MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #160
Nakład: 35307 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2011-07-17 do 2011-07-31

Spis treści:

Cytat tygodnia

"One person with a belief is equal to the force of 100,000 who have only interest"

Norweski morderca

*

Zdjęcie tygodnia   |  Zdjęcie drugiego tygodnia

Wideo tygodnia: Mnożą się ostatnio plotki różnorakie na Racjonalistę, że masony, żydy i cyklisty. Kawalarzom onym respons ten dajemy na uspokojenie serc skołatanych: Jamnik Racjonalista ;)


Aktualności i ogłoszenia

Po blisko siedmioletniej współpracy z Racjonalistą, Andrzej Koraszewski opublikował w w portalu swój 500-ny artykuł! Z kolei Małgorzata Koraszewska zbliża się do 700-nego tłumaczenia. Jest to ogromny dorobek służący polskiej społeczności racjonalistycznej. Jako założyciel portalu wyrażam wdzięczność za ten nieoceniony wkład. Następne podziękowania planuję po przekroczeniu 1000 tekstów. MA

Do naszego zespołu - do sekcji redakcji naukowej - dołączyła Katarzyna Kulma, doktorantka biologii ewolucyjnej na Uppsala University, w Szwecji. Zapraszamy kolejne osoby zainteresowane redagowaniem nowin naukowych! nauka@racjonalista.pl

Nowa koszulka Racjonalisty:

Latający Potwór Spaghetti FSM

Religia Latającego Potwora Spaghetti wielkimi krokami wchodzi na panteon jarmarku wierzeń, by w przyszłości zająć należne jej miejsce obok chrześcijaństwa, islamu, scjentologii i innych szaleństw ludzkości.

"Jam jest Latający Potwór Spaghetti. Nie będziesz miał innych potworów przede Mną. (Potem OK; tylko zabezpiecz się.) Jedynym Potworem, który zasługuje na pisanie jego imienia wielką literą jestem Ja! Inne potwory są fałszywymi potworami i na to nie zasługują." (z "Luźnego Kanonu FSM").

Wydawnictwo Racjonalisty

Tadeusz Kracki, doktor historii, opublikował w Racjonaliście recenzję naszej najnowszej książki Karola Wojciechowskiego Bitwa o Sztukę Królewską: Mamy następcę Ludwika Hassa?

Pozycje książkowe wydawnictwa Racjonalista:

 1. John Diamond: Cudowne mikstury
 2. Andrzej Koraszewski: I z wichru odezwał się Pan... Darwin czuj się odwołany
 3. Kazimier Czapiński: Dokąd kler prowadzi Polskę?
 4. Marcin Kruk: Człowiek zajęty niesłychanie
 5. Anatol France: Kościół a Rzeczpospolita
 6. Karol Wojciechowski: Ryt Francuski - od alchemii do racjonalizmu
 7. Mariusz Agnosiewicz: Kościół a faszyzm. Anatomia kolaboracji
 8. Friedrich Nietzsche: Antychryst
 9. Andrzej Koraszewski: Ateusza portret własny
 10. Agnieszka Zakrzewicz: Papież i kobieta
 11. Jan Rura: Quo vadis, Ecclesia? Czy Kościół może się zmienić
 12. Lech Ostasz: Między realnością a utopią. W poszukiwaniu alternatywnej formy współbycia
 13. Vinod K. Wadhawan: Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie
 14. Boy: Dziewice konsystorskie. Dzika gospodarka małżeńska konsystorzy katolickich
 15. Mariusz Agnosiewicz: Heretyckie dziedzictwo Europy
 16. Lucas L. Grabeel: Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
 17. Karol Wojciechowski: Bitwa o Sztukę Królewską. Traktat o masonerii i regularności

Koszulki Racjonalisty

 1. Szkarłatne A
 2. Wiara w człowieka
 3. Gott ist tot - Nietzsche
 4. Dumny ateista
 5. Człowiek bez Boga jest jak ryba bez roweru
 6. Biblia a Google
 7. Fan club Jezusa
 8. Złota Rybka Darwina
 9. Koszulka racjonalisty
 10. OKAZJA! Wiosenna wyprzedaż relikwii papieskich/a>
 11. Dino Ateo

Inne:

 1. Rybka Darwina (emblemat racjonalistyczny na samochód)
 2. Szkarłatne A - naklejka 3D na samochód
 3. Prowadzę się rozumnie - pasek racjonalisty
 4. Czuję dotyk Jego Makaronowych Macek (emblemat pastafariański)

Strona główna wydawnictwa: wydawnictwo.racjonalista.pl

Fundusz Racjonalisty

Wasza pomoc pozwoli nam zachować niezależność i rozwijać naszą pracę. Po dziesięciu latach istnienia nasi czytelnicy wiedzą już kim jesteśmy i co reprezentujemy. Z każdym rokiem nasz portal jest bardziej dostrzegany w polskim środowisku medialnym. Nasz dalszy rozwój jest jednak w dużym stopniu uzależniony do Waszej pomocy.

