 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-11-2013 10:40 | kika (1657 punktów) | Ta straszna gender.
18 na 18 | | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 Dalej..#76 1 na 1 | szarley (54913 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | > Jest to na tyle ciekawy wątek, iż warto zainicjować nowy na ten temat. Myślę żę inspirujące mogą tu stać się też poniższe dwa artykuły:> [Załącznik][Załącznik]Pozdrawiam.> @@@> .Tekstem A. Izdebskiego zamierza Pan burzyć obraz świata prawicowym katolikom, czy lewicowym antyklerykałom?  Toż to po obu stronach barykady heretyk, któremu jedni i drudzy drewno na stos zbierają  Polscy urzędowi katolicy mieliby wielki problem, z odgadnięciem autora tego cytatu: Cytat:W każdym ustroju, bez względu na panujące w nim podstawowe układy pomiędzy kapitałem a pracą, zapłata czyli wynagrodzenie za pracę pozostaje konkretnym środkiem, dzięki któremu ogromna większość ludzi może korzystać z owych dóbr, które są przeznaczone dla powszechnego używania: są to zarówno dobra natury, jak też dobra będące owocem produkcji. Jedne i drugie stają się dostępne dla człowieka pracy na podstawie zapłaty, jaką otrzymuje on jako wynagrodzenie za swą pracę. Stąd właśnie sprawiedliwa płaca staje się w każdym wypadku konkretnym sprawdzianem sprawiedliwości całego ustroju społeczno-ekonomicznego, a w każdym razie sprawiedliwego funkcjonowania tego ustroju. Nie jest to sprawdzian jedyny, ale szczególnie ważny i poniekąd kluczowy. (choć przez gugla można wszystko znaleźć) Nie tylko zresztą urzędowi katolicy, cytaty przywołane przez A. Izdebskiego z wypowiedzi S. Wyszyńskiego byłyby zapewne nie na rękę równie urzędowym przeciwnikom kościoła, a już na pewno uwierałyby liberałów. Ja jednak doszukiwałbym się myśli lewicowej duuuuużo wcześniej niż w XX (czy XVIII) wieku. Lewicowa jest wymowa Ewangelii, cała historia odchodzenia kościoła od Ewangelii była obrazem tego, jak lewicowa myśl o równości ludzi kościół uwierała. Próby zmiany tego stanu rzeczy przez Franciszka z Asyżu, nie zmieniły niczego, próba naprawienia tego stanu przez papiestwo okazała się znacząco spóźniona, w przypadku Wyszyńskiego zaryzykuję stwierdzenie, że wynikająca wyłącznie ze strachu ergo nieszczera. Wg J. Kłoczowskiego (Dzieje chrześcijaństwa polskiego) w początkach XX wieku wpływy instytucjonalnego kościoła w robotniczym Zagłębiu Dąbrowskim były niewielkie, wielu hierarchów przerażała wizja wpływów "socjalistów" wśród ludu. Lewicowe chrześcijaństwo należy rozpatrywać jako ideę po odsianiu innnych niż ideowe motywacji. Temat o dyskusję aż się prosi, ale to Pan jest pomysłodawcą, ja z wielką ciekawością wypowiedzi przeczytam. Pozdrawiam |
#77 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52266 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | . Jest to na tyle ciekawy wątek, iż warto zainicjować nowy na ten temat.