 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 08-12-2011 17:38 | Trollius (550 punktów) | Koszmar Darwina
2 na 6 | www.youtube.com/watch?v=0fk8Sn4CboIWstrząsający dokument o czasie w którym żyjemy. "W latach 60., w samym centrum Afryki, w ramach naukowego eksperymentu do wód JEZIORA WIKTORIA wpuszczono pierwsze sztuki nowego gatunku ryby. W wyniku tych działań gwałtownie rosnąca populacja okonia nilowego doprowadziła do zagłady prawie wszystkich pozostałych gatunków zamieszkujących jezioro. Ten żarłoczny drapieżca rozmnażał się w tak oszałamiającym tempie, że dziś jego białe mięso eksportowane jest do wielu krajów świata. Olbrzymie samoloty towarowe, które niegdyś służyły Rosjanom, przylatują codziennie, aby odebrać ostatnie połowy, wymieniając je na kałasznikowy i amunicję, wykorzystywane w niezliczonych wojnach, które opanowały mroczne serce kontynentu. Rozkwit tego międzynarodowego konglomeratu żywieniowego i zbrojeniowego doprowadził do szatańskiego sojuszu, zawartego w imię globalizacji nad brzegami największego tropikalnego jeziora na planecie, sprowadzając tu armię młodych rybaków, hinduskich właścicieli fabryk, afrykańskich ministrów, unijnych komisarzy, rosyjskich pilotów i tanzańskich prostytutek..." Czy kiedyś pojawią się tam racjonaliści ze swoją rybką? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 Dalej..#16 1 na 1 | Trollius (550 punktów) | Odp: Koszmar Darwina. Przetrwanie najlepiej przystosowanych? | > Rozumiem. Tylko czy racjonalizm, który raczej nie jest odpowiednikiem skodyfikowanych, dających konkretne recepty na świat ideologii, ma szansę je zastąpić?Myślę, że tak. > A "rybka" z nogami, kojarzy mi się bardziej z ateizmem lub obroną teorii ewolucji.A te kojarzą się znowu z racjonalizmem. > >Ostateczną formą przyszłych społeczeństw będzie najprawdopodobniej "demokracja konsumencka", która sprawia wrażenie "dobrej" i "cywilizowanej."> Tylko jak przekonać miliardy Chińczyków, Hindusów, Afrykanów czy Latynosów aby pozostali w szałasach przy misce ryżu? Albo ludzi Zachodu aby zmierzali w tym kierunku?Nie rozumiem co ma pan na myśli. > >"gdzie odkrywa się podstawowe surowce, miejscowi nagle zaczynają umierać w ubóstwie..."> Wypowiedź reżysera sugeruje że sytuacja ludności "trzeciego świata" uległa gwałtownemu pogorszeniu w wyniku działań tzw. globalizacji, czyżby współczesna wersja babcinej legendy o złotych czasach w imperium cesarza Franciszka Józefa?Nie. Niektórzy doszukują się prapoczątków globalizacji w czasach kolonizacji, czyli w czasach w których istotnie doszło do pogorszenia sytuacji czarnych, czerwonych i żółtych. I ta sytuacja jest zła aż do dziś. Procesy globalistyczne raczej nie sprzyjają najbiedniejszym. > Ale zgadzam się z pewnymi obserwacjami reżysera: dziwny i niepokojący jest ten świat.Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek.
