 |
Rasistowskie ataki w Polsce? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 10-05-2016 08:33 | gorky105 (656 punktów) | Rasistowskie ataki w Polsce?
6 na 6 | Ostatnimi czasy media głównego nurtu co chwile obiega informacja o ,,fali rasistowskich ataków w Polsce". GW, Newsweek, oraz TVN w krzykliwych nagłówkach ogłaszają o nadejściu kolejnej (tak jakby to właśnie Polska była epicentrum nazizmu, a nie Niemcy) brunatnej fali w Polsce. Na ile te doniesienia są prawdziwe? Sprawdźmy na przykładzie dwóch bardzo nośnych medialnie przypadków ataków na tle rasistowskim. Przypadek 1W Rzeszowie miał miejsce atak na tle rasistowskim na studenta z Portugalii! - donosi najbardziej opiniotwórcza gazeta w Polsce. wyborcza.p(*)eszowie-miasto-przeprasza.htmlJeszcze wcześniej na prowadzonej przez Tomasza Lisa stronie naTemat.pl pojawia się informacja jakoby to polski żołnierz miał tego ataku dokonać, co szybko okazuje się nieprawdą, ale naTemat nie czuje się w obowiązku sprostować plotki, którą podało jako fakt. natemat.pl(*)ajmie-sie-zandarmeria-wojskowaAtak ten miał być spowodowany pomyłką, a dokładniej Polacy pomylili Portugalczyka z Arabem z powodu śniadej cery i zaatakowali go werbalnie (tak, to o tym całe zamieszanie). Z oficjalnymi przeprosinami wystąpił prezydent Rzeszowa, a studenci z Portugalii otrzymali ochronę i mieszkanie na koszt miasta. Jak się jednak okazało cały ten ,,rasistowski atak" był jedynie wymysłem portugalskiego studenta, co potwierdziły ustalenia prokuratora. Student będzie odpowiadać za to karnie. rzeszow-ne(*)ztwo-przeciwko-portugalczykom/Czy którekolwiek z lewicowych mediów sprostowały krzyk który wywołały? Pytanie jest oczywiście retoryczne, bo nie pisanie prawdy było ich celem, a jedynie ukucie rzeczywistości pod tezę. Przypadek 2Polski dramaturg pobity przez kiboli za to, że stanął w obronie Pakistańczyka! Donosi naTemat, GW, Newsweek oraz TVN. warszawa.w(*)y-na-ochocie-przez-kiboli.htmlnatemat.pl(*)ronie-obrazanego-pakistanczykaPomimo prób kontaktu dramaturg jakby zapadł się pod ziemię, a policja informuje, że nie otrzymała żadnego zgłoszenia pobicia. www.polsat(*)policja-nic-o-sprawie-nie-wie/Jak jednak się okazuje, najprawdopodobniej pobicia nie było. wawalove.p(*)=6a4c8&src02=facebook_wawaloveO czym donosi także znana lewicowa dziennikarka.  Cóż, jeżeli wpis aktora miał na celu wypromowanie jego, oraz sztuki, która ma być za niedługo w jego teatrze wystawiona, to jest to wyjątkowo brzydka zagrywka. Otwarte pozostaje pytanie dlaczego mainstreamowe media ,,liberalne" donoszą o niepotwierdzonym wydarzeniu jak o fakcie?Tutaj inny przykład tego jak produkuje się w Polsce artykuły o rasistowskich atakach, bez rasistowskich ataków. www.zelazn(*)evel-manipulacji-czytelnikiem/ | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 Dalej..#16 1 na 1 | gorky105 (656 punktów) | Odp: czy jest problem? | > Policja priorytetyzuje wagę wyczynów chuligańskich. Z różnych powodów. Między innymi, z przeładowania pracą. Dlatego obrzucenie wyzwiskami śniadego obcokrajowca zwykle kończy się pouczeniem. Dopiero "rękodzieło" trafia do dalszego postępowania. Trzeba jednak przyznać, że Polacy wobec siebie nie są też nadzwyczajnie uprzejmi. Kto by sobie zwracał głowę kilkoma ch...mi pod adresem Araba, nawet z ideologicznym przesłaniem? I niestety, społeczeństwo oswaja się z takim manifestowaniem poglądów.Proszę podać konkretne przypadki takiego ignorowania takich przypadków przez policję. I jak sam zauważyłeś Polacy (z resztą nie tylko, wulgaryzacja języka jest