 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 25-07-2015 15:20 | e-duch (1053 punktów) | Nauka a światopogląd
1 na 1 | hej, witam
Chcą zadać pytanie o to czy nauka ma wpływ na światopogląd Pragnę skupić się na dwóch elementach 1) Heliocentryzm 2) Ewolucja
Dzięki nauce odkryliśmy , że nasza planeta Ziemia nie jest centralnym miejscem wszechświata i , że jesteśmy zwierzętami .
Obydwa odkrycia są , jak mi się wydaje, fundamentalne dla refleksji kim jesteśmy
Pierwszą refleksją jest odrzucenie koncepcji boga-stwórcy i koncepcji człowieka jako korony stworzenia Drugą refleksją jest namysł nad koncepcją człowieczeństwa pozbawionego magicznego uprzywilejowania Trzecią refleksją jest namysł nad jakością struktur społecznych jakie realizujemy Czwartą refleksją jest próba znalezienia filozoficznej , etycznej i ekonomicznej odpowiedzi na sytuacje w której to wyłącznie my decydujemy co jest wartościowe , dobre , właściwe i korzystne
Dziękuje za wszystkie kulturalne odpowiedzi
pozdrawiam makuś czyli e-duch | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..#91 2 na 2 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | . > Kuriozalna odpowiedź jak na lewicowego liberała ...> Mocno pan pojechał - za szybko i w złym kierunku !"Ze swoich telewizyjno-prasowych ambon "nowi kapłani" głoszą, że rzeźnik to ludobójca, wiejska kobieta ucinająca kurze łeb - seryjna morderczyni, człowiek zajadający ze smakiem kotleta wieprzowego - kanibal i wspólnik zbrodni (wyczuwa się w tych oskarżeniach satysfakcję purytanina z tego, że zepsuł komuś przyjemność). Bombardując "lud" radykalnymi i niemożliwymi do spełnienia postulatami moralnymi, wywierają na niego emocjonalną presję, chcą wywołać u niego permanentne poczucie winy, aby w ten sposób zyskać nad nim moralną przewagę i rozciągnąć nad nim swoje "moralne panowanie". Podnosząc "miłość" nie czyniącą rozróżnień, do rangi obowiązku moralnego, proklamują "moralny stan wyjątkowy", i mianują się strażnikami pilnującymi przestrzegania jego przepisów . W rzeczywistości nie chodzi więc o "miłość do wszystkich żywych istot", co o administrowanie sumieniami, o ideologiczno-psychologiczną władzę elity nad "niższymi" moralnie, zwykłymi zjadaczami wołowiny.
Amerykański politolog Henry Morgenthau zauważył: "Polityka przemienia moralność w instrument politycznej dominacji". A wiele lat wcześniej niemiecko-włoski badacz polityki, odkrywca "żelaznego prawa oligarchii", Robert Michels skonstatował: "W erze demokracji etyka jest bronią, którą każdy może się posługiwać". Co oczywiste, nakazy miłości, współczucia, litości, solidarności i braterstwa stają się narzędziami walki o władzę, jeśli przeniesione zostają poza sferę, w której w sposób naturalny obowiązują (rodzina, klan, grupa przyjacielska etc.) . Jakby to paradoksalnie nie brzmiało, możliwy jest bezlitosny agresywny humanitaryzm, miłość, która zabija, okrucieństwo czystej cnoty.
