Racjonalista - Strona głównaDo treści
Katolicy kontra protestanci oczami ateisty

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
19-03-2015 23:56Bragiel (220 punktów)Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
Ocena 2 na 2
W moim środowisku w Polsce panuje swoista sympatia dla protestantyzmu.
Zresztą -powiedzmy-w ateistycznym internecie, również

Co mnie szokuje to fakt, iż często ateiści atakują katolików powołując się na...Biblie.
Że tego w Biblii nie ma, że nie ma tamtego...
Że nie ma MAryi, obrazów, rzeźb-to powinno być zabronione.

Często zastanawiam się, czy ateizm u niektórych to nie tylko taka chęc dokopania katolikom.
Bo przecież dla mnie, jako dla ateisty, Biblia jest bełkotem nic dla mnie nie znaczy i dlaczegóżbym miał atakowac katolików za to, ze odchodząjak moga od tej okrutnej księgi...

Myślę, że wpływ na to ma fakt, iż w Polsce jest garstka protestantów-100-150 tysiecy.
Rzadko kto ma kontakt z protestantami.

Gdy juz ktoś pozna protestantów...czesto zatęskni za katolikami.
Za tymi wrednymi katolami.
Nie czytającymi Biblii...

Kolejny argument. Często się z nim spotykam-katolicy nie czytają Biblii..
Mnie to cieszy-jako ateisty.

Mało tego-w katolicyzmie jest teoretyczna szansa, że Biblia zostałaby całkowicie odrzucona.
Jest to skrajnie mało prawdopodobne,ale nie można tego wykluczyć.

Katolicy moga dodać do Tradycji np. Przygody Kubusia Puchatka. Jest to możliwe.

Papież ec cathedra potępi Biblie i teraz będzie istnieć tylko radycja.

A ta katolicka Tradycja jest też głupia-ale nieco mądrzejsza od Biblii.

Gdyby ktoś poznał fundamentalistów protestankich, gdyby ktoś pomieszkał w Usa w tzw.pasie biblijnych i miał do czynienia z ortodoksyjnymo baptystami, myślę, że na piechote uciekałby do katolików.

Ale może ktoś ma inne zdanie?

Może ktoś twierdzi i jest w stanie bronić tezy, że protestantyzm jest z punktu widzenia ateisty, mniej szkodliwy?

Ja osobiście w ogóle nie lubię chrześcijaństwa.
Jednak, odnoszę wrazenie, że w Polsce katolicyzm jest demonizowany a protestantyzm ma jakiś nimb,,czegoś lepszego".

Moim zdaniem tak nie jest.
Ta furia, fanatyzm protestancki, ten kreacjonzim, to brania Biblii jako świetego cielca i wmawianie ludziom, że tu każdy przecinek jest ważny...

Dla mnie to jest chore...

Katolicy przynjamnije rzadko czytają Biblie.

I nawet mówią, że Biblia zawiera dużo błedów...

Protestanici udowadniają, że Judasz powiesił i spadał głową w dół...czy robią jakieś ekiwlibrystyczne sztuczki by uzasadniać oczywiste sprzeczności.

Jak uważacie?

Które wyznanie jest mniej szkodliwe.

Tylko bez argumentow w stylu-bogata Szwajcaria czy Szwecja -protestancka.

Bo np. Estonia jest biedniejsza od Polski a dominuje tam protestantyzm i to kwestia historyczna.

Jakie jest wasze zdanie? Które wyznanie bardziej szanujecie? Zapraszam. Pozdrawiam.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 Dalej..
#16
21-03-2015 11:47
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi Bragiel
.
>Czytałem Biblię trzy miliardy razy...
To może tylko raz poniżej zalinkowany artykuł.
www.racjon(*)p/s,4937/q,Ksiega.nad.ksiegami
Przeczytanie go ze zrozumieniem, co większych bzdur pozwoli uniknąć.

@@@
.

#17
21-03-2015 12:22
 Ocena 6 na 6
DyktaFon (9281 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi Bragiel
Ja bym jednak przyjął założenie, że religie (jakiekolwiek!) to po prostu oszustwo i manipulacja społeczna na mega skalę. I żadne plusy lub minusy jakiejkolwiek religii nie przykryją faktu, że chodzi o oszukiwanie części społeczeństwa przez inną część w celach najzwyklejszego rabunku ich dóbr.

