 |
Człowiek - stworzenie nieracjonalne. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-05-2014 16:44 | Grzegorz K (280 punktów) (zablokowany) | Człowiek - stworzenie nieracjonalne.
5 na 5 | "Człowiek zazwyczaj popełnia takie błędy w ocenie rzeczywistości, które pozwalają mu w miarę spokojnie funkcjonować i przynoszą korzyści różnorakiej natury. " Czytając zamieszczony w poniższym linku artykuł, dopiero teraz uświadomiłem sobie na czym polegała ta trwoga przed rozpadem towarzystwa wzajemnego sprzed kilku miesięcy, a także przyczyny rozpaczliwej i chwilami zajadłej obrony ostałych autorytetów przez niedawno przybyłych na to forum. Zagadnienie to ma podstawy w głęboko zakorzenionych atawistycznych zachowaniach człowieka. Zatem, jednostki owe broniąc poszczególnych członków nieformalnej grupy, (stada) w istocie bronią zarazem swój stan psychofizyczny, czy też ogólnie rozumiane bezpieczeństwo. "Jedną z podstawowych przyczyn odchyleń od racjonalności jest chęć zachowania psychicznego dobrostanu – podkreśla dr Brycz. – Innymi słowy: w trosce o dobre samopoczucie rezygnuje się z trafności spostrzegania, zwłaszcza samego siebie." forumakad.(*)k_stworzenie_nieracjonalne.htm | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#1 8 na 8 | sebg (208 punktów) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. |
> Innymi słowy: w trosce o dobre samopoczucie rezygnuje> się z trafności spostrzegania, zwłaszcza samego siebie." Ostatnio Pan panie Grzegorzu K utworzył wątek na forum o powstaniu świata według starego testamentu, oczywiście niedosłownie go interpretując, który został poddany ostrej krytyce, powiedziałbym że Pana wizja została wręcz zmiażdżona i nie bez powodu gdyż uważam że napisał Pan tam stek bzdur, teraz mam wrażenie iż stara się Pan udowodnić nam, ale chyba bardziej samemu sobie,że taka krytyka wynikała jedynie z tego iż forumowicze są zbyt przywiązani do wyznawanych przez siebie racji i przez to nie potrafią spojrzeć racjonalnie na poruszony przez Pana temat, lecz zdaję się być wręcz przeciwnie, to raczej Pan nie dostrzega absurdu własnych twierdzeń w tym wątku : www.racjonalista.pl/forum.php/s,617851#w618127 . Myślę że zacytowany fragment doskonale ilustruje to zjawisko. |
#2 9 na 9 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | To, że ludzie zachowują się nieracjonalnie wiadomo od dawna, niczego nowego nie odkryłeś. Emocje częściej niż chłodna kalkulacja kierują naszymi poczynaniami. Z tego powodu np. żołnierze, piloci, kosmonauci podlegają specjalnym szkoleniom, aby nauczyli się podejmować decyzje bez ulegania emocjom. Z tego samego powodu sprzedawcy szkoleni są, aby wywołując określone emocje u klientów skłaniali ich do nieracjonalnych zachowań.