Niemiecki filozof Gerd-Klaus Kaltenbrunner ostrzegał, że nawet na tak szlachetnej idei jak ochrona przyrody da się zbudować bioprotekcjonistyczną dyktaturę. Nietrudno sobie wyobrazić, że w imię zapobieżenia straszliwym zbrodniom popełnianym na zwierzętach i niedopuszczenia do "Holocaustu krów i kurczaków", ktoś sięgnie po wszelkie, również mało przyjemne, środki. Miał chyba rację Ernst Jünger, ostrzegając, że za wegetarianami (szlachetnymi idealistami) czają się brutalni, polityczni kanibale." /Tomasz Gabiś/Ja nie mam patentu na rację, a skoro nie mam takiego patentu, to nie chcę nikogo na swoją rację nawracać. Jedyne na co wszystkich namawiam, to samodzielność myślenia i dokonywania własnych ocen oraz przyjęcia racjonalnej postawy poznawczej. @@@ . |
| Spring (1174 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | > Słusznie Pan zauważył, iż wyróżnikiem ludzi jest mózg. Nie wiem jednak dlaczego nie dostrzega Pan iż ten właśnie wyróżnik jest tak znamienny. Nie widzi Pan jak daleka droga jest pomiędzy gadem, płazem, ssakiem (do małp włącznie), a jak daleko my jesteśmy od małp? Niech się Pan rozejrzy dookoła siebie i zobaczy jacy jesteśmy dzięki temu mózgowi.Widocznie niektórzy uważają, że to co stworzył człowiek dzięki swoim zdolnościom intelektualnym i psychicznym, to nic takiego, ot nieco odmienna wersja organizacji stada. > Aż dziw bierze, że racjonalista, miłośnik intelektu, ma takie klapki na oczach.Każdy jest racjonalistą tylko na tyle, na ile potrafi. |
#93 4 na 4 | 4poryroku (951 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | > >Jeszcze nie wyrosłeś z egocentryzmu?> Nie wiem nawet jak ci odpowiedzieć. Czy jeżeli zrezygnuję z aktywności czysto ludzkich, jak praca twórcza, nauka, rozważania, to będę mniej egocentryczny?Miałem na myśli egocentryzm jak etap rozwojowy(pogrubienie moje): pl.wikipedia.org/wiki/Egocentryzmpl.wikiped(*)cepcja_rozwoju_intelektualnegoCytat:Egocentryzm (łac. ego - ja + centrum - środek) - tok rozumowania, który polega na centralnym umiejscowieniu własnej osoby w świecie. Niezdolność do akceptowania innych poglądów i postaw niż własne.
W życiu człowieka egocentryzm jest naturalną postawą rozwojową, zarówno umysłową jak i moralną, na określonym etapie rozwoju dziecka (okres przedszkolny). Później, a szczególnie w życiu dorosłym, jest objawem niedojrzałości, a co za tym idzie niedostosowania do życia w społeczeństwie. Występuje również w niektórych stanach psychotycznych. Zawsze mi się wydawało że teoria geocentryczna była tego przejawem tylko w większej skali. Dla mnie Twoje uparte trwanie przy stanowisku, że zwierzęciem nie jesteś jest właśnie taka formą oślepienia. W/g mnie dobrze jest przyjąć do wiadomości jak wiele zwierzęcia w nas jest. Siedząc przed komputerem w bezpiecznym domu, mając pełna lodówkę gdzie walka o przetrwanie sprowadza się do jazdy samochodem do pracy (prawie)każdy jest "człowiekiem". > Jeżeli chcesz zapytać, czy uważam ludzi za oddzielną kategorię, to tak.> > Jesteś i tym i tym ale nie wiem dlaczego nie chcesz tego przyznać.> Nie muszę, przynajmniej do czasu aż mnie nie zmuszą.Może nikt Cię nie będzie zmuszał. Może sam chętnie staniesz się "zwierzęciem" w obliczu obrony bliskich?  > >Co to znaczy udawać zwierzę?> To oczywiście było użyte jako przenośnia. Chodzi o to by nie myśleć o sobie jako zwierzęciu, tylko jako człowieku. Dla mnie to jest pierwszy krok w stronę humanizmu.Na co dzień tez nie myślę o sobie jako o małpie dyndającej na drzewie ale kciuk się przydaję. Chyba nie zrobiłem pierwszego kroku w stronę humanizmu przynajmniej tak jak Ty to rozumiesz. |