Fundacja Wolnej Myśli
nr konta: 10 1140 2017 0000 4002 1048 6365
InInne formy płatności: dotpayNowe teksty

Chwała zwyciężonym, hańba wodzom - Anatol Ulman (01-08-2011)

Zamiast konać ze wstydu, wielu jest z powstania warszawskiego dumnych. To choroba genetyczna ta pycha z przegranych bojów, zarżniętych obywateli, zniszczonych dóbr narodu. Zarozumialstwo pokonanych i naturalnie pełne próżności wystawianie cierpienia na pokaz i sprzedaż. Rozumieją to tutejsi, właśni, dzisiejsi spryciarze. Jest towar do sprzedaży, opylmy klęskę na rynku wewnętrznym!
Czytaj...

 

Mamy następcę Ludwika Hassa? - Tadeusz Kracki (31-07-2011)

Jeszcze w trakcie naszych wspólnych dyskusji Karol Wojciechowski często argumentami i wykazywaną wiedzą przyszpilał "nawiedzonych" z kręgów zarówno zwolenników, jak i przeciwników Sztuki Królewskiej. Coraz częściej też się okazywało, że posiadany przezeń zasób wiedzy znacznie wykracza poza powszechny poziom wiedzy nawet wśród braci w fartuszkach. Wreszcie stanął na takim etapie posiadanej wiedzy, że to wolnomularze mogą traktować jego opracowania jako podręczniki.
Czytaj...

 

Siła Europy - Kamil Racewicz (31-07-2011)

A Millar w "Calgary Herald" w kontekście zamachów w Norwegii przypomina wydarzenia z Oslo ze stycznia 2009 r., które mogły wpłynąć na Breivica. Miały wówczas miejsce największe w historii Norwegii zamieszki antyżydowskie, w których udział wzięli propalestyńscy muzułmanie oraz aktywiści lewicowi. Próbowano wówczas podpalić budynek loży masońskiej, gdzie odbywało się przyjęcie dla dzieci. Do czego prowadzą dywagacje nad "logiką mordu"?
Czytaj...

 

Saudyjscy autorzy o tajemnicy sukcesu Izraela - (31-07-2011)

7 czerwca 2011 r. dwóch publicystów saudyjskich - liberalny Chalaf Al-Harbi z saudyjskiej gazety "Okaz" i Fawaz Al-Ilmi, z saudyjskiej gazety "Al-Watan" - opublikowało artykuły porównujące sytuację Izraela do krajów arabskich. Al-Harbi wyraził opinię, że tajemnica sukcesu Izraela leży w demokratycznym systemie władzy i szacunku dla praw obywateli, podczas gdy Al-Ilmi pisał, że zamożność Izraela wynika z inwestycji w edukację i naukę.
Czytaj...

 

Listy do przyjaciół - Andrzej Koraszewski (30-07-2011)

Internet jest najbardziej demokratycznym medium od słońcem, każdy może pisać o wszystkim, a ograniczenia są tu bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Orwell w pisanym w roku 1944 Roku 1984 przewidywał, że technika stanie się największym sprzymierzeńcem totalitarnych rządów, które zyskają nowe narzędzia kontrolowania życia jednostki. Stało się dokładnie odwrotnie.
Czytaj...

 

Klatka czasoprzestrzeni, klatka umysłu - Bernard Korzeniewski (29-07-2011)

Jestem biologiem, ale do dzisiaj fascynuje mnie niebywałość i nieprzebraność postaci przybieranych przez życie. Ciągle jestem zaskakiwany przez rozmaite rozwiązania strukturalne i funkcjonalne (i estetyczne !), do których doprowadziła ewolucja biologiczna. Może więc, zamiast śnić o "obcych", warto by najpierw dogłębnie poznać to, co mamy?
Czytaj...

 

Homeopatia państwowa - Andrzej Gregosiewicz (29-07-2011)

Wg Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta oświadczenie Naczelnej Rady lekarskiej z 2008 roku ogranicza dostęp pacjentów do "leków" homeopatycznych wymagających recepty. Na receptę homeopaci wypisują (cytuję decyzję UOKiK nr 6/ 2011): "wysokie rozcieńczenia produktów leczniczych homeopatycznych stosowane w poważnych jednostkach chorobowych - głównie w leczeniu chorób przewlekłych. Przebieg takiego leczenia powinien być nadzorowany przez lekarza homeopatę".
Czytaj...

