 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-02-2014 11:02 | maniek1 (3407 punktów) | Ojciec święty
16 na 16 | Wybaczcie - moją wyjątkową płodność wątków w tym tygodniu. Naszła mnie bowiem pewna refleksja, którą z niepohamowaną żądzą pragnę się z Wami podzielić. Mianowicie - obok niezliczonej liczby absurdów mitologii chrześcijańskiej, są i takie, które wciąż funkcjonują w formie KATOLICYZMU w naszym codziennym życiu. Zatem do sedna mojego wątku. Jaki sens ma pośmiertna tkz. kanonizacja szefa organizacji religijno-finansowej w świetle uważania go w chwili wyboru za (na) "Ojca Świętego"? Wcześniej, za życia - nie był święty? Skoro był, to po co ten pośmiertny tytuł i rytuał jego nadania? Jeśli nie był, to czemu tak go nazywają wciąż "wierni"? Te pytania stanowią cechy retorycznych - nie wymagających odpowiedzi, a raczej skłaniających do mojej w/w refleksji, ale chętnie poczytam odpowiedzi wyznawców (z uwagi na miejsce urodzenia) tej religii, (oczywiście nie wyłącznie) - być może istnieją "fakty" o których jako ateista nie mam pojęcia!(?) | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..#61 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Ojciec święty | > >Na przykład jakie?> 1. Pochwała niewolnictwa w ST i NT.Sorki, ale KK nie pochwala niewolnictwa. > 2. Pozycja kobiety tamże.KK nie pochwala dyskryminacji kobiet. > 3. Sprawa z policzkiem (wzór podany przez Jezusa do naśladowania).Katolicka etyka namawia do wybaczania raczej, niż zemsty, ale nie zabrania przecież obrony. > 4. Historyczność Jezusa, zwłaszcza jego procesu.Historyczność Jezusa jest faktem. > 5. Grzech pierworodnyCo w tym absurdalnego?
bembergiem w berg |
#62 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Ojciec święty | > >>>Bo tym łatwiej dostrzec absurdy przez nią głoszone.> >Na przykład jakie?> Tytułowy Tatuś bez żony (partnerki, partnera - nie ma znaczenia) - kto był OJCEM BOGA????? Zakładając oczywiście, że to nie samorodek.Żeby żyjąc w kraju o tak starych katolickich tradycjach i mieć tak marne pojęcie o doktrynie katolicyzmu... Dziwne.
bembergiem w berg |
#63 3 na 3 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ojciec święty | > Bawisz się teraz w policję sumienia?Jesteś za tym, aby gwałciciele ponosili ulgę bez odbycia stosownej kary?
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#64 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ojciec święty | Papieski kamerdyner Paolo Gabriele, który został właśnie skazany przez sąd w Watykanie za kradzież tajnych dokumentów na trzy lata pozbawienia wolności wyniósł m.in. dokumenty, z których wynika, że były świadectwa potwierdzające winę ojca Marciala Maciela Degollado. Notatka sprzed lat mówi, że Jan Paweł II już w 2003 r. miał świadectwo z pierwszej ręki o pedofilskich przestępstwach założyciela Legionistów Chrystusa, ale "nie chciał słuchać, bo nie wierzył". pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Ojciec święty | > Pytanie postawiłbym nieco inaczej: co w tym czasie robili zwierzchnicy i przyjacieleByć może niewiele o tym wiedzieli, a jak wiedzieli to mliczeli, ponieważ Maciel miał mocne plecy.
bembergiem w berg |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Ojciec święty | > >A jaką pokutę wymierzy mi kodeks karny lub cywilny jeśli np. będę się cieszył z kłopotów mojego sąsiada?> Na szczęście nie jest tak niemądry i za to nie wymierza.> Zwykłe sumienie do tego wystarczyA jak kogoś z tego powodu sumienie gryzie i miałby ochotę z kimś o tym w tajemnicy pogadać, zrzucić z siebie ciężar? To do kogo mógłby się zgłosić w społeczeństwie bez religii?
bembergiem w berg |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Ojciec święty | > >Bawisz się teraz w policję sumienia?> Jesteś za tym, aby gwałciciele ponosili ulgę bez odbycia stosownej kary?Od kiedy to sąd skazuje kogoś na podstawie stanu jego sumienia?
bembergiem w berg |
#68 5 na 5 | MarcinK (9189 punktów) | Odp: Ojciec święty |
> Historyczność Jezusa jest faktem.No ba!. Jest ich całe mnóstwo - w Polsce co prawda cały jeden ale juz w takiej Hiszpanii jest ich ponad pół miliona. pl.wikiped(*).C3.B3.C5.82czesno.C5.9B.C4.87> >5. Grzech pierworodny> Co w tym absurdalnego? Cytat:1. Bóg rzekł do kobiety: "Nie będziesz jadła owoców z drzewa poznania dobra i zła. I nie będziesz namawiać Adama, aby jadł, nawet wiedząc, że ja nie dowiem się o tym".
