 |
Czy człowiek jest zwierzęciem ? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 29-01-2015 14:45 | e-duch (1053 punktów) | Czy człowiek jest zwierzęciem ?
-2 na 4 | Według mnie to ciekawy temat Zastanówmy się ... Człowiek jest zwierzęciem czy czymś innym Jest jakimś szczególnym zwierzęciem , któremu przysługują jakieś szczególne prawa i przywileje Czy też jest zwierzęciem , które w niezbadany sposób osiągnęło niewyobrażalny rozwój mentalny i teraz zmaga się samo ze sobą ? Człowiek jest czymś stworzonym przez boga ? Przez ewolucje ? Jakie wypływają z tego konsekwencje ? Czy ma prawo do tego aby czynić co mu się podoba bo ma siłę czy jakąś inną wyższość ... ? Czy obowiązują go jakieś zasady ... i jakie i dlaczego ?
pozdrawiam e-duch | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 | Duch Prawdy (14790 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | > >Rozum Boga jest wieczny.> Nie rozumiem o czym mówisz. Może tylko tyle, że jeśli myśl byłaby odwieczna i po wsze czasy, to przestaje być istotne który rozum z którego się bierze, gdyż rozumność jako a-czasowa nie podlegałaby kolei rzeczy.Wcielona w materię podlega, ewoluuje. > > rozum Twojej matki i ojca..> Tykanie rodziców nie wydaje się dobrym pomysłem (chciałbyś coś powiedzieć o swoich?).Dokładnie to samo co o Twoich - istniejemy dzięki nim. Ja moich kocham i dziękuję im za to, że jestem. > >.. rozumy różnią się od Rozumu Boga.> Różnią się tak, że jeden nie zawiera się w drugim, gdyż powstają nowe jakości?> Jeśli tak, to "rozumu boskiego" nie sposób upatrywać w przeszłości - byłaby to co najwyżej futurystyczna projekcja.Rozum Boga nie podlega przeszłości, przyszłości, jest wieczny pozaczasowy, doskonały, a nasze rozumy zmieniają się od urodzenia do śmierci (jednostka) i ewoluują w łańcuchu pokoleń.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | > Jeśli tak, to "rozumu boskiego" nie sposób upatrywać w> przeszłości - byłaby to co najwyżej futurystyczna projekcja.Ty jedno a Duch drugie a na koniec wyzwie Cię 'z czapy' od hipokrytów. Warto karmić trolla, który wie lepiej?
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#48 3 na 3 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | > Rozum Boga nie podlega przeszłości, przyszłości, jest wieczny pozaczasowy, doskonałyWybacz, ale to wcale nie interesujące. > nasze rozumy zmieniają się od urodzenia do śmierci (jednostka) i ewoluują w łańcuchu pokoleń.Ciekawsze się zdaje jak z bezwiednej, nierozumnej przyrody powstaje świadomość i rozumność (i to bez pierwotnej boskości (bo upieranie się przy niej to znów przynudzanie)). |
#49 2 na 2 | setarkos (10757 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | > wyzwie Cię 'z czapy' od hipokrytów.To nie problem - jego 'czapą' się nie przejmujmy. > Warto karmić trolla, który wie lepiej?Może się nie utuczy..  |
#50 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | > > Tykanie rodziców nie wydaje się dobrym pomysłem (chciałbyś coś powiedzieć o swoich?).> Dokładnie to samo co o Twoich - istniejemy dzięki nim. Ja moich kocham i dziękuję im za to, że jestem.Hm to już nie dzięki Bogu? www.racjonalista.pl/forum.php/s,645485#w652227
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | Już się utuczył  
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#52 1 na 1 | e-duch (1053 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | Interesuje mnie kwestia zbawienia Co to jest zbawienie ? Dlaczego miałoby być to konieczne , potrzebne ? Zbawienie czyli ... Coś mi zagraża - aby uniknąć tego zagrożenia muszę coś zdecydować Bóg - energia stwarza świat w którym esencją i istotą jest zagrożenie ( przez niego stworzone ) i ustanawia siebie samego jedyną możliwością tego zagrożenia zażegnaniem ... Przyznasz , że to niesłychanie perwersyjne ... e-duch
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
#53 1 na 1 | e-duch (1053 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | Muszę powiedzieć , że takie postrzeganie Boga jest mi bardzo bliskie Możesz go zdobywać .... ale nie musisz ... W innym wątku , o ile się nie mylę , piszesz o Bogu , który nie jest wszechwiedzący , wszechmocny A to - według mnie - jest otwarciem drzwi do konstatacji : Bóg to ewentualnie jakaś kosmiczna cywilizacja , bardziej rozwinięta ... Taka spekulacja jest według mnie nie pozbawiona racjonalnych przesłanek Tylko po co taką cywilizacje nazywać Bogiem ? e-duch
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
#54 -1 na 1 | Duch Prawdy (14790 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | > W innym wątku , o ile się nie mylę , piszesz o Bogu , który nie jest wszechwiedzący , wszechmocnyMylisz się, Bóg jest wszechmocny, nie jest wszechmogący.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#55 1 na 1 | e-duch (1053 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | Gdybyś mógł wyjaśnić różnice ! e-duch
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
| Duch Prawdy (14790 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | > Gdybyś mógł wyjaśnić różnice !Jest wszechmocny bo stwarza świat, ale nie jest wszechmogący, nie może cudownie zmieniać praw, które ustanowił. Takie cuda to nie Bóg, ... ale w pseudoreligiach i pseudokościołach jak najbardziej "są" cuda i wszechmogący "bogowie"......