 

Powrót hunwejbinów? - (29-07-2011)

Pisarz i dramaturg, Chaled Ibrahim, wezwał egipską młodzież do ścigania i ujawnienia "piątej kolumny", która zagraża ojczyźnie. Zdrajcy mogą się ukrywać, w zagranicznych organizacjach, w NGO, które dostają zagraniczne fundusze, wśród intelektualistów i dziennikarzy oraz artystów, "którzy podkopują wartości społeczne". Wezwanie opublikowane zostało 3 lipca 2011r. na stronie internetowej Bractwa Muzułmańskiego.
Czytaj...

 

O monument predenta - Anatol Ulman (28-07-2011)

Wprawdzie przycichł był ryk o monumencie sięgającym nieba, wyższym niż betonowy Chrystus, ale chęć trwa, rozrasta się i co czas jakiś objawia się wściekłą wolą niektórych obywatelów. Dlatego usilnie do sprawy powracam, znajdując nie dające się zbić argumenta.
Czytaj...

 

Breivik – witajcie w wieku horroryzmu - Mirosław Woroniecki (28-07-2011)

Martin Amis pisząc o erze islamskiego terroryzmu użył określenia "Wiek horroryzmu" i pod takim tytułem " Gazeta Wyborcza" w marcu 2007 roku drukowała artykuł tego autora. Tytuł ten jest dla mnie w pełni adekwatny do obserwowanego od początku naszego stulecia rozwoju terroryzmu i przybierania coraz to bardziej nieprzewidywalnych i drastycznych form jego ekspresji.
Czytaj...

 

Drogi wściekły oszołomie: czyli Sama Harrisa odpowiedź Chrisowi Hedgesowi - Andrzej Koraszewski (28-07-2011)

Pewien bardzo znany, ale chyba nie najmądrzejszy dziennikarz doszedł do wniosku, że Sam Harris i Christopher Hitchens to rasiści i zwolennicy ludobójstwa. W swoim najnowszym eseju na łamach strony internetowej Truthdig, Chris Hedges oskarża "świeckich fundamentalistów" jako winnych koszmaru w Norwegii. (Obszerną odpowiedź Harrisa podajemy tylko w streszczeniu.)
Czytaj...

 

Apel o rozsądek, czyli jak zostałem antychrystem - Oskar Wiśniewski (28-07-2011)

Zaufajcie czasem rozumowi drugiego człowieka i pozwólcie mu myśleć i działać, na tyle na ile pozwala mu jego wiek i doświadczenie, a nie siłą przekonujcie go do swoich racji. Może akurat w tym, pojedynczym wypadku, jego będą lepsze? Od działania każdej jednostki po trosze zależy to, czy nadal niewierzącym przypięta będzie etykietka "komuniści", a katolikom "ciemnogród".
Czytaj...

 

Masakra w Norwegii - raczej szaleństwo niż terror - Łukasz Foltyn (27-07-2011)

Mylą się ci publicyści, którzy czyn Breivika uznają za równoważny czynom islamskich terrorystów, tyle że wymierzony w drugą stronę. Czym innym jest bowiem czyn, dokonany w ramach ideologii, która sama w sobie zawiera nawoływanie do terroru, dla której terror jest centralnym i zasadniczym składnikiem ideologicznym, a czym innym czyn, dla którego jakaś ideologia jest tylko "uzasadnieniem".
Czytaj...

 

Fouad Ajami: prawdziwy bohater arabski - Barry Rubin (27-07-2011)

Nigdy nie zapomnę, jak stałem w drzwiach podczas sesji dorocznego spotkania Middle East Studies Association (MESA), słuchając Edwarda Saida recytującego do sali, którą mogę jedynie nazwać wyjącą tłuszczą profesorów, listę uczonych, którzy - jak powiedział - są "wrogami Arabów", . Miałem honor znajdować się na tej liście.
Czytaj...

 

Dlaczego religia jest silniejsza w krajach o nierównościach ekonomicznych? - Jerry Coyne (27-07-2011)

Jeśli, jak wielu z nas, chcesz działać na rzecz osłabienia wpływu religii na świat, wypadałoby dowiedzieć się, dlaczego ludzie są religijni. Coraz więcej dowodów sugeruje, że religii sprzyja brak poczucia osobistego bezpieczeństwa, włącznie z nierównościami panującymi w kraju, dostępem do systemu opieki zdrowotnej i społecznej, dysfunkcjonalność społeczeństwa (np. liczba przestępstw) i tak dalej.
Czytaj...