Koniec definicji i dywagacji o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy.

#18
21-03-2015 16:52
 Ocena 1 na 1
finerbijk (17282 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi Bragiel
Co za różnica, czy się jedni albo drudzy powołują na biblię, objawienia, tradycję, czy może co papież powiedział? Niech sobie wierzą w co chcą. Chodzi o wpływ na prawo, budżet państwa i spokój społeczny, a tu rola KK jest nieporównywalna z nielicznymi protestantami, którzy zresztą obecnie rzadko bywają ekstremistami, a jeśli są fanatyczni to w ramach własnych potrzeb. W życie prywatne i tok myślenia obcych mi osób nie wnikam.

Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi Bragiel
>Ale nie rozumiem czego Ty bronisz?
Wartości duchowych.
>Czemu akurat Biblia a nie np. objawienie siostry Faustyny.
Objawienia to oszustwa albo choroba.
>Po co bronić Biblii jako źródła praw.
Biblia nie jest źródłem praw, żydzi zaczerpnęli je z egipskiej Księgi Umarłych.
>Biblia dla mnie to dzieło literackie, które czesto czytam ale jest ostatnim miejscem w którym szukam jakis inspiracji czy wartości moralnych.
A "Miłujcie waszych nieprzyjaciół; dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą"?
>Dalej się objawia.
Jakiś przykład?
>Oczywiscie jestem ateistą ale wydaję mi się, że religia opierająca się na dziurawej, okrutnej, wzajemnie sprzecznje, księdze, jest kuriozalna...
Oczywiście.
>GDy przecież ten sam Bóg, nadal się objawia.
W jaki sposób?
>Czemu deprecjonować współczesne objawienia a gloryfikowac to co pisał Paweł z Tarsu...
Przykłady tych objawień poproszę?


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

Bragiel (220 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi szarley
Zapraszam do poważnej dyskusji.

Stoję tu trochę jak ten Advocatus Diaboli, bo sam nie przepadam za katolicyzmem i często też staram się wydzierać obszary wolności, spod biskupich sukienek, ale nie zakładam, że społeczeństwo w 85 procentach np.luterańskie byłoby lepsze.

Czytałem jak luteranie zachowali się w czasie XX wojny i jeszcze przed jej wybuchem w Niemczech.
Nie jest to miłą lektura.

Bardzo dużo czytałem o Lutrze. Naprawdę odrażająca postać, a w konću to twórca protestantyzmu.
Nazywanie ludzi gównem, wyzwsika, obelgi to wszystko norma w pismach Lutra.
No i to właśnie Luter stworzył zasadę Sola Scriptura, która teraz definiuje daną denominacje jako protestacką.

Co ciekawe-Luter stworzył ta zasade-a sam nie był pewny co jest Biblia i niektóre ksiegi chciał z niej usunąć.

I jeszcze inna ważna sprawa-jesyem miłośnikiem sztuki, a w pocztąkowym okresie refomacji, najbardziej ortodoksyjni sola scipturyści, niszczyli bezcenne dzieła sztyki-rzeźby, obrazy argumenatując to tym, że tak mówia Biblia, ze w Biblii jest potępiony kult obrazów i rzeźb.

Pozdrawiam.

#21
21-03-2015 19:26
 Ocena-3 na 3
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi DyktaFon
>Ja bym jednak przyjął założenie, że religie (jakiekolwiek!) to po prostu oszustwo i manipulacja społeczna
Błędne założenie, Religia Prawdy zdemaskowała oszustwa i manipulacje ślepych religii..., wszystkie są już tylko niechlubną historią Religii, od 2 maja 2010 roku na Ziemi obowiązuje tylko jedna Religia Prawdy i chociaż wiele fałszywych religii (pseudoreligii) będzie jeszcze długo zwodzić ludzi, szkodzić Religii (i Bogu jeśli istnieje), to duchowo są one już zakończone.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#22
21-03-2015 20:01
 Ocena 4 na 4
szarley (54913 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi Bragiel
>Zapraszam do poważnej dyskusji.
Zapraszasz do poważnej dyskusji argumentoma z dupy?

Przeczytaj moją pierwszą odpowiedź
Przypomnę
Cytat:
>Co mnie szokuje to fakt, iż często ateiści atakują katolików powołując się na...Biblie.
>Że tego w Biblii nie ma, że nie ma tamtego...
Gdzie Ty widujesz te ataki?