|
Grzegorz K (280 punktów) (zablokowany) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | Twoja spokojna i rzeczowa argumentacja bardzo mnie ujęła. Nie do końca zrozumiałem o co ci chodzi z tym zacytowanym fragmentem. Bez Pan, proszę. |
Grzegorz K (280 punktów) (zablokowany) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. |
Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś tego co ja napisałem odnosząc się do tekstu źródłowego, albo, co bardziej prawdopodobne, świadomie robisz unik zmieniając nieco "optykę spojrzenia". Wzorcowy wręcz przykład na potwierdzenie tezy głównej: wczoraj 22:40 Wenancjusz (783 punktów) Pokaż wypowiedzi autora (95) > >Pogrążony w wierze odrzuca rozum.> Choć raz napisałeś prawdę.> Wyrwało ci się bezwiednie?> PS Skoro odrzucasz rozum, to po kiego umieszczasz na forum wpis o rzekomej zgodności odkryć naukowych z biblijnymi tekstami? Będąc konsekwentnym w ogóle nie powinieneś zajmować się nauką, która przynależy rozumowi.Brawo kulka-na mole. www.racjonalista.pl/forum.php/s,617851#w618063"Odchylenia od racjonalności mogą zakłócać pracę w zespole. A w trakcie takiej pracy dużo zależy od osobowości konkretnego człowieka. Efektywniej działa się w zespole, jeśli każdy z jego członków trafniej ocenia siebie i jeśli ma dojrzałą osobowość, a szef danej grupy ma mądry, demokratyczny styl kierowania. Istotne też jest, aby zespół nastawiony był na urzeczywistnianie wytyczonych, wspólnych celów. Dojdzie do dysonansu, gdy poszczególni członkowie zespołu zainteresowani będą głównie robieniem własnej kariery. Pojawienie się odchyleń od racjonalności może dać początek konfliktom. Przykładem jest zbyt sztywne trzymanie się własnych poglądów przez szefa grupy i odbieranie przez niego głosów krytyki jako personalnego ataku. Przejawem odchylenia od racjonalności bywa też faworyzowanie niektórych członków zespołu lub przecenianie własnego wkładu pracy." forumakad.(*)k_stworzenie_nieracjonalne.htm |
#5 3 na 3 | farmer (22440 punktów) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | >"Człowiek zazwyczaj popełnia takie błędy w ocenie rzeczywistości, które pozwalają mu w miarę >spokojnie funkcjonować i przynoszą korzyści różnorakiej natury. "
Ja się ciągle uczę i jestem na etapie testów. Może zdążę (na co?).
Gdybym żył drugi raz mógłbym wykazywać straty lub dodawać wartość. Generalnie to uważam na napisy typu "Uwaga wysokie napięcie" i inne z żółtym tłem. |
#6 7 na 7 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | > Mam wrażenie, że nie zrozumiałeś tego co ja napisałem odnosząc się do tekstu źródłowegoKomunikat ad personam typu "jesteś gupi!" obnaża twoją bezradność wywołaną brakiem argumentów do obrony twoich tez.> albo, co bardziej prawdopodobne, świadomie robisz unik zmieniając nieco "optykę spojrzenia".Napisałem tylko tyle, że irracjonalność wpływa na większość ludzkich decyzji/zachowań, i że to jest od dawna wiadome. Twoje imaginacje/dorabianie ideologii do faktów nie interesują mnie, nie jestem twoim psychoterapeutą/psychiatrą/spowiednikiem. Reszta twojego wpisu jest żaleniem się, że ktoś kiedyś podzielił moje, a nie twoje zdanie. Ode mnie pocieszenia nie oczekuj, bo - jak wcześniej napisałem, nie jestem twoim psychoterapeutą/psychiatrą/spowiednikiem |
#7 2 na 2 Grzegorz K (280 punktów) (zablokowany) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | Jak pamiętam w wątku Mniej dosłowny Testament Stary też się obnażano, podobnie jest teraz. Dzieląc zdanie na poszczególne fragmenty można dowieść tego czego się chce, nie jest to metoda na dyskusję ale ma manipulację. #Mam wrażenie, - opierasz swoje opinie na wrażeniach #że nie zrozumiałeś tego - istotnie insynuacja #co ja napisałem - co ty napisałeś mnie nie interesuje #odnosząc się do tekstu źródłowego, - podaj przykłady innych tekstów źródłowych ten jest z np. Z Frondy - jest niewiarygodny #albo, co bardziej prawdopodobne - a rachunek prawdopodobieństwa znasz, chodziłeś do szkoły czy może jesteś w seminarium #świadomie robisz unik - świadomość, a wiesz co to jest - ja mam dwa fakultety i doktorat, a ty katoliku co? #zmieniając nieco - nieprawda został poddany ostrej krytyce, powiedziałbym że Pana wizja została wręcz zmiażdżona #"optykę spojrzenia" - optykę - lunatykę. <nie jestem twoim psychoterapeutą/psychiatrą/spowiednikiem I całe szczęście |
#8 9 na 9 | finerbijk (17282 punktów) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | >Czytając zamieszczony w poniższym linku artykuł, dopiero teraz uświadomiłem sobie na czym polegała ta trwoga przed rozpadem towarzystwa wzajemnego sprzed kilku miesięcy, a także przyczyny rozpaczliwej i chwilami zajadłej obrony ostałych autorytetów przez niedawno przybyłych na to forum. Jasne, bym nie zasnął gdyby na tym forum zabrakło meretseger, Anny Salman, Pana Bogusławskiego, sharleya, kulki, farmera, niestadnego, Denisowicza, Satyra i wielu innych, którzy niech wybaczą, że ich nie wymieniłem, bo to przypadkowy dobór (również tych których tu już nie ma), ale nic mi to nie przeszkadza mieć nie raz inne zdanie i nie są to dla mnie żadne "ostałe autorytety", po prostu jak się pisze pare lat różne bełkoty razem, to się można polubić nawet się nie znając osobiście.