problemem niemal we wszystkich krajach kultury zachodniej) używają wielu przekleństw więc gdy ktoś nazwie Araba ch..., to nie oznacza od razu, że powiedział tak z rasistowskich pobudek. > Zdaje się, to PiS planuje uzbroić ONR i włączyć ich do obrony terytorialnej.Po pierwsze nie ONR jako taki, tylko ochotników wśród których na pewno będą członkowie ONR. Po drugie pozwiązywanie PiSu i ONRu jako sojuszników świadczy jednak o zaprogramowanym myśleniu przez mainstreamowe media lewicowe. Wystarczy tylko trochę orientować się w świecie, aby wiedzieć, że ONR uważa PiS za zdrajców ojczyzny których należy skazać na śmierć. Tylko w wyobraźni Michnika i Lisa (chociaż wątpię aby oni naprawdę w to wierzyli) skrajni narodowcy z ONR są bojówkami PiSu. |
#17 4 na 4 | gorky105 (656 punktów) | Odp: czy jest problem? | > Każdy problem zaczynał się kiedyś od marginesu. Brunatna fala przemocy na tle rasistowskim w nazistowskich Niemczech tez kiedyś była "tylko" "niewielkim" marginesem.> Historia magistra vitae est.> Szkoda, ze nie każdy to rozumie.Przesadzasz i to bardzo, doprowadzając sytuację niemal do absurdu. Po pierwsze w Niemczech to nie był niewielki margines, a zorganizowane grupy paramilitarne atakujące mniejszości narodowe przy kompletnej bierności państwa. Po drugie w Niemczech NSDAP cieszyła się szerokim poparciem społecznym. U nas skrajne grupy faszystowskie (i nie pozwiązuj narodowców z faszystami, lub nazistami, bo to zupełnie inne ideologie) są przez większość Polaków traktowane jako zagrożenie. Po trzecie w Polsce ataki rasistowskie są taką rzadkością, że media nagłaśniają pojedyncze przypadki (z których potem większość okazuje się być bzdurami). Po czwarte nie ma obecnie w Polsce zagrożenia powrotu nazizmu i przez kilka następnych dekad również raczej nie będzie. Wzrost poparcia ruchów prawicowych wynika z prostej przyczyny: lewica oderwała się totalnie od rzeczywistości, a jej media manipulują rzeczywistością, a często nawet jawnie kłamią. Zadam Ci jedno pytanie, bo to jest meritum sprawy. Czy uważasz, że walka z tym marginesem uprawnia media do podawania nieprawdziwych informacji bez późniejszego sprostowania, oraz do oskarżania całego polskiego narodu o rasizm? Przypominam Ci tylko, że później z te mainstreamowe media cytują zagraniczne media lewicowe i w świat idzie informacja o rzekomym polskim rasizmie (jako rasizmie całego narodu). |
#18 1 na 1 | gorky105 (656 punktów) | Odp: Rasistowskie ataki w Polsce? | Cóż, na szczęście mamy jeszcze internet, który ostatnimi czasy stał się źródłem informacji niezależnym od propagandy.  Mówię oczywiście o małych portalach informacyjnych prowadzonych przez entuzjastów czujących misję przekazywania ludziom prawdziwych informacji (niezależnie jak bolesnych, lub jak niezgodnych z poglądami dziennikarza-amatora), a nie papki jaką serwują media głównego nurtu. |
#19 2 na 2 | Arminius (25555 punktów) | Niepokojące symptomy | "Zwykłe ostrzeżenie uczelni, która obawiała się ewentualnego skandalu. Żadnych ataków na tym marszu przecież nie było.Większość z tych ataków rasistowskich to zwykłe wyzwiska, lub wypisywanie bzudr na forach internetowych i ścianach miejskich przez pijanych dresów. Problem oczywiście jest, ale przyznasz, że to jednak margines, a nie rodząca się brunatna fala przemocy na tle rasistowskim". Są jednak niepokojące symptomy. Jak Pan skomentuje ową sytuację: "Patrole" złożone z sympatyków Obozu Narodowo-Radykalnego pojawiły się na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi w ubiegły weekend. Cztery