Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kuriozum światopoglądowe

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
23-11-2015 14:29VonM (709 punktów)Kuriozum światopoglądowe
Ocena -1 na 1
Dzisiaj się nad tym zastanawiałem. Wprawdzie nie jestem 100% ateistą, bardziej agnostykiem, z drugiej strony nie uznaję pojęć dobra i zła. I tu pytanie czy moja postawa jest logiczna i czy jedno z drugim się nie wyklucza. I tu całkiem przypadkowo doszedłem myślą do tego, co się potocznie zwie lewacką logiką.

O czym myślę - standardowy zarzut do środowisk lewicowych, czyli "bojkotujecie Kościół Katolicki za dyskryminację kobiet, a wspieracie Islam, w którym kobieta nie ma żadnych praw". I ten element, jest jakby próbą definitywnego odróżnienia dobra (czyli wszyscy się kochamy) od zła (walczymy przeciw sobie). Z kolei postawa prawicowa będzie widzieć, że

1. W Islamie kobieta nie ma praw
2. W kulturze katolickiej prawa kobiet są w pewnym sensie ograniczone
3. Islam walczy z kulturą katolicką

a zatem nie obowiązuje zasada "wróg mojego wroga jest moim sprzymierzeńcem", która byłaby niejako pochodną podziału na dobro i zło. Mamy więc do czynienia z sytuacją, kiedy "ateistyczna" lewica podnosi postulaty religijne (jednoznaczny podział na dobro (Bóg) i zło(szatam)), z kolei prawica podnosi stanowisko bardziej chaotyczne.

Czy ktoś kiedyś próbował domknąć to koło sporu światopoglądowego? Czy podział na dobro i zło nie jest przeciwieństwem pojęcia konfliktu interesów?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 Dalej..
#46
03-12-2015 13:57
 Ocena 3 na 3
piotr35 (1843 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi Spring
>No cóż, czyli jednak istnieje sakrum, którego nie można profanować.

Nie ma czegoś takiego.

Jest natomiast szacunek i tolerancja dla drugiego człowieka, naturalnie pod warunkiem, ze ten nie próbuje się wciskać ze swoim irracjonalizmem w nasze życie. Za murami własnego przybytku, bez krzywdzenia innych ludzi, może on nawet cały dzień leżeć krzyżem, albo nawet igrekiem przed swoim, albo i nawet cudzym irracjonalizmem.
Każdemu wolno jest występować w roli klauna.

#47
03-12-2015 16:01
 Ocena 1 na 3
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
> ... a dlaczego Tygrysie Zielony boisz się weryfikacji
> poglądów ? Czy chowanie głowy w piasek jest dobrym rozwiązaniem
> ? ... tylko tam można ocaleć przed problemami ? Przecież na tym
> polega racjonalizm aby na drodze konfrontacji wykazać gdzie jest zło.

"Konfrontacji", acha .
Powiedział Zbyszek z Warszawy, który 5 miesięcy podaje naukowca, który odkrył ponoć 10 tys. letnią sumeryjską tabliczkę na jego zdjęciu. Ale podać nie może.

Zbyszku, czy to nie jest tak, że widzisz w Tygrysce własną bojaźń przed weryfikacją poglądów? Masz rację, chowanie głowy w piasek nie jest dobrym rozwiązaniem, Ty jednak właśnie tak swoją głowę chowasz m.in. przed Lily Aminą i przed nieuchronnym wnioskiem, który - jak mniemam - przeczuwasz, tylko nie chcesz mu spojrzeć w oczy. Bo to zbyt trudne, poddaje w wątpliwość lata lektury wiadomych książek.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#48
03-12-2015 17:49
 Ocena 2 na 4
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi piotr35
>>No cóż, czyli jednak istnieje sakrum, którego nie można profanować.
>Nie ma czegoś takiego.

Jest. Uniwersytet jest świątynią nauki i nie powinien swoim autorytetem przydawać prestiżu pseudonauce.
Bo jak to brzmi: jasnowidz Jackowski, prowadził wykłady na uniwersytecie.

#49
03-12-2015 18:55
 Ocena 1 na 1
Spring (1174 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi Quetzalcoatl
> nie ma potrzeby do tego tu teraz wracać.
Więc nie wracamy.

> Wyciągnij stąd naukę, że przed napisaniem czegokolwiek warto się zastanowić, czy to aby jest to, co chciałeś wyrazić.
Ok, następnym razem wezmę pod uwagę fakt, że nie wszyscy wszystko jednakowo łapią.

> Twoja argumentacja po prostu się sypie.
A dokładniej sypie się w twoim rozumieniu.

> Gdzie Ty tu widzisz potwierdzenie Twoich słów o niemożliwości zadawania kontrowersyjnych pytań?
Najwyraźniej tam, gdzie ty ich nie widzisz.