|
#9 2 na 2 | maniek1 (3407 punktów) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | Zgadzam się, kiedyś zdarzyło mi się nawet polubić "worka na kości", choć zdecydowanie wolę realne znajomości powstałe za pośrednictwem Racjonalisty i rozmowy "na żywo". Pozdrawiam "starych" i "nowych" forumowiczów |
#10 6 na 6 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | . > Czytając zamieszczony w poniższym linku artykuł, dopiero teraz uświadomiłem sobie na czym polegała ta trwoga przed rozpadem towarzystwa wzajemnego sprzed kilku miesięcy, a także przyczyny rozpaczliwej i chwilami zajadłej obrony ostałych autorytetów przez niedawno przybyłych na to forum._______________ Sygnał ciekawego tematu do przemyślenia. Nie sposób nie zgodzić się z autorką tekstu źródłowego, zważywszy ilość i jakość infantylizmu niektórych profesjonalnych bełkociarzy tego forum. Taka już ludzka natura, że złodziej krzyczy: łapać złodzieja! Po to, aby odwrócić od swoich łajdactw uwagę!www.racjonalista.pl/forum.php/s,590321www.racjonalista.pl/forum.php/s,608495 Jako rzecznicy myślenia racjonalnego, opartego na logice i tzw. zdrowym rozsądku, opowiadamy się za racjonalizmem. Uważamy, że z rozumem i rozsądkiem nie można iść na kompromisy, jeśli ustrzec się chcemy błędów irracjonalizmu. Racjonalizm połowiczny to pseudoracjonalizm lub wybiórcza racjonalność. Odrzucamy więc wszelkie formy fideizmu i inne postawy deprecjonujące rozum.Dla mnie nie znaczenia, czy ktoś jest nowy, czy stary - młody, czy wiekowy - dureń zawsze jest durniem, a mędrzec mędrcem i to choćby był mędrzec i bez "podstawówki", a głupiec mocno naukowo utytułowany. @@@ . |
#11 1 na 1 Grzegorz K (280 punktów) (zablokowany) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | Tematem tego wątku jest: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. No, nareszcie wstrzeliłeś się w temat, ale w Twojej wypowiedzi tak dużo inwektyw, iż nietaktem byłoby z mojej strony bym cokolwiek więcej dopowiadał, ponieważ nie chciałbym się narazić na kolejną Twoją równie błahą odpowiedź. Poniższy cytat powinien dać Ci wiele do myślenia. "Jedną z podstawowych przyczyn odchyleń od racjonalności jest chęć zachowania psychicznego dobrostanu - podkreśla dr Brycz. - Innymi słowy: w trosce o dobre samopoczucie rezygnuje się z trafności spostrzegania, zwłaszcza samego siebie." |
#12 3 na 3 | lipschitz (1674 punktów) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | I już koniec? A gdzie przykłady tej nieracjonalności?
Ktoś twierdzi, że człowiek chodzi po wodzie, inni, choć przeczy to rozsądkowi, także indywidualnemu doświadczeniu, bronią tej tezy. Byłby to całkiem dobry przykład zachowania psychicznego dobrostanu.
