Racjonalista - Strona głównaDo treści
Bóg, bogowie...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
06-10-2015 19:56Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Bóg, bogowie...
Pytanie do chrześcijan: Czy wierzycie w wielu bogów, ale tego konkretnego uznajecie za waszego ?

Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną.
Czyli jacyś inni istnieją.

Biblijna opowieść o wyprowadzeniu Żydów z Egiptu. Jest tam fragment o mocowaniu się bogów. Laska Mojżesza zamieniła się w węża, laska arcykapłana egipskiego też. Już dokładnie nie pamiętam, ale przez chwilę bogowie egipscy dotrzymywali kroku bogu żydowskiego. Nie dali rady zamienić wody w krew bodajże i tak bóg żydowski pokazał, że jest silniejszy.

Czyli inni bogowie istnieli - pokazali swoją obecność. Wydaje mi się, że większość chrześcijan nie wierzy w innych bogów tylko w tego jednego. Więc pierwsze przykazanie jest bez sensu, bo jak można mieć cudzych bogów, jeśli takowi nie istnieją.

Dla mnie uznawanie przez chrześcijan Starego Testamentu jest niezrozumiałe. Może należałoby uznawać tylko Nowy Testament.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..
#1
06-10-2015 20:07
 Ocena 3 na 3
zaszetka lawendy (788 punktów)
(zablokowany)
Odp: Bóg, bogowie...
>Pytanie do chrześcijan:
Nie pomyliłeś for?

#2
06-10-2015 20:12
 Ocena 1 na 1
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Odp: Bóg, bogowie...
W odpowiedzi zaszetka lawendy
>>Pytanie do chrześcijan:
>Nie pomyliłeś for?
>
Może jacyś są...

#3
06-10-2015 20:25
 0 na 2
Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
W odpowiedzi Stefanowicz
>Może jacyś są...
Może są, ale nie ja, ja jestem Chrześcijaninem.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#4
06-10-2015 21:11
 Ocena 4 na 4
dzentelmen (2000 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
>Więc pierwsze przykazanie jest bez sensu, bo jak można
>mieć cudzych bogów, jeśli takowi nie istnieją.

Nie jestem religioznawcą, ani teologiem, ale wydaje mi się, że nie za bardzo jarzysz, sensu tego przekazania.
Pomijając dyskurs religijny i kwestie wiary (jestem neutralny wobec nich), to w tym przykazaniu, znaczenie słowa bogów , odnosi się do jakiejkolwiek czci innej niż Jahwe. Konsekwencją tego jest, iż wszystko inne niż bóg religiantów nie ma rangi czci. W tym znaczeniu czcić można różnych bogów, np. władza, pieniądze, sex, itd, przedkładając wszystko to, ponad boga Jahwe. Generalnie sprowadza się to do tego, że człowiek brnie od iluzji do iluzji, od czci do czci, nie ważne czy obiektem masowego kultu jest jeden czy stu.

>Dla mnie uznawanie przez chrześcijan Starego Testamentu jest niezrozumiałe. Może należałoby uznawać
>tylko Nowy Testament.

Na dobrą sprawę, niczego nie musisz, ani rozumieć ani tym bardziej uznawać.

"historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae "

#5
06-10-2015 21:50
 Ocena 1 na 1
Heremis (587 punktów)Odp: Bóg, bogowie...

>Dla mnie uznawanie przez chrześcijan Starego Testamentu jest niezrozumiałe. Może należałoby uznawać
>tylko Nowy Testament.
Też za tym był się opowiedział, ale już w starożytności byli tacy, co odrzucali Stary Testament, przede wszystkim Marcjon, który pierwszy zdaje się stworzył własny kanon pism w oparciu o Ewangelię Łukasza (bez opisu narodzin i żydowskich motywów) oraz 10 listów Pawła. Poza tym byli jeszcze różnej maści gnostycy.
Osobiście nie wykluczam innych bytów nadnaturalnych. Przedmówca wskazał także bardzo celnie, że bożki można sobie robić z wielu rzeczy i spraw.


"Com napisał, napisałem" J 19, 22

#6
06-10-2015 22:05
 Ocena 1 na 1
Jacek Przypadek (1069 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
Źle rozumiesz Pismo Święte. Bóg nigdzie nie mówi, że inni bogowie istnieją. Mówi tylko, że ludzie czczą innych (w domyśle fałszywych, nieistniejących) bogów, a dokładniej: bożków.

