Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wiarygodność ewangelii kanonicznych

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
04-11-2012 10:30julian (1206 punktów)
(zablokowany)
Wiarygodność ewangelii kanonicznych
Ocena 1 na 3
W związku z tym, że w dyskusji o odpowiedzialności Krk z Holocaust, pojawiły się argumenty związane z wiarygodnością ewangelii, to postanowiłem taki wątek założyć. Zachęcam wszystkich do dyskusji. Początek tych rozmów www.racjonalista.pl/forum.php/s,525127/z,0/d,7.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..
#61
21-11-2012 12:27
 Ocena 4 na 4
Andrzej Michalski (234 punktów)Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Marek Bielecki
>Andrzej.51 udowodnił mi, że nie ma pojęcia, czym jest Kościół i Pismo święte.

Dokładnie to samo myślimy o Panu. Przekonał nas Pan.


#62
21-11-2012 14:13
 0 na 2
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Andrzej Michalski
>>Andrzej.51 udowodnił mi, że nie ma pojęcia, czym jest Kościół i Pismo święte.
>Dokładnie to samo myślimy o Panu. Przekonał nas Pan.
>

"My" - to znaczy kto?...

#63
21-11-2012 14:15
 Ocena-1 na 3
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Jacek_G
Przykro mi, panie Jacku, ale nie mam czasu na takie przeszukiwanie forum.

#64
21-11-2012 14:32
 Ocena 2 na 2
Meretseger (61860 punktów)Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Marek Bielecki

>No cóż, każdy wybiera sobie lektury i autorytety na swoją miarę... Życzę zatem owocnej lektury "Okolic porno shopu", "Sexy Top" oraz "Papieża Joanny"...
Proszę się pohamować.

#65
21-11-2012 16:13
 Ocena 8 na 10
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Marek Bielecki
.
Wiekszość merytorycznych rozmów z Panem Markiem wygląda tak jak i ta:

Pan Bielecki:
Sądzę, że zwłaszcza swoją ostatnią książką pt. Did Jesus Exist?: The Historical Argument for Jesus of Nazareth (2012) sprawił on Panu i Pańskim kolegom niemiłą niespodziankę. A oto fragment wywiadu, którego udzielił Ehrman w związku z tą książką:

Bogusławski:
Książki nie czytałem, ale dzięki Panu przeczytałem wywiad i nie bardzo rozumiem, gdzie Ehrman zaprzecza swoim stwierdzeniom z zacytowanych tu przeze mnie fragmentów jego wypowiedzi. Tylko proszę konkretnie cytat do cytatu i Ehrman sam ze sobą, a nie np ze mną.

Poniżej jego wypowiedź i odpowiedź:

>Nie boli, tylko nudzi.
Radzę nie czytać i tak nic Pan z tego nie potrafi zrozumieć.

>Powtarzanie wciąż tych samych tekstów (...) u potencjalnego odbiorcy przede wszystkim znudzenie.
Zgadzam się z Panem, a wiec czemu Pan tu ciągle tą samą prymitywną propagandę klepie.

>i metodyczne wklejanie zawartości Wikipedii wywołuje.
Według Pan metodyczne wklejanie zawartości stron katolickich wypocin jest lepsze.

>I nie obwiniam Pana o kłamliwe oskarżanie mnie o "kłamstwa i matactwa", bo przypuszczam, że jest to u Pana przejaw zaburzonego postrzegania rzeczywistości.
Pan mnie już przeróżnie epitował i o różne rzeczy obwiniał, tylko nigdy niczego racjonalnie udowodnić mi nie potrafił.

>Obydwaj dobrze wiemy, że "nasi czytelnicy" to niemal wyłącznie Pańscy koledzy i znajomi.
Zdecydowanie Pan się myli. Prawie nikogo nie znam osobiście. Natomiast jest to forum dla racjonalistycznej inteligencji, a więc zupełnie nie dla Pana i tu ma Pan rację. Większość tego forum - zgodnie z jego linią programową oraz podstawą ideową, to moi ideowi przyjaciele, ale to nie jest grono zamknięte i każdy inteligentny i samodzielnie myślący człowiek może się w tym gronie znaleźć.

