MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #103
Nakład: 13332 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2006-12-22 do 2007-01-12

Spis treści:


Cytat tygodnia

Kilka słów o katolicyzmie

"Filozofia katolicka, oderwana od życia i rzeczywistości, pozostająca w służbie dogmatycznego systemu, obcego życiu i rzeczywistości, przybiera jego cechy i jest jego odbiciem. Jest nie tylko dogmatyczna i pusta, lecz również nietolerancyjna. Nie tylko nie wyjaśnia życia i nie ma w sobie życia, ale nakazuje surowo również innym , aby go nie wyjaśniali i nie mieli. Zmierza to do zubożenia umysłu i podeptania człowieczeństwa".

"Filozofowie katoliccy trudzą się, ale wysiłki ich są daremne. Dlaczego? Dlatego, że u podstaw tkwi zasadnicza, wewnętrzna wada: martwota doktryny. Nauka ich umarła jeszcze przez urodzeniem."

Alighiero Tondi 


Aktualności i ogłoszenia

Witamy w najnowszym wydaniu serwisowego informatora. 

Publicystyka to nie jedyna dostępna forma współpracy z serwisem Racjonalista. Innym sposobem wspierania i propagowania światopoglądu racjonalistycznego są nasze nowinki naukowe. Staramy się, aby zamieszczane w serwisie wiadomości naukowe nie tylko prezentowały aktualny stan nauki, ale także sposoby dokonywania odkryć i wyciągania wniosków z przeprowadzanych badań. Takie nowinki naukowe ujawniające treść nawet nieprawdopodobnych hipotez naukowych oraz metody ich weryfikacji publikowane są m.in. na stronach: ScienceNOW, NewScientist czy Nature.com. Są to serwisy anglojęzyczne, zapraszamy więc wszystkich, którzy posługują się tym językiem i chcieliby wesprzeć rozwój Racjonalisty, do podjęcia się tłumaczenia nowinek dla działu naukowego serwisu. Zapewniamy, że taka praca może zapewnić wiele satysfakcji z brania udziału w nietuzinkowym dziele jakim jest Racjonalista, ale także inne korzyści: rozwój własnej wiedzy naukowej oraz zasobu słownictwa. Chętnych do współpracy prosimy o kontakt z Marcinem Klapczyńskim.

Inne formy współpracy zostały szczegółowo opisane w tekście: Współpraca. Jeśli macie inne pomysły, prosimy o kontakt z redakcją: info@racjonalista.pl.

Od 1 stycznia została wprowadzona możliwość przeglądania historii uzyskanych punktów, doskonała pomoc dla czytelników zbierających punkty (ranking jest prezentowany na stronie: Ranking czytelników serwisu): Historia Twoich punktów.

W stopkach autorskich publicystów pojawiła się opcja pokazywania statusu GG oraz skype. Ma to przybliżyć autora do odbiorcy i zapewnić łatwiejszy kontakt z autorem. Jeśli ktoś z szanownych publicystów życzy sobie dodania takich danych do swojej stopki autorskiej prosimy o informację na email redakcji: info@racjonalista.pl  

W najnowszym numerze "Res Humana", dwumiesięcznika, z którym od pewnego czasu współpracuje Racjonalista, ukazała się także relacja Mariusza Agnosiewicza z naszego zjazdu. Ci, którzy byli, mogą sobie przypomnieć, a ci, którzy nie dopisali, mogą żałować i już teraz postanowić o wzięciu udziału w kolejnym zjeździe, planowanym na grudzień bieżącego roku. Zapraszamy!

Sondaże Racjonalisty  

Tym razem zakończyliśmy dwie sondy, pierwsza z nich została sformułowana przez redakcje działu naukowego

Najchętniej czytam nowinki z dziedziny
27.4% - Fizyki / Chemii 
31.5% - Techniki / Informatyki / Cybernetyki
38.5% - Biologii / Ewolucji / Genetyki
31.1% - Neuronauk / Psychologii / Medycyny
16.4% - Nauk o Ziemi / Paleontologii
27.3% - Antropologii / Historii / Językoznawstwa
30.7% - Astronomii / Kosmologii
Oddano łącznie 1449 głosów.

Przyglądając się wynikom tej sondy i porównując ją z zawartością serwisu nowinek naukowych można zauważyć spora korelację wyników z tematyką już zamieszczonych nowinek. Czyżby udało nam się trafić w upodobania naszych czytelników, czy raczej publikując takie a nie inne nowinki kształtujemy zainteresowanie?

Najważniejszy aspekt religii wg mnie to:
23.3% - Wyjaśnienie pochodzenia życia i jego celu
3.4% - Kara za grzechy
5.2% - Pojęcie ojca-stworzyciela
25.2% - Idee moralne i ich uzasadnienie
9.5% - Zmartwychwstanie/ reinkarnacja
12.4% - Rytuały spajające społeczeństwo
21.0% - Żaden z powyższych
Oddano łącznie 5087 głosów.


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl

W ramach Polskiego Stowarzyszenie Racjonalistów w tym tygodniu odbywają się spotkania w czterech miastach, w czwartek odbyło się spotkanie ośrodka wrocławskiego, w piątek zebrał się ośrodek gdański, natomiast w niedzielę planują spotkania ośrodki: katowicki i warszawski. Zapraszamy do udziału, szczegóły dostępne na forum:

Zapraszamy do organizowania prac we wszystkich miastach, odnajdujcie osoby o podobnych poglądach, integracja środowiska wolnomyślicielskiego jest sprawą priorytetową.

PSR Blisko Ciebie
Wrocław: Spotkanie Wrocławskiego Ośrodka PSR
Trójmiasto: Spotkanie

Forum dyskusyjne PSR
Różowy Trójkąt
Spotkanie PSR Warszawa 14.1 g.15
Spotkanie w Dialog Klubie Minerwa
Trójmiejskie spotkanie PSR
Spotkanie PSR w Katowicach.
witam
Szkolenie dla Młodych Humanistów w Norwegii
Do oddziału warszawskiego - centrali ;)
Przed Nowo Roczne spotkanie we Wrocławiu

UWAGA: Przypominamy, że podstawowe informacje o PSR, jak nasze numery, adresy, konto, siedziba, sposób przystąpienia itd. znajdują się na stronie głównej psr.racjonalista.pl w dolnej części strony.Nowe teksty


Antologia poszukiwań kultowych - Jerzy Kolarzowski (13-01-2007)

Jacek Sieradzan opublikował zastanawiającą książkę: "Od kultu do zbrodni. Ekscentryzm i szaleństwo w religiach XX wieku". Na książkę składa się osiemnaście esejów podzielonych na dwie części. Część pierwsza obejmuje siedem esejów o religijnych czy para-religijnych ekscentrykach. Są to w kolejności Georgij Gurdżijew, Aleister Crowly, Anton Szandor LaVey, Ośo Radżniś, Franklin Jones, Lee Lozowick, U. G. Krisznamurti. Powstaje pytanie, czy każda z postaci omówionych w tej części książki oddziaływała w jakiś podobny sposób na zjawiska religijne XX wieku? I w tym miejscu zaczynają mnożyć się wątpliwości. Gurdżijew, Ośo Radżniś, Szandor LaVey kładli ogromny nacisk na terapeutyczną stronę swoich działań. Autentyczny kościół, a rebour kościołów chrześcijańskich, stworzył tylko LaVey.
Czytaj...

 

Wartości w świetle dialektycznej metafizyki wyboru - Wiera i Ryszard Paradowscy (11-01-2007)

Religia nie jest jedyną instytucją kultury, organizującą życie społeczne i dostarczającą masowej motywacji do życia, i na dodatek nie jest pewne, czy jest spośród tego rodzaju instytucji instytucją najlepszą. Mimo to publiczne wytykanie jej ideologicznego charakteru nie byłoby ani konieczne, ani potrzebne, gdyby nie uporczywe próby wpisania jej do europejskiej konstytucji (jak kiedyś socjalizmu i kierowniczej roli komunistycznej partii; jak Boga jako źródła wartości uniwersalnych - do konstytucji polskiej) i uczynienia z niej tym samym ideologii obowiązkowej. Być może jednak Polska musi być państwem ideologicznym, skoro niektórzy prominentni socjaldemokraci okazali się kryptoklerykałami, a patentowani demokraci - klerykałami par excellence.
Czytaj...

