 |
Jak wyzwolic sie z religii? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-10-2014 04:51 | Festenberger (211 punktów) | Jak wyzwolic sie z religii?
3 na 3 | Szanowni Czytelnicy Forum, nie wiem czy przychodze z problemem w odpowiednie miejsce (forum nie nazywa sie "pomoc"), ale nie mam wiecej ochoty ani sie ponizac ani byc utwierdzanym w przekonaniach szukajac pomocy u katolikow. Przejde do rzeczy. Czy bedac wychowany w religii katolickiej od malenkosci, mozna samodzielnie i skutecznie zmienic wpajany przez lata "jedyny sluszny" swiatopoglad? Mam 27 lat. Do 20 r.z. bardzo aktywnie uczestniczylem w zyciu religijnym swojej parafii. Nie polegalo to tylko na organizowaniu pomocy potrzebujacym, ale, co gorsze, zaczalem zaglebiac sie w katolickie nauki samodzielnie studiujac bilie, katechizmy, ksiazki z dziedziny duchowosci, nauki spolecznej kosciola, hagiografie, historie kosciola. Ogolnie wszystko co zwiazane z teologia. Tak, przygotowywalem sie na studia w seminarium. Jednak nie moglem zostac duchownym, a nawet rozpoczac tej drogi z powodu pewnych, raczej nieistotnych teraz powodow osobistych i rodzinnych. Ta dziedzina mnie zafascynowala, jednak w 21 r.z. porzucilem kosciol. Od 6 lat nie mam wiele wspolnego z ta religia. No wlasnie, nie wiele, ale jednak calkowicie nie potrafie tego porzucic. Chodzi konkretnie o wyrobiony przez tysiace(nie przesadzam) stron "swietych" pism religijnych swiatopoglad. Samodzielnie studiujac teologie, porzucilem nauke. Ta prawdziwa, ktora opisuje i tlumaczy swiat, zjawiska i wszystko co mozna zaobserwowac "szkielkiem i okiem". Teologii juz nie czytam, bo wiem, ze mi to nie bedzie do niczego potrzebne a wrecz teraz mi szkodzi. Chcialbym "przerzucic" sie na nauke (jakakolwiek poza teologia(nie zamierzam teraz dyskutowac, czy teologia to nauka czy nie). Ale tu jest problem. Wielki, dla mnie, problem. Odnosze wrazenie, ze moj umysl kompletnie przesiakl nauka o bogu i teraz, mimo staran, prob zrozumienia czegokolwiek "zwyklego, normalnego, ludzkiego", nie potrafie. Lapie sie na takich absurdach: Patrze na rosline, zadaje sobie pytanie "Czym wlasciwie jest ta roslina. Dlaczego ona rosnie?" I dostaje od umyslu wyczytana kiedys odpowiedz. Ogolnie moje ulomne i nieudolne proby zrozumienia czegokolwiek koncza sie na konkluzji "Bo bog tak chce". A patrzac na rosline, chcialbym wiedziec, ze rosnie tutaj, bo ma odpowiednia glebe, odpowiednie nawodnienie, naslonecznie i wszystko co jest jej potrzebne. Chcialbym wiedziec wiecej, niz wie sprytny uczen podstawowki. Tylko, ze jesli ja chce sie zaglebic w temat, to znowu dostaje od umyslu odpowiedz w postaci wszystkich mi znanych cytatow i metafor religijnych zwiazanych np. z kwiatami. Jest takie zaburzenie jak nerwica religijna. Wiem. Psychotropy pomagaja o tyle, o ile dzialaja otepiajaco i pomagaja w ogole nie myslec. Na psychoterapii powiedziano mi "Przez tyle lat karmil sie pan smieciami, to prosze sie nie dziwic, ze sie pan zatrul. Zalecam calkowita abstynencje od tematu religii". Tylko ze to nie jest teraz problem ksiazek, obrazow itd. To wszystko jest juz tak gleboko we mnie, ze wlasciwie to chyba mna kieruje i sama abstynencja nie pomaga. I tu pytanie z tematu: Czy mozna sie z tego mentalnego, wewnetrznego bagna kiedys wydostac? Resztka rozumu mi mowi, ze to cale zaangazowanie w religie bylo wielkim bledem, ktory wplynal na moje dotychczasowe zycie, wykrzywilo zdrowe spojrzenie na rzeczywistosc. Zdolni koledzy i kolezanki z dawnych lat ("przedteologicznych"), z ktorymi odnosilem sukcesy, zrobili teraz kariery, jedni pracuja nad doktoratami inni sa managerami w wielkich korporacjach. A ja pracuje ramie w ramie z "absolwentami" niemieckich podstawowek.
Czy ktos z Was, Drodzy Forumowicze, mial podobny problem po porzuceniu religii? Spotkal sie z takim problemem? Jesli ktos zamierza odpowiedziec "olej to, to same nieistotne p*****ly" to go uprzedzam, ze takie stwierdzenie swiadczy tylko o niezrozumieniu problemu.
