Racjonalista - Strona głównaDo treści
Co dokładnie racjonalista odrzuca?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
24-03-2013 20:47meercat (934 punktów)Co dokładnie racjonalista odrzuca?
Oprócz jasnowidzenia i religijności co dokładnie racjonalista odrzuca ?

Horoskopy, wróżby, Tarota, I-Ching, "efekt placebo", Feng Shui, orgon, szerokopojętą medycynę alternatywną, szamanizm, bioenergoterapię, czarną magię, białą magię, pozaziemskie pochodzenia kręgów itd., zabobony, przesądy ?

Czy coś pominęłam?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..
#1
24-03-2013 21:19Nie na temat
 Ocena 5 na 7
worek kości (2937 punktów)Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
>Czy coś pominęłam?

Może pominęłaś wrzucenie tego wątku do bazgrołów? Just sayin'.

bembergiem w berg

#2
24-03-2013 21:25
 Ocena 4 na 4
Jacholek (5699 punktów)Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
Z grubsza wszystko co się daje zakwalifikować jako pseudonauka, chyba że chodzi wyłącznie o formę zabawy towarzyskiej (ateista nie powinien rezygnować z poczucia humoru).

#3
24-03-2013 21:28
 Ocena 6 na 6
DEMONICON (4893 punktów)Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
>Oprócz jasnowidzenia i religijności co dokładnie racjonalista odrzuca ?
>Horoskopy, wróżby, Tarota, I-Ching, "efekt placebo", Feng Shui, orgon, szerokopojętą medycynę
>alternatywną, szamanizm, bioenergoterapię, czarną magię, białą magię, pozaziemskie pochodzenia
>kręgów itd., zabobony, przesądy ?

>Czy coś pominęłam?

Ważną rzecz, określenie racjonalisty. Co oznacza postawa racjonalna? Kiedy można mówić o człowieku, że jest racjonalistą? Czy istnieje więcej niż jeden "gatunek" racjonalisty?

Bo z powyższego wynika, że racjonalistą jest ten, który: odrzuca jasnowidzenie, religijność, horoskopy, wróżby, tarota, i-ching, "efekt placebo", Fen Shui, orgon, szerokopojętą medycynę alternatywną, szamanizm, bioenergoterapię, czarną magię, pozaziemskie pochodzenia kręgów, zabobony, przesądy ... dopisywać można dalej ...

I teraz, żeby na bazie twojej wypowiedzi określić racjonalistę, trzeba zdefiniować i opisać wszystkie powyższe i inne jeszcze odrzucenia.

Więc ja, jako np. nie wiedzący nic o racjonalizmie jestem automatycznie zniechęcony do poznawania tego czegoś ...

Zrobiłaś coś podobnego do poniższego:
Kto wg was nie jest kucharzem?
Masz zbiór skończony, zanurzony w zbiorze nieskończonym i opisujesz ten zbiór skończony używając wszystkich elementów dopełnienia zbioru skończonego.

Tak mnie uczono na zajęciach z logiki. Może błędnie ...

Pozdrawiam

meercat (934 punktów)Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
W odpowiedzi DEMONICON
Z logiki miałam 3+, wiec nie będę się z Tobą mierzyć. Zetknęłam się tu w ostatnim czasie z 4 wątkami przeciwko jasnowidzeniu i stąd forma mojej wypowiedzi.

#5
24-03-2013 21:37
 Ocena 9 na 9
XYZPawel (1001 punktów)
(zablokowany)
Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
>Oprócz jasnowidzenia i religijności co dokładnie racjonalista odrzuca ?
>Horoskopy, wróżby, Tarota, I-Ching, "efekt placebo", Feng Shui, orgon, szerokopojętą medycynę
>alternatywną, szamanizm, bioenergoterapię, czarną magię, białą magię, pozaziemskie pochodzenia
>kręgów itd., zabobony, przesądy ?
>Czy coś pominęłam?


Sporo A lista nie jest skończona, bo ludzka "kreatywność" jest nieskończona


o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com



meercat (934 punktów)Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
W odpowiedzi XYZPawel
Dzięki, o coś takiego mi chodziło

Numerologia, astrologia, refleksologia, telepatia ...
Nie sądziłam, że akupunktuta też. Ciekawe dlaczego? Bo nie wiadomo jak działa? Czy dlatego, że nie ma prawa działać?
Detox ?! Mówimy o tym detoksie, któremu są poddawani narkomani?!

#7
24-03-2013 21:54
 Ocena 1 na 1
DEMONICON (4893 punktów)Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
W odpowiedzi meercat
>Z logiki miałam 3+, wiec nie będę się z Tobą mierzyć.

Ależ proszę się mierzyć. Nie czuję się nieomylny w osadach własnych.
Staram się zawsze zwracać uwagę na to, jak moje pytanie może odebrać druga osoba. Ludzie lubią wygodniejsze i mniej wymagające formuły.