 

Chrześcijański dżihadysta - Tariq Alhomayed (26-07-2011)

W artykule wstępnym z 25 lipca 2011 roku, zatytułowanym "Chrześcijański dżihadysta", redaktor naczelny wychodzącego w Londynie arabskiego dziennika "Al-Sharq Al-Awsat", nazwał zamach bombowy z 22 lipca oraz zabicie co najmniej 76 osób w Norwegii "zbrodnią terroryzmu, która ma implikacje i stanowi lekcję nie tylko dla Norwegów, ale dla Zachodu i dla muzułmanów.
Czytaj...

 

Mord w Oslo, multikulturalizm, masoni i inni - Andrzej Koraszewski (26-07-2011)

Jako obywatele stanowczo żądamy, żeby mordercy byli bez szans, ale żeby nam nikt nie ograniczał żadnych swobód. Obawiam się, że są to żądania wzajemnie sprzeczne. Jeśli naszą wartością jest demokracja, jeśli cenimy sobie wielokolorowy tłum społeczności, w której nikt nie pyta skąd jesteś, musimy zacząć pytać kim jesteś i co chcesz głosić.
Czytaj...

 

Mary Wollstonecraft (1759 – 1797) osiemnastowieczna rewolucjonistka - Patrycja Walter (26-07-2011)

Wollstonecraft terminem "zalegalizowana prostytucja" określała małżeństwa, które opierały się na podrzędności kobiet wobec mężczyzn. Pisała, że kobiety nie powinny być zmuszane czy to w skutek swojej zależności finansowej, kulturowo czy poprzez nakaz rodziny do tego, by trwały w nieudanym małżeństwie.
Czytaj...

 

Tajemnicza przemiana - Jerzy Neuhoff (25-07-2011)

Nowoczesny proletariusz często, gęsto zajeżdża do pracy w miarę nowoczesnym samochodem, ubiera się do pracy lepiej niż ongiś jego tatuś i dziadek do kościoła czy z okazji święta państwowego, że wspomnę tylko 1 Maja, było nie było - Święta Pracy, nie jest usmarowany żadnym tam towotem czy innym ŁT-4, w ręku nie dzierży żadnego kilofa ani młota, o sierpie też nie wspominając, na wstępie każdej służbowej rozmowy pyta, - czym mogę Panu pomóc?
Czytaj...

 

Dziedzictwo Herostratesa - Andrzej Koraszewski (24-07-2011)

Kilka osób, które sięgnęły do liczącej ponad 1500 stron publikacji norweskiego mordercy zwraca uwagę na jego wyszukany język, na liczne dowody psychicznej sprawności. Trudno tu mówić o psychicznym zdrowiu człowieka planującego masowy mord, nie ma wątpliwości, że jest to osobowość patologiczna, ale intelektualnie w najwyższym stopniu sprawna.
Czytaj...

 

Dlaczego odrzucam religię, a zwłaszcza katolicyzm - Piotr Napierała (24-07-2011)

Odkąd zacząłem poważnie myśleć o rzeczywistości czułem się rozdarty między moim uwielbieniem dla pewnej hierarchii i porządku społecznego, a wolteriańskim odrzuceniem wszystkiego, co utrudnia codzienną ludzką egzystencję. Przyczyny tego rozdarcia upatruję w przesiąknięciu wszystkiego co prawicowe duchem religijnym, co szczególnie widoczne jest w Polsce, gdzie prawicowy oznacza tyle co katolicki.
Czytaj...

 

Zakrwawiony fartuszek mistrza Breivika - Kamil Racewicz (24-07-2011)

Morderca Breivik dumnie prezentował się w masońskim uniformie na zdjęciu, które przez pewien czas było jego zdjęciem profilowym na Facebooku. Jeszcze bardziej wymownym i jednoznacznym jest, że w swoim dokumencie-manifeście "Knights Templar 2083" opublikowanym przed zamachem, Breivik wzywając do nowej chrześcijańskiej krucjaty ("Naprzód, chrześcijańscy żołnierze!"), prezentuje siebie w trzech wydaniach: najpierw w fartuszku masońskim, dalej w mundurze wojskowym, a na końcu z bronią w ręku.
Czytaj...