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#57 2 na 2 | e-duch (1053 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | Nie może zmieniać praw które ustanowił ? Dlaczego nie może ich zmieniać ? Może ustanawiać wszelkie prawa czy tylko jakieś konkretne , ograniczone ? Może ustanawiać prawa ale nie wszystkie ? Kto mu zabrania ? Dlaczego on się na to godzi ?Jest coś co stoi ponad bogiem ? Jest jakiś zestaw praw które są nawet dla boga nienaruszalne ? One są bardziej wszechmocne ? Są prawa , które istnieją niezależnie od woli boga ? Jeżeli on jest twórcą praw - to istnienie praw od niego niezależnych byłoby jakimś fenomenem ... nie sądzisz ? Chyba , że chodzi ci o taką "boskość" , która podejmuje decyzje lecz nie ma żadnego wpływu na konsekwencje Czy chodzi ci o taką "boskość" , która stworzyła życie lecz nie ma na to życie żadnego wpływu ? Ja czegoś takiego bosopścią bym nie nazwał ... Raczej kojarzy mi się to z dzieckiem bawiącym się zapałkami ... pozdrawiam bardzo serdecznie e-duch
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
| Duch Prawdy (14790 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | > Nie może zmieniać praw które ustanowił ?Po co pytasz skoro przed chwilą odpowiedziałem?: "nie jest wszechmogący, nie może cudownie zmieniać praw, które ustanowił." > Dlaczego nie może ich zmieniać ?Bo nie jest szarlatanem, tylko Bogiem. > Może ustanawiać wszelkie prawa czy tylko jakieś konkretne , ograniczone ?Prawa fizyczne, chemiczne, biologiczne... > Może ustanawiać prawa ale nie wszystkie ?Wszystkie, które są w świecie ustanowił. > Kto mu zabrania ?Nikt, pytanie bez sensu. > Dlaczego on się na to godzi ?Kolejne pytanie bez sensu. > Jest coś co stoi ponad bogiem ?Nie ma. > Jest jakiś zestaw praw które są nawet dla boga nienaruszalne ?Pytanie bez sensu. > One są bardziej wszechmocne ?I następne bez sensu. > Są prawa , które istnieją niezależnie od woli boga ?Pytanie bez sensu. > Jeżeli on jest twórcą praw - to istnienie praw od niego niezależnych byłoby jakimś fenomenem ... nie sądzisz ?Prawa rządzące wszechświatem ustanowił Bóg. > Chyba , że chodzi ci o taką "boskość" , która podejmuje decyzje lecz nie ma żadnego wpływu na konsekwencjeJakie decyzje? > Czy chodzi ci o taką "boskość" , która stworzyła życie lecz nie ma na to życie żadnego wpływu ?Ma wpływ ewolucyjny, nie cudaczny. > Ja czegoś takiego bosopścią bym nie nazwał ...Czego, bo z Twoich pytań wynika, że nie rozumiesz istoty Boga? > Raczej kojarzy mi się to z dzieckiem bawiącym się zapałkami ...Twoje rozumowanie wygląda jak zdziwienie rocznego dziecka, że podrzucony do góry klocek spadł mu na głowę.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
| Duch Prawdy (14790 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | |
#60 1 na 1 | e-duch (1053 punktów) | Odp: Czy człowiek jest zwierzęciem ? | Z tego co wiemy homo sapiens jako jedyny gatunek ma zdolność do świadomego kreowania swych potrzeb , do świadomego zmieniania nawyków , przyzwyczajeń a nawet potrafi pracować nad swymi emocjami , instynktami .. Ma zdolność dokonywania wyborów , rozróżniania motywacji i skutków Chcę znaczy muszę oznacza czasem : Zastanowię się czy moje chcenie jest wartościowe , szlachetne , dobre , korzystne ... Człowiek nie jest bezwiedną , całkowicie zdeterminowaną maszyną Może właśnie ten drobny okruszek wolności , niezależności pozwolił człowiekowi wyewoluować w człowieka ... pozdrawiam e-duch
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
1 2 3 4 Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|