MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #135
Nakład: 28712 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2009-12-25 do 2010-01-17

Spis treści:

Cytat tygodnia

Ludzie są wszędzie

"...człowiekowi niewierzącemu nie możemy serwować jak piłeczki naszych przekonań, sposobu patrzenia na wartości. On też ma swój sposób kulturalnego patrzenia na wartości bez zakotwiczenia metafizycznego, a my bardzo często właśnie zaczynamy od tego zakotwiczenia, które do niego nie przemawia. Wszystkie nasze teologiczne odniesienia muszą być skoncentrowane antropologicznie. Bo człowiek jest drogą Kościoła, jest jego podstawą i fundamentem, zaś wszystkie drogi Kościoła prowadzą do człowieka. Ujęcie Maksyma Gorkiego: "Człowiek to brzmi dumnie" dobrze oddaje istotę sprawy. Na tym gruncie zawsze potrafiliśmy spotkać się z ateistami. Ale ci ateiści poprzez stawianie na centralnym miejscu godności człowieka w pewnym momencie spotykają się z nami na gruncie metafizycznym, który przedtem z góry odrzucali z pozycji agnostycyzmu. Spotykamy się na gruncie godności człowieka, jego człowieczeństwa, niesienia mu pomocy. Moje doświadczenie z tamtych lat jest takie, iż lewica - dotyczy to szczególnie włoskiej lewicy postkomunistycznej - musiała się przyznać, że nie jest już ateistyczna, lecz najwyżej agnostyczna. Być ateistą nie jest zresztą łatwo - autentycznym ateistą, a nie ot takim sobie gnuśnym "bezbożnikiem". Być ateistą to wielki wysiłek, zwłaszcza w Polsce, jak zwykł mawiać Kotarbiński.

Abp Alfons Nossol, ordynariusz opolski, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, członek Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan, członek Międzynarodowej Komisji Dialogu z Kościołem Prawosławnym i Luterańskim, Przegląd, 14.6.2004.

Aktualności i ogłoszenia

Nowe dzieło Dawkinsa w języku polskim

„W swoich dotychczasowych książkach Dawkins powiedział o ewolucji chyba wszystko, poza jednym: dlaczego wiemy, że tak właśnie było. ‘Najwspanialsze widowisko świata’ zapełnia tę lukę. Niezbędna lektura nie tylko w ‘Roku Darwina’.”
Jerry Coyne, autor książki Ewolucja jest faktem

„Mówienie o tej książce, że pisana jest dla obrony teorii ewolucji, jest wielkim nieporozumieniem. ‘Najwspanialsze widowisko świata’ to raczej porywająca i wnikliwa prezentacja jednej z największych idei w dorobku ludzkiej myśli, a zarazem wszechobejmująca opowieść o siłach, które ukształtowały nasz świat, i o potędze nauki, która pozwala te siły zrozumieć.”
Neil Shubin, autor Twojej wewnętrznej menażerii

Przeczytaj fragment: Duch Platona i ewolucja psa
Prezentacja książki

Tylko w Racjonaliście nowa książka Dawkinsa w przedsprzedaży w promocyjnej cenie.

JAK ZAMAWIAĆ?


Każdy, kto teraz nabędzie książkę (i dokona za nią przedpłaty) otrzymuje 10% upust ceny (cena detaliczna wydawcy: 69 zł). Stali klienci księgarni Racjonalisty, którzy mają już nasze rabaty, mogą wówczas nabyć z 20% upustem. Z dniem rynkowej premiery książki obowiązywać będą ceny detaliczne wydawcy.
Aktualnie w ramach przedsprzedaży książkę można zamawiać jedynie z opcją przedpłaty na konto (lub kartą), pozwala to zaoszczędzić dodatkowe 8 zł.
Wszystkie zamówienia dokonane w przedsprzedaży zostaną zrealizowane w Dniu Darwina, dnia 12 lutego. Aby zachować przedsprzedażową promocję cenową należy dokonać niezwłocznej opłaty zamówienia. W późniejszym okresie przedsprzedaży upust zostanie zmniejszony do 5%.

Zamów Najwspanialsze widowisko świata

Książki Racjonalisty

Wspieraj rozwój Racjonalisty, kupując nasze książki:

  1. John Diamond: Cudowne mikstury (podręcznik sceptyka o homeopatii i medycynie alternatywnej, z przedmową Dawkinsa)
  2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany (czarna książeczka obskurantyzmu polskiego, pięknie ilustrowana)
  3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
  4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie (kryminał ateistyczny)
  5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita (pod patronatem TOK FM, Przekroju oraz Katedry Prawa Wyznaniowego UW)
  6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
  7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
  8. Poza tym: Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)

W portalu lewica.pl ukazała się recenzja książki "Kościół a faszyzm": Haniebna współpraca

Fundusz Racjonalisty

Portal „Racjonalista” istnieje od niemal dziesięciu lat. Od początku naszym założeniem była całkowita niezależność i niekomercyjny charakter tego forum. W ciągu tych lat opublikowaliśmy teksty tysiąca autorów. Z autorów zagranicznych publikujemy autorów takich jak Richard Dawkins, Daniel Dennet, Steven Pinker, PZ Myers, Jerry Coyne i dziesiątki innych. Udało nam się przyciągnąć do współpracy znakomitych autorów krajowych.
To wszystko jest możliwe dzięki ofiarności stałych współpracowników i przekonaniu autorów, że to co robimy jest ważne. Wasza pomoc pozwoli nam zachować niezależność i rozwijać naszą pracę.br> PoPo dziesięciu latach istnienia nasi czytelnicy wiedzą już kim jesteśmy i co reprezentujemy. Z każdym rokiem nasz portal jest bardziej dostrzegany w polskim środowisku medialnym. Nasz dalszy rozwój jest jednak w dużym stopniu uzależniony do Waszej pomocy.