#7
06-10-2015 22:50
 Ocena 4 na 4
mrgonzo (633 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
W odpowiedzi Duch Prawdy
i domagasz się szacunku!
zapomniałeś dopisać...

#8
06-10-2015 22:58
 Ocena 6 na 6
Christos (2696 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
W odpowiedzi Duch Prawdy
>ja jestem Chrześcijaninem.


Licencja: Drobner ... spowiednik ... tak mi się wydaje.


No gods, no masters...I am who I am.

#9
06-10-2015 23:26
 Ocena 3 na 3
mrgonzo (633 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
W odpowiedzi Jacek Przypadek
>Źle rozumiesz Pismo Święte. Bóg nigdzie nie mówi, że inni bogowie istnieją. Mówi tylko, że ludzie czczą innych (w domyśle fałszywych, nieistniejących) bogów, a dokładniej: bożków.
>

I ten żydowski Jahwe jest ten najprawdziwszy...

#10
07-10-2015 01:43
 Ocena 7 na 7
Drobner (19539 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
W odpowiedzi Jacek Przypadek
>Źle rozumiesz Pismo Święte. Bóg nigdzie nie mówi...

Z tym to się nawet zgadzam. Bo co?/kto? miałoby mówić?

>Źle rozumiesz Pismo Święte. Bóg nigdzie nie mówi, że inni bogowie istnieją. Mówi tylko, że ludzie czczą innych (w domyśle fałszywych, nieistniejących) bogów, a dokładniej: bożków.

Jaśnie Jahwe własne słowa:
"odbędę sąd nad wszystkimi bogami Egiptu - Ja, Pan." Wj 12, 12;
"Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!" Wj 20, 3;
"Ktokolwiek by składał ofiary innym bogom" Wj 22, 20;
"Nie będziesz oddawał pokłonu ich bogom i nie będziesz ich czcił." Wj 23, 24;
"Nie będziesz zawierał przymierza z nimi ani z ich bogami." Wj 23, 32;
"Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny: jest Bogiem zazdrosnym." Wj 34, 14;
"Oto ukarzę Amona w No, <faraona>, Egipt i jego bóstwa oraz jego królów" Jr 46, 25;

O czym Jahwe nie mówi w tych cytatach?

>...ludzie czczą...
co sobie chcą:

Żydzi zechcieli >...czcić swojego (w domyśle fałszywego, nieistniejącego) boga, a dokładniej: bożka.

Nie zabronisz. No nie zabronisz...

Drobner, i prawdziwy, i jedyny...


Biblijny mit o potopie potwierdza H. Sienkiewicz w książce "Potop".
www.racjonalista.pl/forum.php/s,673009#w676891

#11
07-10-2015 02:34
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
W odpowiedzi mrgonzo
>i domagasz się szacunku!
>zapomniałeś dopisać...
Po co miałbym to dopisać? Szacunek należy się każdemu.

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#12
07-10-2015 07:45
 Ocena 4 na 4
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
W odpowiedzi Duch Prawdy
> Szacunek należy się każdemu.

Tak, ale nie w każdym wymiarze. Jedynie podstawowy.
Na większy trzeba sobie zapracować.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#13
07-10-2015 10:55
 Ocena 1 na 1
Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
W odpowiedzi Jacek Głodzik
"Jak najwięcej wymagań od człowieka i jak najwięcej szacunku dla niego." Anton Makarenko
Tak, tak...

( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

#14
07-10-2015 11:02
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
W odpowiedzi Duch Prawdy
Mamy dla Ciebie jak najwięcej szacunku, ile się zmieści - również na kredyt. Bo to właśnie podstawa. Doceń to.
Ale wszystko ma swoje granice. A to chyba odwrotne, niż głosisz..
Pracuj.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#15
07-10-2015 11:16
 Ocena 2 na 2
Duch Prawdy (14788 punktów)Odp: Bóg, bogowie...
W odpowiedzi Jacek Głodzik
"Kto w czymkolwiek poniża własne ja, jest nieuczciwy, gdyż robi innym to, czym sam w sobie gardzi. Kto się dla innych upokarza, poniża innych, lekceważy ich, pogardza nimi, dając im z siebie nie to, w czym siebie szanuje." Stanisław Brzozowski "Płomienie".
Tak, tak......


( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365