>No cóż, każdy wybiera sobie lektury i autorytety na swoją miarę... Życzę zatem owocnej lektury "Okolic porno shopu", "Sexy Top" oraz "Papieża Joanny"...
Zupełnie nie rozumiem po co Panu aż tyle chrześcijańskiej miłości pod moim adresem.
Przecież, tu naprawdę poziom intelektualny uwidocznia się już po kilku postach i już wiadomo - co kto sobą reprezentuje i jakie lektury za nim stoją.

>Andrzej.51 udowodnił mi, że nie ma pojęcia, czym jest Kościół i Pismo święte.
To tyle ile jest Pan w stanie zrozumieć. Nie tylko przeze mnie na naszym forum jego merytoryczny dorobek cieszy się dużym szacunkiem. Natomiast Pan takimi wypowiedziami i ocenami udowadnia wszystkim, iż Pan jest tylko trollem troglodytą na naszym forum.



>Obydwaj dobrze wiemy, że "nasi czytelnicy" to niemal wyłącznie Pańscy koledzy i znajomi.
Więc może zamiast znosić tu męczeństwo za "Prawdę" i wiarę przeniósłby się Pan tam, gdzie czytelnicy byliby niemal wyłącznie Pańskim kolegami i znajomymi, a przynajmniej ideowymi przyjaciółmi umiejącymi docenić Pańską mądrość i wiedzę. Nie mówiąc już o chrześcijańskich, to samych katolickich jest wielokrotnie więcej.
Według mnie jest ich wprost zatrzęsienie i co jeden portal, to głupszy od drugiego (O przepraszam na Pańskim poziomie).

Miłego dnia.

@@@
.

#66
21-11-2012 16:40
 Ocena 2 na 6
Jacek Tabisz (30006 punktów)Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Marek Bielecki
Dla dobra swojego urojenia zaświatów kłamie pan jak najęty, broni psychopatów z kościoła katolickiego. Pokazuje pan jak przetrąca kręgosłup moralny wiara chrześcijańska. Gdyby ktoś miał wątpliwości, że chrześcijaństwo, choć nieprawdziwe, może być potrzebne jakimś lubiącym się łudzić ludziom, jest pan znakomitym dowodem na to, co wiara chrześcijańska robi z ludźmi. Pogarda dla etyki i samozakłamanie - oto są owe owoce, o których wspominał wasz guru, który (o ile istniał, a nie był tylko postacią literacką) odpowiada za ocean zbrodni i hipokryzji. Gdyby było sens sądzić postacie z przeszłości, to Jezus (o ile nie był tylko postacią literacką) mógłby się okazać jednym z największych zbrodniarzy wziąwszy pod uwagę krwawe i ociekające stężoną hipokryzją dziedzictwo jakie po sobie zostawił on, albo jego autorzy.

#67
21-11-2012 16:43
 Ocena-2 na 4
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
Andrzej Bogusławski (21134 punktów):
>>

______________________________________________________________________________________



Panie Andrzejku, ponieważ nie potrafię Panu odpowiedzieć na proponowanym przez Pana poziomie, zakończmy już tę wymianę zdań. I proponuję, żeby spróbował się Pan powstrzymać przed następną.

#68
21-11-2012 16:54
 Ocena 1 na 1
Irracja (4721 punktów)Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Jacek Tabisz
mógłby się okazać jednym z największych zbrodniarzy wziąwszy pod uwagę krwawe i ociekające stężoną hipokryzją dziedzictwo jakie po sobie zostawił on, albo jego autorzy.

... zdecydowanie autorzy tych "bajek", kimkolwiek byli... "Bóg" nie istnieje, a i istnienie Jezusa (jako jednej postaci historycznej) jest wysoce nieprawdopodobne - wręcz niemożliwe...

... jedyne co wiadomo o ateista i agnostykach to fakt, iż nie wierzą w "Boga takiego jak chciałyby religie"... reszta to zwykłe insynuacje...