Chodziło mi o to, aby zwrócić na coś Tobie uwagę, na pewno nie przygryźć, bo tego nie lubię, a na pewno nie sprawia mi to przyjemności.

Wolę pozytywne formy określania. (Czym coś jest? Negatywna, to czym coś nie jest?)
Statystycznie mniej zajmują treści, która jest konieczna do wystarczającego wytłumaczenia "słuchaczowi", współrozmówcy ...

Ale nawet pozytywna definicja racjonalizmu nie jest jednoznaczna, zależy od wyjściowych memów. Racjonalizm na bazie filozofii, na bazie metod nauki, na bazie działania ludzkiego umysłu. Na pewno nie jest to banalne i zawsze też można coś przeoczyć. Nikt i nic nie jest perfekt.

Pozdrawiam

#8
24-03-2013 22:03
 Ocena 2 na 2
XYZPawel (1001 punktów)
(zablokowany)
Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
W odpowiedzi meercat
>Nie sądziłam, że akupunktuta też. Ciekawe dlaczego? Bo nie wiadomo jak działa? Czy dlatego, że nie ma prawa działać?

pewno dlatego, że nie ma dowodów, że działa

>Detox ?! Mówimy o tym detoksie, któremu są poddawani narkomani?!

chyba nie, chyba chodzi o "oczyszczanie ciała z toksyn" przez różne specyfiki i głodówkę, coś mi się obiło o uszy

i kamyczek do ogródka obrońców silnika forum: przerobił obrazek tak, że stał się ledwo czytelny...


o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com

#9
24-03-2013 22:35
 Ocena 1 na 1
Paweł # (61 punktów)Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
>co dokładnie racjonalista odrzuca ?
To co nie jest potwierdzone. Proste.


Staram się!

#10
24-03-2013 23:21
 Ocena 9 na 9
Ojciec Ateusz (9201 punktów)Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
W odpowiedzi meercat
> Nie sądziłam, że akupunktura też. Ciekawe dlaczego? Bo nie wiadomo jak działa?

Wiadomo jak działa - jak placebo. Nie ma większego znaczenia, gdzie wbijasz igły (lektura).

Nawiasem mówiąc, nie odrzucamy samego "efektu placebo" (bo on akurat działa), tylko próby nazywania "medycyną" opartych na nim terapii.

#11
25-03-2013 07:07
 Ocena 6 na 6
Scorp (5381 punktów)Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
>Horoskopy, wróżby, Tarota,..... Czy coś pominęłam?

Nie tak. Racjonalista odrzuca nieracjonalny sposób myślenia.

Wyniki eliminują się automatycznie.
-

#12
25-03-2013 07:51
 Ocena 5 na 5
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
>Oprócz jasnowidzenia i religijności co dokładnie racjonalista odrzuca ?

Trudno wymieniać nieskończoną liczbę bzdur, które racjonalista odrzuca, bo ciągle są wymyślane nowe i zbiór nigdy nie będzie aktualny.
Prościej jest określić na czym racjonalista opiera swoją wiedzę i wszystko co nie spełnia warunków będzie automatycznie odrzucone.

#13
25-03-2013 09:17
 Ocena 2 na 2
XYZPawel (1001 punktów)
(zablokowany)
Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
W odpowiedzi Jan Werbiński
>Trudno wymieniać nieskończoną liczbę bzdur, które racjonalista odrzuca, bo ciągle są wymyślane nowe i zbiór nigdy nie będzie aktualny.
>Prościej jest określić na czym racjonalista opiera swoją wiedzę i wszystko co nie spełnia warunków będzie automatycznie odrzucone.

a ciekawiej będzie zapytać, w co nieracjonalnego wierzy każdy racjonalista ? Bo założę się, że każdy z nas, nieświadomie lub pół świadomie, ma jakieś swoje obszary nieracjonalności.

Ja, na przykład, byłem przez wiele lat audiofilem I broniłem tej głupoty zażarcie

o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com

#14
25-03-2013 09:39
 Ocena 4 na 4
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
W odpowiedzi XYZPawel
>a ciekawiej będzie zapytać, w co nieracjonalnego wierzy każdy racjonalista ? Bo założę się, że każdy z nas,

Nie przypominam sobie nic takiego. Może po prostu potrafię zracjonalizować sobie każde wierzenie?

#15
25-03-2013 09:55
 Ocena 3 na 3
XYZPawel (1001 punktów)
(zablokowany)
Odp: Co dokładnie racjonalista odrzuca?
W odpowiedzi Jan Werbiński
>>a ciekawiej będzie zapytać, w co nieracjonalnego wierzy każdy racjonalista ? Bo założę się, że każdy z nas,
>Nie przypominam sobie nic takiego. Może po prostu potrafię zracjonalizować sobie każde wierzenie?

zapewne Nasz tutejszy naczelny racjonalista wciąż jest audiofilem i nie ma z tym problemu


o wierze w audio: xyzpawel.blogspot.com

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365