 |
Ateizm - argumenty za i przeciw. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 18-03-2026 17:34 | Lolek_Salambek (2665 punktów) | Ateizm - argumenty za i przeciw.
2 na 2 | Powszechnie ateizm kojarzony jest z dwoma niejako "równoległymi" koncepcjami: • brak wiary w Boga/Bogów (tak zwany ateizm słaby) albo przekonanie, że Bóg/Bogowie nie istnieją (tak zwany ateizm silny) • przekonanie (wiara) o nie istnieniu życia pozagrobowego.
Natomiast co do samej genezy słowa ateizm; mówi ona wyłącznie o pierwszym z podanych wyżej aspektów (nieistnienie Boga). "Atheos" oznacza "bez boga" ("a-" = "bez", "theos" = "Bóg").
Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania można zadać takie oto dwa pytania: • czy nie istnienie Boga musi oznaczać nieistnienie życia pozagrobowego? • czy nie istnienie życia pozagrobowego musi oznaczać nie istnienie Boga? Na pozór wydaje się, że odpowiedź na oba z tych dwu pytań jest twierdząca. Ale może nie musi być twierdząca?
Może są to pytania, z serii takich, co do których odpowiedzi człowiek nie jest w stanie zrozumieć?
Per analogia; mam tu w szczególności na myśli cztery poniższe pytania: 1. Czy człowiek jest w stanie zrozumieć koncepcje, że wszechświat jako obiekt fizyczny jest NIEskończony? 2. Czy człowiek jest w stanie zrozumieć koncepcje, że wszechświat jako obiekt fizyczny jest skończony? 3. Czy człowiek jest w stanie zrozumieć koncepcje, że czas we wszechświecie jest NIEskończony? 4. Czy człowiek jest w stanie zrozumieć koncepcje, że czas we wszechświecie jest skończony?
Ja osobiście nie potrafię sobie wyobrazić/zrozumieć, żadnej z tych czterech koncepcji.
Może jest to "logika siły wyższej" niezrozumiała dla ludzi?
Z drugiej strony najczęściej przytaczane przez ateistów argumenty (czy raczej "przejawy" lub przesłanki), które mają wskazywać, że Bóg nie istnieje - albo że nie ma wystarczających podstaw, by w Niego wierzyć są następujące.
1. Argument ukrycia Boga Jeśli Bóg chce, by ludzie w Niego wierzyli, dlaczego nie objawia się im w sposób jasny i niepodważalny dla wszystkich? Ale (znów)...... może jest to "logika siły wyższej" niezrozumiała dla ludzi?
2. Psychologiczne pochodzenie religii teistycznych Wiara w Boga może wynikać z potrzeb psychicznych: strachu przed śmiercią, potrzeby sensu czy kontroli otaczającego świata.
3. Brak empirycznych dowodów Nie ma jednoznacznych, powtarzalnych dowodów naukowych na istnienie Boga. Ateiści często podkreślają, że w innych dziedzinach wymagamy dowodów - dlaczego nie tutaj?
4. Problem zła (cierpienia) Jeśli Bóg jest wszechmocny, wszechwiedzący i dobry, to dlaczego istnieje ogrom cierpienia (wojny, choroby, katastrofy)? Ale (znów)...... może jest to "logika siły wyższej" niezrozumiała dla ludzi?
5. Większość przekazów stanowiących podstawy poszczególnych religii tworzona była w czasach, gdy poziom świadomości ludzi na temat otaczającej ich rzeczywistości był bardzo skromny i odznaczał się w szczególności takimi cechami jak: * wiara w to że ziemia jest płaska * wiara w to, że pioruny, nawałnice czy choroby to dzieło szatana / kara za grzechy * przekonanie, że kobietom należą się mniejsze prawa niż mężczyznom i tak dalej i tak dalej
6. Sprzeczności w religiach Na świecie istnieje wiele religii z różnymi wizjami Boga czy też Bogów. Nie mogą wszystkie być jednocześnie prawdziwe, co sugeruje, że mogą być one jedynie wytworem kultury.
