 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-05-2014 23:05 | Rafał At Fakir (15 punktów) (zablokowany) | Pytanie do Ateistów | Czy chciałbyś/chciałabyś aby Bóg istniał? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 #76 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Pytanie do Ateistów | . > Panie Andrzeju, wszystko zależy od tego jak rozumiemy słowo "dogmat".Jeżeli tego specjalnie nie zaznaczę, to rozumiem słowa zgodnie ze słownikiem języka polskiego lu polskim encyklopediami. Mamy teraz podręczną (choć niezbyt obiektywną) Wikipedię i ja rozumiem, plus minus, dogmat zgodnie z Wikipedią: " W potocznym języku za dogmat rozumie się pewnik przyjęty tylko na zasadzie autorytetu, bez poddania go badaniu krytycznemu co do prawdziwości i zgodności z doświadczeniem."> Takim "dogmatom" podlegają także nauki przyrodnicze.Tam, gdzie w nauce pojawiają się dogmaty, tam kończy się nauka. > Jako religioznawca musi Pan też doskonale wiedzieć że Prawom Ewolucji podlegają wszystkie systemy religijne i filozoficzne pomimo wszelkich, niekiedy bardzo podłych, prób hamowania ich rozwoju.Nie wiem czy podlegają "Prawom Ewolucji", ale ewolucji rzeczywiście podlegają: Wielość i zmienność idei pojmowania bogów ma długą historię i wykreśla długi łańcuch wyobrażeń religijnych i sił nadprzyrodzonych. Toteż religioznawczej refleksji nad bogami - obejmującej ich różnorodność oraz swoistości związane z określoną kulturą, ich ewolucyjne przemiany w przebiegu rozwoju cywilizacyjnego, jak i przeprowadzenie innych analiz porównawczych, w tym filozoficznych rozważań o możliwości wypracowania uniwersalistycznej teorii Boga - nie da się wyprowadzić ze znajomości, nawet bardzo dobrej, jednej religii. Dla przeprowadzenia porównań koniecznym jest poznanie różnorodnych koncepcji. Rozpoczynając rozeznanie w przedmiocie naszych zainteresowań można zajrzeć do wielu kompendiów religioznawczych.> Religioznawca powinien zdawać sobie sprawę z istnienia tych zaryzykuję stwierdzenie, przyszłościowych nurtów.Religioznawców jest wielu i różnią się wiedzą, badawczymi koncepcjami naukowymi oraz poglądami. Choć w jakiś tam częściach, wielu z nich poglądy podzielam, to odpowiadam tylko za własne. Na poznanym i samodzielnie przemyślanym ich dorobku zbudowane. > Nie ma obowiązku wierzenia w cokolwiek ale czy nie przyzna Pan że warto uwierzyć w coś co daje wewnętrzną radość i siłę?Nie przyznam. Uważam, że racjonalnie myślący człowiek powinien odrzucić wszelką wiarę jako postawę w poznaniu i rozumieniu rzeczywistości i opierać swoje poglądy na dorobku nauk przyrodniczych. Nigdy nie byłem zbyt wierzącym, a odkąd wydoroślałem odrzuciłem wszelkie wiary i nie zauważyłem aby to, choć w najmniejszym stopniu, odebrało mi "wewnętrzną radość i siłę". Miłego dnia. @@@ . |
#77 1 na 1 | lipschitz (1674 punktów) | Odp: Pytanie do Ateistów | > Czy chciałbyś/chciałabyś aby Bóg istniał?No jasne, gdyż świat bez religii byłby dużo lepszy  |
#78 2 na 2 daddy (2737 punktów) (zablokowany) | Odp: Pytanie do Ateistów | > >Do ustanowienia sprawiedliwości, czyli np. Rafałowi do odbanowania.> Gratuluję dwutysięcznego pierwszego punktu!  Dwa tysiace pierwszego. |
| niestadny (2492 punktów) | Odp: Pytanie do Ateistów |
> >Gratuluję dwutysięcznego pierwszego punktu!  > Dwa tysiace pierwszego.Chętnie dałbym plus(plusa?), ale nie mam zwyczaju robić tego w ciemno. Jakiś link? Źródło? "Gratuluję dziesięciotysięcznego pierwszego punktu" czy "gratuluję dziesięć tysięcy pierwszego punktu"?