osoby w spodniach moro i z biało-czerwonymi opaskami na ramionach zauważył aktor, Jacek Poniedziałek. Swoim spostrzeżeniem podzielił się na portalu społecznościowym. - W Łodzi na Piotrkowskiej samozwańcza milicja paramilitarnych nacjonalistów "pilnuje porządku". O jaką czystość i ład tutaj chodzi? - pytał retorycznie aktor. ONR: działamy prewencyjnie Narodowcy zapowiadali wyjście swoich "patroli" na ulicę Łodzi jeszcze w marcu. Sami tłumaczą, że są to tylko działania prewencyjne. Wobec kogo? - Staramy się wychwytywać niezgodne z prawem zachowania obcokrajowców, przede wszystkim tych ze świata arabskiego. Obserwacja ulic to działanie profilaktyczne - przekonuje Witold Stefanowicz, rzecznik ONR-u. Z kolei w jednej z lokalnych telewizji łódzki działacz Obozu tłumaczył, że "patrole" mają też reagować na rasistowskie zachowania obcokrajowców wymierzone w społeczność polską". Z cytatu jak wyżej wnosić można, iż ONR to antyrasiści zwalczający rasizm. Przechodząc na poważniejszą nutę - pierwociny tego typu bojówek, które same sobie tworzą , a potem wymiarzają prawo są co najmniej niepokojące. Sczególnie jeżeli zauważymy ów ksenofobiczny kontekst wypowiedzi bojówkarzy. wiadomosci(*)dz-obcokrajowcy-narodowcy.html |
#20 4 na 4 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Odp: Rasistowskie ataki w Polsce? | > Z drugiej strony, autor artykułu o wynikach badań w UE chyba przesadził z tą "wysoką pozycją" kobiety w Polsce.Nie przesadził. Historycznie pozycja kobiety w Polsce była lepsza niż w większości Europy. To tutaj nie na temat, lecz to wcale nie przypadek, że Polacy generalnie nie ulegli polowaniu na czarownice. |
#21 3 na 3 | Christos (2696 punktów) | Odp: czy jest problem? |
> I jak sam zauważyłeś Polacy (z resztą nie tylko, wulgaryzacja języka jest problemem niemal we wszystkich krajach kultury zachodniej) używają wielu przekleństw więc gdy ktoś nazwie Araba ch..., to nie oznacza od razu, że powiedział tak z rasistowskich pobudek.Z jakich innych pobudek młodzież polska pozdrawia izraelskich kolegów jadących w kwietniu do Treblinki rzymskim salutem (droga 694)? > Po drugie pozwiązywanie PiSu i ONRu jako sojuszników świadczy jednak o zaprogramowanym myśleniu przez mainstreamowe media lewicowe.Nie napisałem nigdzie, że PiS traktuje ONR jako sojusznika. Choć w ksenofobii, oba sympatyczne ugrupowania są zadziwiająco zgodne. I zapewne to powinowactwo przesądziło o wyciągniętej ręce Macierewicza.
No gods, no masters...I am who I am. |
| gorky105 (656 punktów) | Odp: czy jest problem? | > Z jakich innych pobudek młodzież polska pozdrawia izraelskich kolegów jadących w kwietniu do Treblinki rzymskim salutem (droga 694)?Ale do czego to? Nigdzie nie zaprzeczyłem, że takie incydenty mają w Polsce miejsce. Cały czas jednak podkreślam, że to margines. Przypadków rasistowskich ataków jest u nas mniej niż w większości krajów europejskich. > Nie napisałem nigdzie, że PiS traktuje ONR jako sojusznika.Nie? To jak mam rozumieć to, że na odpowiedź na moje pytanie o polityczne plecy ONR podałeś tworzenie przez PiS jakichś wyimaginowanych bojówek ONRowskich? > Choć w ksenofobii, oba sympatyczne ugrupowania są zadziwiająco zgodne. I zapewne to powinowactwo przesądziło o wyciągniętej ręce Macierewicza.Macierewicz jako minister obrony narodowej wyciągnął rękę do wszystkich środowisk paramilitarnych, oraz patriotycznych. Nikt specjalnie samego ONR nie zapraszał i nikt samego ONR nie będzie uzbrajać. |
#23 3 na 3 | gorky105 (656 punktów) | Odp: Niepokojące symptomy |