#94 1 na 1 | e-duch (1053 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | hej, Witam Kto mówi o szybkim wprowadzeniu powszechnego wege ? Na pewno nie ja ! Zdaje sobie doskonale sprawę z wielu uwarunkowań , problemów i trudności Ja wyłącznie namawiam do refleksji i namysłu Kwestionuje zastany porządek , przyzwyczajenia , dogmaty , tabu , tradycje Proponuje alternatywy ! Według mnie wartościowe tak pod względem etycznym jak i racjonalnym Pan ma wybór ! Może pan się upierać przy uzasadnianiu bezalternatywnej konieczności zabijania milionów wrażliwych istot ale nie ma pan żadnych argumentów prócz argumentów quasi religijnych . Ludzkość nie przetrwa bez zabijania milionów wrażliwych , wysoko rozwiniętych istot Ludzkość nie przetrwa bez wiary w Boga Te dwie wypowiedzi mają taką samą geneze . Konserwatyzm i szowinizm W taki sposób kasta Panów broniła swych przywilejów Można być dumnym z tego , że ludzkość jest tak cywilizowana , że potrafi zabijać - zabić każdego aby przetrwać Można też proponować kulture i cywilizacje , która stara się przetrwać bez zabijania innych istot - bez bezalternatywnej konieczności . Dla mnie jest to podstawa etyki . Dobrowolne i świadome samoograniczenie ( homo ethicus - Elzenberga ) na korzyść współistnienia na korzyść pluralizmu i różnorodności yadda.icm.(*)ment.ekon-element-000171255501pozdrawiam makuś
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
| e-duch (1053 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | Niech się Pan rozejrzy dookoła siebie i zobaczy jacy jesteśmy dzięki temu mózgowi. hej, Dzięki temu mózgowi zdolni jesteśmy do realizacji holocaustu ! Do czystek etnicznych , obozów koncetracyjnych Mózg jest neutralnym narzędziem takim jak nóż Można nim zabić a można też pokroić chleb makuś
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
#96 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | . > Ja wyłącznie namawiam do refleksji i namysłu (...) a nie ma pan żadnych argumentów prócz argumentów quasi religijnych."Koń jaki jest, każdy widzi" napisał Ksiądz Chmielowski w "Nowych Atenach" albo "Akademiia wszelkiej sciencyi pełna na różne tytuły jak na classes podzielona, mądrym dla memoryjału, idiotom dla nauki, politykom dla praktyki, melankolikom dla rozrywki erygowana". @@@ . |
#97 2 na 2 | e-duch (1053 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | W sensie kwalifikowania się do kategorii ludzi, wystarczy posiadać podstawowe przymioty ludzkie. W sensie filozoficzno-moralnym bycie prawdziwym człowiekiem oznacza postępować mądrze i moralnie. hej, Jakie są te przymioty ? Co oznacza postępować mądrze i moralnie ? Przymiotem jest zdolność do refleksji , namysłu - rezygnacji z dogmatów i tabu - rezygnacji z szowinizmu Postępowanie moralne oznacza próbę pozbycia się wyobrażenia o bezwzględnej dominacji nad słabszymi Już same te refleksje muszą zmusić każdą rozumną istotę do refleksji i namysłu makuś
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
#98 1 na 1 | Lilly Amina (4723 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd |
> Mózg jest neutralnym narzędziem takim jak nóż> Można nim zabić a można też pokroić chlebAle dlaczego to krojenie chleba (w sensie metaforycznym) Ci za każdym razem umyka? Widzisz holocaust, a nie widzisz komputerów? Widzisz czystki etniczne, a nie widzisz rozwoju medycyny, zwalczenia chorób, które przed wiekami zmiatały z powierzchni Ziemi całe wsie, miasta i społeczeństwa? Pesymista... |