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
Inne formy płatności: dotpay
Nowe teksty

Władysław Tatarkiewicz - Andrzej Rusław Nowicki (16-01-2010)

Najbardziej trwały wpływ wywarł Tatarkiewicz - oczywiście po jakichś dwudziestu latach - na moją postawę historyka filozofii i nauczyciela akademickiego, którego cieszy różnorodność umysłów ludzkich i w związku z tym stara się być tolerancyjny, nie z obojętności dla spraw będących przedmiotem sporu i nie z "szacunku dla cudzych poglądów", ile z głębokiego przekonania, że obiektywna wielokształtność i wieloaspektowość świata może być adekwatnie uchwycona jedynie przez podchodzenie do niej z wielu stron.
Czytaj...

 

Wyznanie obcego agenta - Andrzej Koraszewski (15-01-2010)

KKrakowski biskup, Tadeusz Pieronek, udzielił wywiadu włoskiemu portalowi katolickiemu, Pontifex.Roma, w którym oburzył się na falę krytyki, jaką wywołało złożenie podpisu przez Benedykta XVI pod dekretem o heroiczności cnót Piusa XII, co, jak podkreśla doniesienie, ma przybliżyć wyniesienie na ołtarze tego "wielkiego papieża". Zdaniem krakowskiego biskupa to wszystko wynika z czarnej propagandy KGB, i (oczywiście) Żydów, którzy niepotrzebnie wtrącają się w sprawy Kościoła i jego świętych. No cóż, parafrazując fraszkę Kochanowskiego na innego papieża, można by o naszym biskupie powiedzieć: kryminalistą nazwać cię nie mogę, agentem się nie wstydzę, kiedy dobry biskupie słowa twoje widzę.
Czytaj...

 

Muzułmańskie reakcje na szwajcarskie referendum przeciwko minaretom - B. Chernitsky (14-01-2010)

Dyrektor naczelny Al-Arabiya Abd Al-Rahman Al-Rashed napisał w gazecie "Al-Sharq Al-Awsat": "Wiemy, że muzułmanie na ogół mają poczucie prześladowania, czasami uzasadnione, a czasami nie... Muzułmanie przegrali referendum o minarety, ale także zwyciężyli, ponieważ powstrzymali się od palenia flag, wygrażania i hałaśliwych demonstracji w 40 krajach na całym globie... Ważną rzeczą jest to, że przywódcy muzułmańscy na całym świecie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że pełna przemocy wściekłość na ulicach nie jest właściwą polityką i że wręcz szkodzi wizerunkowi muzułmanów zamiast go poprawiać"
Czytaj...

 

Czy Bóg jest tylko czy aż gwarantem prawdziwości poznania? - Ewelina Grambor (14-01-2010)

Nową jakość w rozważaniach na temat transcendencji przyniosło ze sobą średniowiecze i oczywiście religia chrześcijańska. Na ich gruncie Bóg jest zasadą wszechrzeczy, stwórcą, ostateczną racją istnienia wszystkiego, poza tym dobrym, miłującym swoje dzieci Ojcem. Mimo, że Jego istnienie niby potwierdza Pismo Święte, szukano dowodów. Św. Augustyn, św. Anzelm i św. Tomasz nie ustawali w ich formułowaniu. Miały one - bądź - charakter aprioryczny bądź aposterioryczny. Niemniej, Jego istnienie było uważane za niepodważalne, wiara była silniejsza niż rozum, który niejednokrotnie wątpił w prawdziwość słów zawartych w Biblii.
Czytaj...

 

Bluźnierstwo, bezpodstawny przywilej - Ophelia Benson (14-01-2010)

Pojęcie bluźnierstwa działa, żeby chronić religię przed kwestionowaniem i krytyką i to, uczciwie mówiąc, jest koszmarny argument. Religie są ludzkimi instytucjami, które stawiają swoim członkom olbrzymie, wścibskie, wszechogarniające żądania, w oparciu o autorytet domniemanego boga lub bogów. Jest to ostatni rodzaj instytucji, który powinien był być wyłączony spod krytyki. Bluźnierstwo jest pojęciem religijnym, jak grzech, nie zaś moralnym, jak współczucie, ani politycznym, jak wolność słowa, równość lub sprawiedliwość. Warto zachować te rozróżnienia, zamiast je zamazywać.
Czytaj...

 

Ludzie religijni nie są już dłużej klasą chronioną - Daniel C. Dennett (13-01-2010)

Oczekuję dnia, kiedy przemoc dokonana pod wpływem pasji religijnej będzie uważana za bardziej hańbiącą, bardziej wstydliwą niż występek chciwości i będzie odpowiednio karana, a przywódcy religijni, którzy podżegają do takich aktów, będą traktowani z taką samą pogardą, jaką mamy dla barmanów, którzy wypuszczają niezdolnych do tego ludzi na autostrady. Musimy zmienić panujące powszechnie założenia w ten sam sposób, w jaki opinia publiczna zmieniła się w sprawie prowadzenia samochodów po alkoholu. Kiedy byłem młody, usprawiedliwiało się pijanych kierowców, bo przecież byli pijani! Na szczęście dzisiaj uważamy, że są podwójnie winni wszelkich złych uczynków popełnionych pod wpływem alkoholu.
Czytaj...

 

Długi cień islamskiej zimnej wojny - Andrzej Koraszewski (13-01-2010)

Kiedy 1 lutego 1979 roku, przy oklaskach i wsparciu lewicy Zachodu i Wschodu ajatollah Chomeini powrócił do Iranu, nikt nie podejrzewał, że właśnie zaczyna się wiek XXI. Nikt również nie spodziewał się jeszcze upadku Związku Radzieckiego , ani tego, że Chiny staną się mocarstwem gospodarczym (Deng Xiaoping został przewodniczącym Chińskiej Partii Komunistycznej w grudniu 1978 ale pierwsze reformy zaczęły się w roku 1979). Gdyby ktokolwiek sformułował wówczas ideę zderzenia cywilizacji zachodniej z muzułmańską, byłby potraktowany jak osoba niespełna rozumu. A jednak wszystko wskazuje na to, że przez długie lata konflikt między światem zachodnim a światem islamu dominować będzie politykę międzynarodową. Co więcej, wewnętrzne konflikty w islamskim świecie przenikają i będą przenikać do naszego świata i oddziaływać na naszą świadomość.
Czytaj...

