 |
Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kultura
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-02-2015 11:57 | Hodża (11172 punktów) | Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego
1 na 3 | Komisja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciła wniosek parafii mariackiej w Krakowie o milionowe dofinansowanie prac renowacyjnych przy Ołtarzu Wita Stwosza. Eksperci ocenili wniosek parafii na 62 punkty na 100 możliwych, co wyklucza przyznanie dotacji. Łączny koszt prac konserwatorskich obliczony jest na 1,6 mln złotych. Mam teraz po raz kolejny pewien dysonans poznawczy, bo przez ostatnie naście lat, w sezonie czy poza nim, trudno turyście w spokoju zanurzyć się w kontemplacji tego monumentalnego dzieła, tej lipy ukształtowanej dłutem genialnego norymberskiego mistrza. Niezależnie bowiem od takich czy innych przekonań światopoglądowych nie można zanegować faktu, że jest to jedno z najwspanialszych dzieł kultury nie tylko polskiej, ale światowej i należy do tego dziedzictwa całej ludzkości, którego ochrona dla Polski powinna stanowić absolutny priorytet, ale i zaszczyt najwyższej miary. Te setki tysięcy turystów za możliwość oglądania tego dzieła płacą (część kościoła przeznaczona dla zwiedzających jest odgrodzona poza czasem obrzędów barierką od tej, która pozostaje dla wiernych pragnących tylko modlitwy) i po prostu wydaje się niewiarygodne, by po tylu latach był problem z wygospodarowaniem pieniędzy na konserwację zabytku - dodajmy, że od czasu odzyskania Ołtarza po rabunku przez Niemców nie przechodził on generalnej renowacji. Wydaje mi się, że władze państwa i Kościoła Katolickiego sprawnie współdziałają w utrwalaniu stereotypu Polnische Wirtschaft oraz przekonania, że Słowianie w ogóle, a Polacy w szczególności nie zasługują na miano ludzi kulturalnych. Że niemieckie przekonanie o ich kulturowej wyższości oraz o tym, że Europa kończy się na wschodniej granicy Niemiec, są słuszne. Proponuję więc wobec tego, by polski Rząd i polski Kościół zaczęli prowadzić politykę polską, a nie niemiecką. www.dzienn(*)w-dotacje-z-warszawy,id,t.html | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej..| szarley (54913 punktów) | Odp: prawda o PRL-u | > Bo też i nie było czym się chwalić. Podane, przeze mnie przypadki dotyczą PKP Stacji Inowrocław,Ja nie zamiaruję podważać tego co piszesz > Maszyniści należeli do lepiej uposażanej grupy pracowników PKPZgadza się, Starzyk kilkakrotnie zmieniał obywatelstwo, ale w każdym państwie jako maszynista należał do elity. > lecz chciałem uzmysłowić Arminiusowi skalę problemów z jakimi miały władze (niestety komunistycznej proweniencji), by zacząć proces odbudowy zniszczonego po wojnie kraju, w którym na wszystko brakowało środków.Tu także nie podważam wiarogodności Twoich słów, ani z niminie polemizuję. Osobiście byłem świadkiem końcówki odbudowy Warszawy (1972) i Wrocławia (1991) i o tych zabytkach niżej piszę. Rzecz w tym, że spór z Arminiusem toczy się na przykładach, a takie przykłady wygodne dla każdego można znaleźć dowolne, trudno ubrać je w statystyki, bo jak mierzyć zabytki. Po 1918, odrodzone państwo, też w trudnych warunkach podjęło odbudowę zabytków Kalisza, a jednocześnie burzono cerkwie. Po kolejnej wojnie, zrekonstuowano z niesamowitą starannością zamek książąt mazowieckich w Warszawie i wrocławską katedrę, a jednocześnie wbrew zakazowi konserwatora wysadzono w powietrze nadający się do odnowienia pałac w Świerklańcu, porównywany jedynie do Wilanowa. Arminius podaje tu przykład Bytomia - też istotny, a p. Andrzej Bogusławski pisze z żalem o traktowaniu zabytków Dolnego Śląska, choć patrząc na Wrocław nie ma powodu do wstydu. Po kolejnej zmiane ustroju puszczono w prywatne ręce i odbudowano zamek w Bobolicach i pałac w Kraskowie, ale też w prywatnych rękach zgnił do końca Kamieniec Ząbkowicki, stary dworzec w Katowicach i setki zabytków przemysłowych. Władze miasta pięknie odnowiły kamienice Świdnicy a władze innego miasta pozwoliły na ruiny kamienic Katowic i zburzenie nowego dworca pod "galerię" handlową. Ja z tych przykładów poradzę wyciągnąć tylko dwa wnioski: 1 Wszelkiej maści wyznawcy idei powinni się trzymać z daleka od ... czegokolwiek, 2 Zabytki należy oceniać wg ich wartości artystycznej i historycznej i... żadnej innej > Jak widać w tym samym ulu w różnych kątach, różnie było> >Osobiste przeżycia, są cennym materiałem dla historyków, ale jednym z wielu.