 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 06-10-2015 19:56 | Stefanowicz (2544 punktów) (zablokowany) | Bóg, bogowie... | Pytanie do chrześcijan: Czy wierzycie w wielu bogów, ale tego konkretnego uznajecie za waszego ? Nie będziesz miał cudzych bogów przede mną. Czyli jacyś inni istnieją.
Biblijna opowieść o wyprowadzeniu Żydów z Egiptu. Jest tam fragment o mocowaniu się bogów. Laska Mojżesza zamieniła się w węża, laska arcykapłana egipskiego też. Już dokładnie nie pamiętam, ale przez chwilę bogowie egipscy dotrzymywali kroku bogu żydowskiego. Nie dali rady zamienić wody w krew bodajże i tak bóg żydowski pokazał, że jest silniejszy.
Czyli inni bogowie istnieli - pokazali swoją obecność. Wydaje mi się, że większość chrześcijan nie wierzy w innych bogów tylko w tego jednego. Więc pierwsze przykazanie jest bez sensu, bo jak można mieć cudzych bogów, jeśli takowi nie istnieją.
Dla mnie uznawanie przez chrześcijan Starego Testamentu jest niezrozumiałe. Może należałoby uznawać tylko Nowy Testament. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..#1 3 na 3 zaszetka lawendy (788 punktów) (zablokowany) | Odp: Bóg, bogowie... | >Pytanie do chrześcijan: Nie pomyliłeś for?
|
#2 1 na 1 Stefanowicz (2544 punktów) (zablokowany) | Odp: Bóg, bogowie... | > >Pytanie do chrześcijan:> Nie pomyliłeś for?> Może jacyś są... |
| Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | > Może jacyś są...Może są, ale nie ja, ja jestem Chrześcijaninem.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#4 4 na 4 | dzentelmen (2000 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | >Więc pierwsze przykazanie jest bez sensu, bo jak można >mieć cudzych bogów, jeśli takowi nie istnieją.
Nie jestem religioznawcą, ani teologiem, ale wydaje mi się, że nie za bardzo jarzysz, sensu tego przekazania. Pomijając dyskurs religijny i kwestie wiary (jestem neutralny wobec nich), to w tym przykazaniu, znaczenie słowa bogów , odnosi się do jakiejkolwiek czci innej niż Jahwe. Konsekwencją tego jest, iż wszystko inne niż bóg religiantów nie ma rangi czci. W tym znaczeniu czcić można różnych bogów, np. władza, pieniądze, sex, itd, przedkładając wszystko to, ponad boga Jahwe. Generalnie sprowadza się to do tego, że człowiek brnie od iluzji do iluzji, od czci do czci, nie ważne czy obiektem masowego kultu jest jeden czy stu.
>Dla mnie uznawanie przez chrześcijan Starego Testamentu jest niezrozumiałe. Może należałoby uznawać >tylko Nowy Testament.
Na dobrą sprawę, niczego nie musisz, ani rozumieć ani tym bardziej uznawać.
"historia testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae " |
#5 1 na 1 | Heremis (587 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... |
>Dla mnie uznawanie przez chrześcijan Starego Testamentu jest niezrozumiałe. Może należałoby uznawać >tylko Nowy Testament. Też za tym był się opowiedział, ale już w starożytności byli tacy, co odrzucali Stary Testament, przede wszystkim Marcjon, który pierwszy zdaje się stworzył własny kanon pism w oparciu o Ewangelię Łukasza (bez opisu narodzin i żydowskich motywów) oraz 10 listów Pawła. Poza tym byli jeszcze różnej maści gnostycy. Osobiście nie wykluczam innych bytów nadnaturalnych. Przedmówca wskazał także bardzo celnie, że bożki można sobie robić z wielu rzeczy i spraw.
"Com napisał, napisałem" J 19, 22 |
#6 1 na 1 | Jacek Przypadek (1069 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | Źle rozumiesz Pismo Święte. Bóg nigdzie nie mówi, że inni bogowie istnieją. Mówi tylko, że ludzie czczą innych (w domyśle fałszywych, nieistniejących) bogów, a dokładniej: bożków.
|
#7 4 na 4 | mrgonzo (633 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | i domagasz się szacunku! zapomniałeś dopisać... |
#8 6 na 6 | Christos (2696 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | > ja jestem Chrześcijaninem. Licencja: Drobner ... spowiednik ... tak mi się wydaje.
No gods, no masters...I am who I am. |
#9 3 na 3 | mrgonzo (633 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | > Źle rozumiesz Pismo Święte. Bóg nigdzie nie mówi, że inni bogowie istnieją. Mówi tylko, że ludzie czczą innych (w domyśle fałszywych, nieistniejących) bogów, a dokładniej: bożków.> I ten żydowski Jahwe jest ten najprawdziwszy... |
#10 7 na 7 | Drobner (19539 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | > Źle rozumiesz Pismo Święte. Bóg nigdzie nie mówi...Z tym to się nawet zgadzam. Bo co?/kto? miałoby mówić? > Źle rozumiesz Pismo Święte. Bóg nigdzie nie mówi, że inni bogowie istnieją. Mówi tylko, że ludzie czczą innych (w domyśle fałszywych, nieistniejących) bogów, a dokładniej: bożków.Jaśnie Jahwe własne słowa: "odbędę sąd nad wszystkimi bogami Egiptu - Ja, Pan." Wj 12, 12; "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!" Wj 20, 3; "Ktokolwiek by składał ofiary innym bogom" Wj 22, 20; "Nie będziesz oddawał pokłonu ich bogom i nie będziesz ich czcił." Wj 23, 24; "Nie będziesz zawierał przymierza z nimi ani z ich bogami." Wj 23, 32; " Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny: jest Bogiem zazdrosnym." Wj 34, 14; "Oto ukarzę Amona w No, <faraona>, Egipt i jego bóstwa oraz jego królów" Jr 46, 25; O czym Jahwe nie mówi w tych cytatach? > ...ludzie czczą...co sobie chcą: Żydzi zechcieli >...czcić swojego (w domyśle fałszywego, nieistniejącego) boga, a dokładniej: bożka. Nie zabronisz. No nie zabronisz... Drobner, i prawdziwy, i jedyny...
Biblijny mit o potopie potwierdza H. Sienkiewicz w książce "Potop". www.racjonalista.pl/forum.php/s,673009#w676891 |
#11 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | > i domagasz się szacunku!> zapomniałeś dopisać...Po co miałbym to dopisać? Szacunek należy się każdemu.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#12 4 na 4 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | > Szacunek należy się każdemu.Tak, ale nie w każdym wymiarze. Jedynie podstawowy. Na większy trzeba sobie zapracować.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#13 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | "Jak najwięcej wymagań od człowieka i jak najwięcej szacunku dla niego." Anton Makarenko Tak, tak... 
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
#14 1 na 1 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | Mamy dla Ciebie jak najwięcej szacunku, ile się zmieści - również na kredyt. Bo to właśnie podstawa. Doceń to. Ale wszystko ma swoje granice. A to chyba odwrotne, niż głosisz.. Pracuj.
Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać |
#15 2 na 2 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Bóg, bogowie... | "Kto w czymkolwiek poniża własne ja, jest nieuczciwy, gdyż robi innym to, czym sam w sobie gardzi. Kto się dla innych upokarza, poniża innych, lekceważy ich, pogardza nimi, dając im z siebie nie to, w czym siebie szanuje." Stanisław Brzozowski "Płomienie". Tak, tak...... 
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|