 

Wywiad z Christopherem Hitchensem, Część I - Michael J. Totten (12-01-2010)

Christophera Hitchensa nie trzeba przedstawiać, ale i tak to zrobię. Jest autorem lub redaktorem ponad dwudziestu książek, dziennikarzem, krytykiem literackim, podróżnikiem, nauczycielem i polemistą, który przesunął się na prawo z radykalnej lewicy i nie pasuje już dłużej do żadnej wygodnej szufladki. W zeszłym roku pismo "Forbes" cytowało go jako jednego z 25 najbardziej wpływowych liberałów w mediach amerykańskich, ale równocześnie jest członkiem konserwatywnego Hoover Institution w Stanfordzie. W 2005 roku pismo "Foreign Policy" wymieniło go jako jednego ze 100 najbardziej wpływowych intelektualistów świata.
Czytaj...

 

Wzmocnić Irańczyków, by obalili mułłów - Amil Imani (11-01-2010)

Mułłowie, politycznie leżący na deskach, stoją przed olbrzymimi problemami ekonomicznymi, stworzonymi przez trzydzieści lat ich złego zarządzania, złodziejstwa, zaniedbań potrzeb wewnętrznych i finansowania Hamasu, Hezbollahu, irackich wichrzycieli i rebeliantów w Jemenie. Inflacja i bezrobocie nadszarpują finansową podstawę społeczeństwa. Ucieczka kapitału wyprowadza fundusze na rozwój, a inwestycje zagraniczne wysychają, podczas gdy mułłowie nieubłaganie prowadzą kosztowny program rozwijania broni nuklearnej.
Czytaj...

 

Ewolucja bez genów – priony potrafią ewoluować a także adaptować się - Ed Yong (11-01-2010)

Szukając porządnej definicji ewolucji, zapewne natrafisz na wzmiankę o genach. American Heritage Dictionary mówi o naturalnym doborze odbywającym się na "genetycznych wariantach", Wikipedia wskazuje na "zmiany w materiale genetycznym populacji... w następujących po sobie pokoleniach", a TalkOrigins mówi o zmianach, które są dziedziczone "poprzez materiał genetyczny". Obecnie, kiedy Rok Darwina zbliża się do końca, nowe badania sugerują, że wszystkie te definicje są zbyt wąskie.
Czytaj...

 

Avatar: transhumanizm, wirtualna rzeczywistość i racjonalizm - Mariusz Agnosiewicz (11-01-2010)

Podczas kiedy zblazowani krytycy filmowi przekonują nas, że Avatar jest całkowicie wtórny i banalny treściowo, kiedy prawicowi publicyści głoszą, iż jest to nudna antyimperialistyczna, ekologiczna, pacyfistyczna, słowem - lewacka bajeczka, a Watykan straszy, iż jest to reklama panteizmu i bezemocjonalnej technologii, to z drugiej strony komentatorzy o bardziej naukowym zacięciu z uznaniem odnoszą się nie tylko do strony wizualnej nowego filmu Camerona. Jeden z czołowych polskich publicystów popularnonaukowych, Edwin Bendyk z "Polityki", pisze, że Avatar "otwieranową epokę kina posthumanistycznego", jest "wielką pochwałą hybrydyzacji, mieszania i otwartości". David Audet z wojskowej jednostki naukowej Natick Labs, mówi: "Filmy takie jak Avatar skłaniają nas do myślenia o nowych możliwościach". W istocie bowiem Avatar jest dziełem oryginalnym tak w treści, jak i w formie. Dla starszego jednak pokolenia słabiej zrozumiałym.
Czytaj...

 

Casey Luskin znowu się ośmiesza - PZ Myers (10-01-2010)

I znowu Discovery Institute potknął się o własne nogi, wrzeszcząc triumfalnie o swoim zwycięstwie nad teorią ewolucji, a przewodzi mu porywająca postać popiskującego ignoranta Caseya Luskina. Tym razem, do ogłoszenia bankructwa teorii ewolucji skłoniło ich odkrycie śladów czworonogów w Polsce, datujących się na 395 milionów lat temu. Wiem, to jest dziwne, że za każdym razem, kiedy naukowiec odkrywa coś nowego i fascynującego o naszej historii ewolucyjnej, palanty z Discovery Institute śpieszą ogłosić, że oznacza to zgon darwinizmu. Luskin stał się bagdadzkim Bobem kreacjonizmu.
Czytaj...

 

W poszukiwaniu idealnego kandydata - Iwona Przybyła (10-01-2010)

Zamknęliśmy właśnie pierwszą dekadę XXI wieku. To 10 lat pokazało nam, w jakiej epoce nie chcemy żyć. Nie potrzeba nam stanu ciągłej walki, nie potrzeba nam niczym nieograniczonej konsumpcji, nie chcemy żyć w strachu i ulegać własnym lękom i fobiom. Potrzebujemy nowych rozwiązań poza systemowych w postaci rozwoju kapitału ludzkiego. W praktyce oznacza to, że potrzebujemy ludzi mądrych, gotowych nie tylko do przekazywania idei, ale i prowadzących życie zgodnie z tymi ideami.
Czytaj...

 

Recenzja książki Vittorio Messori - Andrzej Zastawny (09-01-2010)

Vittorio Messori jest największym współczesnym pisarzem katolickim. Jest też dziennikarzem. Miał pełne zaufanie papieża Jana Pawła II i ma pełne zaufanie obecnego papieża Benedykta XVI. Współautor Tornielli we wstępie pt. Kilka słów do czytelnika o przyczynach powstania książki szeroko (owe kilka słów zajęło 14 stron) przedstawia motywy napisania recenzowanej książki. Udział Tornielliego w książce, to krótkie pytania, które stanowią jakby podtytuły. Chyba tylko jedno pytanie zajmuje pół strony. Książka o objętości 442 strony, jest podzielona na 7 rozdziałów, z tego w pięciu (70 % tekstu) rozważania są prowadzone na tle życia i 'przemiany' Messoriego. Tak będę nazywał w recenzji proces przejścia Messoriego w wieku 23 lat z zupełnej areligijności do silnej wiary w kościele rzymsko-katolickim.
Czytaj...