 

Wolny najmita - Andrzej Koraszewski (23-07-2011)

Chyba jestem lewicowcem. Chyba, bo kim mogę być, jeśli cieszy mnie społeczeństwo bezklasowe, ruchliwość społeczna, masowa oświata i szansa każdego dziecka na pełne wykorzystanie swojego potencjału? Kim jestem, jeśli ze szczerego serca nienawidzę niewolnictwa i feudalnego poddaństwa, jeśli pełne równouprawnienie kobiet wydaje mi się czymś o co warto, a wręcz trzeba ustawicznie walczyć, jeśli obchodzą mnie głodni w Afryce?
Czytaj...

 

W perspektywie refleksji Ala Gore'a - Radosław S. Czarnecki (23-07-2011)

Kolejna książka A.Gore'a byłego vice-prezydenta USA i laureata Pokojowej Nagrody Nobla p.t. Zamach na rozum jest niezwykle interesującą intelektualnie i inspirującą do refleksji lekturą. To przede wszystkim pochylenie się nad istotą i duchem współczesnych czasów, nad ewolucją i procesami społeczno-ekonomiczno-cywilizacyjnymi drążącymi początkowe dekady XXI wieku.
Czytaj...

 

Przychodzi rep do lekarza - Wojciech Szczęsny (23-07-2011)

Przedstawiciel firmy przychodzi i mówi lekarzowi o nowym preparacie. Ktoś napisał w komentarzu, że lekarze powinni dowiadywać się o nich z czasopism medycznych. Brawo! Ale nie wszyscy lekarze je czytają, a nie wszystkie też preparaty są tam omawiane - daję słowo, bo sporo tego czytam, czasem nawet "nie po naszemu". Tak wiec "rep" jest cennym źródłem wiedzy o nowościach farmaceutycznych. Żeby doktor pamiętał daje mu 123- ci długopis w tym roku.
Czytaj...

 

Dlaczego jestem głupi? - Anatol Ulman (22-07-2011)

Ludwik Fleck stwierdził, że Jeśli jakiś pogląd jest dość silnie utrwalony, jeśli przenika on aż do życia codziennego i staje się zwrotem językowym, jeśli staje się w dosłownym tego słowa znaczeniu poglądem, to sprzeciw jest nie do pomyślenia, nie do wyobrażenia. Jaki na przykład pogląd? Ano choćby ten, że dranie Żydzi ukrzyżowali Chrystusa. Albo że umęczeni przez Historię Polacy tyle wycierpieli, że im się należy. Co należy? Piwo, Ojczyzna wolna, szmal, absolutny zakaz aborcji, santo subito, wizy do nieba, wszystko.
Czytaj...

 

Dlaczego islamiści prześladują bahaitów? - Amil Imani (22-07-2011)

W dziedzinie idei religie odgrywają kluczową rolę i stare ściera się z nowym, często gwałtownie. Idee i przekonania są naszym software, które określa nasze zachowanie. A software z przeszłości już dłużej nie działa, bo nie jest zsynchronizowane z potrzebami naszych czasów, jak również jest zainfekowane niszczącymi wirusami.
Czytaj...

 

Senator Piesiewicz zamierza kandydować do Senatu - Mirosław Woroniecki (22-07-2011)

Sprawa Krzysztofa Piesiewicza jest na tyle nieprzyjemna, że nie należałoby jej w ogóle komentować tym bardziej im bardziej do środków masowego przekazu przenikały pikantne szczegóły i materiały filmowe obrazujące wymownie wyczyny senatora.
Czytaj...

 

Marketing farmaceutyczny, czyli jak wywrzeć wpływ na lekarza - Marta Makowska (21-07-2011)

Z punktu widzenia firmy farmaceutycznej najważniejszym obiektem działań marketingowych są lekarze, bowiem to oni przynoszą koncernom największe zyski. Od nich zależy zbyt preparatów na receptę, które stanowią aż 62,3% (grudzień 2010) sprzedawanych w Polsce leków. Zastanówmy się więc, my jesteśmy wręcz bombardowani reklamami leków bez recepty, które nie przynoszą firmom aż tak dużych zysków. A co robią koncerny by oddziaływać na lekarzy?
Czytaj...

 

Centra handlowe – zamknięte Utopie - Lucyna Nieuważna (20-07-2011)

Współcześnie można zaobserwować rozwój centrów handlowych. Stają się one swoistymi zamkniętymi przestrzeniami, które oddzielają człowieka od świata zewnętrznego. Są to sztuczne twory, których celem jest zapewnienie rozrywki, rozumianej w najszerszym tego słowa znaczeniu.
Czytaj...