Cytat:
>Że nie ma MAryi,
A Jezusa bocian przyniósł


Cytat:
>Myślę, że wpływ na to ma fakt, iż w Polsce jest garstka protestantów-100-150 tysiecy.

Pytałem Skąd te liczby? Podtrzymuję pytanie
Samych świadków Jehowy jest ponad 120 tysięcy

Cytat:

>Tylko bez argumentow w stylu-bogata Szwajcaria czy Szwecja -protestancka.
>Bo np. Estonia jest biedniejsza od Polski a dominuje tam protestantyzm i to kwestia historyczna.
PKB per capita w 2013 wg MFW (za wiki)
Estonia 26052 USD
Polska 23273 USD

Jakiś komentarz?

Przeczytaj co napisano w wielu książkach, zaprzestań pisania nieprzemyślanych bzdur. Co od rozmowy ze mną masz pecha, pochodzę z katolicko-luterskiego pogranicza z mieszanej rodziny, dostrzegam różnice nie tylko podczas modlitw, ale i w codziennym życiu, ale na ulicy lutra od katolika nie odróżnię.

>Stoję tu trochę jak ten Advocatus Diaboli, bo sam nie przepadam za katolicyzmem i często też staram się wydzierać obszary wolności, spod biskupich sukienek, ale nie zakładam, że społeczeństwo w 85 procentach np.luterańskie byłoby lepsze.
Lepsze byłoby społeczeństwo tolerancyjne, w państwie bezwyznaniowym, życzliwym wszystkim obywatelom bez względu na wyznanie lub jego brak.

>Bardzo dużo czytałem o Lutrze. Naprawdę odrażająca postać, a w konću to twórca protestantyzmu.
Co czytałeś o Lutrze?
Nawet sami ewangelicy nie gloryfikują jego postaci

Poczytaj o Bolesławie Chrobrym, równie paskudna postać, Wszyscy Polacy są równie paskudni? Toż to pierwszy król....

>Co ciekawe-Luter stworzył ta zasade-a sam nie był pewny co jest Biblia i niektóre ksiegi chciał z niej usunąć.
Odważna teza

Nie definiujesz protestantyzmu, który jest bardzo różnorodny
Podajesz liczby z własnych fantazyj
wymyślasz tezy :
Cytat:
Przykład hipotetyczny i o prawdopodobieństwie 0,0000001 procent ale nie można tego wykluczyć-objawia sie Bóg w 2015 roku. Mówi, ze Biblia to pomyłka. Już jej nie czytajcie i daje wskazówki do życia adekwatne do XXI wieku. Papież -ex cathedra-powie, tylko to objawienie się liczy...

Piszesz też
Cytat:
Czytałem Biblię trzy miliardy razy...

Rozumiem przenośnię, ale warto nie tylko Biblię czytać, ale też wiedzieć JAK czytać
Czytając Ewangelie trzeba wejść w buty Żyda sprzed 2000 lat i mieć wielką wiedzę pozabiblijną.

(A mam wrażenie, że kierujesz się uprzedzeniami)

#23
21-03-2015 20:31
 Ocena 5 na 5
szarley (54913 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi Duch Prawdy
>od 2 maja 2010 roku na Ziemi obowiązuje tylko jedna Religia Prawdy i chociaż wiele fałszywych religii (pseudoreligii) będzie jeszcze długo zwodzić ludzi, szkodzić Religii (i Bogu jeśli istnieje), to duchowo są one już zakończone.

Cóż się wydarzyło 2 maja 2010, bo chyba coś przespałem?