 

Dygresje wokół ingresu, którego nie było - Andrzej Koraszewski (09-01-2007)

Sprawa Stanisława Wielgusa jest o tyle ciekawa,  że ci, którzy jeszcze wczoraj traktowali zbiory IPN jako zbiór materiałów dających szansę rozpisania konkursu na nowy "Młot na czarownice", dowiedzieli się nagle, że amatorzy donosów mogą nie mieć instynktu klasowego i zaczną donosić na niewłaściwe osoby. Zarówno kardynał Glemp, jak i ksiądz Rydzyk czy ksiądz Jankowski należeli do zagorzałych zwolenników swobodnego korzystania z dokumentów komunistycznej bezpieki w doraźnej walce o rząd dusz. W ostatnich tygodniach (nie bez rozbawienia) mogliśmy zaobserwować jak ojcowie lokalnego Kościoła zaczęli określać popierane wcześniej akcje mianem inkwizycji.
Czytaj...

 

Czas panowania królów Izraela i Judy - Zbigniew Chorąży (09-01-2007)

W oparciu o informacje biblijne udało mi się zestawić okresy panowania królów Izraela i Judy przy uwzględnieniu niewielkiej ilości błędów biblijnych. Nie twierdzę, że uwzględnione miesiące, a czasem lata, są prawdziwe. Z braku dokładnych informacji biblijnych muszą być hipotetyczne. Sądzę jednak, że są one maksymalnie zbliżone do prawdy. Przykro mi, że okresy panowania w mojej wersji, odbiegają od wersji oficjalnej nauki. Układając okresy panowania zakładałem, że autor biblijny nie miał w tym wypadku żadnego interesu, aby fałszować historię swego narodu (poza przypadkiem Salomona).
Czytaj...

 

Laicyzacja musi postępować dalej - Dirk Verhofstadt (09-01-2007)

Uczestnictwo we mszach we flamandzkiej części Belgii zmalało znacznie w ostatnich dziesięcioleciach. Według badań Centrum Politologii przy Uniwersytecie Katolickim w Leuven w ciągu ostatnich 30 lat 75% osób przestało chodzić do kościoła. Obecnie tylko 8% Flamandczyków chodzi co tydzień na msze, chociaż około 65% deklaruje, że wierzy w Boga. Widocznie większość osób nie ma potrzeby poświęcania swojego czasu wolnego na przestarzałe obyczaje religijne. Chrześcijański tygodnik "Tertio" w swojej publikacji z 15.3.2006 alarmował, że kościoły flamandzkie zagrożone są obumarciem. Istnieje więc duża rozbieżność miedzy wiarą w Boga a uczęszczaniem do kościoła. O tym zjawisku Mark Van de Voorde, były redaktor naczelny tygodnika "Kościół i życie", napisał książkę "Wiara jest absurdem według wielu. List otwarty do tych, co odeszli od Kościoła". Autor ma nadzieję zapoczątkować dialog z rozczarowanymi Kościołem, sceptykami i ludźmi poszukującymi celu życia, i skłonić do powrotu.
Czytaj...

 

Brak dowodów - Victor J. Stenger (03-01-2007)

Większość naukowców nie wierzy w Boga z dwóch prostych powodów: nie widzą dowodów na jego istnienie; i nie widzą potrzeby włączania nadnaturalnych elementów do modeli, jakie budują, żeby opisać swoje obserwacje. Niemniej na ogół zadowalają się przypisywaniem religii i nauki do oddzielnych obszarów, które Stephen Jay Gould nazwał "nie nachodzącymi na siebie magisteriami". Pozwala to niewierzącym naukowcom na całkowite omijanie religii, dzięki czemu unikają ryzykowania tego, co jest dla nich najcenniejsze - finansowania ich badań. Pozwala to także wierzącym w Boga naukowcom na szufladkowanie swojego myślenia i odmowę dyskutowania o nauce i religii jednocześnie. Nie jest to jednak możliwe, jeśli jest się Francisem Collinsem - żarliwym chrześcijaninem, który także przewodzi Projektowi Poznania Ludzkiego Genomu. Książka The Language of God jest osobistą próbą Collinsa wyjaśnienia, jak łączy naukę z wiarą.
Czytaj...

 

Język religii - Andrzej Rusław Nowicki (03-01-2007)

Kiedy czytam dzieła współczesnych myślicieli katolickich i natrafiam na takie wyrażenia, jak "zstąpił do piekieł", "wstąpił na niebiosa", "nadprzyrodzona opieka", "akt zbawienia", "skarbiec łask" i takie słowa, jak "grzech", "cud", "objawienie", "opatrzność", to wydaje mi się, że muszą oni odczuwać pewne zażenowanie z powodu przemawiania takim językiem do ludzi współczesnych. Wyrazem tego zażenowania był interesujący artykuł dominikanina, ks. M. H. Lelonga, opublikowany w Tygodniku Powszechnym pod tytułem "Zstąpił do piekieł". Rozumiejąc, że czasy się zmieniły i dla współczesnego człowieka przyjęcie dosłownego sensu katolickiego credo jest absolutnie niemożliwe, ksiądz Lelong wyjaśnia, że mamy w nim do czynienia z pewnym "sposobem mówienia" i z "pozostałościami dawnych pojęć".
Czytaj...

 

Życzenia noworoczne i podsumowanie 2006 roku - Mariusz Agnosiewicz (01-01-2007)

Wszystkim użytkownikom portalu Racjonalista, w szczególności redaktorom i publicystom, tłumaczom, korektorom, moderatorom, forumowiczom, komentatorom i krytykom - redakcja Racjonalisty życzy moc pozytywnych wrażeń w 2007 r. Ciekawych dyskusji, inspirujących artykułów, doskonalenia swoich poglądów, coraz więcej wiedzy i mądrości... Najwięcej serdeczności i życzeń pomyślności przekazujemy tym najbliższym z bliskich - członkom i współtwórcom Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Naszego zrzeszenia, które zostało ostatecznie zarejestrowane dwa miesiące temu (31.10.2006). Wam życzymy przede wszystkim jak najwięcej samozaparcia, konsekwencji i zaangażowania w budowę silnej polskiej organizacji racjonalistycznej.
Czytaj...

 

Dzięki dobroci! - Daniel C. Dennett (31-12-2006)

Tak, miałem objawienie. Zobaczyłem wyraźniej niż kiedykolwiek przedtem w życiu, że kiedy mówię "Thank goodness!" - Dzięki dobroci!, to nie jest to tylko eufemizm zastępujący powiedzenie "Thank God!" - Dzięki Bogu! (my, ateiści, nie wierzymy, że istnieje jakiś Bóg, któremu należy dziękować), ale rzeczywiście mam na myśli dzięki dobroci! Istnieje całe mnóstwo dobroci na tym świecie i codziennie jest jej coraz więcej, a ta fantastyczna, wytworzona przez człowieka materia doskonałości jest autentycznie odpowiedzialna za fakt, że nadal jestem żywy. Jest to godny odbiorca wdzięczności, jaką odczuwam dzisiaj i chcę świętować ten fakt tutaj i teraz.
Czytaj...

 

W obronie ateizmu - Adam Kalbarczyk (31-12-2006)

Od czasu do czasu pojawia się w polskiej debacie publicznej problem ateizmu. W ciągu ostatnich dwu lat pojawił się dwukrotnie w dwu najbardziej opiniotwórczych czasopismach: w Tygodniku Powszechnym (początek 2005 r.) i Gazecie Wyborczej (koniec r. 2006). Tekst, który rozpoczął ostatnią debatę - fragment nowej książki słynnego brytyjskiego ewolucjonisty, Richarda Dawkinsa: Bóg urojony (10-12.11.2006 r.) - jest tekstem znakomitym i z niecierpliwością można oczekiwać wydania tej pozycji w całości. Wściekłe ataki fundamentalizmu narodowo-katolickiego na tę najlepszą polską gazetę codzienną, jedyną i niestrudzoną strażniczkę demokracji liberalnej w Polsce, każe wspierać wszystkie działania, które rozpowszechniają jej zasięg oddziaływania i czynią ją tym skuteczniejszą edukatorką polskiej opinii publicznej. Nie uniemożliwia to jednak polemiki z Gazetą, zwłaszcza z nieodpartym w sposób wystarczający na jej łamach artykułem Jerzego Sosnowskiego: Bogu nie robi się zdjęć (25-26.11. 2006 r.).
Czytaj...