 

Zbieżne mutacje dają zbieżne kolory - Jerry Coyne (09-01-2010)

Różne gatunki, reagując na te same naciski środowiska, rozwijają podobne cechy. W tym wypadku cechą jest kolor ciała, a gatunkiem trzy różne jaszczurki należące do trzech rodzajów: kolcogwana (Scleroporus undulatus), Aspidoscelis inornata i Holbrookia maculata. Każda z tych jaszczurek wyewoluowała niezależnie białą "rasę" na białym podłożu gipsowym w White Sands w Nowym Meksyku. Nie ulega wątpliwości, że biały kolor jest adaptacją, żeby ukryć jaszczurkę przed drapieżnikami; ponadto, ponieważ ta formacja gipsowa nie jest starsza niż 6 tysięcy lat, ta zmiana koloru musiała ewoluować dość szybko.
Czytaj...

 

Kultura jako źródło niedojrzałości. Polemika - Marcin Punpur (08-01-2010)

Andrzej Koraszewski wobec tezy o infantylizacji współczesnej kultury postawił dwa istotne zastrzeżenia. Pierwsze to teza, że w zasadzie nie o infantylizację kultury idzie, lecz "globalizację kultury jarmarcznej", która istnieje od czasów starożytnych, a obecnie dzięki środkom masowego przekazu zyskuje coraz liczniejszych odbiorców. Drugi zarzut odnosi się do terminu "kultury masowej", który w moim tekście się nie pojawia, lecz który często bywa, zresztą słusznie, kojarzony z powyższymi zjawiskami. Chciałbym się w tym miejscu odnieść to tych zastrzeżeń, rozwijając nieco mój punktu widzenia na infantylizację kultury.
Czytaj..

 

40400 lat temu Galileusz postrzega księżyce Jowisza... - Elżbieta Binswanger-Stefańska (08-01-2010)

W roku 1930 Kościół Katolicki ogłosił nowego świętego, został nim kardynał Roberto Bellarmino, ten sam, który skazał Giordana Bruno na śmierć przez spalenie na stosie, i ten sam, który przyczynił się do skazania Galileusza na mający trwać 9 lat areszt domowy. Kościół Katolicki od niedawna nazywa proces Galileusza "bolesną pomyłką", swoich świętych KK nie nazywa "bolesnymi pomyłkami".
Czytaj..

 

Odcisk palca pana tetrapoda - Andrzej Koraszewski (07-01-2010)

Sto razy z podnieceniem pokazywałem dzieciakom Tiktaalika, opowiadałem o znakomitej książce Neila Shubina Nasza wewnętrzna menażeria. Ten kto zna jego wspaniałą opowieść zarówno o tym, jak poszukiwał i znalazł Tiktaalika, jak i o tym ile śladów po naszych przodkach każdy z nas nosi w sobie, na tym odkrycie Grzegorza Niedźwidzkiego, doktoranta z zakładu paleontologii i Ewolucji UW robi niesamowite wrażenie. Kiedy czytam, że widział te ślady już osiem lat temu, uświadamiam sobie oczywiście jak wiele w nauce zależy od przypadku, spotkań z ludźmi, od skojarzeń. Historia odkryć naukowych jest równie fascynująca jak same odkrycia.
Czytaj..

 

Złożoność wyjaśniona: Część 12 - Vinod K. Wadhawan (07-01-2010)

Ślepe siły Natury nie rozróżniały między kamieniem a replikatorem. Nikogo to nie obchodziło (nie było nikogo, kogo mogłoby to obchodzić) czy kamień lub replikator przeżyją jakikolwiek odcinek czasu. Faktem jest jednak, że widzimy, iż pewien rodzaj replikatorów istotnie przeżył dzięki powtarzającej się samo-replikacji. I to zdarzyło się, mimo faktu, że nikt nie zrobił niczego umyślnie, by zapewnić przeżycie replikatora. Samo-replikator dla przeżycia wymaga istnienia odpowiednio sprzyjającego środowiska. Początkowo istniały najrozmaitsze rodzaje samo-replikatorów (bytów chemicznych), ale te, które potrafiły uniknąć "złych" warunków i szukać "dobrych" warunków, miały lepsze szanse przetrwania. To był po prostu dobór naturalny na poziomie molekularnym.
Czytaj..

 

Autostrady i drogi lokalne kultury masowej - Andrzej Koraszewski (06-01-2010)

Możemy zatem mówić nie tyle o infantylizacji masowej kultury, ile o globalizacji kultury jarmarcznej. Zacznijmy od przykrego stwierdzenia, że nie ma niczego takiego jak masy. Może być tłum, możemy pisać o warstwach społecznych z punktu widzenia struktury dochodów, wykształcenia, czy typów zajęć, ale masy to kategoria z innego wymiaru, to określenie mówiące tylko o jakimś poczuciu wyższości i bezmiarze pogardy. Swoistym absurdem językowym była rzekoma duma z przynależności do mas robotniczo-chłopskich.font>
Czytaj...

 

Islam i medycyna - Elaph Khaled Montasser (05-01-2010)

W artykule na liberalnej witrynie internetowej dr Elaph Khaled Montasser, liberalny lekarz egipski, skrytykował zjawisko lansowania tradycyjnych koncepcji, które zostały obalone przez naukę, takich jak muzułmańska wiara, że kobieta może być w ciąży do czterech lat. Wierzą w to nawet niektórzy muzułmańscy lekarze i jest to uznane w prawodawstwie niektórych krajów arabskich, włącznie z tymi, które nie są teokracjami. Autor wzywa muzułmanów, by nie akceptowali przestarzałych i nienaukowych koncepcji tylko dlatego, że przedstawili je ważni duchowni.
Czytaj..

