Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
198.994.682 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 148 głosów.
Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji
Dziedzina: Nauka i technika
Autor: Richard Dawkins
Inne pozycje autora (7) | O autorze
Tłumacz: Piotr Szwajcer
Tytuł oryginału: The Greatest Show on Earth: The Evidence for Evolution
Miejsce i rok wydania: Stare Groszki 2010
Wydawca: CiS
Liczba stron: 536
Wymiary: 17,6x25 cm
Okładka: Twarda+obwoluta
Ilustracje: Tak
Cena: 75,00 zł (bez rabatów)
[ Pozycja niedostępna ]
OpisTeorię ewolucji atakują państwa i Kościoły, papieże i kardynałowie, ajatollahowie i rabini. Sprzymierza się przeciw niej fundamentalistyczna prawica z radykalną lewicą… W imię źle pojmowanej wolności słowa i przekonań (a czasem, co zakrawa na jeszcze większą ironię, również w imię swobody badań naukowych) żąda się – w USA, Wielkiej Brytanii, w Rosji, ale także i w Polsce – wprowadzenia do szkół alternatywnych rzekomo „teorii” pochodzenia życia, z powszechnie promowaną koncepcją Inteligentnego Projektu na czele. Obowiązkiem człowieka myślącego jest opór wobec tej fali nowego obskurantyzmu, a mało kto potrafi jak Richard Dawkins, autor światowych bestsellerów, w tym słynnego „Samolubnego genu” i nie mniej głośnego „Boga urojonego”, wywiązać się z tego zobowiązania z niekwestionowaną intelektualną kompetencją i werwą oraz równym im literackim talentem.

"Najwspanialsze widowisko świata" to chyba pierwsza w literaturze popularnonaukowej próba zgromadzenia w jednej publikacji wszystkich – w tym momencie już nieodpartych – dowodów i świadectw potwierdzających, że ewolucja, choć nadal skrywa liczne tajemnice, jest na pewno czymś o wiele, wiele więcej niż „tylko teorią”. Cóż, ktoś, kto nie wierzy w teorię grawitacji, powinien wyskoczyć przez okno z X piętra, a kto nie wierzy w teorię ewolucji… powinien przeczytać najnowszą książkę Richarda Dawkinsa.

„To wielka książka. Richard Dawkins łączy godną artysty fascynację światem ożywionym z naukowym spojrzeniem pozwalającym zrozumieć, jak nasz świat powstał.”
Matt Ridley, autor „Genomu” i „Czerwonej Królowej”

„'Jest to wzniosły zaiste pogląd', pisał o ewolucji przed dwustu laty Karol Darwin. Mało kto o tej wzniosłości ewolucyjnej wizji świata potrafi pisać równie mądrze i z równym talentem jak jeden z najciekawszych obecnie spadkobierców Darwina, Richard Dawkins. To chyba jego najlepsza książka.”
V.S. Ramachandran, dyrektor Center for Brain and Cognition, profesor Psychology Department and Neurosciences Program na University of California, San Diego

„Mówienie o tej książce, że pisana jest dla obrony teorii ewolucji, jest wielkim nieporozumieniem. ‘Najwspanialsze widowisko świata’ to raczej porywająca i wnikliwa prezentacja jednej z największych idei w dorobku ludzkiej myśli, a zarazem wszechobejmująca opowieść o siłach, które ukształtowały nasz świat, i o potędze nauki, która pozwala te siły zrozumieć.”
Neil Shubin, autor „Twojej wewnętrznej menażerii”

„W swoich dotychczasowych książkach Dawkins powiedział o ewolucji chyba wszystko, poza jednym: dlaczego wiemy, że tak właśnie było. ‘Najwspanialsze widowisko świata’ zapełnia tę lukę. Niezbędna lektura nie tylko w ‘Roku Darwina’.”
Jerry Coyne, autor książki Ewolucja jest faktem

„Po lekturze tej książki każdy – obojętne, czy dotąd akceptował teorię ewolucji, czy nie – przynajmniej zrozumie, na czym polega jej piękno i moc.”
Eugenie C. Scott, Executive Director, National Center for Science Education

„Nadeszły ciężkie czasy dla zwolenników kreacjonizmu. Teraz już nikt nie będzie mógł o ewolucji powiedzieć ‘to tylko teoria’.”
„Kirkus Review”

„To książka, którą Richard Dawkins od dawna powinien napisać, a wielu z nas natychmiast powinno ją przeczytać.”
Lord Harries of Pentregarth (wcześniej biskup Richard Harries)

Książka zawiera szesnastostronicową klorową wkładkę raz 101 ilustracji cz.-b.

Obecnie sprzedajemy ostatnie egzemplarze z nakładu wydawcy z uszkodzonymi obwolutami lub bez obwolut. Jakkolwiek sama książki są nieużywane.

Więcej informacji..

Podziel się swoją opinią o tej książce..

Opinie naszych czytelników:
 1. 2010-01-14 - Krzysztof Jóźwiak

  Moja opinia o tej książce jest taka, że KAŻDY powinien ją przeczytać ;)

 2. 2010-01-15 - KarolG

  To powinna być lektura szkolna. Świetnie napisana, wspaniałe ilustracje (mam nadzieję, że kolorowe wkładki są również w polskim wydaniu), nic dodać, nic ująć.