 

Martina Heideggera myślenie poezji - Rafał Wołowczyk (30-12-2006)

Do dzisiaj nie wiemy, czym naprawdę, mimo nadanych im mian, są wiersze Hölderlina, tak jak nie wiemy, gdzie kończy się Heidegger filozof, a zaczyna poeta. Obaj tworzyli w zgiełku "mów niepoetyckich", obaj studiowali teologię i byli Niemcami. Te trzy niepowątpiewalne fakty są niczym trzy filary, na których kolebie się powierzchnia ich "myślącego dialogu". Ów zawieszony w przestrzeni blat, chyli się ku upadkowi pod wpływem najmniejszego nacisku. Spróbuję więc w pierwszej kolejności znaleźć jakiś prowizoryczny statyw, by móc się oprzeć, a jeśli się uda, to i zatańczyć na stole. Być może wszelkie próby takiej gimnastyki są "śniegiem opadłym na dzwon", "którego brzmienie ulega rozstrojeniu pod wpływem bodaj lekkich płatków". Być może. Mając na względzie poezję, byłoby dobrze gdybyśmy tak sądzili.
Czytaj...

 

Dialog z wiernymi - Andrzej Koraszewski (27-12-2006)

Przez wiele lat wydawało się, że idea dialogu wiernych z niewiernymi jest pogrzebana (chociaż tłukła się nadal na kompletnych marginesach). W głównym nurcie prawiono sobie czasem grzeczności, ale otwarta prezentacja argumentów w dobrym towarzystwie uchodziła za nietakt. Książka Dawkinsa nagle a niespodziewanie przypomniała redaktorom wielkich gazet o istnieniu ateistów. Zjawisko ze wszech miar interesujące, zarówno z punktu widzenia polityki redakcyjnej, jak i w wymiarze merytorycznym.
Czytaj...

 

Czy katolicy potrzebują prawdziwej "rzezi niewiniątek"? - Zbigniew Chorąży (27-12-2006)

Józef Flawiusz okresowi panowania Heroda poświęcił aż trzy księgi spośród dwudziestu "Dawnych dziejów Izraela". Radykalni katolicy zarzucają Flawiuszowi, że biblijny fakt "rzezi niewiniątek" pominął w "Dawnych dziejach Izraela". Wbrew pozorom ewangeliczna relacja Mateusza o rzezi niewiniątek pozostanie tylko legendą. Jako fakt historyczny będzie traktowana tylko przez ludzi wielkiej wiary. W końcu mogłoby tak pozostać, gdyby nie świadomość, że chrześcijańskie ugrupowania religijne propagując naukę o Bogu, często głoszą fałsz historyczny.
Czytaj...

 

Po drugiej stronie mózgu - Maciej Psyk (27-12-2006)

W emigracyjnej prasie natrafiłem na reklamę niejakiej Wioletty Ewy Tuchowskiej-Wella. Cóż przykuło moją uwagę? No, różne cuda widziałem, ale na INICJACJACH ANIELSKICH połączonych z "czakroterapią", "kodami obfitości" i "komunikacją z aniołami" jeszcze nie byłem! Seminarium odbywało się w najszacowniejszej instytucji polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii - Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. Zdążyłem przeczytać na ulotce, że pani Wella "jest absolwentką Collegu Parapsychologicznego w Moskwie z szesnastoletnim doświadczeniem. Posługuje się jasnowidzeniem, numerologią, kartami anielskimi. Ma wgląd w poprzednie wcielenia. Maluje portrety Aniołów Osobistych". Sala wypełniona była blisko setką osób głodnych jej nauk w różnym wieku.
Czytaj...

 

Nauka o różnicy. Edukacja płciowa - Steven Pinker (27-12-2006)

W którymś momencie historii nowoczesnego ruchu kobiecego przekonanie, że mężczyźni i kobiety są psychicznie nie do odróżnienia, stało się święte. Można zrozumieć przyczyny tego zjawiska: kobiety rzeczywiście napotykały na bariery z powodu fałszywych twierdzeń o zasadniczych różnicach. Obecnie uznaje się każdego, kto choćby tylko podnosił kwestię wrodzonych różnic płci, za "nic nie rozumiejącego" w kwestii równości między płciami. Tragedia polega na tym, że ta mentalność tabu niepotrzebnie ustawia godną pochwały sprawę na kursie kolizyjnym ze zdobyczami nauki i duchem swobody badań.
Czytaj...

 

Czy Dmowski był etatystą? - Wojciech Rudny (26-12-2006)

Dmowski był zdania, że im mniej państwa (urzędników) w gospodarce, tym lepiej dla narodu. Albowiem to nie państwo powinno gospodarzyć, ale świadomy swych obowiązków naród. Ściślej - najbardziej przedsiębiorcza część polskiego narodu. Jedyną więc i sensowną drogą do normalności jest odbiurokratyzowanie państwa (uszczuplenie aparatu urzędniczego, w tym likwidacja przywilejów urzędników) i jego odbizantynizowanie. Artykuł ten dedykuję Młodzieży Wszechpolskiej, Lidze Polskich Rodzin z Romanem Giertychem na czele oraz "ojcu" Rydzykowi, Radiu Maryja i wszystkim jego słuchaczom - z nadzieją, że ich przeprowadzana na szeroką skalę akcja edukacyjna społeczeństwa polskiego i działania w dziedzinie gospodarczej nie doprowadzą Polski do nowego wydania narodowego-socjalizmu. Publikujemy artykuł o poglądach Dmowskiego na kwestie ekonomiczne, oddzielając to od całościowej oceny spuścizny Dmowskiego.
Czytaj...

 

Filozoficzne podstawy ateizmu - Barbara Stanosz (24-12-2006)

Większość dawnych filozofów przywiązywała niewielką - jeśli jakąkolwiek - wagę do relacji między proponowanymi przez siebie opisami świata a doświadczeniem zmysłowym. Jeżeli zauważali niezgodność tego, co głoszą, z wynikami obserwacji, skłonni byli uznać ją za świadectwo zwodniczości naszych zmysłów, na ogół jednak po prostu nie interesowali się empirią. Opierali swoje tezy na własnej intuicji, dbając głównie o ich perswazyjne walory - o zdolność rozbudzania podobnej intuicji w umyśle odbiorcy - oraz o ich względną harmonię wzajemną. Równie nikłe zainteresowanie filozofów budziły logiczne aspekty języka, którym się posługiwali. Dbali natomiast o urodę swego stylu literackiego, a jednocześnie z trudem - jeśli w ogóle - opierali się sugestiom języka, gotowi za niemal każdym słowem lub kategorią gramatyczną widzieć byt lub rodzaj bytów świata zewnętrznego. Deliberowali więc - w zaciszu swoich domostw lub klasztorów i w nobliwej aurze umiłowania mądrości...
Czytaj...