7. Nauka wyjaśnia świat bez Boga Zjawiska kiedyś przypisywane Bogu (na przykład pioruny, nawałnice, choroby) dziś mają wyjaśnienia naukowe. To prowadzi do wniosku, że Bóg był "luką w wiedzy", która się stopniowo zamyka.
8. Ewolucja i naturalne pochodzenie życia Niektórzy uważają, ze teoria ewolucji wyjaśnia różnorodność życia bez potrzeby ingerencji istoty nadprzyrodzonej. Ale kto stworzył ewolucje?
9. Brak jednoznacznych cudów Religie mówią o cudach, ale nie ma dobrze udokumentowanych, współczesnych przypadków, które wytrzymałyby rygor naukowy (na przykład brak jednoznacznych wiarygodnych dowodów na to, że w sposób nadprzyrodzony odrosła komuś wcześniej amputowana noga czy ręka).
Zapraszam do wyrażania refleksji oraz opinii w tym obszarze.
----------------- S pozdravem
Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczne
Dzień bez GPT to dzień stracony | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej..| panTeista (6808 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > >O istnieniu bogów dowiadujemy się z religii. Religie nie uznają ewolucji. Ewolucja to rozwój od organizmów najprostszych do najbardziej złożonych. Tymczasem religia twierdzi że najpierw istniał (i nadal istnieje) organizm najbardziej złożony Bóg i dopiero On stworzył organizmy prostsze, co przeczy ewolucji.> ----------------> Panteisto -a może jest w tym wszystkim logika "Siły Wyższej", której my jako ludzie (twory niższe) nie mamy szans pojąć> ?> Czy potrafisz sobie na przykład wyobrazić skończoność albo (a jeśli wolisz) nieskończoność wszechświata w rozumieniu stricte fizycznym (albo czasu jako takiego)> ?Skoro nie mamy szans pojąć, wyobrazić sobie, to czy warto zaprzątać sobie głowę? Z Twoich słów wynikałoby że i tak będzie jak chce (rozumna?) Siła Wyższa. Pozdrawiam |
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > >Żydzi są nieważni.> >> Tu nie chodzi o Żydów a o prawdę.Tobie jednak chodzi, bo Żydzi i Niemcy w twoich postach pojawiają praktycznie w każdym wpisie. Masz bardzo nacjonalistyczne rozumowanie, ja takiego nie mam. youtu.be/5VCiU1osa3w |
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > Kto twierdzi, że "gdyby się nie urodzili, to nie byłoby wojny" ?Zgadza się, wojny są ewidentnie w naturze człowieka i są normą w jego egzystencji i nigdy się nie skończą. Może jednak w trakcie rozwoju zmienią trochę charakter na takie, w których ludzie przestaną sobie rozrywać nawzajem naczynia krwionośne a będą powodować jedynie u siebie zaburzenia psychiczne. youtu.be/5VCiU1osa3w |
#79 2 na 2 | panTeista (6808 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > >>Nieprawda, Religia Prawdy nie twierdzi, że Bóg to organizm. Bóg to Duch, który stworzył materię i ewolucję.> >O ile się orientuję to Religia Prawdy ma niewielu wyznawców.> ----------------------> Panteisto - a czy ilość wyznawców przekłada się jak jeden do jednego na słuszność/trafność "diagnozy"/wizji?Jeżeli wyznawcy mają odmienne diagnozy/wizje to nie mogą wszystkie te wizje być prawdziwe. Pozdrawiam |
| Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > "Bóg" nie funkcjonuje jako pojęcie naukowe - niezależnie od tego, jak będziemy komplikować tło filozoficzne. To błąd bo ewidentnie widać, że ciałom fizycznym towarzyszy osobliwość abstrakcyjna, jak również, że istnieją ciała większe od ludzkiego a także, że ludzkie ciało jest częścią ciał nadrzędnych. Jest wielką ignorancją i arogancją sądzić, że innym ciałom nie towarzyszy osobliwość abstrakcyjna jak również, że nie istnieje osobliwość złożona na poziomie całego wszechświata. Uważam, że Bóg istnieje nie dlatego, że taka wizja podnieca innych ludzi, lecz na podstawie obserwacji świata i wychłodzonego wnioskowania. youtu.be/5VCiU1osa3w |