 

Islam w Rosji - Radosław S. Czarnecki (04-01-2010)

ZaZapóźnienie cywilizacyjne, bieda, społeczne stosunki (klanowo-plemienne), mentalność bliższa Bliskiemu Wschodowi niźli Europie - schodzą w świetle zbrojnego konfliktu na Kaukazie na dalszy plan, choć są nie mniej ważkimi i istotnymi. Zwłaszcza gdy obie strony nie mają pomysłu na jego polubowne rozwiązanie. Ten konflikt oraz rozdrobnienie narodowo-religijno-kulturowe wyznaczać będą przez wiele lat sytuację na tym terenie. Islam na Kaukazie nie będzie jednak przez najbliższe dekady - mimo spektakularnych i medialnych wydarzeń - decydującym czynnikiem kształtującym znaczenie islamu w Rosji. Jego podstawowe znaczenie (a także w przyszłość - może i całej Federacji Rosyjskiej) spoczywa nad Wołgą, w islamie tatarskim.
Czytaj..

 

Pokochaj dziecko w sobie - Marcin Punpur (04-01-2010)

Potrzeba posiadania idola, czy ojca świętego (jaka to różnica?) ściśle współgra z procesem infantylizacji naszej kultury. Dzieci, młodzież i wiecznie młodzi dorośli, wszyscy oni potrzebują kogoś, kto będzie ich chronił i się nimi opiekował. Odkąd Pan Bóg umarł jego funkcję przejął superbohater. Dlaczego Michael Jackson większość tekstów swoich piosenek poświęcił ogólnemu i abstrakcyjnemu ratowaniu świata, a nie jak dojrzali piosenkarze bardziej przyziemnym problemom dnia codziennego? Dlatego, że Michael nie miał takich problemów i nie mógł ich mieć, bo do tego trzeba wyjść poza kręg własnego narcyzmu.
Czytaj..

 

Nowoczesny stygmatyk - Radosław Adamiak (03-01-2010)

Mam ogromne szczęście. Dzięki przypadkowi, środowisku w którym się wychowałem, ludziom których spotkałem oraz własnej pracy jestem dziś racjonalistą a w efekcie tego również ateistą. Będąc gorliwym chrześcijaninem dopuszczając się grzechu pychy pokusiłbym się pomyśleć o sobie jako o nieświadomym Mesjaszu lub co najmniej nowoczesnym stygmatyku.
Czytaj...

 

Noworoczne przepowiednie - Maciej Twardowski (03-01-2010)

KiKilka dni temu, na portalu wykop.pl pojawił się interesujący link ("Zanany jasnowidz przepowiada") - zrzut strony internetowej Super Expresu z dnia 30 grudnia 2008. Obrazek zawiera artykuł, w którym "najsłynniejszy polski jasnowidz Krzysztof Jackowski" przepowiada przyszłość. Mówiąc precyzyjniej - jego wizje dotyczyły tego, jak będzie wyglądał 2009 rok. Mimo, że grupą docelową takiej gazety jak SE są przeważnie mniej wymagający odbiorcy, to lektura okazała się interesująca.
Czytaj..

 

Gdy czas płynie szybko, dobrze się bawisz - Ed Yong (02-01-2010)

Ludzie przypisują zniekształcenie poczucia czasu do zmian w poziomie zadowolenia. Innymi słowy, myślimy, że czas płynie szybko, gdy dobrze się bawimy, zatem zmiany w upływie czasu muszą być związane z tym, jak dobrze się bawimy. Alternatywną ideą jest to, że przyspieszony upływ czasu jest przyjemny sam w sobie. Sackett rozróżnił te tłumaczenia pokazując, że złudzenie działa tylko wtedy, gdy ludzie są zaskoczeni ilością czasu, który upłynął, i jeśli rzeczywiście wierzą, że czas płynie szybciej, gdy dobrze się bawią.
Czytaj..

 

Irytują mnie politycy i dziennikarze, którzy potrzebują wroga - Tatiana Zacharowa, Andrzej de Lazari (02-01-2010)

Od stereotypów i uprzedzeń nie ma ucieczki, pozostaje nam tylko uświadomić je sobie. Uświadomienie, zrozumienie i opisanie kulturowego kontekstu tych uprzedzeń i różnic pomoże moim zdaniem w ich przezwyciężeniu (sprawa nie zawsze jest konfliktem, czasami jest tylko nieporozumieniem na poziomie języka i gramatyki kultury). Co roku studiują u mnie  studenci, każdego roku gości u mnie kilku uczonych - na stażach lub konferencjach. U nas nie ma problemu wzajemnego zrozumienia i jednakowo nas irytują niektórzy politycy i dziennikarze, którym z jakiegoś powodu koniecznie potrzebny jest "wróg".
Czytaj...

 

Minął dziesiąty rok wirtualnego żywota Racjonalisty - Mariusz Agnosiewicz (01-01-2010)

21% osób czuje się niewierzącymi od urodzenia. Reszta to byli wierzący w Boga, którzy porzucili wiarę przede wszystkim w wyniku poznania współczesnej nauki (54%), poza tym: negatywnej oceny Kościoła i duchowieństwa (50%), odrzucenia religijnego systemu wartości (24%), zetknięcia z wieloma religiami (8,6%), zetknięcia się z problemem zła i niesprawiedliwości w świecie (8,4%), przez wpływ ateistycznej rodziny (2,5%), w wyniku marksizmu (2,1%), z innych jeszcze powodów (7,7%). Najważniejsze wartości w życiu polskich niewierzących: Szczęście rodzinne (43,1%), Wolność głoszenia własnych poglądów (33,5%), Zachowanie dobrego zdrowia (32,6%), Przyjaciele (31,7%), Uczciwe życie (25,2%), Spokój (20,3%), Wykształcenie (17,2%), Dobrobyt (17%), Kontakt z kulturą (16,7%), Życie pełne przygód i wrażeń (14,5%). Interesujący jest także stopień zaufania do innego człowieka. W ogólnie katolickim społeczeństwie polskim jest on bardzo mały (23%). Wśród polskich niewierzących kształtuje się on na poziomie podobnym jak w Skandynawii - 67,3%
Czytaj...