> Jak Pan skomentuje ową sytuację:Jaki tam ,,Pan"? Na Pana trzeba mieć pieniądze i wygląd, a ja jestem zwykłym studenciakiem bez grosza.  > Z cytatu jak wyżej wnosić można, iż ONR to antyrasiści zwalczający rasizm. Przechodząc na poważniejszą nutę - pierwociny tego typu bojówek, które same sobie tworzą , a potem wymiarzają prawo są co najmniej niepokojące. Sczególnie jeżeli zauważymy ów ksenofobiczny kontekst wypowiedzi bojówkarzy.Skomentuję ją jako niepokojącą. Niedobrą jest sytuacja gdy obywatele sami biorą się za egzekwowanie prawa (chociaż wątpię aby rzeczywiście to było celem tych patroli). Póki co nie łamią prawa, jeżeli jednak zaczęliby tworzyć bojówki atakujące kogokolwiek, to zdecydowanie wymagałbym odpowiedniej reakcji ze strony służb państwa. |
#24 1 na 1 | Christos (2696 punktów) | Odp: czy jest problem? |
> Ale do czego to? Nigdzie nie zaprzeczyłem, że takie incydenty mają w Polsce miejsce. Cały czas jednak podkreślam, że to margines.Miałem przyjemność (wątpliwą) mieszkać kilkanaście kilometrów od Treblinki. I nie powiedziałbym, aby akceptacja tego typu rozrywek stanowiła margines. Raczej nazwałbym zjawisko regionalnym folklorem. > Przypadków rasistowskich ataków jest u nas mniej niż w większości krajów europejskich.Polska jest ekonomicznie nieatrakcyjna dla cudzoziemców, jest ich niewielu, więc incydentów jest również, naturalną koleją rzeczy, mniej. > Nie? To jak mam rozumieć to, że na odpowiedź na moje pytanie o polityczne plecy ONR podałeś tworzenie przez PiS jakichś wyimaginowanych bojówek ONRowskich?Zgodność w jednym elemencie ideologii, nie oznacza akceptacji całości. W ksenofobii PiS-owi i ONR-owi akurat po drodze. > Nikt specjalnie samego ONR nie zapraszał i nikt samego ONR nie będzie uzbrajać.Oczywiście, że nie. ONR to tylko przykład. Zresztą, nawet wśród radykałów ilość piany na pyskach jest różna nawet w obrębie jednej organizacji.
No gods, no masters...I am who I am. |
#25 2 na 2 | gorky105 (656 punktów) | Odp: czy jest problem? | > Miałem przyjemność (wątpliwą) mieszkać kilkanaście kilometrów od Treblinki. I nie powiedziałbym, aby akceptacja tego typu rozrywek stanowiła margines. Raczej nazwałbym zjawisko regionalnym folklorem.I swoje osobiste doświadczenia przekładasz na całą społeczność? > Polska jest ekonomicznie nieatrakcyjna dla cudzoziemców, jest ich niewielu, więc incydentów jest również, naturalną koleją rzeczy, mniej.Poza tym, że mieszkający tu od setek lat Tatarzy, Żydzi, czy też Niemcy nie skarżą się na żadne ataki na tle rasistowskim, czy narodowościowym. I to aż tak, że Naczelny Rabin mówi o tym, że Polska to bardzo bezpieczny kraj dla Żydów. wiadomosci(*)ka,wid,17470310,wiadomosc.htmlA to, że Polska nie jest atrakcyjna ekonomicznie dla imigrantów to rzecz wiadoma. Gorzej, że UE chce nam ich wcisnąć na siłę i to pomimo tego, że nikt specjalnie do nas przyjeżdżać nie chce. > Zgodność w jednym elemencie ideologii, nie oznacza akceptacji całości. W ksenofobii PiS-owi i ONR-owi akurat po drodze.No i wyciągnąłeś z tego wniosek o plecach ONR w parlamencie? Poza tym znów przesadzasz, bo PiS jest dużo mniej ksenofobiczny niż ONR i porównywanie ich w tej kwestii jest zupełnie nieadekwatne. > Oczywiście, że nie. ONR to tylko przykład. Zresztą, nawet wśród radykałów ilość piany na pyskach jest różna nawet w obrębie jednej organizacji.Dokładnie tak. Nawet wśród ONR-owców są różne skrzydła. Od narodowego po faszystowski. Nie jest to wcale partia jednolicie faszystowska, więc nie wiem gdzie widzisz problem. |
