Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dominacja a grupa społeczna

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
03-06-2016 01:15krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Dominacja a grupa społeczna
Chciałbym postawić pewną hipotezę:
Źródłem grupy społecznej jest dominacja. Powstanie grupy społecznej jest pochodną wystąpienia dominacji.

Oczywiście bardziej nadrzędne przyczyny grupy społecznej wobec dominacji to współczucie, współpotrzebowanie, posiadanie wspólnego celu niemniej realizacja wspólnego celu, łączne zaspokojenie potrzeb, następuje poprzez współdziałanie w jedności, które możliwe jest wyłącznie dzięki dominacji.

Mogłoby wydawać się, że w niektórych grupach społecznych dominacja nie występuje ale czy to prawda? Wyobraźmy sobie grupę, w której wszyscy muszą zgodzić się dobrowolnie na podjęcie wspólnego działania. Czy w takiej grupie występuje dominacja? Wg mnie tak, bowiem idea określonego działania wychodzi z pojedynczego umysłu i opanowuje wszystkie pozostałe, aż staje się wspólna dla wszystkich członków grupy. To jest dominacja twórcy idei nad pozostałymi, umysłu twórcy idei nad pozostałymi umysłami.

Dominacja kojarzy się negatywnie z przymusem i przemocą, wg mnie kiedy jednak odrzucimy własne nastawienie do bycia zdominowanym przez innych, wówczas dominacja może być postrzegana jako przełom decyzyjny.

Wg mnie nie ma znaczenia czy przełom decyzyjny dostosowujący wolę wszystkich członków grupy do jednostkowej woli źródłowej inicjatora idei następuje wskutek przekonania innych, zastraszenia czy zmuszenia innych, we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z tą sama dominacją.

Jeśli hipoteza jest prawdziwa, to oczywistym wnioskiem jaki z niej wynika jest to, że:
Źródłem społeczeństwa jest hierarchia. Powstanie społeczeństwa jest pochodną wystąpienia hierarchii wśród osobników.

Co myślicie o takiej hipotezie?
DOBRA jest czy ZŁA?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..
#1
03-06-2016 01:54
 Ocena 4 na 4
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
>Chciałbym postawić pewną hipotezę:

Ja tez:

Ktos,kto zarabia 2900 Euro netto za 150-180 godzin pracy nie jest biedny i ucisniony.

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi rafal73
>>Chciałbym postawić pewną hipotezę:
>Ja tez:
>Ktos,kto zarabia 2900 Euro netto za 150-180 godzin pracy nie jest biedny i ucisniony.

A dlaczego nie 10.000 za 10 godzin? Może być rubli.
Napisałem ile zarabiam. Dziś poprosiłem o podwyżkę i chyba dostanę. Okaże się wkrótce.

#3
03-06-2016 02:03
 Ocena 4 na 4
rafal73 (9720 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>>>Chciałbym postawić pewną hipotezę:
>>Ja tez:
>>Ktos,kto zarabia 2900 Euro netto za 150-180 godzin pracy nie jest biedny i ucisniony.
>A dlaczego nie 10.000 za 10 godzin? Może być rubli.
>Napisałem ile zarabiam. Dziś poprosiłem o podwyżkę i chyba dostanę. Okaże się wkrótce.

Niewolnik, ktory nie moze uzywac niemieckich drog i autostrad dostaje podwyzke? Urlopu i ubezpieczenia zdrowotnego nie ale podwyzke tak?
No popacz

#4
03-06-2016 08:03
 Ocena-1 na 1
krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi rafal73
Naprawdę sądzisz, że ujawnić rozkład kapitału i opodatkować własność prywatną, oczywiście z głową, żeby nie zabić hierarchii - różnic społecznych, tylko je ograniczyć i pragnienia bogacenia się, to czyjaś krzywda? Sądzisz, ze to wielce niesprawiedliwe? Ty chyba nie masz pojęcia jaka krzywda dzieje sie wielu ludziom współcześnie, przecież nie musimy żyć jak małpy w zoo.
Nie pójdziesz do siedmiogwiazdkowej restauracji tylko do czterogwiazdkowej i co, język odpadnie? Trzeba potrafić się po ludzku podzielić, w tym także dopuścić każdego do pracy. Tego wymaga rozwój homo sapiens.