> Akurat to historycy znają i żadna dla nich rewelacja. Jeśli uważasz, że urodziłem żabę, to ją skonsumuję (choć niechętnie) nawet bez popicia. Uległem prowokacji Arminiusowej, bo nie wytrzymałem!Powtórzę: nie podważam prawdziwości Twojego opisu, a i sam czasem prowokacji nie strzymuję, sugeruję jedynie, że nie trzeba być w ulu, żeby o ulu pisać, trzeba za to mieć wiedzę o ulu pozdrawiam  |
#92 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | >...kontemplacji tego monumentalnego dzieła, tej lipy ukształtowanej dłutem genialnego norymberskiego mistrza.
Gdyby mistrz był z Petersburga, może cos by kapnęło...
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
| Hodża (11172 punktów) | Odp: Zabytki słuszne i niesłuszne | > >>Bóg to zabytek.> >Klasy zerowej.> A ty byś pewnie chciał zepchnąć go do klasy IVE, nie. Zerowa jest w sam raz.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | Odp: "ochrona zabytków' za "komuny" | > Przykład Piły utkwił mi szczególnie w pamięci.Mnie utkwiła Guernica. Dlatego śmiem twierdzić, że kampania wrześniowa była do przewidzenia. Hitler zaprezentował światu do czego zdolne jest Luftwaffe już w Hiszpanii. Zniszczenia jakie może uczynić nalot Hitlera były do oszacowania. Je suis une bombe |
#95 1 na 1 | Hodża (11172 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | |
#96 2 na 2 Fièvre Intermittente (1919 punktów) (zablokowany) | Odp: Zabytki słuszne i niesłuszne | > >>>Bóg to zabytek.> >>Klasy zerowej.> >A ty byś pewnie chciał zepchnąć go do klasy IV> E, nie. Zerowa jest w sam raz.A więc to jednak Bóg potrzebuje obrony, a nie Człowiek. Nie wiem, czy pan zauważył, ale obecnie panuje taki tręd intelektualny przez który nabywa się skłonności do uznawanie za zabytkowe obiektów sakralnych, które wydają się jakoś tam piękne tylko dlatego, że są świadkami naszej ( res) historii, a do tego są wysoko notowane w rankingu Kunstelerlestelemorele, a więc odwiedza je milion turystów rocznie. Kto by tam chciał odwiedzać jakieś tam daleko leżące miasto Jakuba Icchaka syna Aszera, zwanego "Świętym Żydem", uczenia Widzącego z Lublina i Dawida Biedermanna z Lelowa? Wygodniej ustawić się w kolejce do Muzeum Historii Żydów Polskich. Być może dowiemy się tam coś o studiowaniu Tory i Talmudu, przeciwstawianiu się ignorancji, która cechowała wiele grup chasydzkich, przedkładających praktyki mistyczne nad poznanie świętych pism. Może znajdzie się jakaś wzmianka o człowieku z Przysuchy, który krytykował wiarę w cudotwórczą moc cadyka. Je suis une bombe |
#97 2 na 2 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > Oburza mnie określenie w stosunku do Świątyni Opatrzności Bożej, jako dziedzictwo kultury narodowej. ...Mnie też, ale takie argumenty padają zawsze ze strony krk, jako instytucji, która w swoim mniemaniu jest owego dziedzictwa głównym depozytariuszem. Kolejne chwytliwe hasełko po "systemie wartości", czy "obronie życia". |
#98 1 na 1 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > Może lepiej, iżby z Petersburga nic już tu nie skapywało. Przy całym szacunku dla kultury rosyjskiej, trudno doprawdy zachować estymę w odniesieniu do pojęcia "kultura radziecka".A jakim cudem Petersburg połączyłeś z kulturą radziecką? On się wówczas nazywał Leningrad. |
| Hodża (11172 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > A jakim cudem Petersburg połączyłeś z kulturą radziecką? On się wówczas nazywał Leningrad.To stąd, że czytając i oglądając o współczesnej Rosji miewam deja vu. Ostatnio jakby częściej. 
