporów są różnice światopoglądowe.Widzę że trochę źle się wyraziłem, precyzyjniej: odmawianie praw i czci jednostkom o innych poglądach np. lewicowych wynika z utrwalonego kiedyś lęku, strachu o jutro itp. Nie dalej jak wczoraj rozmawiałem o tym z kolegą z pracy, który dokładnie w tak irracjonalny sposób odmawia dzisiaj ateistom i lewicowcom czci, samemu będąc czcigodnym zwolennikiem PiS. Przy czym nie chce już żadnemu z nich spojrzeć w twarz, porozmawiać. On wie. Posiadł za sprawą poczynionych w latach 70tych i 80tych spostrzeżeń prawdę absolutną że lewica to zło, a katolik już przez sam fakt bycia katolikiem to samo dobro. Żadnymi argumentami go nie przekonasz więc argumentację skończyłem, z fundametalistami dyskusji nie ma. pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#58 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > Żadnymi argumentami go nie przekonasz więc argumentację skończyłem, z fundametalistami dyskusji nie ma.Ale to działa w obie strony. I trochę plotek z wielkiego świata: W marcu tego roku na KUL przyjechał z wykładami John Haldane - znany filozof chrześcijański. A że widziałem wcześniej jego debatę z Hitchensem ( www.youtube.com/watch?v=pflU-nnY4MA ), skorzystałem z okazji żeby go zapytać, co myśli o nowych ateistach i jakie na nim wrażenie zrobił Hitchens. Haldane powiedział, że Hitchens co prawda nieco przedkładał w debacie chwyty erystyczne ponad rzeczowe argumenty, ale w relacjach towarzyskich był niezwykle serdeczny i przyjazny. Gdy poszli na obiad, przyłączył się do nich Richard Dawkins. I Dawkins miał z miejsca naskoczyć na Haldane'a, był napastliwy i nieuprzejmy - "zepsuł im obiad" - jak powiedział Haldane. Wychodzi na to, że Dawkins nie robi sobie przerwy i jest antyreligijny 24 godziny na dobę.
bembergiem w berg |
#59 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > Ciekawe zamiast odpowiedzi dostałem minusa. Dlaczego? To nie jest pytanie retoryczne, odpowiedź może być tak lub nie.Ja nie minusuję. > 1. Wierzysz, że parę/kilka tysięcy razy dziennie w Polsce w sposób magiczny opłatek zamienia się w prawdziwe ciało JC.> Zysk: jesteś katolikiem. Strata: Twierdzisz coś wbrew nauce.Transsubstancjacja dotyczy metafizycznej substancji. Substancja nie jest przedmiotem zainteresowania nauki, więc te twierdzenia nie są antynaukowe, to po prostu inna gra językowa.
bembergiem w berg |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Ulubieni przedstawiciele nowego ateizmu. | > > Tak przy okazji: Czy wierzysz, że podczas mszy kawałek opłatka> > zamienia się w ciało Chrystusa, a wino w jego krew?> Gdybyś przeczytał worka wpisy, to byś nie musiał pytać.> On wierzy.Z którego mojego wpisu się tego dowiedziałeś? Z ogólnego wrażenia?
bembergiem w berg |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|