2. Kobieta odrzekła: "Och, nie mój Boże. Nie zrobię nic, co by Ci się nie podobało. Będę robić tylko to, co Ci się podoba. Nawet zacznę od razu. Powiedz mi, czy to ci odpowiada? Czy tak jest dobrze, mój wielki, kochany Boże?"
3. I usiadła mu na kolanach, i zaczęła robić mnóstwo sympatycznych rzeczy, ponieważ Bóg był ładniejszym chłopcem od Adama.
4. I oczywiście dużo większym pod każdym względem...
5. Bóg rzekł: "Ten owoc jest bardzo dziwny. Smak jego nie podobny jest do smaku żadnego owocu. Nikt nie może się oprzeć chęci spróbowania go, ale ty go nie tkniesz, prawda? Nawet gdybyś go zjadła, i tak bym o tym nie wiedział. Mam do ciebie zaufanie. Obiecujesz, że nie dasz go swemu mężowi?"
6. Kobieta odrzekła: "Ależ oczywiście! Po cóż mi jakiś owoc? Po co mi mąż A to ci się podoba, mój duży łobuzie?"
7. Bóg utwierdził się w mniemaniu, że kobieta również nie zje owocu, i pomyślał: "Stworzyłem kobietę ciekawską z natury, ale za dużo jest rzeczy, ku którym zwraca się jej ciekawość. Ona nie zje owocu i nie da go Adamowi, i nie poznają, czym jest dobro i zło, i nie będą mogli grzeszyć".
8. I oddalił się, obdzielając kopniakami planety pętające się pod nogami.
9. Bóg nigdy by sobie z tym sam nie poradził.
10. Ale wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. Pomyślał: "Wspomóżmy naszego drogiego stwórcę Z pewnością mnie wynagrodzi."
11. I rzekł do niewiasty: "Jeśli zjesz owoc z tego drzewa, to będziesz jak bogowie znała dobro i zło".
12. Kobieta odrzekła: "Bóg nam zabronił".
13. Wąż powiedział: "Nawet jeśli nie będziecie posłuszni, nie zgrzeszycie, nie odróżniacie przecież dobra od zła. Nie możecie więc wiedzieć, że nieposłuszeństwo jest złem".
14. Kobieta powiedziała: "O! masz rację Ale po zjedzeniu będę już wiedziała, co to jest zło".
15. Wąż; "Nie można ci wypominać czynu popełnionego bez świadomości tego, czy jest dobry, czy zły. Po zjedzeniu owocu oczywiście będziesz musiała się pilnować. Ale to będzie proste, bo będziesz już wiedziała, co jest dobrem a co złem.
16. Kobieta powiedziała: "To, co mówisz, trzyma się kupy, choć nie wszystko rozumiem. Bóg, który wszystko widzi i jest nieskończenie dobry, z pewnością nie pozwoliłby, aby jedno z jego stworzeń podjudzało drugie do nieposłuszeństwa".
17. I kobieta, chcąc zrobić przyjemność wężowi, wzięła owoc i zjadła. I dała mężowi, i on też zjadł.
18. Wtedy otworzyły się im oczy i poznali, że są nadzy; spletli więc gałązki figowe i zrobili sobie bardzo ładne krótkie spódniczki.
19. I usłyszeli głos Boga, który nawoływał: "Kuku! Gdzie jesteś, Adamie?"
20. Ponieważ się kryli, Bóg pojął od razu, iż poznali zło.
21. Rzekł: "Nie zjadłeś przypadkiem zakazanego owocu?"
22. Adam wyznał: "To wina kobiety!" Kobieta rzekła: "To wina węża!" Wąż powiedział: "To wina mego złego instynktu taki zostałem stworzony".
23. Wtedy Bóg rzekł do węża: "Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród innych zwierząt! Na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł!"...