 

Racjonalizm i Światłogród - Andrzej Rusław Nowicki (24-12-2006)

Zaproszenie na Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów zachęciło mnie do postawienia sobie jeszcze raz - tym razem może już po raz setny - pytania, co to jest "racjonalizm"? Pasja poznawcza najlepiej charakteryzuje postawę racjonalisty. Racjonalistą jest tylko ten, kto odczuwa potrzebę posługiwania się siłami własnego rozumu, potrzebę stałego powiększania i pogłębiania wiedzy o świecie, potrzebę zastanawiania się i badania - a to sprawia, że w jego umyśle wciąż dzieje się coś interesującego, ponieważ nie jest on magazynem myśli nieruchomych, lecz jest myślą w ruchu czyli Myślą myślącą. W ten sposób doszliśmy do fundamentu racjonalistycznej aksjologii. Jeżeli tym, co nadaje wartość i sens ludzkiemu życiu jest nieustanny ruch umysłu, a więc myślenie w sensie wytwarzania rozumnych dzieł, w których gromadzimy zdobywaną przez nas wiedzę o świecie i, nie ograniczając się do badania, jakim jest świat, skłaniamy naszą wyobraźnię do wytwarzania wizji, jakim świat mógłby i powinien być, to dochodzimy do utworzenia pojęcia Kultury, której skrzydłami są Nauka i Sztuka. Budowanie Kultury pracą naukowo-badawczą i twórczością artystyczną, gromadzenie wiedzy, czytanie, myślenie - nadaje naszemu życiu wartość, godność i sens, nobilituje nas w najszlachetniejszym znaczeniu tego słowa.
Czytaj...

 

Czy światła wolnomularstwa są nadal widoczne? Sztuka Królewska dziś - Tadeusz Cegielski (24-12-2006)

Jaki jest sens istnienia w krajach takich jak Polska, w krajach naszego regionu, w krajach Europy Środkowej, organizacji wprawdzie o głębokich korzeniach i długich tradycjach, ale jednak zrodzonych w odmiennych warunkach? Wolnomularstwo jest dzieckiem chaosu, ale tym dzieckiem, które ma być zdrowe, które ma uzdrowić sytuację. Jest tymczasem jakaś analogia, która nieustannie mi się nasuwa pomiędzy dzisiejszą Polską a tym okresem, kiedy w Gospodzie Pod Gęsią i Rusztem 24 czerwca 1717 roku zebrały się cztery loże. Właściwie ta sytuacja jest bardzo podobna. Polska i inne kraje naszego regionu to są kraje o ciężkich przejściach, kraje głęboko skonfliktowane, w których te konflikty wciąż są podsycane i w których się często rządzi poprzez konflikt, kraje w których wiele tradycji uległo zniszczeniu, zapomnieniu, zagładzie. I tu rzeczywiście ruch, który obiera sobie bardzo praktyczne cele, bardzo przyziemne cele, który chce tworzyć pewną płaszczyznę spotkania ludzi o odmiennych światopoglądach, ale ludzi, którzy gotowi są uznać w partnerze lożowym, nazywanym tutaj bratem, kogoś, z kim mimo owych różnic można nawiązać jakiś dialog, szukać tego, co łączy - ma swoje miejsce.
Czytaj...

 

Agnostycyzm religijny - Stanisław Obirek (24-12-2006)

Jest rzeczą ważną nie tylko to, co się mówi, ale również to gdzie i do kogo. Być może owo "gdzie" i "do kogo" niekiedy bywa ważniejsze niż "co". W każdym razie na pewno nie można pominąć faktu, iż moimi przemyśleniami na temat własnych przekonań religijnych będę się dzielił z racjonalistami i wolnomyślicielami na ich pierwszym zjeździe w Polsce AD 2006. O sobie nie potrafię powiedzieć nic więcej poza tym, że znalazłem się na rozdrożu. Nie jest to sytuacja dramatyczna, nie spędza mi snu z powiek, owszem jest źródłem wewnętrznego niepokoju. Zarówno moje lektury jak i spotkania stały się jakościowo różne, gdy zawiesiłem wszelki osąd wartościujący na temat zarówno wiary jak i niewiary. Taka postawa postawiła mnie obok każdej próby zinstytucjonalizowania religii. Mogę więc o sobie powiedzieć, że jestem człowiekiem religijnym, któremu instytucja nie jest do niczego potrzebna. Słowa Tadeusza Różewicza z wiersza "Zaćmienie światła" - "...nie mogę | gasić światła rozumu | tak obelżywie traktowanego | pod koniec naszego wieku" - przemawiają do mnie z siłą słów proroków biblijnych ostrzegających naród wybrany przed wiarołomnością wobec Boga. Dziś ostrzeżenie kierowane przez poetę brzmi inaczej - nie zdradzajcie rozumu. Czuję, że kieruje je również do mnie.
Czytaj...

 

O zniewolniczeniu. Rozważania nad niesamodzielnością wiary - Jerzy Drewnowski (24-12-2006)

Wedle autorytetów kościelnych wiara w stosunku do religijności, rozumianej jako harmonizująca z religią postawa życiowa oraz odpowiadający religii sposób przeżywania siebie i świata, pełni rolę głównej i fundamentalnej przyczyny. Zarazem ma tkwić owa wiara głębokimi korzeniami w "ludzkim otwarciu na Boga", czyli w jej bezpośredniej potrzebie odczuwanej według tychże autorytetów przez każdego człowieka. Również to przekonanie, niezależnie od jego jawnej nieprawdziwości, zawiera tezę o wierze jako o pewnym pierwotnym fundamencie. Tymczasem łatwo zauważyć, że w rzeczywistości sprawy mają się raczej na odwrót, że mianowicie wiara ma charakter w istotnych aspektach wtórny i zależny, i o tej niesamodzielności wiary chciałbym mówić.
Czytaj...

 

Status prawny osób bezwyznaniowych w Polsce - Paweł Borecki (24-12-2006)

W 1989 szacowano na podstawie kryterium chrztu odsetek osób bezwyznaniowych na zaledwie ok. 2% ludności. Pod koniec 1996 osoby bez przynależności wyznaniowej stanowiły liczbę 2,7 mln czyli 6,97% populacji. U schyłku 1999 r. bezwyznaniowcy to już 3 mln osób, czyli 7,8% ludności. Przyjęcie kryterium chrztu przez największe i tradycyjne chrześcijańskie wspólnoty religijne jako przesłanki przynależności do danego kościoła pozwala przypuszczać, że grupa osób bezwyznaniowych jest w Polsce liczniejsza. Już dziś bezwyznaniowców można określić mianem drugiej po katolicyzmie "konfesji" w Polsce. Obecnie w Polsce istnieją niesprzyjające warunki dla urzeczywistniania przez osoby bezwyznaniowe swych uprawnień z zakresu wolności sumienia i wyznania. W świetle praktyki życia publicznego po roku 1989 r. bezwyznaniowcy mogą czuć się jako obywatele drugiej kategorii.
Czytaj...

 

Jak być ateistą we współczesnej Polsce? - Łukasz Nysler (24-12-2006)

Jak oczywiście wiadomo, "wierzący, katolik" stanowi w Polsce statystyczną normę, jeśli chodzi o deklarowaną opcję światopoglądową czy wyznaniową. Każde odejście od tej normy wiąże się z koniecznością "wychylenia się", "wyróżnienia" ze statystycznego tłumu. Nawet jeśli osoba otwarcie przyznająca się do swego ateizmu wcale nie ma takich intencji, jej deklaracje światopoglądowe często odbierane są jako prowokacja albo wręcz jakiś akt wywrotowy. Myślę, że każdy, kto żyje w naszym kraju i uważa się za ateistę prędzej czy później staje przed takimi pytaniami, jak: "Czy i kiedy ujawniać swoje przekonania światopoglądowe?", "Czy brać udział w uroczystościach o charakterze religijnym?", "Jak zachowywać się wobec faktu obecności religii w życiu społecznym?".
Czytaj...

 


Res Humana

Dylematy współczesnej cywilizacji - Jacek Nowicki (13-01-2007)

Mam przed oczami przebudowywanie całego świata w wielki "Disneyland", obszar zabaw i rozrywek, gdzie wszystko jest możliwe, włącznie z dowolną "rzeczywistością wirtualną". Jest to swojego rodzaju ucieczka w rozrywkę, usprawiedliwienie postawy bierności i zagapienia się. Zapełnianie zbędnego (dla siebie) czasu. Problem w tym, że dopóki powszechnie akceptowane hierarchie wartości opierać się będą na motywach egoistycznych, tak długo, jak jednostka będzie widziała swoje cele jedynie we własnych przyjemnościach albo korzyściach, łatwiejsza będzie właśnie ucieczka w rozrywkę - choćby najgłupszą. O powszechności takich postaw świadczyć się zdają programy telewizji, które w dalszym ciągu zresztą je skutecznie propagują. Zamiast Homo ludens pojawić się może raczej Homo Demens - człowiek skretyniały.
Czytaj...