#5
03-06-2016 08:37
 Ocena 2 na 2
szarley (54911 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>Napisałem ile zarabiam.
Kłamstwo. Nie napisałeś.
Znów krętaczysz, żeby nie odpowiedzieć prosto na pytanie
Podobnie jak z przemocą w twoim świecie. po roku przyznałeś, że zastosujesz przemoc

>Dziś poprosiłem o podwyżkę i chyba dostanę. Okaże się wkrótce.
Wieeeeeeeele razy pisałeś, że jesteś niewolnikiem, niewolnicy nie dostają wynagrodzenie, więc i podwyżki też nie

Kłamiesz

#6
03-06-2016 08:47
 Ocena 3 na 3
ZaKotem (8733 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna

>Dominacja kojarzy się negatywnie z przymusem i przemocą, wg mnie kiedy jednak odrzucimy własne
>nastawienie do bycia zdominowanym przez innych, wówczas dominacja może być postrzegana jako przełom
>decyzyjny.

Chciałbym, żebyś określił, co rozumiesz przez pojęcie DOMINACJI, bo chyba używasz tego słowa w innym znaczeniu, niż reszta ludzi. Dominacja nie jest synonimem władzy, tylko jest taką właśnie odmianą władzy, która jedt oparta na strachu - niekoniecznie przed przemocą, ale także przed odrzuceniem, utratą przywilejów. Są inne ridzaje władzy, oparte na charyzmie, sile przekonywania, które dominacją nie są. Można tworzyć własne definicje i tym samym mówić własnym językiem, ale PO CO?

>Wg mnie nie ma znaczenia czy przełom decyzyjny dostosowujący wolę wszystkich członków grupy do
>jednostkowej woli źródłowej inicjatora idei następuje wskutek przekonania innych, zastraszenia czy
>zmuszenia innych, we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z tą sama dominacją.

Nie. Tylko w tym drugim i trzecim, który jest tym samym.

>Jeśli hipoteza jest prawdziwa, to oczywistym wnioskiem jaki z niej wynika jest to, że:
>Źródłem społeczeństwa jest hierarchia. Powstanie społeczeństwa jest pochodną wystąpienia hierarchii
>wśród osobników.
>Co myślicie o takiej hipotezie?

Zasadniczo się zgadzam, u wszystkich małp społecznych występuje hierarchia i jest ojo głęboko zakodowana w małpich - także ludzkich - instynktach. Natomiast dominacja jest tylko JEDNYM z czynników tworzących hierarchię i teoje utożsamienie jednego z drugim jest błędem wynikającym z twoich urojeń prześladowczych.
>DOBRA jest czy ZŁA?

#7
03-06-2016 08:54
 Ocena 2 na 2
szarley (54911 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>Naprawdę sądzisz, że ujawnić rozkład kapitału i opodatkować własność prywatną, oczywiście z głową, żeby nie zabić hierarchii - różnic społecznych, tylko je ograniczyć i pragnienia bogacenia się, to czyjaś krzywda?

Matołku, czy ty naprawdę nie rozumiesz, co inni krytykują w twoich postulatach?

#8
03-06-2016 09:43
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
> w tym także dopuścić każdego do pracy

CH2M Hill właśnie prowadzi w Krakowie nabór i ma zatrudnić docelowo 1200 pracowników (w zeszłym roku było 100).
www.ch2m.com
Dopuszczam cię. Jeśli tylko spełniasz ich kryteria zatrudnią cię z pocałowaniem ręki.


Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?

#9
03-06-2016 09:45
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi ZaKotem
> co rozumiesz przez pojęcie DOMINACJI, bo chyba używasz tego
> słowa w innym znaczeniu, niż reszta ludzi

Tak, i to u K H-K typowe.

> dominacja jest tylko JEDNYM z czynników tworzących
> hierarchię i teoje utożsamienie jednego z drugim jest
> błędem wynikającym z twoich urojeń prześladowczych.

Dokładnie tak. Plusik

Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?

#10
03-06-2016 09:49
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
> Ty chyba nie masz pojęcia jaka krzywda dzieje sie wielu
> ludziom współcześnie, przecież nie musimy żyć jak małpy w zoo.