| e-duch (1053 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | hej, Dokładnie tak ! Koń jaki jest , każdy widzi !!! A każdy widzi , że masowe , przemysłowe zabijanie wrażliwych istot - przy istnieniu racjonalnych alternatyw , jest bezsensownym i absurdalnym barbarzyństwem i okrucieństwem makuś
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku każdy widzi - lecz wielu z przyzwyczajenia , arogancji tą wiedze ignoruje |
| e-duch (1053 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | hej, Kto powiedział , że nie widzę ? Ależ widzę !!! Widzę niesłychany rozwój Kobiety mają prawo głusu , nie istnieje prawnie uzasadnione niewolnictwo , nie wolno bić dzieci , nie można dyskryminować gejów , rasizm i faszyzm są teoretycznie globalnie tępione , za dwałt iduie się do więzienia ... jest wspaniale ... ! nIGDY NIE BYŁO TAK DOBRZE ! a JEDNAK istnieją obszary ignorowane , źle zarządzane Istnieje nadal dyskryminacja , przemoc i gwałt pozdrawiam makuś
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
| Andrzej Bogusławski (52265 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | . > hej,> Dokładnie tak !> Koń jaki jest , każdy widzi !!!> A każdy widzi , że masowe , przemysłowe zabijanie wrażliwych istot - przy istnieniu racjonalnych alternatyw , jest bezsensownym i absurdalnym barbarzyństwem i okrucieństwem> makuśwww.racjon(*)m.php/z,0/d,8/s,671618#w673099www.racjon(*)m.php/z,0/d,8/s,671618#w673101@@@ . |
#102 1 na 1 | Spring (1174 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | > Miałem na myśli egocentryzm jak etap rozwojowyTym bardziej jest bez sensu sprowadzenie człowieczeństwa do egocentrycznego infantylizmu. Chociaż być może widzisz w tym coś, twoja sprawa. > W/g mnie dobrze jest przyjąć do wiadomości jak wiele zwierzęcia w nas jest.Więc jako świadoma osoba możesz zdecydować jak wiele z tego ma w tobie pozostać. > Może sam chętnie staniesz się "zwierzęciem" w obliczu obrony bliskich?Ponieważ tylko zwierzęta to potrafią? > Na co dzień tez nie myślę o sobie jako o małpie dyndającej na drzewieTylko w weekendy? > Chyba nie zrobiłem pierwszego kroku w stronę humanizmu przynajmniej tak jak Ty to rozumiesz.Kroku nie, skok  Jeżeli twierdzisz, że nie co dzień, to przecież zrobiłeś. |
#103 1 na 1 | Spring (1174 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | W jednym Makuś jesteś wielki, potrafisz zadać pytanie i sam na nie odpowiedzieć. |
| e-duch (1053 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | > W jednym Makuś jesteś wielki, potrafisz zadać pytanie i sam na nie odpowiedzieć.hej, Ty też możesz odpowiedzieć Taki duży taki mały - może świętym być  makuś
szacunek i współczucie zawsze w granicach rozsądku |
#105 2 na 2 | sawra (286 punktów) | Odp: Nauka a światopogląd | > problemów jest fakt , że roślinożercy nie widzą w zabijanej i zjadanej roślinie ... rośliny , istoty lecz błonnik, białko, nienasycone tłuszcze,> glukozy, fruktozy itp.<Czy istnieje taka potrzeba? > Nie wiedzą nic o wrażliwości tych istot, choć wiedzą o ich umiejętność reagowania na bodźce zewnętrzne (np. heliotropia - 'odwracanie' liści za słońcem; grawitacyjna regulacja kierunku wzrostu - w nieważkości nie 'rosną', jeno się płożą; 'komunikacja' chemiczna w przypadku ataku szkodników itp.)<A gdyby tak małżonka zamiast żywych marchewek, zaczęła szatkować w kuchni żywe prosiaki? Nie sprawiłoby to rozsądnemu Drobnerowi różnicy? Jeśli tak, to Drobner jest takim samym obłudnikiem jak każdy wege-cośtam, i niech się nie czepia po trollersku.
· Nie należy ludzi sądzić według ich przekonań, lecz według tego, co przekonania z nich czynią. |
1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|