 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-01-2014 19:42 | hagi (2 punktów) (zablokowany) | Źródło wiedzy
-14 na 14 | “Pierwszy łyk ze szklanki nauk przyrodniczych zmieni ciebie w ateistę, zaś na dnie szklanki czeka na ciebie Bóg.” – Werner Heisenberg
Nie jest to żadna prowokacja tylko wprowadzenie do tematu. Mając do dyspozycji teorie naukowe i Biblie muszę stwierdzić, że na starcie zauważyłem pewne podobieństwo. Wg. religii Bóg stworzył wszechświat słowem. Szukając odpowiedzi na powstanie wszechświata w nauce, znalazłem "wielki wybuch". A co nauka ma do powiedzenia na temat przyczyny samego wybuchu? No cóż, ma tylko..."słowa" wszelakich "teorii" i "hipotez" i choćby wyjaśnienia tych teorii sięgały nie wiadomo jak głęboko i jak daleko to zawsze na ich początku będzie tylko "słowo" które będzie jedyną możliwą przyczyną ich powstania.
“Przeciwności, które musiałyby zostać pokonane, aby wszechświat taki jak nasz mógł wyłonić się z czegoś takiego jak Wielki Wybuch są niesamowicie olbrzymie. Uważam, że kiedykolwiek zaczynamy omawiać początki wszechświata dochodzimy do czysto religijnych wniosków.” -Stephen Hawking | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 Dalej..#31 -3 na 5 hagi (2 punktów) (zablokowany) | Odp: Źródło wiedzy | "Einstein, Hawking, a nawet Dawkins, są w całej rozciągłości chrześcijanami, choćby sami gorąco temu faktowi zaprzeczali.  Wszyscy oni bowiem akceptują podstawową prawdę wynikającą z chrześcijaństwa - świat materialny jest zbudowany racjonalnie i można go racjonalnymi metodami opisać. " To jest cytat jednego z uczestników tego samego tematu na innym portalu. Nie da się z tym nie zgodzić, aczkolwiek wiem, że spróbujecie  Skoro wszechświat można wytłumaczyć racjonalnie to tylko dlatego, że racjonalnie on powstał, i racjonalnie funkcjonuje, a racjonalizm, to inteligencja która pozwala nam na odkrywanie racjonalnych przyczyn istnienia. Więc to już tylko zatwardziałość nie pozwala wam przyznać, że nauka wciąż odkrywa inteligencję, która kieruje wszechświatem...inteligencję która musi do kogoś należeć. |
#32 7 na 7 | maceox (6766 punktów) | Odp: Źródło wiedzy | > "Einstein, Hawking, a nawet Dawkins, są w całej rozciągłości chrześcijanami, choćby sami gorąco temu faktowi zaprzeczali. To prawda, to tylko np. ks. Lemański jest żydem. > Wszyscy oni bowiem akceptują podstawową prawdę wynikającą z chrześcijaństwa - świat materialny jest zbudowany racjonalnie i można go racjonalnymi metodami opisać.Ile bzdur można zawrzeć w jednym krótkim zdaniu? Doprawdy więcej niż błędów ortograficznych w słowie "Chorzów"? Racjonalizm i racjonalność to sposob ludzkiego myślenia, a nie charakter świata materialnego. > To jest cytat jednego z uczestników tego samego tematu na innym portalu.Serdeczne pozdrowienia dla uczestników tego samego tematu na innym portalu. > Więc to już tylko zatwardziałość nie pozwala wam przyznać, że nauka wciąż odkrywa inteligencję, która kieruje wszechświatem...inteligencję która musi do kogoś należeć.Ja nie jestem tak zatwardziały i chęnie przyznaję - z drobnym dodatkiem: wszechświatem można kierować tylko w ramach swych skromnych możliwości - czyli zazwyczaj lokalnie. Chodzi tu o możliwości osobników dysponujących inteligencją - czyli zwierząt o wystarczająco rozwiniętym systemie nerwowym. Inteligencja należy do mózgu. Poza zwierzętami brak jego śladów. Zadanie domowe: wygoogluj sobie "antropomorfizm". |