#69
21-11-2012 17:03
 Ocena 5 na 5
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Marek Bielecki
>I proponuję, żeby spróbował się Pan powstrzymać przed następną.
Zdecydowanie niech Pan na to nie liczy.
Znowu zmusza mnie Pan do powtarzającego się cytowania, ale skoro nic do Pana nie dociera, to muszę:

"WPROWADZENIE"

Ironia i sarkazm. Jeśli oczekujesz, że pisząc o tych tematach będziemy śmiertelnie poważni, zawiedziesz się. Owszem, często nasz styl jest niezwykle poważny, książkowy lub naukowy, bez cienia uśmieszku na ustach. Jednakże jest to zmieszane z mniej pompatycznymi ujęciami. "Propagowanie racjonalizmu oznacza nie tylko suchy język naukowych monografii (mało zazwyczaj perswazyjnych czy prelekcji, czy też wreszcie jedynie wyrabianie logicznego myślenia w świadomości społecznej. Oznacza ono także sięgnięcie po oręż lekkości i humoru, ironii i drwiny, jako nader groźnych narzędzi do walki z przesądem, nonsensem i bzdurą. Oznacza więc sięgnięcie do świetnych wzorów oświeceniowych pamfletów, tak skutecznie i nieubłaganie, a przy tym wszystkim w tak lekkiej formie, tropiących relikty mentalności pierwotno-irracjonalnej we współczesnych im społeczeństwach" (Zygmunt Poniatowski). Sam Mistrz imię którego nosi Racjonalista, daje nam wytyczne, które ujął w credo Tadeusz Żeleński-Boy: "Igrać z najbardziej uświęconymi pojęciami, z najbardziej czcigodnymi uczuciami, próbować ich siły i szczerości, rozkładać je odczynnikiem śmiechu, prowokować obłudne oburzenia, demaskujące dyskusje, wpuszczać powietrze, ośmielać do myślenia, iżby pośród walących się bałwanów zostało to, co naprawdę jest szanowane - oto zadanie, które chciałbym spełniać wedle sił moich".

Oczywiście argumenty nasze są jak najbardziej poważne i jak najmniej śmieszne. Tego jednak umysłom bystrym tłumaczyć nie potrzeba.
www.racjonalista.pl/kk.php/d,67

Miłego dnia.

@@@
.

#70
21-11-2012 17:17
 Ocena-1 na 3
Jacek Tabisz (30006 punktów)Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
O tym na ile stara może być Kalevala mówi analiza języka. Dzięki niej możemy stwierdzić, że tradycja ludowa zachowała bardzo stare pokłady tekstu. Tymczasem nikt nawet nie śmiał się pokusić o analizę językową Ewangelii, a na tej bazie można by na przykład stwierdzić, czy Ewangelie synoptyczne są rzeczywiście starsze od Janowej.

#71
21-11-2012 17:24
 Ocena 3 na 3
Jacek_G (35558 punktów)Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Marek Bielecki
Pozostaję zatem przy mojej opinii nt. pana uprzedzeń wzlędem p. Andrzeja i pozdrawiam

#72
21-11-2012 20:39
 Ocena 2 na 2
Andrzej Michalski (234 punktów)Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Marek Bielecki
Ja i mój kot Charlie.
Pan już raczej zdania nie zmieni.
Wersja ,że przepowiednia się spełniła jest bardziej prawdopodobna niż ta ,że ktoś nas nabił w butelkę.
A miało być racjonalnie..

#73
22-11-2012 02:29
 Ocena 1 na 5
Jacek Tabisz (30006 punktów)Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Marek Bielecki
Marku, jesteś archetypicznym przykładem trola. Na rzeczowe argumenty odpowiadasz papuzim recytowaniem katechizmu. Jedynym powodem jest Twoja nadzieja na urojone zaświaty.

#74
22-11-2012 10:23
 Ocena 1 na 1
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Jacek Tabisz
>Na rzeczowe argumenty odpowiadasz papuzim recytowaniem katechizmu.

Twój amok doprowadził Cię już do omamów wzrokowych: gdzie Ty tu zauważyłeś "recytowanie katechizmu"?... Człowieku, weź się za siebie, bo z Tobą naprawdę jest już bardzo źle...

#75
22-11-2012 10:29
 Ocena 1 na 1
Marek Bielecki (2227 punktów)
(zablokowany)
Odp: Wiarygodność ewangelii kanonicznych
W odpowiedzi Jacek Tabisz
> Tymczasem nikt nawet nie śmiał się pokusić o analizę językową Ewangelii,

Jacku, doucz się - istnieją całe biblioteki takich analiz.

1 2 3 4 5 6 7 8 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365