> Jest wysoce wątpliwe, czy Ty w ogóle rozumiesz to zdanie zgodnie z jego rzeczywistym sensem.
Wątpić rzecz ludzka.

> na forum wolałbym czytać wypowiedzi rozsądne, a nie takie bzdety bez kręgosłupa - a lekarstwem na bzdety jest właśnie solidna edukacja.
Edukacja trwa długie lata, a więc jedynie pozostaje omijać wpisy mniej rozsądne.

> Twoje infantylne wyobrażenia są mi zupełnie obojętne, choć zamieszczone na forum jako wpisy stają się irytujące, bo oto nagle niedorzeczność z prywatnej zmienia się w publiczną.
Czyli obojętne, ale nie do końca.

#50
03-12-2015 19:40
 Ocena-1 na 3
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe -jasnowidzenie
W odpowiedzi piotr35

..>>kandydat udaje się do nich sam bez świadków nie może też filmować przebiegu eksperymentu ze swojej kamery
>Ale wyrażenie: "wykluczenie ordynarnego oszustwa" zrozumiałeś?

Sam zastanów się kto tu może oszukiwać, kiedy masz się spotkać sam na sam z grupą magików broniących własnej kasy.

>Właśni świadkowie, własna kamera, to pachnie na kilometr ordynarnym oszustwem. Jeśli coś jest i tak filmowane, to po co ci jeszcze twoja kamera? Chcesz od początku oszukiwać?

Może być twoja kamera i twoi prawnicy jako świadkowie. Jeśli chcesz uzyskać potwierdzenie zaczynaj załatwiać obiektywne warunki zamiast szukać wymówki. Podpisujemy umowę i 5 % od nagrody jest twoje. Znasz biegle angielski ?

... a może Jacek Głodzik zechce podjąć się uzgodnienia warunków, dodatkowo dostaniesz numer katalogowy tabliczki.

(3grudzień2015-ZbyszekzWarszawy)

#51
03-12-2015 19:51
 Ocena 1 na 1
Spring (1174 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi piotr35
>Jest natomiast szacunek i tolerancja dla drugiego człowieka, naturalnie pod warunkiem, ze ten nie próbuje się wciskać ze swoim irracjonalizmem w nasze życie.

Pełna zgoda. Z tym że Jackowski, został zaproszony, a wykład nie był obowiązkowy.

> Za murami własnego przybytku, bez krzywdzenia innych ludzi, może on nawet cały dzień leżeć krzyżem, albo nawet igrekiem przed swoim, albo i nawet cudzym irracjonalizmem.

Uważasz, że publicznie nie należy wyrażać własnego zdania, ponieważ komuś to może nie podobać się?

#52
03-12-2015 20:00
 0 na 2
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi Jacek Głodzik

>Powiedział Zbyszek z Warszawy, który 5 miesięcy podaje naukowca, który odkrył ponoć 10 tys. letnią sumeryjską tabliczkę na jego zdjęciu. Ale podać nie może... Ty jednak właśnie tak swoją głowę chowasz m.in. przed Lily Aminą i przed nieuchronnym wnioskiem...

Lilly Amina zrozumiała w jaki sposób może pozyskać dane do tabliczki sumeryjskiej o ile są one jej potrzebne, a tobie wciąż trzeba powtarzać - zaproponuj coś w zamian i przestań wymuszać bo za każdym podejściem "cena" jak dla ciebie będzie rosła.

(3grudzień2015-ZbyszekzWarszawy)

#53
03-12-2015 20:16
 Ocena 2 na 4
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi ZbyszekzWarszawy
> Lilly Amina zrozumiała w jaki sposób może pozyskać dane
> do tabliczki sumeryjskiej o ile są one jej potrzebne

Z tego co pamiętam, jej do niczego potrzebna nie jest. Gwoli ścisłości: chciała Ci pomóc dojść, co konkretnie ta tabliczka przedstawia i z jakiego jest - pomimo Twoich czczych domysłów - okresu. Sprawiało Ci to widoczny kłopot po moich licznych pytaniach o archeologa - odkrywcę i datującego, dlatego z dobrego serca chciała Ci pomóc swoją wiedzą.

> a tobie wciąż trzeba powtarzać - zaproponuj coś w zamian i
> przestań wymuszać bo za każdym podejściem "cena" jak dla ciebie
> będzie rosła.

Zbyszku. Dałem Ci szansę przez 5 miesięcy dowieść, co tu nam usilnie słownie wciskasz bez pokrycia.
Teraz mam zupełną jasność, o co Ci w tym chodzi. A trzymaj sobie swój numer w tajemnicy tak długo, jak chcesz. Jesteś doskonałym przykładem, jak łatwowierni i żądni sensacji ludzie zajmują czas innym swoim czczym gadaniem, a dociskani wnikliwością wiją się i unikają uczciwego dialogu. Będę powoływał się na Twój przykład kręcenia w każdym momencie, gdy uznam to za potrzebne.


Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#54
03-12-2015 20:33
 Ocena 4 na 4
szarley (54913 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>Z tego co pamiętam, jej do niczego potrzebna nie jest. Gwoli ścisłości: chciała Ci pomóc dojść,
Jacku!!! Piszesz o damie!

>co konkretnie ta tabliczka przedstawia i z jakiego jest - pomimo Twoich czczych domysłów - okresu.
Sądzę, że łatwiej ginekolog rozpozna z jakiego okresu jest....

>> a tobie wciąż trzeba powtarzać - zaproponuj coś w zamian i
Dajże mu flaszkę , ja się dołożę

>Zbyszku. Dałem Ci szansę przez 5 miesięcy dowieść, co tu nam usilnie słownie wciskasz.
Jacku, martwi mnie Twoja, moja, ale i wielu innych nieodporność na głupości.

Mea maxima culpa po dyskusjach z DP i Krystianem
Widać na tę zarazę lekarstwa nie ma
A może jest? może... kpina? Tylko czy na agresję jest skuteczna?

Pozdrawiam

#55
03-12-2015 22:14
 Ocena 3 na 3
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi szarley
>Jacku, martwi mnie Twoja, moja, ale i wielu innych nieodporność na głupości.
>Mea maxima culpa po dyskusjach z DP i Krystianem
>Widać na tę zarazę lekarstwa nie ma

Chodźta się napić chłopaki. Efekt będzie taki sam, jak tych, pożalsięborze dyskusji, ale za to o ile przyjemniej.

#56
03-12-2015 22:16
 Ocena 2 na 4
Zielony Tygrys (4780 punktów)
(zablokowany)
Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi Zielony Tygrys
>Czytelnik 'ZbyszekzWarszawy' oddał na Ciebie głos negatywny
>głosując na Forum na wypowiedź 'Odp: Kuriozum światopoglądowe'
>Adres wypowiedzi: www.racjonalista.pl/forum.php/s,686487#w687842

>Profil czytelnika: www.racjonalista.pl/index.php/s,47/k,59677

Yesss!
Na Forum Racjonalistów dostaję minusa za twierdzenie, że uniwersytety są świątyniami nauki. Oh yesss!

#57
03-12-2015 22:54
 Ocena-1 na 5
ZbyszekzWarszawy (299 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi Zielony Tygrys

>Yesss!
>Na Forum Racjonalistów dostaję minusa za twierdzenie, że uniwersytety są świątyniami nauki. Oh yesss!

Dlatego, że domagasz się zamykania uczelni przed dostępem dla wiedzy ... chcesz aby następne pokolenia Polaków rosły w ciemnocie i zacofaniu, kiedy tymczasem cały świat idzie do przodu. Chcesz skompromitować polskich racjonalistów w oczach całego narodu, oni domagają się wyjaśnienia naukowego tych zjawisk.

(3grudzień2015-ZbyszekzWarszawy)

#58
04-12-2015 15:27
 Ocena 4 na 4
piotr35 (1843 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi Spring
>Uważasz, że publicznie nie należy wyrażać własnego zdania, ponieważ komuś to może nie podobać się?
Katolickie wyrażanie własnego zdania polega na tym, ze zamyka się pół miasta, bo zasuwa jakiś religijny pochód, albo cała szkoła bez wyjątków, wraz z całym gronem pedagogicznym bez wyjątków, jest spędzana na katolickie rekolekcje, albo katolickie rozpoczęcie lub zakończenie roku szkolnego do kościoła.
To nie jest publiczne wyrażanie własnego zdania, tylko religijna dyktatura.

szarley (54913 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi piotr35
>>Uważasz, że publicznie nie należy wyrażać własnego zdania, ponieważ komuś to może nie podobać się?
>Katolickie wyrażanie własnego zdania polega na tym, ze zamyka się pół miasta, bo zasuwa jakiś religijny pochód,

Serio dotyczy to tylko katolików?
Inni nie mają prawa demonstrować na ulicach swoich poglądów?

>albo cała szkoła bez wyjątków, wraz z całym gronem pedagogicznym bez wyjątków, jest spędzana na katolickie rekolekcje, albo katolickie rozpoczęcie lub zakończenie roku szkolnego do kościoła.
Na taką patologię spróbuj zareagować. Np sądownie. Ciekaw jestem werdyktu

#60
04-12-2015 15:33
 Ocena 1 na 3
piotr35 (1843 punktów)Odp: Kuriozum światopoglądowe
W odpowiedzi Spring
>Jackowski, został zaproszony, a wykład nie był obowiązkowy
Nazwijmy to tak jak się należy - kabaretem, wygłupami, wynurzeniami, monologiem, itp. i proszę bardzo, nawet na uniwersytecie można się trochę powygłupiać. Śmiech to zdrowie.
Nazwanie jednak tych bredni "wykładem" jest ośmieszeniem uniwersytetu.

1 2 3 4 5 6 Dalej..

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365