 

Humanista na rozstaju dróg - Edward Kasperski (13-01-2007)

Humanistą można być na wiele sposobów. Można być humanistą wojującym i pokojowym, spolegliwym i indywidualistą, pozytywnym i krytycznym, wiernym tradycji i otwartym. Można być także humanistą poszukującym i wyznawczym, praktykującym i deklaratywnym, rezonującym i przekornym. I nie jest to bynajmniej rezultat zamętu w tej dziedzinie, ani też kapitulacja przed tymi, którzy gustują w kryształowych deklaracjach. Jeśli bowiem humanizm ma być żywą i prawdziwą filozofią człowieka, to musi w pewnej mierze odzwierciedlać różnorodność świata ludzkiego, jego nieskończoną kreatywność i niespokojny dynamizm. Nie może być czymś ujednolicającym, stałym, nużącym. Humaniści nie powinni zatem przypominać orszaku ministrantów udających się na pacierz do Świątyni Człowieka. Tchnienie wolności, odwagi i inwencji było dotąd w dziejach humanizmu jego ożywczą silą.Humanizm nakłania, by odkryć w sobie kogoś.
Czytaj...

 

W kwestii instynktu - Sabina Lewi (03-01-2007)

Problem relacji między naturą a kulturą, a w jej obrębie kwestie dotyczące instynktu istot żyjących, w tym naczelnych, należą do stałych tematów podejmowanych w rozlicznych dysputach, zwłaszcza po ukazaniu się wiekopomnego dzieła Karola Darwina "O pochodzeniu gatunków". Warto przypomnieć, iż Darwin poświęcił temu zagadnieniu cały oddzielny ósmy rozdział swojego dzieła. Nazwał on instynktem taki akt, który jest realizowany zarówno pod wpływem warunków zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Instynkt działa według niego u wszystkich jednostek danego gatunku w sposób identyczny oraz przez cały okres ich życia bez poprzedzającego dane działanie doświadczenia a także bez znajomości jego celu. Nosi więc charakter spontaniczny. Cuvier z kolei przypisywał instynktowi rolę przyzwyczajenia, z czym Darwin tylko częściowo się zgadzał.
Czytaj...

 

Czy świat bez religii? - Dionizy Tanalski (31-12-2006)

Pojęcie "epoki postchrześcijańskiej" przestało być licencją wyłącznie protestancką. Emile Poulat, katolik, dyrektor studiów w École des Hautes en Sciences Sociales w Paryżu, opublikował książkę pod wymownym tytułem "L'Ére postchrétienne; un mande sorti de Dieu". Autor wylicza przyczyny obecnej porażki chrześcijaństwa i katolicyzmu. Pierwsza to poglądy i działalność filozofów Oświecenia - Woltera, Diderota, Rousseau, Concordeta i w ogóle encyklopedystów oraz racjonalistyczna "podejrzliwość" agnostyków, sceptyków i scjentystów. Druga to liberalizm, który ostatecznie zwyciężył we współczesnej kulturze nad katolicyzmem i komunizmem. Trzecią przyczyną, wypływającą z dwóch poprzednich, jest konsumpcjonizm, który niesie ze sobą kulturę świecką. Czwartą jest odruch przeciw porządkowi kapłańskiemu, sakralnemu i totalnemu w Kościele rzymskokatolickim prowadzący do "wewnętrznej protestantyzacji" katolicyzmu. Piątą, rozczarowanie "ludu" do pełnienia przez Kościół jego ewangelizacyjnej misji.
Czytaj...

 

Nowe typy cmentarzy - Janusz Y. Ostrowski (30-12-2006)

W cyklu "Piekło kobiet" Agnieszka Sowa napisała świetny artykuł pt. Pomnik bezprawia ("Wprost", 23.2.1992), w którym informuje o tym, że we włoskim miasteczku Aquila powstał nowy cmentarz, w którym "pochowano" nielegalnie wynoszone ze szpitala z rozkazu księdza tkanki pozostałe po legalnie dokonanej aborcji. Na otwarcie tego osobliwego "cmentarza" ksiądz zaprosił Papieża, który, oczywiście, nie przybył. W związku z tym znamiennym wydarzeniem proponuję utworzenie dwóch nowych typów cmentarzy. Tym razem prawdziwe by to były cmentarze, w których pochowani by byli młodzi ludzie zmarli z przyczyn, o których niżej.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Plebiscyt na Klerykała Roku 2006
Wykład prof. S. Obirka we Wrocławiu
Curiosum Edukacyjne Roku 2006
Psychologia religii - badanie.
"Zobaczyć gen, chromosom...."
Konkurs

Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Jarosław Kubaszewski, Grzegorz Kozłowski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Wszystkie doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z ostatnich dni, które są nieco dłuższe.
Redagują: Jarosław Kubaszewski, Bolesław Czabański


Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Jarosław Kubaszewski


Znalezione w sieci

Potop moskiewski (23-12-2006)
Autor: Jerzy Besala
Źródło: www.wiz.pl
Henryk Sienkiewicz, pisząc "Potop", odmalował walkę Polaków z najazdem szwedzkim. Mimochodem wspomniał, że Kmicic podchodził Chowańskiego i walczył z Septentrionami północy, skąd wrócił srogo postrzelony wprost w ramiona Oleńki. Mało kto jednak wiedział, kim był ów Chowański i Septentrionowie.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Zwierzęce emocje (23-12-2006)
Autor: Joanna Komorowska
Źródło: www.wiz.pl
Psychologom wciąż trudno podjąć ostateczną decyzję. Jedni uparcie odmawiają zwierzętom przeżyć wewnętrznych, drudzy uważają je za oczywistość. Dziesięć lat temu świat obiegła sensacyjna wiadomość, że Binti Jua z chicagowskiego zoo uratowała życie trzyletniego chłopca, który spadł z kilkumetrowej wysokości na wybieg goryli. Na oczach oniemiałego tłumu młoda gorylica podniosła z ziemi nieprzytomne dziecko i przekazała je szykującej się do akcji ekipie ratowniczej. Jak zinterpretować ten gest bezinteresownej międzygatunkowej pomocy? Czyżby dobroduszną małpą kierowało tak dobrze znane nam, ludziom
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Wniosek o Nobla dla Ireny Sendlerowej (23-12-2006)
Autor:
Źródło: Forum Żydów Polskich
Forum Żydów Polskich zbiera podpisy pod listem Żydów i Polaków do Norweskiego Komitetu Noblowskiego z wnioskiem o przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla pani Irenie Sendlerowej, która podczas okupacji uratowała 2.5 tysiąca żydowskich dzieci, wydostając je z getta i umieszczając u polskich rodzin. List w całości w załączniku. Można go podpisać, a także przeczytać listę dotyczasowych sygnatariuszy na stronie http://fzp.jewish.org.pl/nobel.html.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Hippis w opolskim podziemiu (23-12-2006)
Autor: Dorota Wodecka-Lasota
Źródło: miasta.gazeta.pl
Między mną a kolegami z dawnej opozycji jest taka różnica, że kiedy kamień mi przeszkadza na drodze, to go podnoszę. Oni natomiast deliberują, z kim go podnieść i kto ma do tego moralne prawo
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Oblężenie Namysłowa w 1466 r. (23-12-2006)
Autor: Zbigniew Bereszyński
Źródło: miasta.gazeta.pl
Ponad 540 lat temu w rejonie Namysłowa zdarzył się jeden z najbardziej groteskowych epizodów w dziejach wojen. Miały tam spotkać się ze sobą dwie wrogie armie. Jedna, by zdobyć miasto, druga - wysłana z odsieczą
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Nienawidzę świąt! (24-12-2006)
Autor: Agnieszka Kantaruk
Źródło: o2.pl
Nie zamierzam łamać się opłatkiem z kuzynką, która mnie nienawidzi, bo to hipokryzja. Nie czekam na święta. W tym terminie wyjeżdżam za granicę. Byle dalej od domu! - deklaruje Tomasz, analityk giełdowy. Osób, które postępują podobnie, z każdym rokiem przybywa. Psychologowie alarmują: wiele rodzin przeżywa poważny kryzys, choć się do tego nie przyznaje. Kryzys, który ujawnia się w święta.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Matematyk jak komandos (24-12-2006)
Autor: prof. Marek Kordos, prof. Paweł Strzelec
Źródło: PRZEKROJ
Myślisz, że uciekniesz od matematyki? Zapomnij. Dopadnie cię podczas prognozy pogody, u lekarza i na dworcu. Jest wszędzie dzięki matematykom trenującym niczym zawodowi piłkarze lub komandosi.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Wywiad z ks. Tadeuszem Isakowiczem- (24-12-2006)
Autor: Rozmawiał: Andrzej Miszk SJ
Źródło: tezeusz
Ja się czuję jak saper na polu minowym, który musi rozbroić bomby, a moi bracia zamiast mi pomóc, to do mnie strzelają.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Seks to zdrowie! (25-12-2006)
Autor: Paweł Walewski
Źródło: Polityka
Seks sam w sobie kojarzy się z przyjemnością, więc inne jego walory wydają się drugorzędne. Niesłusznie. Możemy kochać się dla zdrowia! Regularne i szczęśliwe życie seksualne przynosi mnóstwo profitów, o których nie rozpisują się autorzy podręczników biologii lub wychowania do życia w rodzinie.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Pomocne biurko, czyli humor z helpdesku (25-12-2006)
Autor: Dorota Gut
Źródło: Wiedza i Zycie
O problemach w komunikowaniu się pracowników serwisu z użytkownikami komputerów krążą legendy. W tych opowieściach jest sporo prawdy.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Nauka po anielsku (25-12-2006)
Autor: Jarosław Włodarczyk
Źródło: Wiedza i Zycie
W tradycji chrześcijańskiej wieść o narodzeniu Jezusa przynieśli pastuszkom aniołowie. Istoty te miały również swój udział w rozwoju nauk przyrodniczych.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Ponowoczesne świętowanie (25-12-2006)
Autor: Michał Buchowski
Źródło: CHARAKTERY miesiecznik
Powszechna jest dziś opinia, że społeczeństwa przenicowane kulturą Zachodu, a więc tą mającą swe korzenie w Europie, podzielają linearne poczucie czasu. Polega to m.in. na tym, iż ich przedstawicielom historia jawi się jako niepowtarzalny ciąg zdarzeń, poprzez które świat zmierza nieuchronnie ku jakiemuś celowi, a ruch ten najlepiej charakteryzuje słowo "postęp".
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Świat grecko-rzymski (25-12-2006)
Autor: Aleksander Krawczuk
Źródło: Forum Myśli Wolnej
Na naszych oczach odradza się świat starożytny (...) W moim przekonaniu Europa to świat antyczny. Człowiek antyku powiedziałby więc, że w preambule konstytucji europejskiej musi być świat grecko-rzymski, on bowiem jest istotą naszej tożsamości, nowożytność to po prostu powrót do starożytności.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Chemia milosci (25-12-2006)
Autor: dr. hab. Janusz Leon Wiśniewski
Źródło: ATVN
Wypowiedź dr. hab. Janusza Leona Wiśniewskiego na temat procesów biochemicznych zachodzących w ciele i umyśle zakochanego człowieka. Próba odpowiedzi na pytanie, czy miłość jest tylko stanem ducha, czy również ciała. Miłość jako emocja. Opis wyników badań potwierdzających zmiany chemiczne w organizmach zakochanych. Substancje w organizmie odpowiedzialne za stan zakochania: fenyloantynamina, oksytocyna, endorfiny. Miłość jako stan podobny do odurzenia narkotycznego.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Król Jezus Pierwszy (25-12-2006)
Autor: Rafał Madajczak
Źródło: Pardon
Matka Boska królową Polski, a jej syn królem. Ponadpartyjne porozumienie lansuje Jezusa Chrystusa na stanowisko króla Polski. On sam milczy.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Groźna poprawność polityczna (26-12-2006)
Autor: Slavoj Žižek
Źródło: gazeta.pl
Dzisiejszy szef lub ojciec nalegają byśmy traktowali ich jak przyjaciół. Zwracają się do nas z natarczywą familiarnością, bombardują nas seksualnymi insynuacjami, zapraszają nas na drinka. I nadal nami rządzą
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

W obronie „obrony” życia (26-12-2006)
Autor: Przemysław Piela
Źródło: Ateista.pl
Niedawno w moje ręce wpadła książka ze wszech miar niezwykła i już sam fakt jej ukazania się po polsku zasługuje na uwagę; nie wspominając już o kulisach jej powstania, a także promocji, w którą osobiście postanowiłem się zaangażować. Mowa tutaj o książce „Cudowne mikstury i inne troski” Johna Diamonda, wydanej przez wydawnictwo Racjonalista.pl, berbecia na polskim rynku wydawniczym,. Redakcji książki podjęli się państwo Małgorzata (która jest też autorką przekładu na język polski) i Andrzej Koraszewscy oraz Mariusz Agnosiewicz, znani skądinąd szerszej grupie Czytelników z portalu
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Ateistyczna drzemka (27-12-2006)
Autor: Jan Andrzej Kłoczowski OP
Źródło: GW
Jak to dobrze, że są na świecie ateiści! Jako człowiek wierzący piszę to z pełnym przekonaniem. Ale mam prawo oczekiwać, że moi przyjaciele niewierzący będą polemizowali z moją wiarą, a nie z jakimś swoim wyobrażeniem o mojej wierze. Tymczasem mam wrażenie, że zarówno Richard Dawkins ("Gazeta" z 10 listopada), jak i Jacek Hołówka ("Gazeta" z 2 grudnia) polemizują z anachroniczną postacią fundamentalizmu chrześcijańskiego obecnego być może w południowych stanach Ameryki Północnej (oraz niestety w niefortunnych wypowiedziach polskiego dendrologa Macieja Giertycha), ale niesta
Zgłoszone przez: PB
Czytaj..

Nieuzasadnione pragnienie życia (27-12-2006)
Autor: Andriej Waganow
Źródło: Niezawisimaja Gazieta
Do czego doprowadzą globalne zmiany demograficzne - do powszechnego rozkwitu czy do zagłady cywilizacji? Na razie można tylko snuć prognozy
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Waldemar Łysiak, czyli baron Münchhausen IV RP (29-12-2006)
Autor: Wojciech Czuchnowski
Źródło: GW
Dziś też książki Łysiaka - a prawie co roku wydaje nową - mają powodzenie, zajmują pierwsze miejsca w rankingach sprzedaży. Tyle że Łysiak nie pisze już o Napoleonie, lecz o Polsce po roku 1989 r., którą nazywa ohydnym tworem "czerwono-różowego, magdalenkowo--diabelskiego spisku". Sztandarowe dzieło tego nurtu to dwuczęściowy (na razie) "Salon - Rzeczpospolita kłamców" (2004, 2006). "Czyta się go jak sprawozdanie z prac jednoosobowej komisji śledczej ds. afery założycielskiej III RP" - pisał "Tygodnik Solidarność". Sam Łysiak tak zachwala swą książkę: t
Zgłoszone przez: enfant
Czytaj..

Historia fizyki, jakiej jeszcze nie było (29-12-2006)
Autor: Piotr Cieśliński
Źródło: www.gazetawyborcza.pl
Izaak Newton prześladujący Gottfrieda Leibniza czy James Joule badający zjawisko ciepła w podróży poślubnej. Te i wiele innych opowieści można znaleźć w fascynującej "Historii fizyki" Andrzeja K. Wróblewskiego.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

IV RP to raj na ziemi (01-01-2007)
Autor: Matka Kurka
Źródło: Onet.pl
IV RP to raj na ziemi, Chrystus królem, a radiowozy rozwożą pizzę i colę! To był wyjątkowy rok, takiego nie mieliśmy od 17 lat, pierwszy raz od 17 lat do marszałka sejmu wpływa wnioske aby jezusa Chrystusa ogłosić królem, a na komendzie mozna zamówic taxi lub pizzę. Wszystko zaczęło się od kampanii partii zwanej żartobliwie prawem i sprawiedliwości, pod wdzięcznym tytułem `My dotrzymujemy słowa'.
Zgłoszone przez: MP
Czytaj..

