Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pytanie do Ateistów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
11-05-2014 23:05Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Pytanie do Ateistów
Czy chciałbyś/chciałabyś aby Bóg istniał?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 Dalej..
Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi Hume
>>Czy chciałbyś/chciałabyś aby Bóg istniał?
>A po co nam on? (że też pozwolę sobie na podobną skrótowość)

Czy może zatem warto mieć przyjaciół?

Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi Sygnał
>Jeśli już to tylko jakby był to FSM.

Opisz proszę cechy FSM, które sprawiają że mógłbyś uznać go za swego Boga.

Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
>.
>Ja przyznaję!Nawet nie tylko chciałbym, aby Bóg istniał, ale chciałbym choćby tylko móc w niego uwierzyć.
>Z Bogiem jest znacznie łatwiej niż bez Boga.
>Głupiej, ale łatwiej.


Panie Andrzeju, jakie wobec tego cechy powinien posiadać Bóg, w którego istnienie skłonny byłby Pan uwierzyć?

Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi setarkos
>>Czy chciałbyś aby Bóg istniał?
>Tak. Stwórzmy zatem "Boga" na nasz obraz i podobieństwo...
>Gdy już skonstruujemy takiego Idealnego Ateistę, to będzie "On" faktem a nie tylko (nomen omen) pobożnym życzeniem.
>

Dlaczego nie założyć że Bóg jest Idealnym Ateistą? Ja uważam że jest...

Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi Jacek Przypadek
>Bóg dobry, dający zbawienie, ale karzący grzeszników? Bardzo bym chciał. Tylko wtedy życie miałoby sens. Ale nie chciałbym żeby istniało np. wieczne potępienie.
>

Świetnie, gdyż nie istnieje coś takiego jak wieczne potępienie

Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi Christos
>Cyt.
>"Jeśli, co daj Boże, Boga nie ma - to chwała Bogu.
>Jeśli jednak, co nie daj Boże, Bóg jest - to niech nas ręka boska broni!"

A dlaczego tak?

Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi Meretseger
>>Czy chciałbyś/chciałabyś aby Bóg istniał?

>Co do innych bogów - chętnie bym z kilkoma pogadała, mogłabym się nawet z nimi zaprzyjaźnić.

Jakimi cechami wyróżniają się owi Bogowie że byłabyś skłonna zawrzeć z nimi znajomość?

Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi Irracja
>>Czy chciałbyś/chciałabyś aby Bóg istniał?
>... wiadomo, że "gdzie kota nie ma, tam myszy harcują" a "oko pańskie konia tuczy", więc tak. Przynajmniej by zlikwidował te wszystkie religijne KOTERIE KATO-KLERYKALNE, jakie istnieją we wszystkich wyznaniach. I z rozmysłem użyłem liczby mnogiej (koterie, a nie koterię), gdyż przyimek "kato" nie odnoszę do "katolików", lecz do katów...
>
... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...


Świetnie, bo jestem przekonany że Bóg wymiecie wszystkie katowskie koterie miotłą unicestwienia. Może więc warto uwierzyć w istnienie takiego Boga?

Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
Ludzki umysł nie jest w stanie objąć nieskończoności gdyż nieskończoność z samej definicji jest czymś co nie ma granic. A więc pole eksploracji Wszechświata można poszerzać w nieskończoność. Opisałeś naturalny proces. Ja jednak stawiając pytanie o to czy chcielibyście aby Bóg istniał, nie pytałem się o niemożliwą do ogarnięcia Prawdę Absolutną lecz o Prawdę Pragmatyczną czyli inaczej rzecz biorąc Użyteczną Półprawdę. Dla każdego może ona być nieco inna ale też poniekąd wszystkie te obrazy jednostkowe składają się razem na bardziej całościowy obraz... dlatego tak ważna jest dla mnie rozmowa z ludźmi-przedstawicielami równych prądów ideowych i filozoficznych, także z tymi o całkiem przeciwstawnych poglądach. Ja szanuję każdego człowieka. Mogę potępiać czyny, zwalczać skutki lub im prewencyjnie zapobiegać ale nigdy nie przekłada się to na brak szacunku wobec osoby ludzkiej i poszanowania dla odmiennych poglądów. Wszyscy ludzie są dla mnie ważni. Ludzie z fR również. Dlatego ośmielam (biorąc pod uwagę całą ułomność mojej osoby) zadać im pytanie wyrażone w otwierającym poście tego wątku.