#26 2 na 2 Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Odp: Rasistowskie ataki w Polsce? |
Rzeczywiście jest taki przesąd, że jak medium jest małe i prowadzone przez tzw. entuzjastów, to musi być niezależne i prawdomówne. Bramini i kszatrijowie musieliby być zupełnie pogrążenie w ignorancji, by nie wykorzystać tych przesądów do własnych celów, czyli do łupienia wajśjów i ogłupiania śudrów. Tak jak są profesjonalni aktorzy, którzy specjalizują się w odgrywaniu naturszczyków, tak w dziennikarstwie są zawodowcy z wieloletnim stażem, którzy świetnie zgrywają się na naiwnych entuzjastów. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki |
| gorky105 (656 punktów) | Odp: Rasistowskie ataki w Polsce? | > Rzeczywiście jest taki przesąd, że jak medium jest małe i prowadzone przez tzw. entuzjastów, to musi być niezależne i prawdomówne. Bramini i kszatrijowie musieliby być zupełnie pogrążenie w ignorancji, by nie wykorzystać tych przesądów do własnych celów, czyli do łupienia wajśjów i ogłupiania śudrów. Tak jak są profesjonalni aktorzy, którzy specjalizują się w odgrywaniu naturszczyków, tak w dziennikarstwie są zawodowcy z wieloletnim stażem, którzy świetnie zgrywają się na naiwnych entuzjastów. Bywa i tak. Ale nie ma co generalizować.  |
#28 6 na 6 | Pan Leming (674 punktów) | Odp: Rasistowskie ataki w Polsce? | > Trochę dziwi mnie taki fatalny wynik Danii. Skąd to się wzięło?natemat.pl(*)-statystyka-w-sluzbie-przemocyNie będę cytował całych zdań, ale myślę że w tym artykule kryje się odpowiedź. No może jeden cytacik: "Instytut Psychologii Zdrowia kilka lat temu przeprowadził stosowne badania w Warszawie. Wyszło, że większość badanych nie uznaje jednokrotnego uderzenia w twarz za przemoc w rodzinie. Za to wielokrotne już tak." www.focus.pl/przyroda/kto-wrobil-lemingi-11157 |
Alderyk Olrzyk (19376 punktów) (zablokowany) | Odp: Rasistowskie ataki w Polsce? |
> Bywa i tak. Ale nie ma co generalizować.  Na szczęście, są te media głównego nurtu, w których nie liczą się sympatie polityczne, nieformalne układy i znajomości, ale tylko talent, nieposzlakowana reputacja i ciężka praca, no i oczywiście - prawda. 
"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą, Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki |
#30 5 na 9 | piotr35 (1843 punktów) | Odp: czy jest problem? | > Przesadzasz i to bardzo, doprowadzając sytuację niemal do absurdu.To nie absurd, to rzeczywistość i fakty. > Po pierwsze w Niemczech to nie był niewielki marginesZaczęło się od puczu monachijskiego, gdy Hitler wyprowadził na ulice 5 tys. ludzi. Tylko pięć tysięcy! Tyle to i sam ONR zbierze. Margines. > nie pozwiązuj narodowców z faszystamiCzy wiesz aby na pewno, co to jest faszyzm? Faszyzm to sprzeciw wobec demokracji parlamentarnej, głoszenie kultu państwa i woli "suwerena", oraz potrzeba totalitarnego silnego przywództwa. Zadziwiające podobieństwa? > Po czwarte nie ma obecnie w Polsce zagrożenia powrotu nazizmuPolecam obejrzenie filmu "Fala" z 2008 roku ( www.filmwe(*)/I+Ty+zostaniesz+Hitlerem-6886 ), opartego na prawdziwej historii ludzi, którzy również uważali, ze powrót faszyzmu dzisiaj jest absolutnie niemożliwy. Jest to dużo łatwiejsze, niż przypuszczasz. > czy walka z tym marginesem uprawnia media do podawania nieprawdziwych informacji bez późniejszego sprostowaniaNie. Nie uprawnia, ale brak prasowych sprostowań nie uprawnia nikogo do bagatelizowania istniejącego faktycznie problemu faszyzmu w Polsce. Nawet jeśli obecnie jeszcze marginalnego. |
1 2 3 4 5 6 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|