Miliarderzy, podzielcie się! (01-01-2007)
Autor: Peter Singer
Źródło: www.gazetawyborcza.pl
Wierzymy, że każde życie jest warte tyle samo. Tylko dlaczego pozwalamy, by każdego dnia 30 tysięcy dzieci umierało na łatwo wyleczalne choroby? Autor przedstawia działalność charytetywną Billa Gatesa, założyciela Microsfot, oraz innych bogtych ameryki. Analizuje ich motywy oraz cele. Na zakończenie jak szokująco prosto świat mógłbym pomóc biednym tego świata.
Zgłoszone przez: movax
Czytaj..

Dance macabre (02-01-2007)
Autor: Kinga Dunin
Źródło: gazeta.pl
I tak w Kartoflandii minął kolejny rok. Ten jednak był wyjątkowy, upiorny ze względu na upiory, które z nas wypełzły. Tak jakbyśmy położyli się zbiorowo na kozetce u psychoanalityka i wywlekli z nieświadomości wszystko, co dotąd było ukryte. Zza eleganckich masek wyjrzały mordy. To, o czym mówiliśmy: 'To tylko sen', okazało się rzeczywistością. Postacie z majaków i strasznych baśni wyległy na ulice. Złudzenia pękały jak mydlane bańki.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Zagadki zwojow z Kumran (02-01-2007)
Autor: Krzysztof Kęciek
Źródło: Przeglad - tygodnik
Odkrycia znad Morza Martwego rzucają nowe światło na początki chrześcijaństwa.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Nieuleczalni ze złudzeń (02-01-2007)
Autor: Prof. Ludwik Stomma
Źródło: Przeglad - tygodnik
Za czasów Piłsudskiego rozliczeń domagała się tłuszcza, a on jej tego nie dał, dla Kaczyńskich zaś jest to priorytet
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Sobecka na barykadach (02-01-2007)
Autor: RYSZARD MAREK GROŃSKI
Źródło: Przeglad - tygodnik
Jedyne, co mnie naprawdę martwi, to fakt, że symbolem p
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Ranking teorii spiskowych (03-01-2007)
Autor: Gabriel Maciejewski
Źródło: o2.pl
Prawdziwymi mistrzami w konstruowaniu spisków, których celem jest przejęcie władzy nad światem, są oczywiście Żydzi, na drugim miejscu plasują się Niemcy, a na trzecim kosmici. Nacje takie jak Rosjanie, Amerykanie czy Chińczycy nie mają pojęcia o spiskowaniu i nie dorastają wyżej wymienionym do pięt. Tak naprawdę nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Wiedzą to wszyscy, ale tylko niektórzy mówią o tym głośno.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Z rolnika do informatyka (03-01-2007)
Autor: Dariusz Brzostek
Źródło: metro/gazeta.pl
W pewnej niewielkiej gminie mieszkańcy rolnicy wstają budzeni pianiem koguta, a zasypiają po wielogodzinnym surfowaniu w internecie na stronach obcojęzycznych
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Homo politicus (04-01-2007)
Autor: wywiad z Agnieszką Holland
Źródło: Machina/onet.pl
Kaczyńscy cierpią na podwójne, autystyczne widzenie świata, geje zastąpili Żydów, paru facetów kradnie nam kraj, a elity zawodzą...
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Spieszmy się chwalić ministra Giertycha. (04-01-2007)
Autor: Adam Łapiński
Źródło: Wirtualna Polska
Roman Giertych to człowiek bardzo otwarty dla mediów. Kilka dni bez jego konferencji prasowej to dla dziennikarza politycznego czas dość niezwykły. Niestety media nie odwdzięczają się podobną życzliwością i ministra w ogóle nie chwalą. Co więc można zrobić, gdy niemieckie gazety wydawane po polsku oraz inne dzienniki nie chcą prześcigać się w komplementach? Trzeba społeczeństwu pochwalić się samemu.
Zgłoszone przez: ryo87
Czytaj..

Wiedza ratunkiem przed udarem (04-01-2007)
Autor: Jane E. Brody
Źródło: The New York Times
Jeszcze dwa miesiące temu 34-letni Todd McGee był zdrowym mężczyzną w znakomitej kondycji - budowniczym, surferem i oddanym ojcem piętnastomiesięcznego dziecka. Ostatnią osobą, jaką ktokolwiek podejrzewałby o udar mózgu.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Muzyka piekieł (05-01-2007)
Autor: John Hoper
Źródło: La Republica
Jeden z oficjalnych papieskich muzyków, chórmistrz bazyliki św. Jana na Lateranie Monsignor Marco Frisina, napisał muzykę do opartego na śpiewie i tańcu przedstawienia według "Boskiej komedii" Dantego. Pojawią się w nim punk, rock, jazz, a nawet heavy metal, jednak te gatunki zarezerwowane są wyłącznie dla części dotyczącej piekła.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

To nie był pionek (05-01-2007)
Autor: Anne Applebaum
Źródło: onet.pl
Saddam Husajn stał się jednym z niewielu współczesnych dyktatorów skazanych na śmierć przez własny naród Życie i śmierć Husajna dowodzą, że przez ponad 90 lat, odkąd nowoczesny totalitaryzm po raz pierwszy pojawił się w Europie, ani Stany Zjednoczone, ani inne kraje nie nauczyły się rozumieć, a nawet rozpoznawać reżimów opresyjnych.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Religia za pieniądze podatników (05-01-2007)
Autor: Diana B. Henriques i Andrew Lehren
Źródło: onet.pl
Przez ostatnie 20 lat władze USA przyznawały organizacjom religijnym coraz dalej idące zwolnienia podatkowe i przywileje. A od 10 lat mają też dostęp do pieniędzy publicznych. Mogą za nie prowadzić na przykład resocjalizację więźniów poprzez głoszenie Słowa Bożego. Jednak zdaniem krytyków jest to bezprawna indoktrynacja.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Betlejem - miasto otwarte? (06-01-2007)
Autor: Edward Etler
Źródło: www.przeglad-tygodnik.pl
Betlejem jest obok Dżeninu i Dżubalii najsmutniejszym ze smutnych i zaniedbanych miast Autonomii. Ale Dżenin i Dżubalia otoczone są przynajmniej nimbem bohaterskiego oporu. Betlejem zaś jest miastem otwartym, penetrowanym w tę i we w tę przez izraelskie jednostki specjalne.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Święci chłopcy 1956 (06-01-2007)
Autor: Łukasz Jastrząb
Źródło: www.przeglad-tygodnik.pl
Obchodzona ostatnio 50. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 i rewolucji węgierskiej skłania do poruszenia tematu symboli osobowych tamtych wydarzeń, które opierają się na legendach, mają charakter apokryfów i hagiograficznych laurek tworzonych dla bieżących potrzeb politycznych.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Copperfield paranormalnym dowodem (07-01-2007)
Autor: Marcin Lachowicz
Źródło: MVD
James Randi, znany fundator nagrody za udowodnienie istnienia zjawisk paranormalnych, zostaje kolejny raz oskarżony przed sądem. Tym razem pozywa go entuzjasta sił nadprzyrodzonych, który jako dowód ich istnienia podaje... Davida Copperfielda.
Zgłoszone przez: Marcin Lachowicz
Czytaj..