Jeśli chcesz coś udowodnić musisz podać konkretne przypadki, bo sam fakt, że ktoś kogoś popiera nie oznacza, iż robi to z irracjonalnej potrzeby poprawienia sobie nastroju. Oświeć i podaj ten przykład irracjonalności oraz jej obrony przez wspomniane towarzystwo. Teza, aby miała jakikolwiek sens wymaga uzasadnienia. |
#13 -1 na 3 Grzegorz K (280 punktów) (zablokowany) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | Branie za punkt wyjścia powstania wszechświata założenie o Osobliwości, z której wziął początek Wielki Wybuch, stanowi z punktu widzenia OTW niewytłumaczalny paradoks. Zaś ci, którzy uważają iż wszechświat powstał z Osobliwości, w niczym nie różnią się od kreacjonistów, ponieważ swoją wiedzę w jednakowym stopniu opierają na złożeniu a proiri, a także, co istotniejsze, na irracjonalnej wierze. |
Grzegorz K (280 punktów) (zablokowany) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | |
#15 3 na 3 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. | . Najkrótsza definicja ideologii racjonalistycznej Człowiek jest istotą zasadniczo irracjonalną, która podejmuje decyzje i działania w 90 procentach przypadków mające inne pobudki niż 'czyste' uzasadnienie intelektualne. Racjonalność polega na tym, że korzystamy z pozostałych 10 procent. Racjonalizm zaś to obrona owych '10%'. /Mariusz Agnosiewicz/Ta trochę żartobliwa definicja jest mądrzejsza od przedstawionego przez Pana tematu wątku. A Panu to jednak proponowałbym głębszą refleksję nad tekstami, które Pan innym poleca *. ______________ > Tematem tego wątku jest: Człowiek - stworzenie nieracjonalne. No, nareszcie wstrzeliłeś się w temat, ale w Twojej wypowiedzi tak dużo inwektyw, iż nietaktem byłoby z mojej strony bym cokolwiek więcej dopowiadał, ponieważ nie chciałbym się narazić na kolejną Twoją równie błahą odpowiedź. Poniższy cytat powinien dać Ci wiele do myślenia.Czytuję tu bzdury wypisywane przez Wielce Szanownego Pana od samego początku, gdy Pan się na naszym forum pojawił. Zbytniej taktowności się tu nie wymaga, ale po Panu, to ja nie spodziewam się nawet zachowania podstawowych zasad w miarę kulturalnej rozmowy. Tak zawsze się dzieje, że gdy gdzieś wrze to trolle na wierzch wypływają i swoje "mądrości" innym wciskają. Może - zamiast wywyższania się bez pokrycia w poziomie własnych wypowiedzi i zamiast pouczania innych, jaki to Pan wielce mądrym (gdy Pan potrafi), to by Pan sam cokolwiek rzeczywiście mądrego - na jakikolwiek temat - tu napisał, tak aby było się nad czym zastanowić - zamiast agresją pokrywać swoją niewiedzę i niewielką sprawność umysłową. Gorsi od zwyczajnych głupców są tylko głupcy zadufani we własną mądrość i rację. Warto pamiętać, że jeszcze tu nikt w ten sposób autorytetu nie zdobył. Nie zdobędzie się go też przez ustawianie flagi offtopic na wypowiedziach innych, czy nawet usuwaniu sensownych wypowiedzi - nie po jego myśli z założonego przez siebie wątku. Nikt nas nie skompromituje bardziej niż uczynimy to sami.__________________ * AKTOR I OBSERWATOR
Zdaniem dr Brycz, istotne są spostrzeżenia prof. Marii Lewickiej z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, która uważa, że inaczej człowiek ocenia rzeczywistość, jeśli sam działa i całkowicie odmiennie, gdy tylko obserwuje ludzi. - "Aktor", czyli człowiek, który sam działa, poszukuje potwierdzenia swoich hipotez, bez względu na to, czy są słuszne. Jeśli chce realizować jakiś cel, będzie naginać rzeczywistość w taki sposób, by wykazać, że jego decyzja jest korzystna. Przykładem może być sprawa dotycząca kupna samochodu. "Aktor" decyduje się na określoną markę pojazdu. Jego decyzja nie bywa poprzedzona dokładnym badaniem rynku, a wynikać może z własnych upodobań. "Aktor" będzie robić wszystko, by potwierdzić hipotezę, że wybrany przez niego samochód jest rzeczywiście najlepszy. Będzie poszukiwać wyłącznie korzystnych informacji w prasie, a całkowicie ignorować opinie niepochlebne na temat wybranego modelu. Będzie rozmawiał wyłącznie ze znajomymi, którzy mają nieudane marki samochodów. Zrobi wszystko, aby poczuć się dobrze z racji dokonanego przez siebie wyboru. Gdyby "aktor" przyjął postawę "obserwatora", miałby możliwość oceny sytuacji z większego dystansu. W sposób bardziej racjonalny oceniłby wybór i być może za tę samą cenę wybrałby model o korzystniejszych parametrach. Niestety, zazwyczaj tak się nie dzieje.@@@ . |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|