 |
Dominacja a grupa społeczna Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 03-06-2016 01:15 | krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Dominacja a grupa społeczna | Chciałbym postawić pewną hipotezę: Źródłem grupy społecznej jest dominacja. Powstanie grupy społecznej jest pochodną wystąpienia dominacji.
Oczywiście bardziej nadrzędne przyczyny grupy społecznej wobec dominacji to współczucie, współpotrzebowanie, posiadanie wspólnego celu niemniej realizacja wspólnego celu, łączne zaspokojenie potrzeb, następuje poprzez współdziałanie w jedności, które możliwe jest wyłącznie dzięki dominacji.
Mogłoby wydawać się, że w niektórych grupach społecznych dominacja nie występuje ale czy to prawda? Wyobraźmy sobie grupę, w której wszyscy muszą zgodzić się dobrowolnie na podjęcie wspólnego działania. Czy w takiej grupie występuje dominacja? Wg mnie tak, bowiem idea określonego działania wychodzi z pojedynczego umysłu i opanowuje wszystkie pozostałe, aż staje się wspólna dla wszystkich członków grupy. To jest dominacja twórcy idei nad pozostałymi, umysłu twórcy idei nad pozostałymi umysłami.
Dominacja kojarzy się negatywnie z przymusem i przemocą, wg mnie kiedy jednak odrzucimy własne nastawienie do bycia zdominowanym przez innych, wówczas dominacja może być postrzegana jako przełom decyzyjny.
Wg mnie nie ma znaczenia czy przełom decyzyjny dostosowujący wolę wszystkich członków grupy do jednostkowej woli źródłowej inicjatora idei następuje wskutek przekonania innych, zastraszenia czy zmuszenia innych, we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z tą sama dominacją.
Jeśli hipoteza jest prawdziwa, to oczywistym wnioskiem jaki z niej wynika jest to, że: Źródłem społeczeństwa jest hierarchia. Powstanie społeczeństwa jest pochodną wystąpienia hierarchii wśród osobników.
Co myślicie o takiej hipotezie? DOBRA jest czy ZŁA? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej..#16 -2 na 2 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | Oczywiście, ze wiele pojęć definiuję samodzielnie. Bez tego nie da siebie pojmować świata. Dominacja bardzo często pojmowana jest jako zwycięstwo. Znajdziesz w zwycięstwie przymus albo przemoc? To nie jest mania prześladowcza. Jeśli już to mania bycia wykluczonym społecznie. |
#17 1 na 1 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > >Napisałem ile zarabiam.> Kłamstwo. Nie napisałeś.> Znów krętaczysz, żeby nie odpowiedzieć prosto na pytanie> Podobnie jak z przemocą w twoim świecie. po roku przyznałeś, że zastosujesz przemoc> >Dziś poprosiłem o podwyżkę i chyba dostanę. Okaże się wkrótce.> Wieeeeeeeele razy pisałeś, że jesteś niewolnikiem, niewolnicy nie dostają wynagrodzenie, więc i podwyżki też nie> Kłamiesz> Gdyby niewolnicy nie uzyskiwali wynagrodzenia ich kariera niewolników kończyłaby się po 3 dniach. Sądzisz, ze nie mieli podwyżek porcji do spożycia? |
#18 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > Gdyby niewolnicy nie uzyskiwali wynagrodzenia ich kariera> niewolników kończyłaby się po 3 dniach.> Sądzisz, ze nie mieli podwyżek porcji do spożycia?Jak już o tym gadamy - jaką ty masz w końcu stawkę 11,5: netto, czy brutto? Ile % więcej dostajesz za nadgodziny i w niedzielę? Jak w końcu wychodzisz z tymi godzinami średnio w tygodniu? Bo nie napisałeś, a ponoć nie masz przed nikim tajemnic. Ty chyba naprawdę uważasz, że bycie w 1% procencie najwyższych zarobków w Polsce to niewolnictwo.. a może jednak chodzi o coś innego 
Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie? |
#19 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > Jeśli już to mania bycia wykluczonym społecznie... i teraz tylko trzeba sobie znaleźć kozła ofiarnego owego stanu rzeczy, ale ty już znalazłeś.
Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie? |
#20 2 na 2 | szarley (54913 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > >>Napisałem ile zarabiam.> >Kłamstwo. Nie napisałeś.Znów krętaczysz, żeby nie odpowiedzieć prosto na pytanie o swój dochód Naprawdę nie poradzisz dodać kilku liczb? Naprawdę jesteś zwolennikiem jawności? Kłamiesz! > >Wieeeeeeeele razy pisałeś, że jesteś niewolnikiem, niewolnicy nie dostają wynagrodzenie, więc i podwyżki też nie> >Kłamiesz> Gdyby niewolnicy nie uzyskiwali wynagrodzenia ich kariera niewolników kończyłaby się po 3 dniach.Niewolnik nie otrzymuje wynagrodzenia, co najwyżej miskę strawy wystarczającą do przetrwania i pracy (a czasem i to nie, jeśli niewolników jest nadmiar) Kłamiesz, pisząc że jesteś niewolnikiem. Jesteś zwykłym leniem, którego godzina pracy rękami już upokarza > Sądzisz, ze nie mieli podwyżek porcji do spożycia?Nie. |
#21 3 na 3 | ZaKotem (8733 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > Oczywiście, ze wiele pojęć definiuję samodzielnie. Bez tego nie da siebie pojmować świata.Definicje nie są konieczne do pojmowania czegokolwiek, są natomiast niezbędne gdy chcemy o swoim pojmowaniu opowiedzieć innym. A jesli zamiast korzystać ze słownika swoich rozmówców będziesz mówił we własnym języku, to będzie to bełkot apostolski i każdy powie ci: "Upił się młodym winem". > Dominacja bardzo często pojmowana jest jako zwycięstwo.Przez kogo? > Znajdziesz w zwycięstwie przymus albo przemoc?Zależy w jakim, w walce oczywiście tak. W sporcie albo grze nie. Jeśli nie ma zadnej formy przymusu, nie ma dominacji, proste. > To nie jest mania prześladowcza.> Jeśli już to mania bycia wykluczonym społecznie.To prawie to samo. Paranoik myśli, że wszyscy chcą go zniszczyć lub zniewolić, a ty, że już to zrobili. Jesteś post-paranoikiem. |
krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | Zakotem my w rzeczywistości nie określamy znaczeń my je jedynie pojmujemy. Określasz znaczenie "liczba 4"? Nie ty je jedynie pojmujesz a pojecia znaczeń u różnych ludzi są różne, niejednakowe. Im bardziej odmienni ludzie tym trudniej będzie im zgodzić się w kwestii pojęcia znaczenia. Nie licz, ze istnieją uniwersalne dla wszystkich pojęcia. Każde oczy widzą co innego choć w pewnym ogólnym wymiarze to co widzą może się ze sobą zgodzić. Ja po prostu nie lubię ludzi. Gatunek homo sapiens jest dla mnie odpychający przez to jak żyje. To jest nieudawane obrzydzenie czemu na różne sposoby daję wyraz. |
#23 -1 na 1 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > >>>Napisałem ile zarabiam.> >>Kłamstwo. Nie napisałeś.> Znów krętaczysz, żeby nie odpowiedzieć prosto na pytanie o swój dochód> Naprawdę nie poradzisz dodać kilku liczb?> Naprawdę jesteś zwolennikiem jawności?> Kłamiesz!> >>Wieeeeeeeele razy pisałeś, że jesteś niewolnikiem, niewolnicy nie dostają wynagrodzenie, więc i podwyżki też nie> >>Kłamiesz> >Gdyby niewolnicy nie uzyskiwali wynagrodzenia ich kariera niewolników kończyłaby się po 3 dniach.> Niewolnik nie otrzymuje wynagrodzenia, co najwyżej miskę strawy wystarczającą do przetrwania i pracy (a czasem i to nie, jeśli niewolników jest nadmiar)> Kłamiesz, pisząc że jesteś niewolnikiem. Jesteś zwykłym leniem, którego godzina pracy rękami już upokarza> >Sądzisz, ze nie mieli podwyżek porcji do spożycia?> Nie.> To mi od lenistwa nawrzucał pracuś, który z domu wychodzi tylko na zakupy i spacer. Wiem, wiem wyższa forma, nadczłowieczeństwo, sprawiedliwość w działaniu. To mi już nie przypominaj o tej efektywności. Zapamiętałem. |