 3. 2010-03-21 - Kołodyńska

  "Brakujące ogniwo" - już nie! W tej książce Dawkins zakończył polemikę z kreacjonizmem. Ewolucja - teraz wiemy, że tak właśnie było. Dla mnie, w tej książce ważniejsze niż ta polemika jest przypomnienie: "że rzeczywistości, jakkolwiek nieprzyjemnej, trzeba zawsze patrzeć prosto w oczy" i choć "istnieje ponura logika przenikająca świat natury" to jest to najwspanialsze widowisko świata, jedyne widowisko jakie rozgrywa się na oczach wszystkich, a które tylko niewielu spostrzega.

 4. 2010-06-15 - Starter

  Myślę, że przesadzacie przedstawiając świat nieprzychylny ateistom oraz teorii ewolucji. Mieszkam na WSI, a więc w centrum dewotyzmu, ortodoksji i zacofania światopoglądowego, a mimo to nikt tu nie robi przykrości ateistom, nawet gdy pracują w niedzielę, a co najważniejsze- większość ludzi uznaje teorię ewolucji za dawno już udowodnioną. Co prawda większość uważa, że ewolucja także jest wyższym planem Boga, ale jednak przyjmują do wiadomości działanie tego procesu.

 5. 2010-07-30 - Roxanne

  Książka niezwykła, niepowtarzalna, potrzebna........(etc.) Jako osoba, która od dawna podziwia profesora Dawkinsa, czekałam na nią z wielką niecierpliwością i po raz kolejny nie zawiodłam swoich oczekiwań. To rzadki dar - umieć odkrywać przed czytelnikiem arkana nauki w sposób subtelny i poetycki. Nie ulega wątpliwości, że autor "Boga urojonego" to potrafi. Przychylam się do postulatów innych oceniając i polecam ją absolutnie każdemu :)

 6. 2010-09-02 - TomaszM

  Po tej ksiazce zmienilem opis w rubryce "wyznanie" z "agnostyk" na "ateista". Opieranie sie faktom wbrew rozumowi to cecha szalencow. Ja nim nie jestem.

 7. 2010-09-05 - krutki

  Wreszcie książka napisana zrozumiałym dla laika językiem! Coś czego zdecydowanie brakowało mi w zrozumieniu otaczającego świata! Niesamowicie pobudzająca wyobraźnię, pokazująca jak w istocie prostym (choć w szczegółach skomplikowanym) i wynikającym niejako samym z siebie procesem jest ewolucja - tak w mikro, jak i makro skali. I choć odczuwam lekki niedosyt związany z niewyczerpaniem tematu, to jednak dzięki tej książce jeszcze bardziej zgłębiłem urzekające piękno praw przyrody. :)

 8. 2010-10-12 - kognitywista

  Doskonała pozycja ... Ale pamiętajmy, ze jest ona uzupełnieniem popularno-naukowego dorobku Mistrza, a nie jego posumowaniem. Nie zastąpi ona wcześniejszych książek Dawkinsa, choć jest z nich chyba najlepsza ...

 9. 2010-11-03 - Paulina Wojciechowska

  Wspaniała książka! Jako osoba od lat "indoktrynowana" teorią ewolucji, wreszcie mogę powtórzyć za innymi "A czy grawitacja to tylko teoria? Co zatem z ewolucją?"...Dawkins w świetnej formie. Książka zdecydowanie nie do jednorazowego czytania :)

 10. 2011-01-09 - esteta

  "Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji", to nie tylko wspaniała lektura, ale również prawdziwa ozdoba domowej biblioteki. Przepiękne wydanie potęguje i tak niesamowite wrażenie, jakie wywiera na czytelniku. Pozycja ta zaspokaja potrzeby intelektualne oraz estetyczne, dlatego warto w nią zainwestować.

   Zobacz wszystkie opinie..

Teksty Racjonalisty o pokrewnej tematyce:
Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji

:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..

Koszyk jest pusty

Pobierz katalog pozycji
1. Wojciech Giełżyński - Wschód Wielkiego Wschodu
2. Anatol France - Bogowie pragną krwi
3. John Brockman (red.) - Nowy Renesans
4. Jan Wójcik, Adam A. Myszka, Grzegorz Lindenberg (red.) - Euroislam – Bractwo Muzułmańskie
5. Wiktor Trojan - Axis Mundi
6. Barbara Włodarczyk - Nie ma jednej Rosji
1. Mariusz Agnosiewicz - Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
2. Mariusz Agnosiewicz - Heretyckie dziedzictwo Europy
3. Friedrich Nietzsche - Antychryst
4. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom I
5. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
6. Andrzej Koraszewski - I z wichru odezwał się Pan... Darwin,..
7. John Diamond - Cudowne mikstury. Podręcznik sceptyka
8. Mariusz Agnosiewicz - Kryminalne dzieje papiestwa tom II
9. Vinod K. Wadhawan - Nauka złożoności. Trudne pytania,..
10. Kazimierz Czapiński - Dokąd kler prowadzi Polskę? Laickie..
1. Mariusz Agnosiewicz - Zapomniane dzieje Polski
2. Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
3. Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji
4. Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w..
5. Ludwik Bazylow - Obalenie caratu
6. Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975)..
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)