Racjonalista - Strona głównaDo treści
ZSRR i apologeci

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
22-12-2014 11:21Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
ZSRR i apologeci
Ocena 9 na 9
Myślałby kto, iż w dzisiejszych czasach nie będzie już nijakich wątpliwości co do zbrodniczości słusznie minionego ustroju. Zimna wojna już dawno zakończona, badacze obiektywni, o setkach milionów ofiar też się nie słyszy (w poważnej literaturze przynajmniej). Istnieją też stosy literatury łagrowej opisującej warunki życia w sowieckich obozach - nie sposób o nich powiedzieć nic pozytywnego.
   Skąd więc biorą się apologeci radzieckiego ustroju? Niewiedza jest przyczyną ich występowania czy problem tkwi głębiej? Jeśli głębiej to gdzie? W rozczarowaniu obecną rzeczywistością? Czy jednak możliwe jest takie zakłócenie proporcji? Współczesna Polska to nie raj, ale porównywanie jej z ZSRR zakrawa na absurd.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5
#61
24-12-2014 10:37
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)Odp: ZSRR i apologeci
>.
>>Dobrze by było, gdyby to w końcu wyjaśniono.
>Znakomita większość spraw zostaje w końcu wyjaśniona, choć na wyjaśnienie niektórych trzeba długo czekać. Na przykład u Brytyjczyków to na sprawy polityczne dobrze ponad stulecie. Ponadto ważnym jest kto wyjaśnia? Na przykład - czy uczeni uniwersyteccy, czy prokuratorzy z IPN.

No właśnie. Ta weryfikacja ma jakiś koniec?

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: ZSRR i apologeci
W odpowiedzi farmer
> Oglądałeś?

Oglądałem. Bardzo podobała mi się rola Kevina Spacey.

> Chyba obejrzę....będę celował w "gaśnicę"..

Nie łapię..

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#63
24-12-2014 11:05
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)Odp: ZSRR i apologeci
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> Oglądałeś?
>Oglądałem. Bardzo podobała mi się rola Kevina Spacey.
>> Chyba obejrzę....będę celował w "gaśnicę"..
>Nie łapię..


#64
24-12-2014 11:07
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: ZSRR i apologeci
>> Tu wart wspomnieć o tragicznych śmierciach dwóch synów Kuklińskiego.
> A skąd Pan wie, że na pewno nie żyją?

Szczerze mówiąc nie jest to sprawa, która spędzałaby mi sen z powiek. Na szczęście
Racja, nie można być tego pewnym. Na pewno nie wiem.
Jeśli ma Pan na ten temat inne informacje, czy też swoje domysły - chętnie o nich przeczytam.
Miłego dnia!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#65
24-12-2014 11:37
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: ZSRR i apologeci
W odpowiedzi Iwan Denisowicz
> Nic dziwnego, Polska jak dla mnie nie jest krajem, do którego chce się wracać.

Dużo zależy od sytuacji finansowej, oraz innych rzeczy np. więzi emocjonalnych, rodziny pochodzenia etc.
Mnie tam się chce.
Chyba źle bym się czuł, gdyby ktoś - jak śpiewa Rosiewicz - "w kuchni przy dziecku mówił po niemiecku" i nie musi to być tylko kuchnia, może być przedszkole etc.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#66
24-12-2014 11:46
 Ocena 1 na 1
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: ZSRR i apologeci
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Dużo zależy od sytuacji finansowej, oraz innych rzeczy np. więzi emocjonalnych, rodziny pochodzenia etc.
Pewnie, nie neguję tego. Stwierdzam tylko, że według mnie Polska nie jest czymś za czym bym tęsknił po wyjeździe.
>Mnie tam się chce.
Jak kto uważa.
>Chyba źle bym się czuł, gdyby ktoś - jak śpiewa Rosiewicz - "w kuchni przy dziecku mówił po niemiecku" i nie musi to być tylko kuchnia, może być przedszkole etc.
Znów co kto lubi.


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.

#67
24-12-2014 12:39
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: ZSRR i apologeci
W odpowiedzi Jacek Głodzik
.
>Szczerze mówiąc nie jest to sprawa, która spędzałaby mi sen z powiek.
Mamy tu zupełnie podobnie.

>Racja, nie można być tego pewnym. Na pewno nie wiem.
I tylko o tą rezerwę do wszystkich jedynie prawdziwych informacji i jedynie słusznych opcji mi chodzi.

>Jeśli ma Pan na ten temat inne informacje, czy też swoje domysły - chętnie o nich przeczytam.
Nie mam, gdyż niewiele mnie to interesuje, ale słyszałem dosyć przekonywujące wypowiedzi (choć nikomu do końca
nie wierzę)
byłych wysokich oficerów służb specjalnych opisujących ich działalność. Wystarczyły do sceptycznej refleksji.