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#100 1 na 1 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > To stąd, że czytając i oglądając o współczesnej Rosji miewam deja vu. Ostatnio jakby częściej.A ja bynajmniej. Rosja to Rosja - taka była od Piotra I, niewiele się zmieniła w okresie ZSRR, a teraz się odtwarza w formie imperialnej. Czy źle na tym wyjdzie? Nie sądzę. Rosyjski nacjonalizm jest bodaj czy nie najsilniejszym na świecie, ale oni przynajmniej dobrze odrobili lekcję Oświecenia (którego u nas nie możemy się doczekać). |
#101 1 na 1 | Hodża (11172 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > Rosja to Rosja - taka była od Piotra I, niewiele się zmieniła w okresie ZSRR, a teraz się odtwarza w formie imperialnej. Czy źle na tym wyjdzie? Nie sądzę.Ja z kolei nie mam, szczerze mówiąc, zdania w tej kwestii. Że Rosja weszła w fazę ekspansywną, to nie ulega wątpliwości; natomiast dysproporcja sił ekonomicznych i militarnych jak się wydaje wyznacza bardzo wąskie granice dla tych ambicji. To, co mnie jedynie w tym wszystkim niepokoi, to miejsce Polski w tym zawirowaniu, które coraz wyraźniej nabiera rozpędu. Patrząc na mapę, linia Wisły jest jedynym naturalnym wyznacznikiem jakiejś linii oporu w przypadku frontalnego ataku, zatem mam nadzieję, że polityka Rosji nie ma tak samobójczego charakteru, jak to na razie wygląda. Każda wojna w tej części świata wystawia na ryzyko w pierwszym rzędzie Polskę, a nie mam wątpliwości, że dla wielu ten kraj wciąż stanowi jakiś geopolityczny problem. Dodam jeszcze jedynie to, że mój rodzinny dom znajduje się kilometr od dużej fabryki amunicji, zatem mój pacyfizm ma wymiar na wskroś samozachowawczy  > ale oni przynajmniej dobrze odrobili lekcję OświeceniaNie bardzo rozumiem, przyznam z pokorą i skromnością  Za "oświecenie" w wersji leninowsko-stalinowskiej dziękuję serdecznie, obejdzie się. Lud nasz korny, potrzebuje jeno dobrych pasterzy.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#102 2 na 2 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > ... Że Rosja weszła w fazę ekspansywną, to nie ulega wątpliwości; ...??? Objawienia Karoliny Kózki, przemyślenia własne, czy nadmiar kontaktów z mediami? Bo ja nie widzę w ich polityce nic nielogicznego, ani samobójczego. Wręcz przeciwnie - Rosjanie są pragmatyczni do bólu. Może to zasługa wywiadu, który ... oni akurat mają. > Nie bardzo rozumiem, przyznam z pokorą i skromnością Za "oświecenie" w wersji leninowsko-stalinowskiej dziękuję serdecznie, obejdzie się.Masz chyba ten sam problem, co wielu Polaków - kompleks naszego zacofania i leczenie go przez wmawianie sobie, że Rosja to ZSRR, a wcześniej nic tam nie było. Zabory nadal tak bolą? Bo mnie jakoś nie. Zaskoczę cię pewnie, ale urodziłam się już po odzyskaniu niepodległości (nawet moi rodzice). Owa dawniejsza przewaga Rosji nad Polską to były oświecone elity (czego nam nadal brakuje). I nadal ich elity rozumieją, jak powinno się zarządzać tak olbrzymim krajem i narodem. A polskie rady dla Rosjan to ... co właściwie możemy im pokazać, jako własny dobry przykład? Nauczmy się raz wreszcie, że kompleksy najlepiej leczyć, pracując nad sobą, a nie deprecjonując innych. Pomijając wszystko inne - wg mnie te rozgrywki mają charakter parareligijny. To ciąg dalszy wojny pomiędzy Kościołem Wschodnim i Zachodnim, czyli nie moje małpy, nie mój cyrk. Niech się katolicy tym onanizują, jeśli mają szansę na odpust zupełny. |