stado czyni myślących bezmyślnymi /Zbyszek Bryłowski/ |
daddy (2737 punktów) (zablokowany) | Odp: Pytanie do Ateistów | > >>Gratuluję dwutysięcznego pierwszego punktu!  > > Dwa tysiace pierwszego.> Chętnie dałbym plus(plusa?), ale nie mam zwyczaju robić tego w ciemno. Jakiś link? Źródło?> "Gratuluję dziesięciotysięcznego pierwszego punktu" czy "gratuluję dziesięć tysięcy pierwszego punktu"?> stado czyni myślących bezmyślnymi> /Zbyszek Bryłowski/... I do tego leniuszek  |
| Draska (285 punktów) | Odp: Pytanie do Ateistów | > Czy chciałbyś/chciałabyś aby Bóg istniał?W formie jaką przedstawia biblia i KK to na pewno nie. Fajnie by było gdyby istniało życie po śmierci no ale nie istnieje. Nic dodać nic ująć  |
| niestadny (2492 punktów) | Odp: Pytanie do Ateistów |
> ... I do tego leniuszek  No właśnie. Wypadałoby uzasadnić. Onus probandi się kłania. A swoją drogą ciekaw jestem kto ma rację. Czy jest na sali specjalista polonista?
stado czyni myślących bezmyślnymi /Zbyszek Bryłowski/ |
| niestadny (2492 punktów) | Odp: Pytanie do Ateistów |
> Fajnie by było gdyby istniało życie po śmierci no ale nie istnieje.Mam dwa - a w zasadzie trzy pytania: 1. Co to znaczy "życie po śmierci"? Własnymi słowami poproszę. 2. Skąd wiesz, że nie istnieje?  Umarłeś i sprawdziłeś? Hahaha, naprawdę dobre. 
stado czyni myślących bezmyślnymi /Zbyszek Bryłowski/ |
| Draska (285 punktów) | Odp: Pytanie do Ateistów | > >Fajnie by było gdyby istniało życie po śmierci no ale nie istnieje.> Mam dwa - a w zasadzie trzy pytania:> 1. Co to znaczy "życie po śmierci"? Własnymi słowami poproszę.> 2. Skąd wiesz, że nie istnieje? Umarłeś i sprawdziłeś?> Hahaha, naprawdę dobre.>  > stado czyni myślących bezmyślnymi> /Zbyszek Bryłowski/Delikatnie mówiąc: nie ma żadnych dowodów na to ze istnieje cokolwiek po tym jak dany osobnik jakiegokolwiek gatunku umrze. Jakkolwiek nie ma żadnego dowodu na to że jednak coś tam jednak istnieje. Można w to wierzyć, cóż, ja nie wierzę. Naprawdę fajnie było by gdybym po śmierci mógłbym spotkać się ze swoimi przyjaciółmi, rodziną, etc. I właśnie to fajnie skłania mnie do nie wierzenia. Ludzie wierzą w dwie rzeczy: W coś co boją się że jest prawdą, w coś co mają nadzieję że jest prawdą. Mój kręgosłup moralny nie potrzebuje kary piekła czy nagrody nieba do tego żeby zachowywać się porządnie. Jak mam uznać bezgraniczną miłość bóstwa kiedy dobry człowiek skazywany jest na wieczne męki piekielne tylko dlatego że nie wierzy ? Mam dla Pana inne pytanie. Po śmierci odradzasz się jako jednorożec krążący wokół wenus. Umarłeś, sprawdziłeś? |
#85 1 na 1 daddy (2737 punktów) (zablokowany) | Odp: Pytanie do Ateistów | |
#86 2 na 2 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Pytanie do Ateistów | > Czy jest na sali specjalista polonista?Wystarczy absolwent 1 klasy gimnazjum. Naprawdę. Dziwię Ci się, Zbyszku. Też naprawdę. |
#87 1 na 1 | Irracja (4721 punktów) | Odp: Pytanie do Ateistów | > >Świetnie, bo jestem przekonany że Bóg wymiecie wszystkie katowskie koterie miotłą unicestwienia. Może więc warto uwierzyć w istnienie takiego Boga?> Doprawdy? A kiedy on zamierza to zrobić? Bo jest coraz gorzej, a miotły ani widu, ani słychu i wcale się nie zanosi na jakiekolwiek wymiatanie.... i to jeszcze jeden dowód, że go (Boga) nie ma... 
... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne... |
#88 1 na 1 | niestadny (2492 punktów) | Odp: Pytanie do Ateistów |
> ...I do tego uparciuszek.Eee tam, w końcu dotarło. Dzięki za zwrócenie uwagi. 
stado czyni myślących bezmyślnymi /Zbyszek Bryłowski/ |
1 2 3 4 5 6 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|