#33 6 na 6 | maceox (6766 punktów) | Odp: Źródło wiedzy | > "Pierwszy łyk ze szklanki nauk przyrodniczych zmieni ciebie w ateistę, zaś na dnie szklanki> czeka na ciebie Bóg." - Werner Heisenberg> Nie jest to żadna prowokacja tylko wprowadzenie do tematu.Poczytaj sobie proszę to: www.racjonalista.pl/forum.php/s,577720#w577750i dalszą dyskusję. ... jeśli tylko w Twoim podejściu chociaż tli się nadzieja na dialog, który z definicji wymaga zrozumienia tego, co mówi oponent... gdyż jak na razie to tylko swoje ArcyMądrości głosisz z Ambony Odmętów Twych Słownych Egzaltacji. |
#34 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52279 punktów) | Odp: Źródło wiedzy | . > To coś do zapychania dziur musi nazywać się bogiem?> W kanalizacji dziury zapychają zwykle gówna (wiem, że to nadużycie, ale koniecznie chciałem dzisiaj chlapnąć jakiś wulgaryzmem, w ten smutny świat Hagi),Gówna należało zastąpić fekaliami i nie naraziłby Pan wrażliwości estetycznej świętoszkowatych fideistów. www.racjon(*)m.php/z,0/d,8/s,598296#w600093Choć moim zdaniem rzeczy nazywać po imieniu i dolna część pleców, to jednak nie to samo co dupa. Pozdrawiam. @@@ . |
#35 13 na 13 | hamp (3461 punktów) | Odp: Źródło wiedzy | > "Einstein, Hawking, a nawet Dawkins, są w całej rozciągłości chrześcijanami, choćby sami gorąco temu faktowi zaprzeczali. > Wszyscy oni bowiem akceptują podstawową prawdę wynikającą z chrześcijaństwa - świat materialny jest zbudowany racjonalnie i można go racjonalnymi metodami opisać.Rozgryzłeś nas wszystkich. Wszyscy tak naprawdę jesteśmy chrześcijanami i tworzymy Kościół Ukrytego Jezusa. Naszą misją, powierzoną nam przez Pana Jedynego jest wystawianie na próbę wiary baranków bożych. Przeszedłeś ten test bezbłędnie, gratuluję. Faktycznie, na świecie nie ma ani jednego prawdziwego ateisty, Dawkins natomiast jest naszym tajnym papieżem, działającym oczywiście w ścisłej współpracy z prawdziwą głową Kościoła - Franciszkiem. Przed tobą ostatni etap - wyślij nam zdjęcie ukazujące ciebie modlącego się na kolanach (potrzebne do dokumentów) oraz 1000 polskich złotych, a otrzymasz Bilet do Nieba. Nie pytaj czemu masz tak zrobić, tak kazał nam Pan, który Cię kocha - nie zawiedź go. Ta ekskluzywna przepustka jest dla naprawdę nielicznych! Posiadając ją można ponadto grzeszyć ile wlezie - miejsce u Pana Boga za piecem jest już zapewnione. Napisz do nas już teraz, a otrzymasz DRUGI bilet GRATIS! Nie zwlekaj. |
#36 6 na 6 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Źródło wiedzy | >Wg. religii Bóg stworzył wszechświat słowem.< Gdybym był Bogiem, stworzyłbym wszechświat myślą. Nie strzępiłbym sobie języka. W jakim języku mówił ten Bóg z dna szklanki? >teorii sięgały nie wiadomo jak głęboko i jak daleko to zawsze na ich początku będzie tylko "słowo"< Czym się różni słowo od "słowa"? Czy słowo nie jest dźwiękiem, nie potrzebuje mówcy? Kiedy wg ciebie powstała fala głosowa? Po "słowie"? A do kogo ten Bóg gadał? Sam ze sobą? To musiał być mocno religijny.