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. |
#17 1 na 1 | rysiek (4593 punktów) | Odp: Koszmar Darwina. Przetrwanie najlepiej przystosowanych? | > Niektórzy doszukują się prapoczątków globalizacji w czasach kolonizacji,Doszukiwać się można, ale czy to nie jest naciągane, wygodne tłumaczenie problemu. > czyli w czasach w których istotnie doszło do pogorszenia sytuacji czarnych, czerwonych i żółtych.Często tak, ale historia kolonializmu nie jest taka prosta. Czasem tylko jednych satrapów zastępowali inni. > I ta sytuacja jest zła aż do dziś.Tylko czyja to wina? Czy nie głównie elit tych krajów? Może też obywateli, bezkrytycznie wielbiących różnych Idi Aminów, Bokassów czy Mobutów? > Procesy globalistyczne raczej nie sprzyjają najbiedniejszym.Najbiedniejszym "nie sprzyja" przede wszystkim bieda w której tkwią. Globalizacja może być szansą wyrwania się z tej biedy. Poza tym to termin worek, wrzuca się dobrane fakty i przykleja szyld ze sloganami. |
#18 3 na 5 | wacus47 (666 punktów) | Odp: Koszmar Darwina |
> To książka po polsku, a forum dla inteligencji.> Miłego dnia.> @@@> .O ile wiem forum jest dla wszystkich... |
#19 7 na 7 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: Koszmar Darwina | > O ile wiem forum jest dla wszystkich... <Jest dla tych...którzy akceptują cele, misję i sposób ich realizacji zawarte we Wprowadzeniu i Prologu do Portalu Racjonalista.pl (o przestrzeganiu Regulaminu nie wspominam- to oczywistość...dla myślących  ) Prolog:"Zadania i cele jakie sobie wytyczamy sprowadzają się zasadniczo do szerzenia wiedzy ogólnej o świecie i o zjawiskach, a także wiedzy z poszczególnych dziedzin życia. Ma to podtekst instrumentalny w tym znaczeniu, że uważamy, iż lepsze rozumienie rzeczywistości czyni nasze życie łatwiejszym, a stosunki międzyludzkie bardziej twórczymi. Jednak nie mniej istotnym tłem tego programu jest przekonanie, że wiedza i poznawanie ma również swój bardzo ważny i atrakcyjny walor pozainstrumentalny - jako coś co wzbogaca naszą egzystencję, czyni ją pełniejszą. Uważamy, że nasze materiały mogą pobudzać libido sciendi - pasję poznawania i rozumienia". Z powyższych powodów głupota, lenistwo, "intelektualne pasożytnictwo", którego, że tak rzeknę źródłem i emanacją jest fideizm są tu niemile widziane i często piętnowane. Logiczną, jak również płynącą z codziennego doświadczenia i obserwacji konsekwęcją tego wywodu jest wniosek, że jednak nie wszytkim to forum jest dane  . CBDU
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
#20 7 na 9 | Andrzej Bogusławski (52271 punktów) | Odp: Koszmar Darwina | . > >>>To książka po polsku, a forum dla inteligencji.> O ile wiem forum jest dla wszystkich...Bez przesady pisać trzeba umieć, a czytać wypada.Panu polecałbym zacząć od lektury: www.racjonalista.pl/kk.php/s,1www.racjonalista.pl/kk.php/d,67Forum dla wszystkich to jest np. Onet - "Racjonalista.pl" jest tzw. portalem społecznościowym. Otwartym, ale skierowanym głównie do racjonalistów i wolnomyślicieli. --------------------------------- PS. Sądząc po największej ilości wyłącznie negatywnych ocen jaką od kogokolwiek otrzymałem jest Pan moim pilnym czytelnikiem - ja zaś po lekturze Pańskich kilkunastu, czy kilkudziesięciu wypowiedzi - ze względów cenzuralnych wolę się nie wypowiadać. Minusów nie stawiam - bo i po co.Inteligentniejszym wolę napisać co mi się nie podoba, a głupsi i tak nic nie zrozumieją. Miłego dnia. @@@ . Przy okazji, to rodzi we mnie się pytanie - czy Wielce Szanowny Pan Wacus47, to tylko mnie nie lubi, czy On tak lubi zza węgła klikać też do innych racjonalistów. Może ten Pan ma kompleksy, które na naszym forum - dla racjonalistycznej inteligencji - sobie leczy. @@@ . Czytelnik 'Trollius' oddał na Ciebie głos negatywny głosując na Forum na wypowiedź 'Odp: Koszmar Darwina' Adres wypowiedzi: www.racjonalista.pl/forum.php/s,468919#w469129@@@ . |
#21 4 na 4 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Koszmar Darwina | >Czy kiedyś pojawią się tam racjonaliści ze swoją rybką?