Pozdrawiam Cię serdecznie.

#25
17-05-2014 14:08
 Ocena 2 na 2
setarkos (10757 punktów)Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi Rafał At Fakir
>Dlaczego nie założyć że Bóg jest Idealnym Ateistą? Ja uważam że jest...
Nie widać powodu, by zakładać, że w ogóle jest. Jeśli jednak byłby ateistą, to kiepskich ma naśladowców, bo wśród wyznawców chyba sami wierzący...

Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi setarkos
> Jeśli jednak byłby ateistą, to kiepskich ma naśladowców, bo wśród wyznawców chyba sami wierzący...
>

No, cóż być może nie mają oni na tyle pełnego obrazu Boga (na tyle dużego zakresu Użytecznej Półprawdy w swej eksploracji Uniwersum) aby zrozumieć że Bóg jest Ateistą...

Ja jednak chciałbym się Ciebie zapytać następująco: czy cenisz sobie przyjaciół? (Zakładam, mam nadzieję, że słusznie, że posiadasz takowych)

Karton.R (392 punktów)Odp: Pytanie do Ateistów
>Czy chciałbyś/chciałabyś aby Bóg istniał?
Barbara Stanosz:
Myli się Pan jednak zakładając, że jestem gotowa powiedzieć, iż nie ma takiego boga, tj. że wzięta z doktryny metafizycznej wypowiedź "Bóg istnieje" jest zdaniem fałszywym. Wypowiedź tę wprawdzie odrzucam, lecz nie uważam jej za zdanie fałszywe: uważam ją za pozbawioną sensu, a wszak fałszywe (lub prawdziwe) mogą być tylko sensowne zdania. Przyczyną, dla której odmawiam sensu tej wypowiedzi, jest fakt, iż w centralnej tezie każdej takiej doktryny - w charakterystyce domniemanego bytu nazywanego bogiem - występują terminy, które tylko z pozoru coś znaczą. Są one wprowadzane do języków tych doktryn w kontekstach, lub za pomocą pseudo - definicji (...) Ponieważ tak wprowadzone słowo "bóg" nie zostaje wyposażone w znaczenie, więc zdanie (ściślej: wypowiedź, która jest zdaniem z gramatycznego, lecz nie z semantycznego punktu widzenia) "Bóg istnieje" nie jest ani prawdą, ani fałszem; jest nonsensem. A skoro tak, to nie można mu sensownie zaprzeczyć: poprzedzenie nonsensu zwrotem "nieprawda, że" daje również nonsens.
.
Chciałbym, żeby istniał lub nie istniał. Ale tak dobrze nie jest...

Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi Karton.R

>Chciałbym, żeby istniał lub nie istniał. Ale tak dobrze nie jest...

A czy chciałbyś żeby istniał i nie istniał?

Karton.R (392 punktów)Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi Rafał At Fakir
>>Chciałbym, żeby istniał lub nie istniał. Ale tak dobrze nie jest...
>A czy chciałbyś żeby istniał i nie istniał?
>
"lub", czyli żebym mógł coś o istnieniu boga sądzić.

Rafał At Fakir (15 punktów)
(zablokowany)
Odp: Pytanie do Ateistów
W odpowiedzi Karton.R

>"lub", czyli żebym mógł coś o istnieniu boga sądzić.

Z jakiej by strony nie spojrzeć zawsze COŚ o istnieniu (lub nie istnieniu) Boga możesz sądzić

1 2 3 4 5 6 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365