 |
Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-08-2015 17:31 | matys12 (64 punktów) | Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? 0 na 2 | Ekumenizm czyli ruch w obrębie chrześcijaństwa dążący do przywrócenia pierwotnej jedności pomiędzy rozlicznymi wyznaniami chrześcijańskimi w ramach jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła ma założenie godne uznania natomiast ich realizacja budzi wątpliwości. Cytat:Podejście mariawitów do ekumenizmu wyrażają słowa założycielki tego ruchu, uznawanej przez mariawitów za świętą Marii Franciszki Kozłowskiej: Każdy Kościół niech zachowuje zwyczaje, modły i nabożeństwa i niech drugiemu swoich praktyk religijnych nie narzuca. We wszystkim niech będzie miłość, w rzeczach niekoniecznych do zbawienia - wolność, a w koniecznych jedność. Prawda jest taka, że istnieje jeden Kościół i chęć połączenia różnych jego odłamów na drodze dialogu, który ma na celu ustalenie wspólnego stanowiska, to tak jak ustalanie wspólnej wersji wydarzeń wypadku widzianym inaczej przez poszkodowanego i osobę, która spowodowała wypadek. Wersja wypadku jest jedna. Gdybyśmy chcieli ją ustalić na drodze kompromisu pomiędzy wersjami tych dwóch różniących się stron, to efekt byłby komiczny, bo jedną fałszywą wersje musielibyśmy uznać za częściową prawdę. Tak widzę idee ekumenizmu. Inną sprawą jest to czy człowiek - czy katolik, który wierzy w Jezusa Chrystusa i słowa zapisane w Biblii powinien szanować inne religie i uważać, że każdy ma prawo wierzyć w co chce? Z punktu mojego widzenia - nie. Bo tylko Jezus Chrystus jest Mesjaszem i tylko wiara w Niego może nas zbawić. Więc inne religie wprowadzają w błąd i oddalają od Jezusa Chrystusa. Czym są inne religie z punktu widzenia katolika? Jakimś dziejowym spiskiem, który ma na celu zaprowadzić ludzi na manowce. Nie twierdze, że tacy ludzie czyniąc to nieświadomie nie będą zbawieni, bo nie jestem Bogiem i nie ja o tym decyduje, ale skoro Bóg jest jeden, to religii nie może być wiele, więc reszta poza jedną są fałszywe. Kto i po co i jak wymyślił inne religie? Czyż to nie ciekawe z jakim precedensem mamy do czynienia? Pozdrawiam mateusz handzlik. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..#46 4 na 4 | Wenancjusz (16441 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | > >Pozdrawiam mateusz handzlik.> "Czy to spryciarz nad spryciarze, to dopiero się okaże...".> Brałem tu na fR udział w dyskusji w wątku: " Dzielenie przez 0 dlaczego nie zgodne z reszta matematyki?" (www.racjonalista.pl/forum.php/s,657174#w657351)> zapoczątkowanym przez autora o nicku 'PrawdziwaPrawda' - ten sam ci on - Mateusz Handzlik.> Kiedyś, chcąc odszukać wątek - dysponując jedynie cudzym komputerem - znalazłem swoją wypowiedź na nieznanym mi forum, na którym - dalibóg - nie udzielałem się. Moją wypowiedź zamieścił tam dyskutant o nicku 'PrawdziwaPrawda2', który zresztą i tam zainicjował IDENTYCZNY wątek tego samego dnia w odstępie ok. 1 godziny: www.matematyka.pl/384277.htm.> Porównałem obie dyskusje na obu portalach i wniosek stał się oczywisty:> Mateuszek wymyśla sobie temat, a następnie tworzy wątki na dwóch (lub więcej - p. dalej) forach. Następnie konfrontuje wypowiedzi nieznanych sobie uczestników z obu forów.> Argumenty jednej strony przedstawia na drugiej - i odwrotnie. POŚREDNIK JEDEN, UCZYNNY. Pół biedy, jeśli cytuje z podaniem nicka (ale już nie linku).> Większość argumentów przeciwnych stron na opozycyjnych forach zamieszcza jednak bez opisu - JAKO WŁASNE.> Jakiż mądry On jest w swoich oczach wtedy, gdy patrzy na każde z forów oddzielnie!!!> Jakiż bystry! I wszechstronny!> Ha! 'Metoda - to sposób, który da się wykorzystać kilka razy'. Cóż robi Mateuszek?> Uruchamia identyczne tematy na większej liczbie forów:> wizaz.pl/forum/showthread.php?p=50450518.> Argumentów wtedy ma więcej dla każdej ze stron.> Pod warunkiem, że dyskusje się rozwiną!Stara szujowska metoda grania w szachy nakłaniając do tego znanych mistrzów, metodą korespondencyjną (bo tak się kiedyś też robiło). Jest nawet polski film o takim "mistrzu" szachowym z Bronisławem Pawlikiem w roli głównej. Zabawa polegała na tym, że za umówioną stawkę grali ze sobą prawdziwi mistrzowie szachownicy, a "mistrz" wywołujący tę grę był tylko pośrednikiem/przekaźnikiem ruchów dwóch prawdziwych mistrzów. De facto prawdziwi mistrzowie grali między sobą. W swoim środowisku "mistrz" uzyskał niezwykłą estymę i podziw. Sprawa szybko się ujawniła, kiedy zwykły listonosz dał w dziecinny sposób mata "mistrzowi". Podobnie można grać w szachy symultankę. Jeden gracz przeciwko dziesięciu innym. > Uprzejmie mi WSTYD, ale na innych forach bardzo szybko się na nim poznają i kończą rozmowę, tylko na fR dyskusje się ciągną i rozwijają.Tak samo w nie chwale i wielkim wstydzie skończyła się dobra opinia filmowego "mistrza" szachowego. Swoją drogą trzeba mieć niezwykły tupet i czelność by podszywać się pod cudze dokonania. Kłamstwo szybko biega, lecz na krótkich dystansach. Naprawdę zdumiewa mnie do jakich zachowań posuwają się ludzie bez twarzy.