#24 2 na 2 | szarley (54913 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > Zakotem my w rzeczywistości nie określamy znaczeń my je jedynie pojmujemy.> Określasz znaczenie "liczba 4"? Nie ty je jedynie pojmujesz a pojecia znaczeń u różnych ludzi są różne, niejednakowe.Jasne, ale nie 4 tylko 11,5 (Euro za godzinę pracy) Jednemu to raj na ziemi, innemu niewolnictwo > Ja po prostu nie lubię ludzi.Zostań pustelnikiem albo "leśnym" w Tajdze > Ja po prostu nie lubię ludzi.a ludzie ciebie? |
krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > > Jeśli już to mania bycia wykluczonym społecznie.> .. i teraz tylko trzeba sobie znaleźć kozła ofiarnego owego stanu rzeczy, ale ty już znalazłeś.> Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?To zaskakujące Jacku jak wiele w twoim naukowym podejściu do świata opartym na ogromnej wiedzy i niezwykłych u ludzi umiejętnościach poświęcasz winie i karze. Studiowałeś także teologię? Skąd u ciebie ta znajomość DOBRA, ZŁA i SPRAWIEDLIWOŚCI. Tylko mi nie mów, ze lansujesz tu co ci się podoba? |
#26 2 na 2 | szarley (54913 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | Znów się wykręcasz od odpowiedzi na pytanie o dochód? Rok wykręcałeś się od odpowiedzi na pytanie co zrobisz, kiedy w twoim urojonym świecie nie oddam domu, aż wreszcie wyrzygałeś PRZEMOC > To mi od lenistwa nawrzucał pracuś, który z domu wychodzi tylko na zakupy i spacer.1 Pracujesz bardzo niewiele, Rafał już ci wyliczył 2 do czasu "pracy" wliczasz nawet dojazd . Jako jedyny ! 3 Pracuję, już mnie przepraszałeś za zarzut niepracowania |
#27 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > To zaskakujące Jacku jak wiele w twoim naukowym podejściu> do świata opartym na ogromnej wiedzy i niezwykłych u ludzi> umiejętnościach poświęcasz winie i karze.Wiele? A skąd  W kwestii - ja tylko dobrze rozumiem jak to w życiu działa i gdzie leży związany z nimi odśrodkowy przymus - ty jesteś niewolnikiem owej dychotomii. Różnimy się, powodzenia w życiu. > Skąd u ciebie ta znajomość DOBRA, ZŁA i SPRAWIEDLIWOŚCI.Czyta się to i owo. Ale ale, czy czasem tobie to nie imponuje.. ? 
Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie? |
#28 2 na 2 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > 3 Pracuję, już mnie przepraszałeś za zarzut niepracowaniaWidać szybko zapomniał - jak to urodzona ofiara losu 
Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie? |
#29 3 na 3 | Jacek Głodzik (35558 punktów) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > Gatunek homo sapiens jest dla mnie odpychający (..) nieudawane obrzydzenieŻonę i dzieci też wliczasz w homo sapiens? Jeśli nie, to w co? 
Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie? |
#30 -1 na 1 krystkon_1976 (4491 punktów) (zablokowany) | Odp: Dominacja a grupa społeczna | > > To zaskakujące Jacku jak wiele w twoim naukowym podejściu> > do świata opartym na ogromnej wiedzy i niezwykłych u ludzi> > umiejętnościach poświęcasz winie i karze.> Wiele? A skąd  > W kwestii - ja tylko dobrze rozumiem jak to w życiu działa i gdzie leży związany z nimi odśrodkowy przymus - ty jesteś niewolnikiem owej dychotomii.> Różnimy się, powodzenia w życiu.> > Skąd u ciebie ta znajomość DOBRA, ZŁA i SPRAWIEDLIWOŚCI.> Czyta się to i owo. Ale ale, czy czasem tobie to nie imponuje.. ?  > Czy ambicja, której pożyteczności nikt na zewnątrz nie uznaje to już kapitał, czy jeszcze nie?Zarzucasz mi złodziejstwo ale nie powiadamiasz państwowych organów ścigania i zastanawiam się dlaczego? Jesteś niepoważny czy zwyczajnie nie wierzysz w wartość systemu, który współtworzysz? Czy pod tymi wszystkimi pozorami, kryje się w tobie przekonanie, ze współczesny model społeczny to szajs? |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|