24. Bóg nie miał nadmiaru wyobraźni.
25. Tak więc w owym dniu wąż utracił swe piękne długie nogi, z których był niezmiernie dumny.
26. Bóg powiedział do Adama: "Nie posłuchałeś mnie, a zatem w trudzie będziesz zdobywał chleb powszedni, ziemia będzie ci rodzić cierń i oset, a kobieta twoja w bólu będzie rodzić dzieci".
27. Adam odparł: "Ależ wszechmocny Boże, to niesprawiedliwe! Nie wiedzieliśmy, co to dobro i zło. Ty jesteś winien temu, co się stało. Ach nie, to niesprawiedliwe!"
28. Bóg odparł: "A niech tam! to nie ma znaczenia. Tworzę Niesprawiedliwość".
29. I wygnał kobietę i mężczyznę z ogrodu Eden i przed jego bramą postawił cherubów z ognistymi mieczami w dłoniach.
30. Teraz człowiek wiedział już, co jest dobrem, a co złem.
31. A reguły gry ustaliły się następująco: za każdym razem, kiedy człowiek czynił źle, Bóg bardzo dotkliwie go karał.
32. A przecież niezmiernie trudno jest nie czynić źle. Bóg wszczepił człowiekowi ogromny pociąg do lenistwa i przyjemności, które są złem, i ogromną niechęć do pracy i bólu, które są dobrem.
33. Choćby człowiek nie wiadomo jak uważał, to zawsze popadnie w grzech. Zawsze.
34. To bardzo przyjemna zabawa.
35. Pod warunkiem, że się jest Bogiem.
36. A ponieważ wszystko pochodzi od Boga, Bóg więc bez przerwy tworzy nowe grzechy, wymyślne coraz bardziej
38. I podszeptuje człowiekowi, aby je popełniał
39. Po to, aby on, Bóg, mógł karać człowieka zarówno w tym jak i w przyszłym życiu.
40. Ponieważ Bóg ma zawsze ostatnie słowo.
41. I miły jest mu zapach potępionych smażących się na wiecznym ogniu.
Amen
natas23.w.interia.pl/st_1.html |
#69 3 na 3 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ojciec święty | > >1. Pochwała niewolnictwa w ST i NT.> Sorki, ale KK nie pochwala niewolnictwa.Nie musisz przepraszać. Już nie pochwala. Na szczęście czegoś od czasów spisania Biblii ST i NT się od ludzi świeckich uczy. > >2. Pozycja kobiety tamże.> KK nie pochwala dyskryminacji kobiet.Nie musisz przepraszać. Już nie pochwala, czegoś się od feministek jednak uczy. Choć i tak chętnie by kobiety widział w otoczeniu dzieci w domu, co nieraz jest sprzeczne z ambicjami samych zainteresowanych. > >3. Sprawa z policzkiem (wzór podany przez Jezusa do naśladowania).> Katolicka etyka namawia do wybaczania raczej, niż zemsty, ale nie zabrania przecież obrony.Czy wybaczanie jest dobre w każdych okolicznosciach, np. w sytuacji podanej przez Jeuzusa? > >4. Historyczność Jezusa, zwłaszcza jego procesu.> Historyczność Jezusa jest faktem.Np. co ją potwierdza? > >5. Grzech pierworodny> Co w tym absurdalnego?Właściwie całość tej koncepcji, która nijak człowiekowi nie służy. Ale przede wszystkim sposób, w jaki Bóg uformował człowieka, by mu później podsująć drzewo z którego zabronił mu zjadać owoc słowami "nie bedziesz". "Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: <<Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść>> Rdz 3.16 Przykład, w jaki sposób jesteśmy uformowani i jak działamy w tym kontekście znajdziesz tu: www.youtube.com/watch?v=R1IgbZw4HCMPolecam oglądnąć do końca, bo ciekawe. pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ojciec święty | > Być może niewiele o tym wiedzieli, a jak wiedzieli> to mliczeli, ponieważ Maciel miał mocne plecy.Choc raz tarfiasz w sendo www.racjonalista.pl/forum.php/s,605410#w605549
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ojciec święty | > A jak kogoś z tego powodu sumienie gryzie i miałby ochotę z kimś o tym> w tajemnicy pogadać, zrzucić z siebie ciężar? To do kogo mógłby się> zgłosić w społeczeństwie bez religii?Do psychologa? Z tego co wiem, w celach również można poddać się psychoterapii, jeśli ktoś chce. Jednak najpierw ważniejsze sprawy t.j. proces, później mniej ważne. To jest cecha cywilizowanego społeczeństwa, które kładzie nacisk na określone priorytety w służbie swoim obywatelom. Wg mnie raczej tylko realna pokuta znosi uwieranie sumienia. Psycholog pomaga sobie pewne sprawy uświadomić, ale nie może zwolnić delikwenta od przynależnej pokuty, któta mu pomaga.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#72 1 na 1 | Mortimer (1359 punktów) | Odp: Ojciec święty | > No ba!. Jest ich całe mnóstwo - w Polsce co prawda cały jeden ale juz w takiej Hiszpanii jest ich ponad pół miliona.Swoją drogą przypomniał mi się mój wątek o Jezusach: www.racjonalista.pl/forum.php/s,557558Liczba mnoga użyta przeze mnie jest jak najbardziej na miejscu.