Piorunochrony na kociołach są najwyższym votum nieufności wobec Boga. |
#37 -4 na 6 hagi (2 punktów) (zablokowany) | Odp: Źródło wiedzy | Zamiast Boga pomówmy o inteligencji, może będzie łatwiej. Kieruje się prosta metodą badawczą. Wiem, to co widzę, a widzę naturę, którą rządzi prawo, które jest niepojętnie inteligentne. To tak jakbyś spojrzał na poruszającą się wskazówkę w zegarku i chciał zrozumieć w jaki sposób się przemieszcza. Więc następnym krokiem jest chęć przyjrzenia się bliżej tej zagadce, więc zdejmujesz obudowę i to co widzisz to porządek, inteligentny porządek w którym wszystko jest na swoim miejscu i spełnia swoją funkcję. Widzisz, że brak jednego zęba w kole zębatym uniemożliwiłby dalsze działanie tego małego porządku. Nagle podchodzi do ciebie inna osoba i stwierdza - niesamowite prawda - tak. Ktoś włożył w to wiele pracy- dlaczego uważasz, że ktoś to zrobił ? - no cóż, wystarczy na to spojrzeć- człowiek tego nie zrobił kolego - więc kto?- przypadek kolego. Racjonalizm każdego z was nie pozwoli wam w to uwierzyć. Że nawet taki prosty mechanizm mógłby powstać przypadkiem. A pokazujecie palcem na siebie, wszechświat i całą naturę mówiąc "to przypadek" Przypadek który można tłumaczyć racjonalnie, to już nie jest przypadek tylko "plan" Taki sam wg. którego powstał powyższy mechanizm w zegarku. Inteligencja jest tylko w mózgu? Inteligencja jest we wszystkim co do tej pory zrobił człowiek. W powyższym zegarku od razu widać inteligencję pomimo braku mózgu. Widać tam inteligencję kogoś, kto swoją inteligencją pozwolił mu funkcjonować. We wszystkich rzeczach codziennego użytku, które stworzył człowiek patrzymy na naszą inteligencję. Patrząc na naturę widzę "inteligencję wyższą". I tylko "głupiec" nie dostrzeże w tym inteligencji. A tą inteligencję "ja" nazywam Bogiem. Bo ta inteligencja sprawiła, że "działam". |
#38 3 na 3 | maceox (6766 punktów) | Odp: Źródło wiedzy | > Zamiast Boga pomówmy o inteligencji, może będzie łatwiej.Tak uważasz? Dobrze, zobaczymy. > Wiem, to co widzę, a widzę naturę,Zgoda, ja też. > którą rządzi prawo,Zgoda (choć raczej mówi się w liczbie mnogiej o "prawach natury") > które jest niepojętnie inteligentne.Tego już nie rozumiem. Prawo to tylko koncepcja, za pomocą której człowiek próbuje uogólnić procesy zachodzące w świecie naturalnym. Prawo jest więc właśnie jak najbardziej pojęte, a przynajmniej pojmowalne, gdyż jego autorem jest człowiek. Inteligentne jest nie tyle prawo, co człowiek (uczeni), który w mniej lub bardziej adekwatny sposób opisał procesy naturalne i ujął je ogólnie w "prawo". > To tak jakbyś spojrzał na poruszającą się wskazówkę w zegarku i chciał zrozumieć w jaki sposób się przemieszcza. [...]>- więc kto?- przypadek kolego.Powiedziałbym raczej, że ludzka inteligencja w połączeniu ze zdolnościami manualnymi? > Racjonalizm każdego z was nie pozwoli wam w to uwierzyć. Że nawet taki prosty mechanizm mógłby powstać przypadkiem.Przypadkowe powstanie zegarka w sposób naturalny jest bardzo nieprawdopodobne, chyba bardzo bliskie całkowitej niemożliwości, gdyż brak jest naturalnych procesów, które samoistnie tworzyłyby tego rodzaju mechanizmy. Tu konieczna jest właśnie inteligencja. Ludzka inteligencja dla zegarków wystarczy. > A pokazujecie palcem na siebie, wszechświat i całą naturę mówiąc "to przypadek".Nie mam zwyczaju ani zwracać się rozmowców w liczbie mnogiej, ani wskazywać na siebie palcem. Tak, żadnego celu, ani planu nie da się z natury odczytać. Można natomiast pytać o przyczyny powstania np. złożonych organizmów biologicznych i nauka daje odpowiedzi. W przeciwieństwie do zegarka w organizmach żywych istnieje DNA, w którym zachodzą mutacje, reszta to już właśnie widoczne konsekwencje... > Przypadek który można tłumaczyć racjonalnie, to już nie jest przypadek tylko "plan"Bzdura. Istnieje zasadnicza różnica między materialnymi przyczynami a intelektualnym celem. To pierwsze jest w przyrodzie prawie że powszechne (choć niekoniecznie w każdej skali), to drugie jest domeną osobników posiadających umysł - ściśle związany z mózgiem. > Taki sam wg. którego powstał powyższy mechanizm w zegarku.Naprawdę uważasz, że atomy wodoru 13 miliardów lat temu miały jakiś plan? > Inteligencja jest tylko w mózgu? Inteligencja jest we wszystkim co do tej pory zrobił człowiek.Tak. > W powyższym zegarku od razu widać inteligencję pomimo braku mózgu.Pośrednio, tak. > Widać