Tam się jedzie na ryby, a nie z rybami. Racjonalizm nie jest apostolatem.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#22 1 na 1 | Trollius (550 punktów) | Odp: Koszmar Darwina | > Racjonalizm nie jest apostolatem.Nie interesuje mnie w tym momencie to czym jest a czym nie. Interesuje mnie to co może zrobić żeby koszmar się skończył. |
#23 6 na 6 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Koszmar Darwina | > >Racjonalizm nie jest apostolatem.> Nie interesuje mnie w tym momencie to czym jest a czym nie. Interesuje mnie to co może zrobić żeby koszmar się skończył.Racjonalizm nie obiecuje tego, co religia. Nie jest i nie chce być powszechny, jak katolicyzm. Potrzeba jest matką nie tylko wynalazków, ale i rozumu. Jeśli ktoś tego nie zauważy, diabli go wezmą. To kwestia tylko czasu.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#24 1 na 1 | Trollius (550 punktów) | Odp: Koszmar Darwina | > >Nie interesuje mnie w tym momencie to czym jest a czym nie. Interesuje mnie to co może zrobić żeby koszmar się skończył.> Racjonalizm nie obiecuje tego, co religia.Ja nie pytam co racjonalizm może obiecać w tej sprawie. Pytam jakie racjonalne rozwiązania widzicie w tej sprawie. Bo jeśli Kościół i (inne instytucje) nie potrafi nic dobrego zrobić, a nawet szkodzi, to co wy proponujecie (poza narzekaniem na Kościół i religię)? Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć to daruj sobie retoryczne popisy. |
#25 2 na 2 | rdest (2492 punktów) | Odp: Koszmar Darwina |
> Nie jest i nie chce być powszechny, jak katolicyzm.Jest, ponieważ każdy człowiek używa własnego rozumu. Chce być, czego dowodem ten portal. |
#26 4 na 4 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Koszmar Darwina | > ...każdy człowiek używa własnego rozumu.Używanie rozumu jest warunkiem koniecznym racjonalizmu, ale z pewnością nie wystarczającym. Każdy człowiek, bez względu na swe przekonania, aby żyć i funkcjonować, musi posługiwać się pewną dozą myślenia. Nie sposób wszak zrezygnować z racjonalności celów i zorientowanych nań środków (trzeba myśleć, aby włożyć buty i zawiązać sznurówki). Tego typu racjonalność przysługuje nie tylko ludziom, ale i organizmom żywym. Nawet zwolennik skrajnie irracjonalnych systemów filozoficznych musi swój system wyłożyć na tyle racjonalnie, aby mógł być zrozumiany i przez swych zwolenników, jak i przez przeciwników (weźmy np. egzystencjalizm). Nie zachowuje się racjonalnie ten, kto bezmyślnie i wyłącznie na wiarę (np. ze względu na autorytet) przyjmuje pojęcia z przeszłości, nie poddając ich empirycznej weryfikacji i krytyce. Nauka nakłada na używanie rozumu wiele dodatkowych ograniczeń. Są ona na tyle jasne, by np. rozróżnić wiedzę naukową od intelektualnej szarlatanerii.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#27 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Koszmar Darwina | > Pytam jakie racjonalne rozwiązania widzicie w tej sprawie.Poważne zabranie się za jakąkolwiek sprawę wymaga jej gruntownego zbadania, rozpoznania na miejscu, itp. Byłeś w Afryce? Zapoznałeś się z problemem? Dobrze go przedstawiłeś? Itp. itd. A co z Amazonią? Lodowcami? Milionem innych spraw do rozwiązania? Powodzenia w zbawianiu świata. Na Filipinach możesz się nawet za świat ukrzyżować.
Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania. |
#28 1 na 1 | Trollius (550 punktów) | Odp: Koszmar Darwina | > >Pytam jakie racjonalne rozwiązania widzicie w tej sprawie.> Byłeś w Afryce? Na Filipinach możesz się nawet za świat ukrzyżować.Pisałem ci poprzednio, że nie interesuje mnie twa cudna retoryka tylko odpowiedź na pytanie. |
#29 4 na 4 Nietsche (4548 punktów) (zablokowany) | Odp: Koszmar Darwina |
> Chce być, czego dowodem ten portal.> Ten portal nie należy do korporacji finansowej z 2000-letnim aparatem urzędniczym, sprzedającym przepustki do nieba. Nie handluje pornografią, jego redaktor naczelny nie umiera nagle na zawał serca. Jego moderatorzy nie otrzymują tajnych instrukcji, jak należy się zachować w przypadku wykorzystania nieletnich. Nie udzielają zakazu wypowiedzi w mediach. Za przewinienia nikt nie przenosi userów do innego portalu. Każdy może tutaj używać własnego rozumu, nawet niezgodnie z jego przeznaczeniem. Za korzystanie z rozumu nikt nie zostaje tutaj wykluczony. To jest ta subtelna różnica której nie zauważasz, mimo swej dumy z własnego tak niedoskonałego umysłu. |
#30 3 na 3 | rdest (2492 punktów) | Odp: Koszmar Darwina |
Mowa była wyłącznie o tym czy racjonalizm chce, czy nie chce być powszechny jak katolicyzm. Uważam, że ten portal propaguje racjonalizm przyczyniając się tym wydatnie do zwiększenia się grona osób myślących racjonalnie. Ergo - moim zdaniem - chce być.Jeśli uważasz inaczej, uzasadnij, proszę. |
1 2 3 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|