#103 1 na 1 | Hodża (11172 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > >... Że Rosja weszła w fazę ekspansywną, to nie ulega wątpliwości; ...> ??? Objawienia Karoliny Kózki, przemyślenia własne, czy nadmiar kontaktów z mediami? Bo ja nie widzę w ich polityce nic nielogicznego, ani samobójczego. Wręcz przeciwnie - Rosjanie są pragmatyczni do bólu.Pragmatyzm nie wyklucza ekspansji. Natomiast nie dostrzegam ekonomicznych przesłanek tych działań, no, może poza słyszanymi od czasu do czasu od lat utyskiwaniami Kremla nad polityką ekonomiczną państw zachodnich wobec Rosji. A może przyszła pora na debiut giełdowy producenta rakiet Topol, któż to wie. Prospekt emisyjny byłby zatem aktualną mapą Europy. > Masz chyba ten sam problem, co wielu Polaków - kompleks naszego zacofania i leczenie go przez wmawianie sobie, że Rosja to ZSRR, a wcześniej nic tam nie było. Zabory nadal tak bolą? Bo mnie jakoś nie.Co do zaboru rosyjskiego, to nie tylko o zaborze, ale o samej carskiej Rosji dotarły do mnie za pośrednictwem babci mojej świętej pamięci relacje dziadka, który kilkakroć przemierzał ten wielki kraj, jako że parał się handlem w czasie, kiedy po wojnie z Japonią osiadł w Harbinie (potem też mieszkał czas jakiś w Mukdenie i Szanghaju). Tak że z tego, mówiąc w największym skrócie, nie wynika jakaś moja wiedza na temat czegokolwiek, co by można nazwać "wyższością kulturową" Rosjan względem Polaków; mówiąc najoględniej - poza ogromnym zadufaniem i imperialną, wielkoruską dumą niczego przypominającą ową "wyższość" tam nie było (i, jak przypuszczam, nie ma) zatem osobiście żadnych w tej mierze kompleksów nie posiadam. > Zaskoczę cię pewnie, ale urodziłam się już po odzyskaniu niepodległościJuż po 1918? Wow.  Gratuluję świetnej intelektualnej formy. > Pomijając wszystko inne - wg mnie te rozgrywki mają charakter parareligijny. To ciąg dalszy wojny pomiędzy Kościołem Wschodnim i Zachodnim, czyli nie moje małpy, nie mój cyrk.Tu się zgadzamy, z naciskiem na para.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
#104 2 na 2 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > Pragmatyzm nie wyklucza ekspansji. ...W tym przypadku tak. A przesłanki nie muszą być stricte ekonomiczne, wystarczy niepokój o instalacje NATO wokół granic. Ale dalej się nie posuną - będą czekać, aż Stany się "wykrwawią" na Bliskim Wschodzie. > ... nie wynika jakaś moja wiedza na temat czegokolwiek, co by można nazwać "wyższością kulturową" Rosjan względem Polaków; mówiąc najoględniej - poza ogromnym zadufaniem i imperialną, wielkoruską dumą niczego przypominającą ową "wyższość" tam nie było ...Nie ma również żadnej wyższości kulturowej Polaków nad Rosjanami, więc skąd ta pogarda? Bo prawdę powiedziawszy to jest już nudne. Im bardziej zadęte polskie komentarze, tym mam większe poczucie obciachu. |
#105 3 na 3 | Hodża (11172 punktów) | Odp: Brak dotacji do renowacji Ołtarza Mariackiego | > Nie ma również żadnej wyższości kulturowej Polaków nad RosjanamiZgoda. W ogóle co do "hierarchii kultur" należy być bardzo ostrożnym. Jakkolwiek uważam, że np. społeczeństwa piśmienne i niepiśmienne w tej hierarchii zajmują różne szczeble, ale to już inny temat. > więc skąd ta pogarda?Znikąd. Brak kompleksów to jeszcze nie pogarda. Jestem jak najdalszy od jakiejkolwiek pogardy wobec jakichkolwiek nacji.
Nie Bóg, lecz Człowiek potrzebuje obrony. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|