Kali-krystkon krzywdzić ludzi przed 2008r. - cacy.
Banki i szefostwo egzekwują od Krystkona należnosci i uczciwą pracę po 2008r. - skandal, krzywda i rozbój w biały dzień w stosunku do wielu ludzi!!

Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?

#11
03-06-2016 11:04
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
>> Ktos,kto zarabia 2900 Euro netto za 150-180 godzin pracy nie jest biedny i ucisniony.
> A dlaczego nie 10.000 za 10 godzin? Może być rubli.

Zapytaj swojego szefa to wytłumaczy ci dlaczego.
Swoją drogą, gdy byłeś członkiem zarządu firmy windykacyjnej pewnie nie spotykałeś się z podobnie głupimi pytaniami więc wychodzi na to, że personel był mądrzejszy od szefostwa i szczerze mówiąc nie jest to dla mnie dziwne.

Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> Ty chyba nie masz pojęcia jaka krzywda dzieje sie wielu> ludziom współcześnie, przecież nie musimy żyć jak małpy w zoo.
>Kali-krystkon krzywdzić ludzi przed 2008r. - cacy.
>Banki i szefostwo egzekwują od Krystkona należnosci i uczciwą pracę po 2008r. - skandal, krzywda i rozbój w biały dzień w stosunku do wielu ludzi!!
Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?


To przestań wreszcie napastować windykację, którą nazywasz uczciwą pracą.

Sądzisz, ze ucinanie rąk złodziejom to też była uczciwa praca? Bo ciężka na pewno a jeszcze niebezpieczna bo krew sika wokół i łatwo się zarazić jeśli złodziej był chory.

#13
03-06-2016 11:10
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
> przestań wreszcie napastować windykację, którą nazywasz uczciwą pracą.

Wg ciebie nieuczciwą (bo ponoć nie chcesz nic i nikogo egzekwować w przyszłości) a wg mnie uczciwą (to żerowanie na emocjach jest nieuczciwe). Czasem mówię zamiast ciebie, czasem w moim własnym imieniu. Orientuj się.

> Sądzisz, ze ucinanie rąk złodziejom to też była uczciwa praca?
> Bo ciężka na pewno a jeszcze niebezpieczna bo krew sika
> wokół i łatwo się zarazić jeśli złodziej był chory.

Najpierw ciągnęło cię do Afryki i ponoć zlokalizowanego tam raju, teraz gadasz coś u ucinaniu rąk. Naprawdę współczuję.

Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?

krystkon_1976 (4491 punktów)
(zablokowany)
Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> przestań wreszcie napastować windykację, którą nazywasz uczciwą pracą.
>Wg ciebie nieuczciwą (bo ponoć nie chcesz nic i nikogo egzekwować w przyszłości) a wg mnie uczciwą (to żerowanie na emocjach jest nieuczciwe). Czasem mówię zamiast ciebie, czasem w moim własnym imieniu. Orientuj się.
>> Sądzisz, ze ucinanie rąk złodziejom to też była uczciwa praca?
>> Bo ciężka na pewno a jeszcze niebezpieczna bo krew sika
>> wokół i łatwo się zarazić jeśli złodziej był chory.
>Najpierw ciągnęło cię do Afryki i ponoć zlokalizowanego tam raju, teraz gadasz coś u ucinaniu rąk. Naprawdę współczuję.
>
Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?


Zawsze kiedy cię lepszy argument trafi zaczynasz tak bełkotać jak tu, ze nikt nie rozumie o co ci chodzi.
Ty jednak starasz się zawsze sprawić wrażenie mającego coś znaczącego na myśli.

#15
03-06-2016 11:33
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Dominacja a grupa społeczna
W odpowiedzi krystkon_1976
> Zawsze kiedy cię lepszy argument trafi zaczynasz tak bełkotać
> jak tu, ze nikt nie rozumie o co ci chodzi.

Spocznij wygodnie i zastanów się chwilę co napisałem, przecież wszystko logiczne i zrozumiałe dla 2-latka jest.

>Ty jednak starasz się zawsze sprawić wrażenie mającego coś znaczącego na myśli.

Nie wiem czy znaczącego, ale prostego na pewno - proste rzeczy do więszości ludzi trafiają, choć do ciebie jak widać nie.

Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365