> Tekstem A. Izdebskiego zamierza Pan burzyć obraz świata prawicowym katolikom, czy lewicowym antyklerykałom?Nikomu, na racjonalistycznym forum i nie moja już to wina, że irracjonaliści tak często nas odwiedzają, a niektórzy to już na stałe tu mieszkają. > Toż to po obu stronach barykady heretyk, któremu jedni i drudzy drewno na stos zbierają.Co prawda to prawda, a był takim już od wczesnego dziecięctwa. Wiem, gdyż tak długo go pamiętam. > Polscy urzędowi katolicy mieliby wielki problem, z odgadnięciem autora tego cytatu:Cytat: W każdym ustroju, bez względu na panujące w nim podstawowe układy pomiędzy kapitałem a pracą, zapłata czyli wynagrodzenie za pracę pozostaje konkretnym środkiem, dzięki któremu ogromna większość ludzi może korzystać z owych dóbr, które są przeznaczone dla powszechnego używania: są to zarówno dobra natury, jak też dobra będące owocem produkcji. Jedne i drugie stają się dostępne dla człowieka pracy na podstawie zapłaty, jaką otrzymuje on jako wynagrodzenie za swą pracę. Stąd właśnie sprawiedliwa płaca staje się w każdym wypadku konkretnym sprawdzianem sprawiedliwości całego ustroju społeczno-ekonomicznego, a w każdym razie sprawiedliwego funkcjonowania tego ustroju. Nie jest to sprawdzian jedyny, ale szczególnie ważny i poniekąd kluczowy. > (choć przez gugla można wszystko znaleźć)Jestem tego pewien. Polski katolicyzm "od zawsze" był a, a nawet antyintelektualny. Polscy katolicy nie znają dogmatów i dokumentów Kościoła i rzadko wychodzą poza wiedzę, którą z katechezy wynieśli. > Nie tylko zresztą urzędowi katolicy, cytaty przywołane przez A. Izdebskiego z wypowiedzi S. Wyszyńskiego byłyby zapewne nie na rękę równie urzędowym przeciwnikom kościoła, a już na pewno uwierałyby liberałów.Co na ten temat myślę, chętnie napiszę w nowym wątku. > Ja jednak doszukiwałbym się myśli lewicowej duuuuużo wcześniej niż w XX (czy XVIII) wieku. Lewicowa jest wymowa Ewangelii, cała historia odchodzenia kościoła od Ewangelii była obrazem tego, jak lewicowa myśl o równości ludzi kościół uwierała. Próby zmiany tego stanu rzeczy przez Franciszka z Asyżu, nie zmieniły niczego, próba naprawienia tego stanu przez papiestwo okazała się znacząco spóźniona, w przypadku Wyszyńskiego zaryzykuję stwierdzenie, że wynikająca wyłącznie ze strachu ergo nieszczera. Wg J. Kłoczowskiego (Dzieje chrześcijaństwa polskiego) w początkach XX wieku wpływy instytucjonalnego kościoła w robotniczym Zagłębiu Dąbrowskim były niewielkie, wielu hierarchów przerażała wizja wpływów "socjalistów" wśród ludu.Pisałem na ten temat już wielokrotnie na naszym forum, ale gdy zajdzie taka potrzeba to wrócę do nich w nowym wątku. Starożytne chrześcijaństwo i nie tylko starożytne znają dobrze: pan Andrzej.51, pani Meretseger, pan Nietsche i parę innych osób, to wspomogą. > Lewicowe chrześcijaństwo należy rozpatrywać jako ideę po odsianiu innych niż ideowe motywacji.Nie rozumiem o co panu tu chodzi? www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,550990#w551154> Temat o dyskusję aż się prosi, ale to Pan jest pomysłodawcą, ja z wielką ciekawością wypowiedzi przeczytam.Nie ja a pan Frank Holman. Pozdrawiam. @@@ . |
#78 1 na 1 | szarley (54913 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | > >Lewicowe chrześcijaństwo należy rozpatrywać jako ideę po odsianiu innych niż ideowe motywacji.> Nie rozumiem o co panu tu chodzi?O "walkę z socjalizmem" Jestem człowiekiem bardzo naiwnym, a do tego dostrzegam w kościele sporo wrażliwości społecznej (co prawda mniej niż w Ewangelii, ale jednak ona występuje) niemniej opinie Wyszyńskiego na temat podłych warunków w jakich żyją robotnicy zapalają we mnie lampkę ostrzegawczą. Czy na pewno jego motywacją była wrażliwość społeczna wyniesiona z Ewangelii? Miałem okazję czytać m.in. jego kazanie (jedno!) które głosił w Piekarach na pielgrzymce stanowej mężczyzn, do kilkuset