#81 2 na 2 | panTeista (6808 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > - przysłowie mówi: "wyjątek potwierdza regułę".> Przysłowie mówi: "co dwie głowy to nie jedna" co by wskazywało, że im więcej działających/myślących tym lepszy rezultat. Inne przysłowie mówi: "gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść". Pozdrawiam |
#82 1 na 1 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | . "Bóg" nie funkcjonuje jako pojęcie naukowe - niezależnie od tego, jak będziemy komplikować tło filozoficzne. . > Uważam, że Bóg istnieje nie dlatego, że taka wizja podnieca innych ludzi, lecz na podstawie obserwacji świata i wychłodzonego wnioskowania.- Ma Pan do tego pełne prawo dopóty dopóki swojej wiary nie narzuca innym. Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda.. |
#83 1 na 1 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > .> "Bóg" nie funkcjonuje jako pojęcie naukowe - niezależnie od tego, jak będziemy komplikować tło filozoficzne. > .> >Uważam, że Bóg istnieje nie dlatego, że taka wizja podnieca innych ludzi, lecz na podstawie obserwacji świata i wychłodzonego wnioskowania.> -> Ma Pan do tego pełne prawo dopóty dopóki swojej wiary nie narzuca innym.> Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda..Ale to żadna wiara. Ludzkiemu ciału towarzyszy świadomość - to nie jest wiara tylko obserwacja. Odebranie świadomości innym ciałom fizycznym jest ignorowaniem rzeczywiści. Osąd, iż inne ciała fizyczne podlegają innym regułom niż pańskie ciało jest kwestią wiary a nie obserwacji. Z wiarą, zwłaszcza błędną, nie da się dyskutować, bo ta zakorzeniona jest w emocjach. Jak określiłby pan osobę, której ciałem jest cały wszechświat? Chce mi pan wmówić, że źródłem świadomości jest jakiś układ scalony ale który tego pan dokładnie nie wie? Bzdura! Wszyscy można podciągnąć pod układ scalony. Każdą formę materii. Tylko jednemu towarzyszy świadomość? To brzmi jak nawiedzona bzdura! youtu.be/5VCiU1osa3w |
| Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | |
#85 1 na 1 | Duch Prawdy (14787 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > >>>Nieprawda, Religia Prawdy nie twierdzi, że Bóg to organizm. Bóg to Duch, który stworzył materię i ewolucję.> >>O ile się orientuję to Religia Prawdy ma niewielu wyznawców.> >Panteisto - a czy ilość wyznawców przekłada się jak jeden do jednego na słuszność/trafność "diagnozy"/wizji?> Jeżeli wyznawcy mają odmienne diagnozy/wizje to nie mogą wszystkie te wizje być prawdziwe.To bez znaczenia, że wizje mają odmienne, kryterium, kto jest wyznawcą jest jedno - czynienie dobra. Ludzie są różni pod względem wykształcenia, poziomu inteligencji, poglądów religijnych, politycznych, zrozumienia duchowości itd., a łączy ich wspólna cecha - czynienie dobra, czyli należą do określonego zbioru, do którego nie należą czyniący zło. DUCH www.racjonalista.pl/forum.php/s,918349 |
#86 1 na 1 | Thoter (6650 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. |
> Masz bardzo nacjonalistyczne rozumowanie, ja takiego nie mam.> Zanim zaczynam rozumować zbieram dowody. Moje wnioski doprowadzają do szału solidarnościowych megalomanów. Padam ofiarą ataków ze strony megalomanów, którzy zamiast merytorycznych argumentów czy dowodów, posługują się wyłącznie inwektywami i osobistymi wycieczkami. Nie prowadzę dyskusji z kimś, kto karmi się poczuciem wyższości, a brak dowodów na swoje tezy nadrabia chamstwem. Kautilja pomału zapoznaje się z faktami, które co róż podaję i zaczął inaczej rozumować. |
#87 1 na 1 | Lolek_Salambek (2665 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > Miałem na myśli historię. A Ty nie sądzisz chyba, że w ogóle nie ma obiektywności?------------------ Kautilja - jak wiesz jestem postmodernista; czyli: - co do zasady podważam istnienie jednej obiektywnej prawdy, akcentując względność wiedzy, różnorodność perspektyw oraz krytykę wielkich narracji wyjaśniających świat; - jednocześnie nie neguję "dorobku" w tym zakresie nauk empirycznych - te w mojej percepcji są raczej obiektywne. 