Uczestnicy konklawe, którzy zebrali się po śmierci Mikołaja IV (1288-1292), poczynili niestosowny dla siebie wybór. Papiestwo powierzono bowiem naprawdę POCZCIWEMU człowiekowi. |
#73 1 na 1 | worek kości (2937 punktów) | Odp: Ojciec święty | > >>1. Pochwała niewolnictwa w ST i NT.> >Sorki, ale KK nie pochwala niewolnictwa.> Nie musisz przepraszać. Już nie pochwala. Na szczęście czegoś od czasów spisania Biblii ST i NT się od ludzi świeckich uczy.Kto był takim świeckim przeciwnikiem niewolnictwa, od którego się KK nauczył szanować wszystkich ludzi? > Choć i tak chętnie by kobiety widział w otoczeniu dzieci w domu, co nieraz jest sprzeczne z ambicjami samych zainteresowanych.A kto lepiej się zajmie tymi dziećmi, tą całą gromadką? > >>3. Sprawa z policzkiem (wzór podany przez Jezusa do naśladowania).> > Katolicka etyka namawia do wybaczania raczej, niż zemsty, ale nie zabrania przecież obrony.> Czy wybaczanie jest dobre w każdych okolicznosciach, np. w sytuacji podanej przez Jeuzusa?Mówimy teraz o Biblii, czy o etyce katolickiej? Strasznie to męczące. Pytam o przykłady absurdów, jakie słyszą wierni we współczesnych kościołach w języku ojczystym, a Ty mi o pochwale niewolnictwa, dyskryminacji kobiet, a teraz o policzku. Potem łaskawie przyznajesz, że już nie, już nie - to skoro już nie, a ja się pytam o to, co jest teraz, to po co o tym "już nie" ciągle nawijasz? > >>4. Historyczność Jezusa, zwłaszcza jego procesu.> >Historyczność Jezusa jest faktem.> Np. co ją potwierdza?pl.wikiped(*)Historyczność_Jezusa> >>5. Grzech pierworodny> >Co w tym absurdalnego?> Właściwie całość tej koncepcji, która nijak człowiekowi nie służy.> Ale przede wszystkim sposób, w jaki Bóg uformował człowieka, by mu później podsująć drzewo z którego zabronił mu zjadać owoc słowami "nie bedziesz".No i znowu. W katolicyzmie nie interpretuje się Księgi Rodzaju dosłownie. Jak można nazywać coś absurdem, skoro się nie ma zielonego pojęcia o podstawowych elementach krytykowanej doktryny?
bembergiem w berg |
#74 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Ojciec święty | > Od kiedy to sąd skazuje kogoś na podstawie stanu jego sumienia?Nie bardzo rozumiem, co ma piernik do wiatraka? Pisałem o czasie ponoszenia ulgi, t.j. przed i w trakcie odbywania kary wymierzanej przez sąd na podstawie ustalonych faktów przestępstwa. Jesteś za tym, aby gwałciciele ponosili ulgę jeszcze bez odbywania stosownej kary? pozdrawiam
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| worek kości (2937 punktów) | Odp: Ojciec święty | > Notatka sprzed lat mówi, że Jan Paweł II już w 2003 r. miał świadectwo z pierwszej ręki o pedofilskich przestępstwach założyciela Legionistów Chrystusa, ale "nie chciał słuchać, bo nie wierzył".Już w 2003 roku? To nie było tak dawno temu, powinieneś pamiętać w jakiej kondycji fizycznej był wtedy papież - samodzielnie się nie poruszał, ledwo mówił - serio oczekujesz, że człowiek umierający jest w stanie ścigać przestępców w Meksyku?
bembergiem w berg |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|