Racjonalista - Strona głównaDo treści
Prawdziwy ateista

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
03-04-2014 16:01Apolloniusz (37 punktów)Prawdziwy ateista
Ocena -2 na 4
Witam, od jakiegoś czasu, bardzo nurtuje mnie jedno pytanie.

Kto z Was, ateistów, jest na tyle oddany swoim poglądom, że:
- nie ochrzcił dziecka
- nie wysłał dziecka do pierwszej komunii świętej
- nie wziął ślubu kościelnego

Jeśli jednak zdecydowaliście się na jeden, lub kilka z tych sakramentów, jaka była Wasza motywacja ?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..
Grzegorz K (280 punktów)
(zablokowany)
Odp: Prawdziwy ateista
>Nie piszę, że świeckie oznacza ateistyczne, lecz że ateistyczne siłą rzeczy jest świeckie.
>

<<Dlatego postulat neutralności światopoglądowej jest słuszny głównie w tym zakresie, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię lub światopogląd oni wyznają. Ale postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością. (...) Najwyższy więc już czas rozstać się z poglądem Marksa na temat państwa i wyrokiem śmierci na religię, wydanym przez wodzów ateistycznego komunizmu. Najwyższy już czas dokonać studiów nad nowoczesnym i naukowym rozumieniem sacrum i profanum oraz relacją, jaka istnieje między nimi. Współczesne wyniki badań nie negują istnienia świeckiej natury świata (profanum), ale jednocześnie uznają nieredukowalność istnienia tego, co święte (sacrum) - niesprowadzalność tego, co święte, do tego, co świeckie.>> www.niedzi(*)wo-swieckie-nie-znaczy-panstwo

EOT.

#62
11-04-2014 22:59
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Prawdziwy ateista
W odpowiedzi Grzegorz K
>>Nie piszę, że świeckie oznacza ateistyczne, lecz że ateistyczne siłą rzeczy jest świeckie.
>>
>Współczesne...
[...]
>...świeckie.
Powiem więcej, zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen
A nawet: Ojcze nasz, któryś jest w niebie święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi; chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszenie; ale nas zbaw od złego. Bo Twoje jest Królestwo, potęga, i chwała na wieki wieków. Amen.

A ateistyczne państwo i tak jest świeckie.

>EOT
Twoje "EOT" nie sprawi, że mi przycisk "Odpowiedz" zniknie.

#63
12-04-2014 07:39
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Prawdziwy ateista
>>Państwo świeckie nie zmusza, nie zabrania.
>Tak by się chciało i takie państwo sobie wyobrażamy jako idealne. Mimo to świeckość to po prostu bezreligijność i ten warunek także w skrajnie i siłowo zlaicyzowanym państwie jest zachowany.

Nie, nie jest zachowany, ponieważ w państwie świeckim nie można zakazywać praktyk religijnych, więc ex def. nie można budować państwa świeckie przymusem. Nawet jeśli takie działanie byłoby skuteczne (a jest!) to jest nieuczciwe

#64
12-04-2014 07:59
 Ocena 8 na 8
Sygnał (4252 punktów)Odp: Prawdziwy ateista
>A ateistyczne państwo i tak jest świeckie.

"... bo umyśliłam sobie inną definicję niż mój rozmówca, więc to moja jest prawdziwa."

>Twoje "EOT" nie sprawi, że mi przycisk "Odpowiedz" zniknie.

Brak sensu wprowadzanego przez Ciebie chaosu definicyjnego powinien spowodować, że w tym jednym miejscu przycisk "Odpowiedz" zniknie.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Prawdziwy ateista
W odpowiedzi szarley
>w państwie świeckim nie można zakazywać praktyk religijnych
Mylisz neutralność światopoglądową, ze świeckością.

#66
12-04-2014 08:34
 Ocena 2 na 2
szarley (54913 punktów)Odp: Prawdziwy ateista
>Powiem więcej, zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen

Zaimponuj Litanią do Wszystkich Świętych
Albo modlitwą do św. Urszuli i 11 tysięcy dziewic

>A ateistyczne państwo i tak jest świeckie.
Nie, ponieważ nie pozwala na swobodne praktykowanie religii.