tysięcy robotników. Mam wrażenie, że kompletnie nie rozumiał proletariackiego świata. Bał się jedynie o utratę wpływów w robotniczym środowisku. Nigdy więcej zresztą do Piekar nie przyjechał. Prymas, przewodniczący KEP, omijał jedną z największych pielgrzymek polskiego katolickiego świata? Cytowane przez A. Izdebskiego fragmenty pochodzą z czasów kiedy nie był jeszcze biskupem, zauważał nędzę robotników, ale przecież jej nie można było wtedy zwłaszcza w "Ameryce" jak nazywano Włocławek nie zauważyć. Trzebaby więc rozmawiać o trzech niemal niezależych rzeczach: myśli lewicowej wspólnej dla chrześcijaństwa wyczytanej w Ewangeliach, myśli społecznej obecnej w kościołach "od zawsze" choć zupełnie innej w katolicyzmie, prawosławiu i protestantyzmie, łącznie z LABOREM EXERCENS, teologią wyzwolenia i pisaniem Balabána, a także pseudowrażliwością społeczną wypowiadaną w celach zupełnie koniunkturalnych przez wielu hierarchów. I tę właśnie chciałbym odsiać poświęcając jej najmniej uwagi jako nieideowe motywacje, nie dlatego, że nie ma znaczenia, ale dlatego, że nie widzę pola dyskusji, nie przypuszczam, aby ktokolwiek chciał tej postawy bronić. > Pozdrawiam.Wzajemnie |
#79 2 na 2 | facet (344 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | > No cóż każdy ma prawo do robienia głupot. Jak ktoś chce może może każde zachowanie czy zjawisko studiować, ale niech sobie eksperymenty na sobie prowadzi lub na swoich dzieciach. Co zaś do KK to oczywiste że religia wyznająca wyraźną różnicę między kobietą a mężczyzną nie będzie popierała durnowatej filozofii że takiej różnicy nie ma.Ja się zastanawiam ile osób spośród specjalistów od genderu ma i/lub wychowywało dzieci różnej płci. Ja mam syna i córkę i nie dam sobie wmówić, że od urodzenia to były takie same dzieci. Owszem, nie uogólniam, bo można powiedzieć, że opieram się na mikrutkiej próbie, czyli tylko swoich dzieciach. Dlatego chętnie posłucham tu wypowiedzi innych rodziców. Po drugie z tą "nauką" (której podwaliny zostały ukute na jakimś wydziale literaturoznawstwa czy czymś tam podobnym :-D) jest podobna sytuacja jak z nową partią wchodzącą na arenę polityczną. Mianowicie może bezkarnie wygłaszać co chce, obiecywać co umie, tarzać się w demagogii, jako że nigdy nie sprawdzona. A prawda jest taka, że ewentualne jej owoce, pozytywne lub katastroficzne poznać będziemy mogli za 30, 40 lat. Żebyśmy tylko w tym czasie nie wylali dzieci z kąpielą. |
| facet (344 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | > Czasem mam wrażenie, że nie jestem na portalu racjonalista tylko na jakims klerofobie albo czymś podobnym. TAK!!! Jest to poważna wada tego portalu i forum. Wściekła klerofobia rozmywa wszelką merytoryczną dyskusję na jakikolwiek (prawie) temat. |
#81 6 na 6 Iwan Denisowicz (16705 punktów) (zablokowany) | Odp: Ta straszna gender. | > TAK!!! Jest to poważna wada tego portalu i forum.Doprawdy? > Wściekła klerofobia rozmywa wszelką merytoryczną dyskusję na jakikolwiek (prawie) temat.Alboż ktokolwiek tu się kleru boi? Jeśli już to wściekły antyklerykalizm, choć i tego nie widać. Jednakowoż dosyć często można zauważyć kpinę i sarkazm, ale na co innego zasługują wypowiedzi księży o gender jako nowym bolszewizmie czy aborcji będącej zabijaniem dzieci nienarodzonych, że nie wspomnę już o małżeństwach homoseksualnych jako przejawie cywilizacji śmierci?