 

Dyskusja o etykietkach i zakwaszaniu - Matt Ridley (20-07-2011)

Nowa książka Marka Lynasa The God Species zawiera kilka stron, na których kwestionuje on mój opis zakwaszania oceanów. Mark uprzejmie powiadomił mnie o tym i poprosił o odpowiedź. Wynikła z tego wymiana zdań, które Mark zamieścił na swoim blogu, a ja powielam tutaj. Jestem wdzięczny Markowi za poważne potraktowanie moich myśli i propozycję wymiany idei.
Czytaj...

 

Aby rozwiązać zagadkę snu, naukowcy wyhodowali muchy zasypiające na żądanie - Ed Yong (19-07-2011)

Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców mających niemowlaki: naukowcy znaleźli sposób na usypianie pojedynczych osobników przez podkręcanie termostatu. Zła wiadomość jest taka, że działa to tylko na muchy. Niestety metoda ta nie rozwiąże niczyich problemów z bezsennymi nocami, ale może nam pomóc dowiedzieć, dlaczego w ogóle śpimy.
Czytaj...

 

Kultura wyczerpania czy czerpania? - Agnieszka Pawłowska (19-07-2011)

Gaga to także instytucja, która "produkuje" pomysły na modę, zachowanie czy wizerunek. Sprawnie wykreowany kicz, sprzedaje jako sztukę, bo jak sama twierdzi chce pełnić rolę "młota, który będzie wbijał ludziom do głowy, że pop to też sztuka". Ale to przecież uwodnili już przed nią Madonna czy Michael Jackson. Gaga ma jedynie zaszczyt kontynuować ich dzieło, przez co od początku kariery jest do Królowej i Króla Popu porównywana.
Czytaj...

 

Astromarii rozważania spiskowe - Andrzej Gregosiewicz (18-07-2011)

Czytając blog astromarii, czuję się dokładnie tak, jakbym czytał "Psychologię kliniczną" - rozdział: "Zaburzenia myślenia". Jedną z przyczyn tych patologii jest, jak przypuszczam nieprzystosowanie społeczne i poszukiwanie jakichkolwiek, podobnie myślących, grup społecznych (wielką rolę odgrywa ruch New Age) dających namiastkę zbiorowego bezpieczeństwa.
Czytaj...

 

Ponadczasowe wyzwanie - Hillary Clinton (18-07-2011)

Na całym świecie jesteśmy świadkami zbrodniczych ataków, a przedstawiciele mniejszości - i tych religijnych, i tych etnicznych - nadal są mordowani przez swoich sąsiadów. Jesteśmy świadkami inspirujących przemian demokratycznych na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, które jednak postawiły mniejszości etniczne i religijne w obliczu nowych zagrożeń.
Czytaj...

 

USA-UE. Rozwodu jednak nie będzie - Caden O. Reless (17-07-2011)

Stawiano odważną tezę o nieuchronności rozwodu lub co najmniej separacji obu obszarów cywilizacyjno-kulturowych. Trwały rozkład pożycia na tle pogłębiającej się niezgodności charakterów, poglądów i systemów wartości miał otworzyć między uduchowioną Europą i gruboskórną, wręcz barbarzyńską Ameryką otchłań, dzielącą oboje partnerów skuteczniej niż wody Atlantyku i Oceanu Arktycznego
Czytaj...

 

Po stronie aniołów? - Eric S. MacDonald (17-07-2011)

Zbliża się pora, kiedy będziemy musieli wziąć byka za rogi i powiedzieć ludziom religijnym, że po prostu muszą zachowywać się zgodnie ze zrozumieniem równości, które zapisane jest w prawach tego kraju. Swobodne praktykowanie religii musi być zgodne z kartami praw i swobód i innymi prawnymi mechanizmami, których celem jest ochrona równości i wolności.
Czytaj...

 
Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Śląscy Racjonaliści - sierpniowe spotkanie w Katowicach
Białystok: "Podróż na Wschód" z Galerią Arsenał.
Ptasie obozy
Koncert
Wycieczka fortyfikacje 1831-1945 (AntyObibok)
Nieco luźniej... Woodstock!
Muzeum Geologiczne - Konkurs