Ich bin besser als mein Ruf |
#47 3 na 3 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | > czy katolik, który wierzy w Jezusa Chrystusa i słowa > zapisane w Biblii powinien szanować inne religie
Uważam, że tak. Szanować ich wyznawców z pewnością, co nie znaczy, że podzielać ich religię i ich poglądy.
> i uważać, że każdy ma prawo wierzyć w co chce?
Dokładnie tak. Uważam, że tak właśnie powinien postępować katolik a nawet nie tylko. Tolerancja jest wartością uniwersalną, wystaje daleko poza wszelkie religie.
> Z punktu mojego widzenia - nie
A to z jakiego powodu?
> Bo tylko Jezus Chrystus jest Mesjaszem
A masz jakieś dowody na to, czy tylko swoją wiarę i słowa? Skąd wiadomo, że cała plejadę tysięcy Bogów, w które wierzy lub wierzyła ludzkość (również utrwalonych w świętych księgach i obrzędach - tak jak w chrześcijaństwie) należy wyrzucić do kosza? Niejednokrotnie taka wiara, jak buddyzm wytworzyła u swoich wyznawców znacznie mniej agresji i ofiar, niż np. w chrześcijaństwie wiara z Zmartwychwstałego. Po drugie, uznajesz jedną księgę i chodzisz do swojego kościoła i wierzysz "tylko Jezus Chrystus jest Mesjaszem", ale zastanówmy się, co by było, gdybyś urodził się w rodzinie hinduisty, wyznawcy zen, wreszcie ateisty.
> i tylko wiara w Niego może nas zbawić. Więc > inne religie wprowadzają w błąd i oddalają od Jezusa Chrystusa.
A wierzący Żydzi twierdzą inaczej, mianowicie, że Jezus Chrystus nie jest żadnym Mesjaszem i jest dla świata, a zwłaszcza dla Żyda i jego wiary niepotrzebny. Jest jakiś istotny powód, dla którego miałbym akurat wierzyć Tobie, a nie owemu Żydowi?
Mówisz "ja wierzę w to i to". A ja w coś innego. Ciekawi mnie, czy zamierzasz coś z tym zrobić, czy pozostać na moją odmienną wiarę jednak obojętnym. Pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#48 4 na 6 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | > Jak widać, każdy "inny", ma tym forum ma swojego "bogusławskiego".Ja to widzę tak, że Bogusławski używa Twoich postów, by wykazać siłę racjonalizmu. Nie sądzę, że jakoś specjalnie Cię 'polubił'. Ot, może jesteś nieco bardziej czerwieńszą od innych płachtą. Ale my tu gadu gadu, a ja do meritum: czy odpowiesz na moje posty, a w nich liczne argumenty i pytania? Jeśli nie, to puszczam naszą rozmowę w niepamieć. Pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#49 3 na 3 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | > Kogo interesuje taki wiejski filozof jak jaA mnie jednak zainteresował - Mateusz, czy rzeczywiście wklejasz wypowiedzi innych jako swoje, bez podania linków do prawowitych autorów i źródeł?