 

Gejsza - artystka czy dziwka? - Tomasz Pawlik (01-01-2010)

Kim jest gejsza? Termin gejsza, kojarzy się w wyobraźni mężczyzn i kobiet głównie z dwoma wizerunkami: po pierwsze z wizerunkiem prostytutki, tajemnego ucieleśnienia zmysłowej miłości ziemskiej i niebiańskich marzeń, a po drugie z potulną, bezgranicznie oddaną i bierną istotą. Być może gejsza jest przede wszystkim artystką, kultywującą tradycyjną japońską sztukę. Historia kobiet sztuki sięga roku 794, wtedy to pojawiły się tancerki-kurtyzany Shiraboshi, słynące ze swoich tańców. Ta profesja przechodziła renesans między XII a XVI wiekiem. Shiraboshi, śpiewały ballady i pieśni oparte na modlitwach buddyjskich pochodzących z Chin oraz wykonywały tańce, które stały się modne również wśród wysokiej rangi urzędników dworskich, mnichów i giermków, z całą pewnością można uznać je za protoplastki zawodu gejszy.
Czytaj..

 

Polskość - Dorota Zdrojewska (31-12-2009)

"Kto ty jesteś?", "Jaki znak twój", "Gdzie ty mieszkasz?" Przedstaw się! Muszę cię określić, przypisać, przydzielić, objąć standardem, wkleić. Zaklasyfikować. Chcesz chyba gdzieś przynależeć? Dostaniesz przydział, zestaw przymiotników, pakiet nazw, będziesz określony, a jeśli czegoś o sobie nie wiesz albo nie powiesz - ja to dopowiem, dopiszę. Wezmę zestaw do którego powinieneś być dopasowany i dookreślę ciebie, żebyś był kompletny. Powiesz: Polak ja dopiszę dalej że między swemi, że orzeł biały, w polskiej ziemi oczywiście.
Czytaj..

 

Józef jest panem Bogiem! Kilka uwag z okazji świąt Bożego Narodzenia - Jacek Kozik (30-12-2009)

Moja znajoma z pracy opowiadała ostatnio przejęta, jak to jej ośmioletni syn chodzący na katechezę przyszedł do domu i z dziecięcą pewnością swego zaczął się upierać, że Józef jest panem Bogiem. Swoje odkrycie uzasadniał następująco: Józef jest mężem Marii, ta urodziła dzidziusia, który jest synem bożym. Wniosek: Józef jest Bogiem. Zauważmy, że mamy tu proste rozumowanie dedukcyjne. Moja koleżanka cierpliwie - co trwało dość długo, bo dziecka umysł nie chciał się tak łatwo poddać - tłumaczyła mu jak to przyszedł anioł, porozmawiał z Marią i w wyniku tejże rozmowy stała się brzemienną (sic!). "Wreszcie - oświadczyła z triumfem - dziecko zrozumiało!" A ja myślę, że właśnie od tego momentu dziecko przestało używać rozumu. Jego matka, głęboko przekonana o słuszności swojej perswazji, właśnie oduczyła swojego syna umiejętności poprawnego rozumowania!
Czytaj...

 

Do Siego Roku - Andrzej Koraszewski (30-12-2009)

Prymasie, my nie tylko dopuszczamy Boga do głosu, my go nawet błagamy o głos, a on milczy i tylko wy "urzędnicy Boga" za niego gadacie, zaś lekarze po nim poprawiają. Mamy XXI wiek; technikę, superkomórki, telewizory, a nawet in vitro, a wy ciągle przy tych dwóch patykach majstrujecie. (...) Kler jest autorytetem dla ludzi, którzy "używają głowy nie do myślenia, lecz do potakiwania".
Czytaj..

 

Dziadek z Wehrmachtu odnaleziony - Mariusz Agnosiewicz (30-12-2009)

Od lat zajmuję się działalnością laicką. Jako zwykły goj z dziada pradziada jestem na "liście Żydów", jako "polonofob i dywersant". Jednak nie uważam, aby spotkały mnie jakieś znaczące przykrości za to, co robię. Kiedy wyobrażę sobie, że redaktorem naczelnym Racjonalisty jest kobieta, to wydaje mi się, że spotkałaby się ze znacznie większą agresją i presją niż ja miałem okazję doświadczyć. Katolicka konserwa boi się kobiet, zwłaszcza myślących. Warto by poświęcić osobne rozważania frustracyjno-lękowej etiologii katolickiego konserwatyzmu. W komentarzu do tekstu Wojciecha Sadurskiego "Miś dla Zuzi" pojawiła się bardzo interesująca analiza mielenia "wątku intymnego" sprawy krzyżowej
Czytaj..

 

Apel dyrektora szkoły w sprawie świeckiej szkoły - Krzysztof Urban (30-12-2009)

Prowadzę niewielkie gminne publiczne gimnazjum. Prywatnie i zawodowo jestem zwolennikiem szkół bez krzyży. Niestety, mimo moich głębokich przekonań, środowisko w którym żyję i pracuję nie sprzyja tak radykalnym, być może z góry skazanym na pogardę i opór z różnych stron, zachowaniom, jak "zarządzenie" zdjęcia krzyży w salach lekcyjnych. Z drugiej jednak strony, cały czas uważam, że powinienem dbać o to, aby każdy uczeń i pracownik szkoły (w tym i ja) mógł czuć się swobodnie światopoglądowo w instytucji, która została mi powierzona, że jest to chyba odpowiedni moment, żeby w jakiś sposób wyprowadzić moją szkołę z cienia średniowiecza. Czy jest zatem możliwe, aby połączyć siły dyrektorów szkół, którzy nie chcą łamać podstawowych praw człowieka?
Czytaj...

 

Organizacja Konferencji Islamskiej i Nowy Kalifat - Roy W. Brown (29-12-2009)

Jestem pewien, że gdyby zachodni pracodawcy, media i rządy były gotowe stanąć w obronie naszych wartości, zamiast sprzeciwu ze strony społeczności muzułmańskiej, usłyszeliby zbiorowe westchnienie ulgi, że naprawdę przybyli do kraju, który jest dumny ze swoich wartości i gotowy jest ich bronić. W końcu, czy rodzice i dziadkowie dzisiejszych młodych islamskich ekstremistów nie przyjechali tutaj w poszukiwaniu lepszego życia, czy nie uciekli od wiecznej nędzy i nietolerancji tych państw, w których islam dzierży władzę?
Czytaj...