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Znalezione w sieci - skasowane artykuły
Religie:
Schizofrenia czy tylko hipokryzja?
Terroryzm nie ma religii?
"Islamofobom" należało się- słusznie ukarani
Niecodzienna recenzja Biblii
Filozofia i światopogląd:
Kosmos czy Wszechświat?
Kilka pytań: Prawa Kojarzenia Arystotelesa
co z rozumem i wolą, skoro decyzje zapadają nieświadomie?
Nowy wspaniały świat
skrajność pogladów - bać się?
Czy racjonaliści umieją dyskutować racjonalnie.
Więcej Bruna!
Kościół i antyklerykalizm:
ZA CHINY LUDOWE - dla Benedykta!
Świat i Zaświaty oczyma Wiary oglądane a opisane Prawdziwie
Crimen sollicitationis i art. 240 KK
Rozdział Państwa i Kościoła, a reszta?
charyzmatycy czy szarlatani
Jezus kontratakuje!
Mały byłem, bałem się.
Stara bieda, nowy kościół
Nauka:
Czy istnieje rzeczywistość niematematyczna ?
Obalono prawo fizyki
samolubny gen - Richard Dawkins - dlaczego genowi zależy?
DNA umie myśleć?
Żarówka z wybielacza - ciekawostka
Społeczeństwo i kraj:
Czy prawda może hańbić?
World of Witchcraft
Agresywna kukurydza w natarciu
Hel zamrożony wstrząsami
Powodzianie c.d.
~"Premier Kaczyński: czas na odważne decyzje"
Ustawa (o mowie) nienawiści
Pasy bezpieczeństwa.
"Krakowski Breivik" bardziej "humanitarny"
Zwyczajność zła czyli Breivika przygotowywania do misji
Czy musimy czytać o zbrodniarzach?
Motyl obraża uczucia religijne Polaków
Drogie bilbordy wyborcze
Gazety i... czasopisma
Kultura:
Z serii Promujmy Młodych Zdolnych
Mój "dzień Kaczmarskiego"
ABC Racjonalisty:
Dlaczego? Po co? W jakim celu?
Asymetria
Gospodarka i ekonomia:
Apple ma więcej pieniędzy od rządu USA
Odsuwamy widmo kryzysu w roku wyborów, c. d.
Racjonalistyczne podejście NFZ?
Ruch Poparcia Przedsiębiorców + nowinki
O wszystkim i o niczym:
Kongres Nowej Prawicy - do pośmiania się ;) (?)
Przerażające! A to Polska właśnie!
Na wariackich papierach
Informacje nie dla wszystkich interesujące
Koszmarny sen
W związku z norweskim dramatem.
Czy Dawkins przyjedzie kiedyś do Polski?
Amy Winehouse nie żyje
Emocje poniosły racjonalistów
Bad Romance
Wierność cd.
Zemsta
czy rabin może propagować nazizm?
Akwarium - walka z glonami
Niepoprawny hymn narodowy
O Izraelu i ONZ
Ahmad Abd Al-Muti Higazi
Krucjata Młodych - Radwańska, Citko, Jurek...
Afgańskie sufrażystki