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| mateusz handzlik (64 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | Jak już skończycie się zastanawiać w jaki sposób szachowi geniusze przegrywają ze zwykłymi grajkami, to zapraszam do dyskusji w tym temacie. Może wtedy otrzymacie odpowiedź na dręczące was pytanie. |
#51 2 na 2 | mateusz handzlik (64 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | > > Kogo interesuje taki wiejski filozof jak ja> A mnie jednak zainteresował - Mateusz, czy rzeczywiście wklejasz wypowiedzi innych jako swoje, bez podania linków do prawowitych autorów i źródeł?Nie pamiętam, co pisałem we wszystkich poruszanych przeze mnie tematach. Nie mam pamięci fotograficznej, może kiedyś miałem. Czasami jednak, jak w temacie o dzieleniu przez 0 na portalu matematycznym posłużyłem się cytatem z pewnego amerykańskiego portalu edukacyjnego, ale później, w czasie trwania rozmowy wkleiłem do niego link. Cìężko twierdzić, że nasza wiedza jest 100% nasza. Dlatego pisząc coś na jakiś temat mam pisać adnotacje czym się posilkowałem? |
#52 1 na 1 | mateusz handzlik (64 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? |
> Ale my tu gadu gadu, a ja do meritum: czy odpowiesz na moje posty, a w nich liczne argumenty i pytania?> Jeśli nie, to puszczam naszą rozmowę w niepamieć.Jeżeli je zadasz, to przynajmniej spróbuje. |
#53 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | > Chrześcijanstwo opiera się na Bogu dlatego> trwa już tyle lat i będzie trwać do końca.Hm.. ciekawe, czy zastanowiły Cię kiedyś: 1. Fakt, że w prawo rzymskie nie przewiduje możliwości uwolnienia więźnia inaczej, niż decyzją senatu lub samego cezara 2. Fakt, że poza historią biblijną nie ma w piśmiennictwie tamtych czasów utrwalonego zwyczaju uwalniania przez Żydów jednego z więźniów przed świętem paschy 3. Fakt, że nadstawianie drugiego policzka z reguły eskaluje agresję, a danie solidnego odporu, (choć nieco mniejszego niż atak) agresję niweluje 4. Fakt, że w Piśmie Świętym mowa jest o rodzonych bratach Jezusa, co stoi w sprzeczności z dogmatem podawanym przez Kościół a traktującym o Maryi Zawsze Dziewicy 5. Fakt, że nie było za bardzo świadka zwiastowania, ani np. cierpień duchowych Jezusa w ogrójcu, a jednak relacje stamtąd znamy dość dobrze 6. Itd itp. etc. Jaki to Bóg, który czasem się myli, czasem do wdrażania podaje zalecenia mało korzystne, niezdrowe, czasem wiele stron rozpisuje się z pełną akceptacją o handlu niewolnikami, służalczoći kobiety względem mężczyzny, ale żadnej wskazówki odnośnie np. panaceum na raka tam nie znajdziesz? Mimo wszystko ja pozdrawiam
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#54 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | > Cìężko twierdzić, że nasza wiedza jest 100% nasza.> Dlatego pisząc coś na jakiś temat mam pisać adnotacje czym się posilkowałem?Jeśli opisujesz coś samodzielnie z pamięci tzn. daną kwestią przetrawiłeś i zrozumiałeś, do tego utożsamiasz się z poglądem, który podzielasz - możesz dawać odnośnik do źródła, ale nie musisz. Jeśli natomiast używasz funcji ctrl+c / ctrl+v bo czyjaś argumentacja spodobała Ci się w oryginale, to.. gru ghm  Jak myślisz, co jest uczciwsze?
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
| Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | |
#56 -1 na 3 | mateusz handzlik (64 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | Jacku albo osobo która się tak przedstawia. Naprawdę chciałem podjąć dyskusje, ale z tym co napisałeś nie da się dyskutować. Ponadto przeczytaj ten wątek od początku, bo odnosze wrażenie, że tego nie zrobiłeś. |
#57 1 na 1 | mateusz handzlik (64 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? |
> Jeśli natomiast używasz funcji ctrl+c / ctrl+v bo czyjaś argumentacja spodobała Ci się w oryginale, to.. gru ghm  > Jak myślisz, co jest uczciwsze?Jeżeli masz mi coś do zarzucenia, to pokaż dowody, a nie insynuuj. |
#58 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | Zapytałem tylko, czy Cię zastanowiło. Jeśli chcesz, możesz zawsze podjąć rozmowę. Nie ze mną, to z kimś innym, kto będzie chciał ją podjąć. Pozdrowienia
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#59 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | > pokaż dowodyUżytkownik Drobner 12.08.2015r. 20:58 Cytat:Brałem tu na fR udział w dyskusji w wątku: " Dzielenie przez 0 dlaczego nie zgodne z reszta matematyki?" ( www.racjonalista.pl/forum.php/s,657174#w657351) zapoczątkowanym przez autora o nicku 'PrawdziwaPrawda' - ten sam ci on - Mateusz Handzlik. Kiedyś, chcąc odszukać wątek - dysponując jedynie cudzym komputerem - znalazłem swoją wypowiedź na nieznanym mi forum, na którym - dalibóg - nie udzielałem się. Moją wypowiedź zamieścił tam dyskutant o nicku 'PrawdziwaPrawda2', który zresztą i tam zainicjował IDENTYCZNY wątek tego samego dnia w odstępie ok. 1 godziny: www.matematyka.pl/384277.htmCałość wpisu tutaj: www.racjonalista.pl/forum.php/s,673285#w673393
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#60 4 na 4 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Jeżeli istnieje jeden Bóg to czy religii może być wiele? | Swoją drogą ciekawi mnie, po co utworzyłeś dwa konta (dwa różne nicki) na fR. Tak w każdym razie wynika z kontekstu rozmowy. Pozdrawiam
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|