tam inteligencję kogoś, kto swoją inteligencją pozwolił mu funkcjonować. We wszystkich rzeczach codziennego użytku, które stworzył człowiek patrzymy na naszą inteligencję.Mógłbym się kłócić, ale w sumie zgoda. > Patrząc na naturę widzę "inteligencję wyższą".Ja widzę niższą. > I tylko "głupiec" nie dostrzeże w tym inteligencji.W Twoich oczach jestem zatem głupcem. > A tą inteligencję "ja" nazywam Bogiem. Bo ta inteligencja sprawiła, że "działam".Ja ją nazywam sadystycznym demiurgiem, a Ciebie groźnym bluźniercą. Nie wiem skąd się wzięła przyroda i wszechświat, ale od wielkiego wybuchu - tak skracając - atomy wodoru i cztery oddziaływania fizyczne wystarczyły całkowicie - bez konieczności żadnej nadnaturalnej ingerencji - by wyewoluować do obecnych kształtów. Nie wiemy co było przedtem, nauka to bada. Twoje prawo, by nazywać to Bogiem, a ja wolę tak tego nie nazywać, bo może się mylić z zastępami bogów wymyślonych przez człowieka w toku ewolucji kulturowej. |
#39 11 na 11 | Fizyk (17637 punktów) | Odp: Źródło wiedzy | > Zamiast Boga pomówmy o inteligencji, może będzie łatwiej.Wątpię. > Kieruje się prosta metodą badawczą. Wiem, to co widzę, a widzę naturę, którą rządzi prawo, które jest niepojętnie inteligentne.Nie dla wszystkich niepojęte. > To tak jakbyś spojrzał na poruszającą się wskazówkę w zegarku ...Czy myślisz, że płatki śniegu też Ktoś lepi? |
#40 1 na 1 hagi (2 punktów) (zablokowany) | Odp: Źródło wiedzy | > Ja ją nazywam sadystycznym demiurgiem, a Ciebie groźnym bluźniercą.Co takiego jest we mnie groźnego? |
#41 6 na 6 | maceox (6766 punktów) | Odp: Źródło wiedzy | > Co takiego jest we mnie groźnego?Bezrefleksyjne podporządkowanie Jedynie Słusznej i Nieracjonalnej Ideologii, co wiąże się z brakiem otwartości na racjonalne, sceptyczne argumenty. Ty nie dociekasz prawdy, Ty ją już posiadłeś i tylko ona jest dla Ciebie ważna. To właśnie jest groźne, gdyż to podporządkowanie czyni z Ciebie agenta Smitha - jednego z wielu takich samych, równających do szeregu i prostujących rękę w ceremonialnym pozdrowieniu fideistów. Niedopuszczających do siebie ani wątpliwości, ani głosu INNYCH. Jesteś zniewolony jedną myślą. BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓGBÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓGBÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG róG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓGBÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG BÓG liczyć można tylko na te błędy w kopiowaniu |
#42 8 na 8 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Źródło wiedzy | > Czy myślisz, że płatki śniegu też Ktoś lepi? No przecież, że Żydzi  .
...którzy czuwają, mają jeden i wspólny świat, a każdy, kto zasypia, odwraca się ku własnemu. (Heraklit) |
#43 1 na 1 | szarley (54913 punktów) | Odp: Źródło wiedzy | > No przecież, że Żydzi ....że też Wam się chce ...  |
#44 6 na 6 | Ratatoskr (4439 punktów) | Odp: Źródło wiedzy | > >Stosujesz klasyczną metodę boga-zapchajdziury.> Bo tego Boga nauka nigdy się nie pozbędzie. Będzie on zapychał zawsze każdą dziurę w nauce.Po pierwsze: (jak już ktoś zauważył) obszary naszej niewiedzy niektórzy z nas zapełniają zmyśleniami, ale bogowie nie są jedynym z wielu możliwych przedmiotów zmyśleń. Nie wiedząc nic o bakteriach, można np. wierzyć, że mleko kwaśnieje, bo karły sikają nam do garnków. Po drugie: zapełnianie naszej niewiedzy zmyśleniami, może faktycznie przynosić pewną ulgę słabszym umysłom (które źle sobie radzą ze świadomością własnej niewiedzy), blokuje im jednak jednocześnie możliwość poznania i pozbycia się zbędnych zmyśleń. Gdyby wszyscy radośnie zadowalali się bogiem-zapchajdziurą w miejsce prawdziwej wiedzy, nadal funkcjonowałby geocentryczny model budowy wszechświata z planetami popychanymi po kryształowych sferach nosami aniołów. |
#45 3 na 3 | Ratatoskr (4439 punktów) | Odp: Źródło wiedzy | > Wszyscy oni bowiem akceptują podstawową prawdę wynikającą z chrześcijaństwa - świat materialny jest zbudowany racjonalnie i można go racjonalnymi metodami opisać. "Tia... a zło na świecie istnieje ponieważ zgodne jest z bożym zamysłem, które to zamysły są dla nas niepojmowalne i możemy im tylko zaufać. Zaiste porażająca promocja racjonalizmu. Prosiłabym o odrobinę elementarnej uczciwości przy wygłaszaniu podobnych twierdzeń. |
1 2 3 4 5 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|