S pozdravem Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczneDzień bez GPT to dzień stracony. |
| Lolek_Salambek (2665 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > >Żydzi są nieważni.> Tu nie chodzi o Żydów a o prawdę.--------------- A czym jest prawda ?
S pozdravem Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczneDzień bez GPT to dzień stracony. |
| Lolek_Salambek (2665 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > >>>Ale kto stworzył ewolucje?> >>Ewolucja to nie rzecz, to zachodzący proces.> >----------------> >Panteisto - ażeby odpowiedzieć na Twoje pytanie> Pytanie "kto stworzył ewolucje?" nie jest moje lecz Twoje, z postu zakładającego wątek.-------------- Panteisto - to prawda co piszesz ( oczywiście relatywna). Jednak wszakże Twój wpis "Ewolucja to nie rzecz, to zachodzący proces" w moim przekonaniu niejako sugerował, że podjąłeś wątek poszukiwania odpowiedzi na pytanie "kto stworzył ewolucje?". Ale bardzo możliwe że się mylę ("wiem, ze nic nie wiem")

> Fakt oddziaływania grawitacji nie stanowi potwierdzenia Twojego założenia.--------------- Pełna zgoda. Ja miałem dokładnie na myśli jedynie występowanie pewnej analogii Absolutnie - nie chcę "poruszać się" tutaj w kategoriach "dowodów".
> Wirusy HIV i COVID-19 wyewoluowały za naszego życia.-------------------- Pełna zgoda. Ale znów wracamy do pytania: czy ewolucja, która stworzyła te wirusy stworzyła również samą siebie?
> Nie uważam grawitacji za stworzoną przez Kogoś, grawitacja raczej nie ma początku.------------- A tak statystycznie - na ile procent jesteś pewien prawdziwości tej tezy, o której piszesz?
S pozdravem Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczneDzień bez GPT to dzień stracony. |
#90 2 na 2 | Lolek_Salambek (2665 punktów) | Odp: Ateizm - argumenty za i przeciw. | > To bez znaczenia, że wizje mają odmienne, kryterium, kto jest wyznawcą jest jedno - czynienie dobra.> Ludzie są różni pod względem wykształcenia, poziomu inteligencji, poglądów religijnych, politycznych, zrozumienia duchowości itd., a łączy ich wspólna cecha -> czynienie dobra, czyli należą do określonego zbioru, do którego nie należą czyniący zło.-------------------- Duchu - "mam przekonanie graniczące z pewnością" ( "jeśli nasz rząd obieca gruszki rosnące na wierzbie to one zapewne tam wyrosną"), że się nie mylisz. 😊 "Mężczyznę poznaje się po tym jak kończy a nie jak zaczyna"😊
S pozdravem Zwierzęta podobnie jak ludzie mają bardzo silny instynkt życia oraz odczuwają cierpienia fizyczneDzień bez GPT to dzień stracony. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|