 

Ewolucja α-aktyniny u ludzi - PZ Myers (28-12-2009)

Być może wasza wizja tygodnia świątecznego obejmuje wylegiwanie się z pełnym brzuchem i oglądanie meczu futbolowego - nie moja, chociaż myślę, że gdybym to robił, patrzyłbym na tych umięśnionych facetów z myślą o biopsjach mięśni i analizach częstotliwości wariantów α-aktyniny w ich populacji w porównaniu z populacją wylegujących się mieszkańców kraju. Jestem pewien, że kryje się tam interesująca historia.
Czytaj..

 

Psychopatologia życia politycznego - Adam Chmielewski (27-12-2009)

Praca ta jest głównie zbiorem ilustracji dla tezy, zgodnie z którą obecny kształt polskiej przestrzeni politycznej jest rezultatem szeregu zjawisk patologicznych o podłożu psychicznym, skutkiem tych psychopatologii jest zaś powolne osuwanie się polskiej polityki w stan degeneracji, która pod wieloma względami wydaje się już nieodwracalna. Argumentuję również, że degeneracja ta ma przede wszystkim źródło w porażce, jaką poniosły polskie elity polityczne w trafnym odczytywaniu, rozumieniu i adekwatnym zarządzaniu społecznymi emocjami polskiego społeczeństwa. Obecny, degeneracyjny trend polskiej polityki przypisuję zwłaszcza patologicznym formom organizowania emocji społecznych przez dominujące na polskiej prawicy postacie o charakterach nie mniej patologicznych.
Czytaj...

 

Diabeł w psychoanalizie i nie tylko - Lucyna Nieuważna (27-12-2009)

Współcześnie człowiek (nie każdy) przyporządkowuje sprawy cielesne Szatanowi, duchowe - Bogu. Nie jest to do końca zgodne. Lucyfer jest duchem postępu, wiec skupia się w sferze apolińskiej. Jednakże przez cielesność przyporządkowuje się go sferze dionizyjskiej. Nie można odrzucić żadnej z tych sfer, człowiek jest analogią istoty transcendentnej, pierwotnemu Jahwe. Rozum przeciwstawia się ciału i odwrotnie. Człowiek stara się znaleźć drogę by zaspokoić potrzeby zarówno umysłu jak i ciała. Nie można niwelować potrzeb jednego z nich. Są to dwie siły rządzące człowiekiem. Chyba, że spojrzymy na to wszystko z przymrużeniem oka.
Czytaj...

 

Egipskie władze kontra ekstremistyczny islam - E. Glass (26-12-2009)

Bądźmy wobec siebie uczciwi. Czy chcemy nowoczesnego i zaawansowanego społeczeństwa, jak wszystkie inne społeczeństwa, które stworzył Allah, czy też chcemy przestraszonego społeczeństwa pogrążonego w zabobonach? Czy znaczy to, że będziemy walczyć z kobietami, które noszą nikaby? Oczywiście nie. Chcemy tylko, by każdy obywatel cieszył się wolnością osobistą tak długo, jak długo nie narzuca swoich poglądów innym i jak długo respektuje wartości społeczeństwa - szczególnie wartość wolności i nowoczesności.
Czytaj..

 

Uprzedzenie a biologia - Ed Yong (26-12-2009)

Jeżeli jakikolwiek hormon stał się kiedyś przedmiotem truizmów i stereotypów, to jest to właśnie testosteron. W powszechnym przekonaniu stał się on synonimem męskości, choć wpływa on również na kobiety. Zastrzyk z testosteronu może sprawić, że szczury laboratoryjne staną się bardziej agresywne i podobnie jest u ludzi. Media przedstawiają ludzi "naładowanych testosteronem" jako seksualnie agresywnych i nonszalanckich, jeżeli chodzi o sprawy finansowe, a wyraźny związek z przemocą jest tak powszechny, że używanie sterydów zostało użyte jako prawny środek obrony w amerykańskich sądach.
Czytaj...

 

Sztuki walki bez magii - Wojciech Terlecki (26-12-2009)

W niektórych szkołach walk możemy się nauczyć: jak pokonać przeciwnika za pomocą tajemniczej energii (Ki, Chi) bezkontaktowo, jak zwyciężyć atakując "punkty witalne", jak stosować sekretne ciosy powalające nawet duże zwierzęta, jak używać w walce nietypowych narzędzi np. łopata, kubek, grzebień, etc. Dlaczego nauczyciele sztuk walk ryzykują swoją reputację ucząc bzdur? Część ćwiczących oczekuje bzdur. Uczyć się czegoś, co nie istnieje można przez całe życie. Można robić wyimaginowane postępy dostrzegane przez nauczyciela. Uczenie prawdziwych technik wymaga dużo pracy i cierpliwości.
Czytaj...

 

Kreacjonizm wyuzdany - Andrzej Koraszewski (25-12-2009)

Jak naukowiec radzi sobie z cudami? John Polkinghorn roześmiał się i powiedział, że jego koledzy fizycy (którzy nie są pastorami), mają z tym większy kłopot, bo oni myślą, że wiara religijna wymaga zamknięcia oczu i zaciśnięcia zębów. Nic z tych rzeczy. Ale nawet naukowcy nie kwestionują wszystkiego. Sceptycyzm nie jest regułą absolutną. Robimy dziurkę w naszym sceptycyzmie i przepuszczamy trochę światła wiary. (Na marginesie uczony rzuca myśl, że Bóg nie może się popisywać, Jego działania muszą być spójne i konsekwentne.) Tak czy siak, cud zmartwychwstania jest O.K., "w to najłatwiej uwierzyć" . Dlaczego - pytam cichutko? Bo tu widać sens i cel odpowiada fizyk-teolog. I dodaje szybko, że oczywiście te hektolitry wina na weselu w Kanie to raczej przesada.
Czytaj..