Z powazaniem, Festenberger | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej..| Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | > "A wy za kogo mnie uważacie?" (Mt 16.15). Kopiujesz, a nawet nie masz świadomości z czego i kiedy.Nie kopiuję, znam Ewangelię i miałem świadomość, gdy pisałem, że zdanie podobne..., ale Ty coś sobie wymyślasz i uważasz, że to prawda. To częsta przypadłość, że ludzie myślą, że to co myślą jest faktem, nie mają świadomości, że fałszywym wymysłem. |
#182 3 na 3 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | > > Acha. I Ty spośród tysięcy religii jesteś przedstawicielem> > tej jedynej prawdziwej> Tak.Mocny argument  Co do innych religii, właśnie takiej odpowiedzi się od Ciebie spodziewałem. Nie mam już żadnych pytań.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | Cytat: "To dlatego, że mój nick kojarzy się wam z biblijnymi mitam", "nie kopiuję (..) miałem świadomość, gdy pisałem, że zdanie podobne", "nie mają świadomości, że fałszywym wymysłem" Tyś Duch 'Prawdy' jest i na tej 'Prawdzie' zbudujesz swój kościół. Howgh.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | > > Tak.> Mocny argument  No jeśli dla Ciebie "Tak" to argument... |
| Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | > Tyś Duch 'Prawdy' jest i na tej 'Prawdzie' zbudujesz swój kościół.Kościół Boga jest na całej Ziemi, nigdy nie był żadną zarejestrowaną instytucją i nigdy nie będzie. Nie dzieli ludzi na swoich wyznawców i resztę. |
#186 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | > No jeśli dla Ciebie "Tak" to argument...Przecież na tyle Cię tylko stać, ewentualnie "inne religie oprócz swojej znam, ale w kwestii napisania czegoś z pamięci o głównych religiach świata poczytaj sobie w internecie".  PS małą podpowiedź: pl.wikipedia.org/wiki/Ironiasjp.pwn.pl/sjp/sarkazm;2574878
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | Ta reszta miałaby zapewne inne zdanie, ale dajmy już spokój Twojej dalszej kompromitacji i spuśćmy zasłonę milczenia. Dziękuję Ci za rozmowę.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#188 2 na 2 | farmer (22440 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | Ale jakiś zupełny marazm nastał. Wyobraźnia się ludziom kończy czy co. Coś Cię jeszcze może zdziwić zaraz po tym jak ktoś powie BÓG? Zupełny brak świeżości od strony koncepcyjnej a na dodatek totalny brak zrozumienia targetu. Uważam że powinien przemodelować swoje podejście jeśli chce zamknąć ten projekt. Choć uważam że powinien zmienić grupę docelową. Gdzie indziej może łatwiej pozyskać subskrybentów w celu rozsyłania newsletterów. |
#189 -1 na 1 | Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | Nie wiesz na ile mnie stać, a to nie ironia, ani sarkazm, tylko potoczny pragmatyzm, nie tracę czasu na czyjeś widzimisię. |
| Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | > Ta reszta miałaby zapewne inne zdanie, ale dajmy już spokój Twojej dalszej kompromitacji i spuśćmy zasłonę milczenia.Na tym polega wolność, każdy ma prawo do swojego zdania. > Dziękuję Ci za rozmowę.Dziękuję. |
#191 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | Już dostatecznie 'pokazałeś' na ilę Cię stać. To może już lepiej w ogóle nie trać czasu na tym forum. |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | > Zupełny brak świeżości od strony koncepcyjnej a na dodatek totalny brak zrozumienia targetu.Niestety. > Uważam że powinien przemodelować swoje podejście jeśli chce zamknąć ten projekt.Oby nie  Twarda metodologia użyta w tak 'zbożnym' celu to Armagedon - jedna z najbardziej przerażających mnie wizji, gdzie na ziemi są tylko Duchowi Żołnierze z Bożej Łaski-Prawdy. Niejeden thriller można nakręcić. > Choć uważam że powinien zmienić grupę docelową. Gdzie indziej> może łatwiej pozyskać subskrybentów w celu rozsyłania newsletterów.Myśłę, że znajdzie. Zidiociałych nawiedzeńców, którzy co chwilę mijają się z życiem a wstręt i lenistwo do nabywania wiedzy i narzędzi jej asymilacji to ich druga natura - niestety jeszcze u nas sporo. Nie wiem jak Ciebie, ale mnie jeszcze dziwi jak ludzie bardzo pragną znalezienia św. grala tudzież czarodziejskiej różdżki. Jak forumowicz DP, który chyba myśli, że Pana Boga za nogi złapał. I w pewnym momencie swojej drogi, jak życie wystarczająco daje im w kość - to sobie jakąś formę ćpuństwa stwarzają. Ja bym ich wystał z powrotem do podstawówki coby podstaw na czym stoi świat i relacje międzyludzkie trochę odświeżyli. O ile w ogóle jest co odświeżać. Tyle że nauczycieli szkoda  Obopólnie stracony czas. Pozdrawiam
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | > Na tym polega wolność, każdy ma prawo do swojego zdania.Zgadzam się w pełni. Co dodam: każdy ma prawo również do własnych głupot pokroju 'Jedynej Prawdy Absolutnej'. > >Dziękuję Ci za rozmowę.> Dziękuję.Proszę. |
| Duch Prawdy (14788 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | > każdy ma prawo również do własnych głupotWiększej bzdury dawno nie czytałem. |
#195 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jak wyzwolic sie z religii? | > > każdy ma prawo również do własnych głupot> Większej bzdury dawno nie czytałem.Cieszę się, że w ogóle umiesz czytać, choć intencji do zrozumienia innych nie masz. Jak i zdolności. Zresztą Prawda zastępuje wierzącym wszelką wiedzę, więc i tak dobrze z tym czytaniem.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|