Staram się na wszelkie informacje do mnie docierające nakładać racjonalny filtr, a szczególnie odporny jestem
na wszelakich wciskaczy ideologicznego kitu.

Panie Jacku, nie należy zapominać o różnicach pomiędzy ludźmi. Mają oni przeróżny poziom wiedzy oraz różne standardy merytoryczności i kultury wypowiedzi. Mają też różne potrzeby zawieszenia się na jakichś tam autorytetach i różne autorytety, na których swoje refleksje opierają. Na przykład ja uważam, że poznanie Rosjan i ich historii najlepiej przybliżają nam oni sami, ale wśród Polaków, to warto czytać - i dyskutować z nim - np. prof. Walickiego. On ma naprawdę coś mądrego do powiedzenia o Rosji, ale inni wolą historię z zideologizowanych propagandowo bryków: www.bryk.p(*)wnawcza_zsrr_i_iii_rzeszy.html gdy po dorzuceniu paru własnych epitetów wydaje im się, że są oryginalni i mogą tu nawet za intelektualistów robić.

Pozdrawiam oraz zdrowych i wesołych Świąt życzę.

@@@
.

Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: ZSRR i apologeci
W odpowiedzi Iwan Denisowicz
> według mnie Polska nie jest czymś za czym bym tęsknił po wyjeździe.

Piszesz w trybie przypuszczającym. Byłeś kiedyś dłużej zagranicą?

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: ZSRR i apologeci
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Piszesz w trybie przypuszczającym. Byłeś kiedyś dłużej zagranicą?
Jeśli 2 czy 3 miesiące uznać za dłużej to i owszem. Nie tęskniłem.

The only good is knowledge and the only evil is ignorance.

#70
24-12-2014 12:56
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: ZSRR i apologeci
W odpowiedzi farmer
.
>No właśnie. Ta weryfikacja ma jakiś koniec?
"Sekretarze" w PRL-u twierdzili, że koła historii nie można zawrócić, ale moim zdaniem historia to raczej toczy się po spirali. Dzisiejsi głosiciele prawd jedynie słusznych też twierdzą, że to już "koniec historii", ale ja jakoś niewierzący jestem. Ta weryfikacja będzie miała koniec, tak jak miała koniec weryfikacja PZPR-owska, ale przyjdzie jakaś weryfikacja następna, gdyż ludzkie charaktery są niezmienne lub zmieniają się bardzo powoli. Na przykład, wcześniej czy później PiS upadnie, ale to wcale nie będzie się równało z upadkiem PiS-owskiej mentalności, która teraz też jest znacznie, znacznie bardziej szeroka niż przynależność do tej partii.

Pozdrawiam oraz zdrowych i wesołych Świąt życzę.

@@@
.

#71
24-12-2014 12:57
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: ZSRR i apologeci
W odpowiedzi Iwan Denisowicz
Mało. Przez ten czas jeszcze podniecamy się nowościami, a pod koniec żyjemy już powrotem (może być i życie emocjami negatywnymi - to również emocje).
Mało, by zsynchronizować się z "tutejszym", poczuć sie obco, zatęsknić.
Oczywiscie mam świadomosć, że nie każdy ma, jak ja.


Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#72
24-12-2014 13:02
 Ocena 2 na 2
Iwan Denisowicz (16705 punktów)
(zablokowany)
Odp: ZSRR i apologeci
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Mało. Przez ten czas jeszcze podniecamy się nowościami, a pod koniec żyjemy już powrotem (może być i życie emocjami negatywnymi - to również emocje).
>Mało, by zsynchronizować się z "tutejszym", poczuć sie obco, zatęsknić.
>Oczywiscie mam świadomosć, że nie każdy ma, jak ja.
Może i mało ale mnie w tym świątobliwym, moherowym kraju nic nie trzyma. Nie mówię, że nie jest możliwe, iż za jakże ukochaną a przez los i ludzi doświadczoną ojczyzną nie zatęsknię, ale na podstawie obecnych doświadczeń uważam to za wysoce nieprawdopodobne.


The only good is knowledge and the only evil is ignorance.

#73
24-12-2014 13:15
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: ZSRR i apologeci
W odpowiedzi farmer
> będę celował w "gaśnicę"..

Piernik wie co to jest.. do robienia dymu, czy jakieś hamulce pneumatyczne?
Na gaśnicę za duże i jakoś mocno przytwierdzone
[Załącznik]

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

1 2 3 4 5

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365