Państwo wyznaniowe nakazuje zatrudnianie kapelanów w szpitalach
Państwo ateistyczne zakazuje duchownym wstępu do szpitali

Państwo świeckie nie ingeruje w to kto kogo odwiedza w szpitalu (chyba że odwiedzający ma trąd)

Niedawno jeden z użytkowników forum, zalinkował ciekawy artykuł na temat państwa świeckiego, niestety nie skopiowałem

#67
12-04-2014 08:36
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Prawdziwy ateista
W odpowiedzi Sygnał
>>A ateistyczne państwo i tak jest świeckie.
>"... bo umyśliłam sobie inną definicję niż mój rozmówca, więc to moja jest prawdziwa."
Czyli uważasz, że mój rozmówca Grzegorz K przedstawił jakąkolwiek definicję?

Grzegorz K (280 punktów)
(zablokowany)
Odp: Prawdziwy ateista
Definicja:
Niektórym to nawet świeckość ze świecką się myli.
A może tak świecowanie uszu by nie świecić oczami przed lustrem.

#69
12-04-2014 08:43
 Ocena 4 na 4
szarley (54913 punktów)Odp: Prawdziwy ateista
>>w państwie świeckim nie można zakazywać praktyk religijnych
>Mylisz neutralność światopoglądową, ze świeckością.

Jestem zwolennikiem państwa przyjaznego ludziom*, państwa w którym jak największa część obywateli czuje się dobrze pod warunkiem, że nie przeszkadzają innym. Osobiście nie życzę sobie, aby moja religijność była objęta jakimkolwiek nakazem czy zakazem

*a nawet nie tylko ludziom

#70
12-04-2014 08:51
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Prawdziwy ateista
W odpowiedzi szarley
>Zaimponuj Litanią do Wszystkich Świętych
>Albo modlitwą do św. Urszuli i 11 tysięcy dziewic
Staram się dać rozmówcy adekwatny argument pozyskany analogiczną metodą.

>Państwo świeckie nie ingeruje w to kto kogo odwiedza w szpitalu
W państwowym szpitalu dla zachowania świeckości państwo zajmuje się nie odwiedzającymi, lecz personelem.

#71
12-04-2014 08:57
 Ocena 1 na 1
szarley (54913 punktów)Odp: Prawdziwy ateista

>>Państwo świeckie nie ingeruje w to kto kogo odwiedza w szpitalu
>W państwowym szpitalu dla zachowania świeckości państwo zajmuje się nie odwiedzającymi, lecz personelem.

Raczej w publicznym. W Polsce chyba nie ma państwowych szpitali (?)
... a w państwie ateistycznym zajmuje się odwiedzającymi

#72
12-04-2014 09:00
 Ocena 3 na 3
Grzegorz K (280 punktów)
(zablokowany)
Odp: Prawdziwy ateista
W odpowiedzi Grzegorz K
Dochodzę do wniosku, że wszelki dialog z Tobą to "never ending story". Jest to nowe zjawisko, które określiłbym jako fraktalizacja dialogu lub dialog fraktalny.
Brrrr.

#73
12-04-2014 09:01
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Prawdziwy ateista
W odpowiedzi Grzegorz K
>Definicja:
>Niektórym to nawet świeckość ze świecką się myli.
Ale niektórzy przynajmniej wiedzą czym jest definicja.

#74
12-04-2014 10:53
 Ocena 5 na 5
Fizyk (17637 punktów)Odp: Prawdziwy ateista
> Ojcze nasz, któryś jest w niebie...

Myślisz, że czyta to forum? Ma komputer? Czy nadal używa tylko tablic kamiennych?

#75
12-04-2014 12:06
 Ocena-1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Prawdziwy ateista
W odpowiedzi Fizyk
>Myślisz, że czyta to forum? Ma komputer? Czy nadal używa tylko tablic kamiennych?
Adresat mojego posta ma komputer.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365