Wielki papież i mały Kościół (08-01-2007)
Autor: Igor Zalewski
Źródło: WP
Na tle postaci papieża polski Kościół ze swymi krętactwami, chowaniem głowy w piasek i homilią prymasa Glempa jest po prostu mały. Skarlał bardzo szybko. Choć może był taki i wcześniej, ale wtedy z kolei tę małość przesłaniał nam Jana Paweł II
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Premiera wizerunku (08-01-2007)
Autor: Małgorzata Wyszyńska
Źródło: press
Pytanie o public relations prezesa Rady Ministrów, Jarosława Kaczyńskiego wzbudza w specjalistach konsternację. Trudno mówić o czymś, czego nie ma - nie ukrywają zakłopotania pracownicy agencji public relations.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Niebezpieczne szkolenia (09-01-2007)
Autor: Jacques Follorou
Źródło: Onet/Le Monde
Pod pretekstem doskonalenia zawodowego do firm przedostają się przedstawiciele sekt. Czasem bez wiedzy kierownictwa przedsiębiorstw, a czasem za ich zgodą.
Zgłoszone przez: Pandorra
Czytaj..

Czapka niewidka (09-01-2007)
Autor: Jacek Hołówka
Źródło: Tygodnik Powszechny
Bohaterom afer wydawało się, że realna jest tylko telewizja, a to, co dzieje się w rzeczywistym świecie, niewiele się liczy, bo na ten świat nikt nie patrzy. Realne było to, co zapisano na nośniku elektronicznym, same fakty nie miały znaczenia.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

We Włoszech rewolucja (09-01-2007)
Autor: Paweł Szczerkowski
Źródło: Gazeta Wyborcza
Lewicowy rząd chce zalegalizować eutanazję, związki homoseksualne i miękkie narkotyki. Włochom w większości podoba się taka rewolucja
Zgłoszone przez: Mamut
Czytaj..

Skandaliści w koronie (10-01-2007)
Autor: Jerzy Besala/03.01.2007
Źródło: Tygodnik Polityka
Gdyby w starożytności i średniowieczu istniała prasa brukowa, też miałaby o czym pisać Bohaterami skandali bywali cesarze i królowie, papieże i biskupi, filozofowie i poeci... Polskie dzieje też są pod tym względem barwne.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Nasze największe pytanie (10-01-2007)
Autor: Wojciech Bonowicz
Źródło: Tygodnik Powszechny
Tragedie, które wstrząsnęły ostatnio Polską, stawiają nas wobec zasadniczego pytania: czego naprawdę pragniemy? Czy pragniemy być społeczeństwem, które każdemu będzie starało się dać to, co najbardziej potrzebne do życia: czułość i uwagę, solidarność i poczucie własnej wartości? Czy pragniemy raczej "świętego spokoju" - za jakąkolwiek cenę, byle tylko "zło" trzymało się jak najdalej od nas, tak długo, jak to będzie możliwe?
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Dzieje dzieciobójstwa (10-01-2007)
Autor: Dariusz Łukasiewicz
Źródło: Tygodnik Polityka
Aż do XVIII w. ginekologia nie była przedmiotem zainteresowania oficjalnej medycyny. Nie istniała skuteczna antykoncepcja. Stosowano metodę bardziej brutalną i odrażającą - zabijano dzieci zaraz po urodzeniu.
Zgłoszone przez: wuesjot
Czytaj..

Recepta na obojętność (11-01-2007)
Autor: Martin Winter
Źródło: Suddeuische Zetiung
Dla zjednoczenia Europy ważny jest rozsądek, ale niezbędne są pasja i skłonność do angażowania się w nowe działania
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Emigranci: nie ma po co wracać (11-01-2007)
Autor: Adam Brzozowski
Źródło: Wirtualny Nowy Przemysł
Pracując w irlandzkim barze McDonalds czy przy rozwożeniu gazet w Danii młodzi, dobrze wykształceni Polacy mają więcej satysfakcji z życia niż ich koledzy w Polsce. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale też o perspektywy na przyszłość, czyli o normalność.
Zgłoszone przez: waldmarc
Czytaj..

Poland's Right-Wing Government: Has It Changed Polish Societ (11-01-2007)
Autor: ELAINE FRIEDMAN
Źródło: HumanistNetworkNews.org
The U.S. isn't the only country with religious conservatives in high places
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Zebrali, co zasiali (11-01-2007)
Autor:
Źródło: Trybuna
Z Mariuszem Agnosiewiczem, publicystą i redaktorem naczelnym portalu Racjonalista.pl, rozmawia Piotr Skura
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Modlitwa Czeskich Ateistów (11-01-2007)
Autor: J. Sverak & eso2
Źródło: Youtube
Czechs are most atheist/agnostic nation in the world. They don't believe in God, so they have atheist prayers like this one. Performed by Jan Sverak and children choir Zpevacek.
Zgłoszone przez: Paweł Rozwadowski
Czytaj..Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Duchowosc nie rowna sie mc kwadrat
Ateiści wychodzą z cienia
Ankieta o forach dyskusyjnych
Sukcesy nieracjonalistow
Sepsa z lodówki?
Sepsa z lodówki?
Racjonalista a ateista
Nirwana?
Powrot do kosciola
Szkoła / Praca
O odwołanie fałsz-oświadczenia Prezydenta RP szkalującego współczesnyc
Gadżety choćby po trupach
Przejmowanie majatku przez kler
Koniec swiata w religiach niechrzescijanskich
Czy to początek końca polskiego Kościola ?
Polska - państwo wyznaniowe?
Polska - państwo wyznaniowe?
Promowanie nieodpowiedzialności
Zbieg okolicznosci = przypadek?
Religijność po polsku
Limbo, gehenna, gnoza
Religia/Wiara jest potrzebna
Boskie proporcje???
Malaria Control
Kto wymyślił kult Maryjny?
Warto mowic o pogladach?
Religia rzecz męska
Religia w przedszkolu
Czy czeka nas to co miało miejsce w Irlandii
VITA NUOVA - proszę o pomoc.
Abp Wielgusa problem w ujęciu ambiwalentnym.
Autorytety
Wielgus, Kwaśniewski... i jak to zrobili Czesi
Terroryzowanie słowem "rasista"
Współcześni filozofowie o religii
Beyond Belief
Prawo Naturalne
Po co śmierć Husajna?
Księża nie są bogaci....
Myliłem się w sporze z J. Lewandowskim
Zawirowania,czy nam to potrzebne ???????
Dowody na istnienie/nieistienie bozi
Okrucieństwo w mediach
Polscy Racjonaliści
Kościół, seks i wychowywanie najmłodszych
Naturalna Historia Boga
Czy walczyc z bogiem?
Istota dyskusji - szukam książki
Człowiek opętany???
Racjonalna ekologia
PPF: Polski Podatnik Frajer
Wojna kontra wiara
Czym jest Jezus i wiara?
Abstynencja
CUDA- wierzyć czy nie?????????
CUDA wierzyć czy nie????????????
I znowu bezmyślność
Bezmyślność i głupota księdza
1000 dowodów na nieistnienie boga
Początek życia ludzkiego i umysł jako pośrednik ze światem duchowym cd
Dla ateistów - interesowność katolików.
Złe działanie kościoła...
Czas się ujawnić...
Dlaczego?
Kosmos o co chodzi??
Czy Jezus przeżyl ukrzyżowanie?
Zniszczyć ateistę
Powstanie świata, bóg, czlowiek
Brak rozgrzeszenia
Czyje święta?
Porcja prasówki na dzisiaj...
Motyw wyobcowania
To też ociepla klimat ale o tym nie piszą
Racjonalizm nie do pomyślenia.
Emocje w rozmowach o religii oraz korzenie chrześcijaństwa
Ś W I Ę T A 2 0 0 6
Thorvoy cytowany.
Kłopot z definicją wartości chrześcijańskich
Ocenzurowane Pismo Święte.

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

A Winter Solstice Gift For You - Kaz Dziamka (02-01-2007)

Without music I would probably not be able to live sanely. Like Vonnegut, I think there is something magical, something supra-rational, something ultimately mysterious about music. If I ever believed in a god, it would have to be a god of music, music being the only evidence that there might be somewhere a being, who although indifferent to our fate, is benevolent enough to give us the consolation of a heavenly melody. For years now, over three decades in fact, I have been collecting gems of music. I have collected hundreds, and I listen to them obsessively, compulsively. My music collection has given me endless hours of pleasure. I hope these gems will also give you pleasure.
Czytaj...

 

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.