The only good is knowledge and the only evil is ignorance. |
#82 2 na 2 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | > Ja się zastanawiam ile osób spośród specjalistów od genderu ma i/lub wychowywało dzieci różnej płci. Ja mam syna i córkę i nie dam sobie wmówić, że od urodzenia to były takie same dzieci.Pomijając, że każde dziecko jest inne, to jeśli to nie były choćby bliźniaki, to Pańskie tezy - z całym szacunkiem do ojca - są jeszcze bardziej nieuprawnione, niż pierwszego lepszego psychologa dziecięcego, który choćby i sam dzieci nie miał, materiał porównawczy i doświadczenie do wypowiadania się ma większe. |
| Rafał Kozłowski (4068 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | > Czasem mam wrażenie, że nie jestem na portalu racjonalista tylko na jakims klerofobie albo czymś podobnym.> Teraz oczy przecieram ze zdumienia gdy czytam takie interpretacje i urojenia.> Moja żona piecze ciasta a ja przerzucam tone węgla nie dlatego że wynika to z racjonalnego podziału, optymializacji czasu, ekonomii, uwarunkowań fizycznych, zainteresowań i talentów tylko jest to SPISEK koscioła sprzed 2000 lat Brodacze ustawili losy świata i teraz sie ludzie stosują A ja myślałem że Żydzi, albo chociaż masoni...> Wytwór społeczeństwa opartego na spisku Naturalne procesy, broń "boże"  > A do tego jeszcze społeczeństwo uciemiężone przez kler uciska moją rodzine i dyktuje nam role. No beka niemiłosierna, porownywalna z czytaniem katechizmu.> Jak miło posłuchać głosu rozsądku. Widać, że krytyka prowadzi często do absurdu. Role społecznie są w dużej mierze pochodną ról biologicznych. Każda zmiana organizacji społecznej (nowe technologie rewolucjonizujące życie, rodzaj wykonywanej pracy, struktura tej pracy etc.) są przyczynami zmiany ról społecznych w ramach tego co można zmienić. Biologiczne predyspozycje określane przez płeć determinują skuteczność wykonywanych zadań. To nadbudowa socjalna wprowadza często krzywdzący podział ról i niekoniecznie ma to związek z religią.  |
#84 6 na 6 | i.czaplicka (5782 punktów) | Odp: Ta straszna gender. |
> Moja żona piecze ciasta a ja przerzucam tone węglaW wieku 10- 14 lat wrzucalam 3,5 do 4 ton wegla do piwnicy. Nie wspominam tego jako ciezkiej pracy. |
#85 -1 na 1 | Epoche (-3 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | > >Moja żona piecze ciasta a ja przerzucam tone węgla> W wieku 10- 14 lat wrzucalam 3,5 do 4 ton wegla do piwnicy. Nie wspominam tego jako ciezkiej pracy.Gratulacje. Ale czemu ma służyć ta wypowiedź? To jakiś argument? |
#86 8 na 8 | liliac (147340 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | > >>Moja żona piecze ciasta a ja przerzucam tone węgla> >W wieku 10- 14 lat wrzucalam 3,5 do 4 ton wegla do piwnicy. Nie wspominam tego jako ciezkiej pracy.> Gratulacje. Ale czemu ma służyć ta wypowiedź? To jakiś argument?A czemu miała służyć twoja wypowiedź? W czym niby dane anegdotyczne przytoczone przez czaplicką są gorsze czy mniej "na miejscu" niż twoje?
"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny" ) |
#87 -1 na 3 | facet (344 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | całym szacunkiem do ojca - są jeszcze bardziej nieuprawnione, niż pierwszego lepszego psychologa Znak czasów! Rodzice nie mają nic do powiedzenia, urzędnicy przecież wiedzą lepiej! Cuchnie lewicą na kilometr. A ja jednak posłuchałbym innych rodziców, nie nowoczesnych, politpoprawnych psychologów. |
#88 4 na 4 | Frank Holman (5897 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | Psycholog to nie jest urzędnik, a lekarz specjalista. Tobie natomiast życzę na nowy rok: jak będziesz miał problem zdrowotny z dziećmi, nie chodź po porady do lekarzy specjalistów, wpisz zapytanie w google, . |
#89 7 na 7 | liliac (147340 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | > Psycholog to nie jest urzędnik, a lekarz specjalista. Tobie natomiast życzę na nowy rok: jak będziesz miał problem zdrowotny z dziećmi, nie chodź po porady do lekarzy specjalistów, wpisz zapytanie w google, .Psycholog akurat zazwyczaj nie jest lekarzem. Może masz na myśli psychiatrę? Względem reszty akurat zgadzam się w pełni. Ale co poradzić, wszak co Polak, to specjalista od wszystkiego 
"...a świniobicie, łaskawa pani, to to samo, jak kiedy ksiądz odprawia mszę świętą, bo zawsze idzie o krew i o mięso, czyli ciało." (B. Hrabal, "Postrzyżyny" ) |
| facet (344 punktów) | Odp: Ta straszna gender. | > Psycholog to nie jest urzędnik, a lekarz specjalista. Tobie natomiast życzę na nowy rok: jak będziesz miał problem zdrowotny z dziećmi, nie chodź po porady do lekarzy specjalistów, wpisz zapytanie w google, .Z tego wnoszę, że potomkowie psychologów to idealni ludzie, obywatele, jednostki. Cała reszta rodziców produkuje jedynie społeczne doły. Zabrać im te dzieci. A z psychologiem jako urzędnikiem- skrót myślowy i tyle. |
1 2 3 4 5 6 7 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|