 

Olbrzym - Joanna Rutkowska (25-12-2009)

Radzisz, aby zrzeszać się tylko w kościele
Codziennie wykuwam z gruzu wielki ołtarz
Bogato zdobiony w momenty, najlepsze chwile, szepty, jęki
Polerowany zapachem sztruksu, porannej skóry, wymiętych koszul
Poprzetykany klejnotami współ-odczuwania
Rzadkim kruszcem Współ.

Czytaj...

 

Narodziny - Marcin Kruk (25-12-2009)

W wigilię żona jak co roku nakryła do stołu dla nieproszonego gościa i byłem przekonany, że przynajmniej o tyle będę miał mniej do zmywania. A jednak przyszedł, a właściwie przyszli, zastukali, otworzyłem, weszło trzech, a nie jeden (piszę trzech, a wyglądali jakby byli płci przeciwnej i byli anielskiej urody). Żona od razu pobiegła do kuchni po dodatkowe nakrycia, a ja poszedłem szukać dodatkowych krzeseł. Nie pytałem co za jedni, bo to ostatecznie wigilia, której towarzyszy powszechne przekonanie, że wpadnie tajemniczy nieznajomy na pół litra.
Czytaj...

 

Przypadki życia - Richard Dawkins (24-12-2009)

Geny, które istnieją, są genami, które przeszły przez miliony sit w kumulującej się kaskadzie. A co spowodowało, że tak im się udało? Współpracowały w zawiłym procesie embriologii z innym genami, którym się udało, żeby zbudować nieprzerwany ciąg elitarnych osobników, wyposażając je, by zostały przodkami. To dlatego jakości elity są jakościami odziedziczonymi przez każde zwierzę i każdą roślinę: ponieważ istnienie jest trudne a współzawodnictwo oddziela przodków od nieudaczników.
Czytaj..

 

Sumerowie patrzą z osłupieniem jak Bóg tworzy świat - The Onion (24-12-2009)

Pan Bóg, Stwórca wszystkiego nieco zaskoczył tysiące sumeryjskich rolników i matematyków. Jakieś 6 tysięcy lat temu Sumerowie, członkowie najwcześniejszej znanej cywilizacji na Ziemi, patrzyli zaszokowani i skonsternowani jak Bóg, Pan Wszechmocny, stworzył Niebo i Ziemię. Według niedawno odkopanych glinianych tabliczek zapisanych pismem klinowym, tysiące Sumerów - pierwszych ludzi mających pismo, rolnictwo i rząd - pracowało przy skomplikowanym systemie irygacyjnym, kiedy Ojciec Wszelkiego Stworzenia sięgnął w dół i tchnął boski dech w ich kwitnącą cywilizację.
Czytaj...

 

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl
Forum dyskusyjne PSR
jak to JE Ks. Kard. Dziwisz walczył z Krzyżem Chrystusowym
Protokół z II posiedzenia Zarządu Głównego PSR
Pozwy ws. krzyży w miejscach publicznych
Bollywood u Racjonalistów we Wrocławiu
Protokół z I posiedzenia nowego ZG PSR

Sprawozdanie ze Zgromadzenia Delegatów PSR w dniu 5 grudnia 2009 r. - b> (25-12-2009)

Dnia 5 grudnia 2009 r. w Ośrodku Wypoczynkowo - Szkoleniowym Uniwersytetu Szczecińskiego (Pobierowo ul. Grunwaldzka 66) odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów (WZD) Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów (PSR).
Czytaj...Znalezione w sieci

Gra w klasy: Wrocławscy rozwydrzeńcy pozywają prof. Legutkę (24-12-2009)
Autor: Adam Szostkiewicz
Źródło: Blog Polityki
Zaapelowali o usunięcie krzyża z sal lekcyjnych. I zostali nie tylko obrażeni, ale i upokorzeni wraz z swymi rodzicami. Skąd prof. Legutko wie, że apel licealistów jest efektem rodzicielskiego rozpieszczania? Na jakiej podstawie insynuuje, że rodzice okazali się złymi wychowawcami? Jak by zareagował, gdyby ktoś tak strepował jego dorastające dzieci?
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Ryś Czarnecki o intelektualnej głębi prof. Legutki (24-12-2009)
Autor:
Źródło: Blog Czarneckiego
Polskie bagienko polityczne, zagotowane petycją uczniów, bulgocze dalej. Clue repliki zawarto w jednym z komentarzów: "Rychu jesteś ŻAŁOSNY!!!!!!!!!!" Resztę temu panu niech dośpiewa Akurat:http://www.youtube.com/watch?v=tPk2H7-bq1c
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Obrady by mail (25-12-2009)
Autor: Monika Chrzczonowicz
Źródło: ngo.pl
Coraz częściej zdarza się, że wykorzystujemy nowoczesne formy komunikacji w formalnych procedurach związanych z podejmowaniem decyzji w stowarzyszeniach lub fundacjach. Jak mogą wyglądać związane z tym postanowienia w statucie? Czy sąd rejestrowy lub starosta mają prawo ingerować np. w to, że obrady władz danej organizacji mogą odbywać się drogą mailową?
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Niemier: Jestem pozytywnie zaskoczona (27-12-2009)
Autor: Przemysław Prekiel
Źródło: Lewica
Z Zuzanną Niemier, uczennicą XIV LO we Wrocławiu, jedną z inicjatorek akcji usunięcia krzyży z tej placówki rozmawia Przemysław Prekiel.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Parytet tak, ale po 30% dla K&M (30-12-2009)
Autor: Zuzanna Niemier
Źródło: blog ZN
Poparłabym może ustawę, która przewiduje, powiedzmy, nie mniej niż 30% kobiet, i nie mniej niż 30% mężczyzn na listach wyborczych. Być może faktycznie niektóre partie nie promują wykwalifikowanych działaczy, tylko dlatego, że są kobietami. Problem dyskryminacji płci jest bardziej złożonyr>Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.