#24
21-03-2015 20:46
 Ocena-3 na 3
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi szarley
>Cóż się wydarzyło 2 maja 2010, bo chyba coś przespałem?
Ogłosiłem zakończenie wszystkich religii, były tylko drogą prowadzącą do Religii Prawdy.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#25
21-03-2015 20:47
 Ocena 3 na 3
Anna Salman (16360 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi Bragiel
Moim zdaniem masz ten problem, że się zafiksowałeś na Biblii. Taki syndrom uzależnienia od religii.
Jako Advocatus Diaboli (tylko po przeciwnej stronie) muszę podkreślić, że krytyka protestantyzmu przez katolików ma następujące przyczyny:
1/ jak w twoim przypadku - kontakt jedynie z fundamentalistami protestanckimi, mającymi wpływ na politykę (bo są w większości). Przy tym wszyscy protestanci byli na początku fanatyczni i fundamentalni. Po prostu ... w Europie już ochłonęli.
2/ ocena np. postawy Lutra z dzisiejszej perspektywy - ale on żył kilkaset lat temu i nie zapominaj, że przede wszystkim był katolickim mnichem. Został wychowany jako katolik i w pewnym sensie pozostał nim do końca życia, jak zresztą wszyscy pierwsi protestanci.
3/ katolicyzm to nie żadna Biblia, tylko przede wszystkim struktura polityczna - feudalna, patriarchalna, archaiczna i cholernie kosztowna - niestety nie tylko dla katolików. To jest podstawa krytyki krk w Polsce, a nie dywagacje, czy Maryja jest fajniejsza od "wielkiego inseminatora".

Co do niszczenia kultury - krk zniszczył naszą słowiańską kulturę w całości, więc jakieś tam posążki, czy malunki w Niemczech i Skandynawii mało mnie bolą. Odebrano nam tożsamość i zrobiono z nas niewolników. To się liczy, a nie, czy ktoś tam sobie wierzy w byt transcendentny, czy nie. Jak dla mnie - niech wierzy, byle za swoje.

#26
21-03-2015 20:59
 Ocena 6 na 6
szarley (54913 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi Duch Prawdy
>>Cóż się wydarzyło 2 maja 2010, bo chyba coś przespałem?
>Ogłosiłem zakończenie wszystkich religii, były tylko drogą prowadzącą do Religii Prawdy.

Ogłosiłeś???????
A gdzie!?!?!?!?
Bo czytam każdy numer
i Gazety Wodzisławskiej i Nowin i Kuriera....

Może na jaką ambonę wlazłeś? Tylko nie spadnij


#27
21-03-2015 21:00
 Ocena 8 na 8
farmer (22440 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi Duch Prawdy
>>Cóż się wydarzyło 2 maja 2010, bo chyba coś przespałem?
>Ogłosiłem zakończenie wszystkich religii, były tylko drogą prowadzącą do Religii Prawdy.

Zajebiste.
Co tam słychać. A nic. Wczoraj zakończyłem wszystkie religie.
A ja kupiłem sobie baterie na Allegro. Luz.

Załóż choć jakieś hasło w wikipedi.

#28
21-03-2015 21:04
 Ocena 1 na 1
farmer (22440 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi szarley
>>>Cóż się wydarzyło 2 maja 2010, bo chyba coś przespałem?
>>Ogłosiłem zakończenie wszystkich religii, były tylko drogą prowadzącą do Religii Prawdy.
>Ogłosiłeś???????
>A gdzie!?!?!?!?
>Bo czytam każdy numer
>i Gazety Wodzisławskiej i Nowin i Kuriera....
>Może na jaką ambonę wlazłeś? Tylko nie sleć
>

Sam widzisz.

Nie wiem jak to robisz Szarley ale pamiętam że scieliśmy się o Azoty Tarnów o takie tam.
Ale nie pamiętam jakiś Twoich jazd religijnych.
A może lepiej nic nie mów

#29
21-03-2015 21:17
 Ocena-1 na 1
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi szarley
>Ogłosiłeś???????
>A gdzie!?!?!?!?
>Bo czytam każdy numer
>i Gazety Wodzisławskiej i Nowin i Kuriera....
>Może na jaką ambonę wlazłeś? Tylko nie spadnij
Z nowościami tak jest, że wielu współczesnych umrze nie poznawszy...


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#30
21-03-2015 21:20
 Ocena-2 na 2
Duch Prawdy (14787 punktów)Odp: Katolicy kontra protestanci oczami ateisty
W odpowiedzi farmer
>>>Cóż się wydarzyło 2 maja 2010, bo chyba coś przespałem?
>>Ogłosiłem zakończenie wszystkich religii, były tylko drogą prowadzącą do Religii Prawdy.
>Zajebiste.
>Co tam słychać. A nic. Wczoraj zakończyłem wszystkie religie.
>A ja kupiłem sobie baterie na Allegro. Luz.
>Załóż choć jakieś hasło w wikipedi.
Nie jestem pyszałkiem, jak ktoś uzna, że warto założy.


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

1 2 3 4 5 6 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365