Strona główna Forum

Znalezione w sieci

Pat Condell: Obrażanie religii
Kiedy Chiny zdominują świat? (18-07-2011)
A High-Bandwidth Interplanetary Connection (18-07-2011)
Celibat to przeżytek? Co dziesiąty ksiądz ma dziecko (18-07-2011)
Nie dawaj pieniędzy biednym. To ich rozleniwia (18-07-2011)
Polska niemożliwa (18-07-2011)
Obóz sportowy z neonazistą na Podhalu (18-07-2011)
Wypier... z Jasnej Góry (18-07-2011)
Bez znieczulenia (18-07-2011)
Szczepionki rządzą (18-07-2011)
Nadchodzi osobliwość, czyli do serca przytul mutanta (18-07-2011)
Lewica, prawica i polski Kościół - Gra z Kościołem (18-07-2011)
Wiadomości z frontu. Atak sił dobra i kontratak cywilizacji śmierci (18-07-2011)
Badajmy embriony (19-07-2011)
Mister Mokrego Podkoszulka (19-07-2011)
Ukryty nowotwór, przyczajony antygen (19-07-2011)
'Eight-legged cats' and how they see (19-07-2011)
Uchatki i ludzie (19-07-2011)
Ksiądz chce udowodnić, że nie jest gejem. Jak? (19-07-2011)
Terlikowski w Hogwarcie? (20-07-2011)
Wściekłość jak wezbrana rzeka? (20-07-2011)
Czy nasza depresja szkodzi krewetkom? (20-07-2011)
Antyczna sekcja zwłok (20-07-2011)
Ludzki chód sprzed blisko 4 mln lat (20-07-2011)
BBC Proms 2011 (20-07-2011)
Irlandia krytykuje Watykan za tuszowanie pedofilskich skandali (20-07-2011)
Motyl a chrześcijańska godność (21-07-2011)
Kto stoi za produktami "eco" (21-07-2011)
Krzyż w szkole (21-07-2011)
Zbuntowany ksiądz: Abp Życiński wyje w piekle! (21-07-2011)
Czy Wielkopolanie umieli konspirować? (21-07-2011)
Złodzieje rewolucji (21-07-2011)
"Grupy oporu" wobec surowej linii papieża ws. pedofilii (22-07-2011)
Coraz mniej Polaków w Polsce (22-07-2011)
Ksiądz prekursorem badań nad seksualnością dzieci (22-07-2011)
Jasna Góro, módl się ciszej (22-07-2011)
Kampanie społeczne mogą nasilać uprzedzenia (22-07-2011)
Naukowcy obalili ponad 150-letnie prawo fizyki (22-07-2011)
Vaccines. Time for Society to Say Enough is Enough (23-07-2011)
Czy rozmiar ma znaczenie? (23-07-2011)
Kara kościelna dla ks. Natanka (23-07-2011)
Wydatki na religię w poszczególnych szkołach w Mielcu (23-07-2011)
Palę Polskę (23-07-2011)
Ubodzy krewni niosą mnie na swych ramionach (23-07-2011)
Stosunek nauki Kościoła katolickiego do wolności słowa (23-07-2011)
Bonus za absolut (24-07-2011)
Pewien Ksiądz (24-07-2011)
Reportaż z PRL (24-07-2011)
Genetic research confirms that non-Africans are part Neanderthal (24-07-2011)
Urazy i kontuzje w kolarstwie górskim. (24-07-2011)
Is This Your Brain On God? (24-07-2011)
Msza ks. Natanka: masoni i telefon z nieba (25-07-2011)
Atak na demokrację (25-07-2011)
Nasze ciemne strony (25-07-2011)
Episkopat i jego produkty (25-07-2011)
Vatican recalls Irish ambassador over child sex abuse row (25-07-2011)
Zapłodnienie i zapłodnienie in vitro (25-07-2011)
Ksiądz Natanek nie słucha kardynała Dziwisza (26-07-2011)
Kara za walkę z homeopatią (26-07-2011)
Uwaga! Kaczyński już na drogach (26-07-2011)
Jaka ryba na obiad? (26-07-2011)
The New York Times Finds Its Poster Boy for Hate (26-07-2011)
Ekologiczna energia, czyli miliardy pójdą z wiatrem (27-07-2011)
Polacy flirtują na boku i zdradzają (27-07-2011)
Ksenofobia dobrze się broni (27-07-2011)
Na tropie początków ery młynów (27-07-2011)
Co wiemy o postaciach z naszych snów? (27-07-2011)
When Christianity becomes lethal (27-07-2011)
Proces Dody. Historyk: Za ataki na Biblię karano w "odległej przeszłości (28-07-2011)
Islamic extremists set up Sharia law controlled zones in British cities (28-07-2011)
Masakra warszawska (28-07-2011)
Nieproszeni goście z innej przestrzeni (28-07-2011)
100 najwybitniejszych książek wszech czasów (28-07-2011)
Prezes NIL: UOKiK chce kneblować lekarzom usta, chodzi o homeopatię (28-07-2011)
Ks. Natanek napisał list do nuncjusza. "Do wiadomości: Benedykta XVI" (28-07-2011)
Biskup Antoni Długosz radzi jak podrywać po katolicku (29-07-2011)
Rzezie na Wołyniu (29-07-2011)
Urlopy nauczycieli kosztują miliony (29-07-2011)
Dzieje budowy autostrady A2 (29-07-2011)
Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects?Comparative study(...)l (29-07-2011)
Niemcy: ponad 180 tys. katolików wystąpiło z Kościoła w 2010 r. (29-07-2011)
Ten Years Ago Portugal Legalized All Drugs - What Happened Next? (30-07-2011)
10% wystarczy, by zarazić społeczeństwo nową ideą (30-07-2011)
Pierwsze na świecie Prehistoryczne Oceanarium 3D... w Polsce! (30-07-2011)
Kto wciska homeopatię? Urząd, nie lekarze (30-07-2011)
Aborcja. Obłuda w końcu przestanie się opłacać (30-07-2011)
Aborcja: liberalizacja możliwa za kilkanaście lat (30-07-2011)
Knights Templar a masoneria (30-07-2011)
"Musi to na Rusi, a u nas jak kto chce", czyli Rymkiewicz o katastrofi (30-07-2011)
Znoje na wybojach. W II RP też mieliśmy problem z drogami (31-07-2011)
Wyspa ekstazy (31-07-2011)
Atak na edukację (31-07-2011)
Co dziesiąty ksiądz jest alkoholikiem (31-07-2011)
Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Ostatnio dodane linki
Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.