MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #46
Nakład: 1663 (odbiorców mailingu)

Spis treści:

 


Cytat tygodnia

Dobroczynność faryzejska a dobroczynność Mt 6,1*

"Jesienią 1996 rozpoczęto wielką akcję pomocy dla Domów Dziecka pod hasłem "Zima dzieciaków". Czułem radość, ale odczuwałem również wściekłość, że tak późno. Proszę zwrócić uwagę - rok wcześniej, cały rok wcześniej, alarmowałem opinię publiczną, zwąc ("Łysiak na łamach 4") stan Domów Dziecka makabrycznym. Expressis veris użyłem tego właśnie słowa. Nie kiwnięto wtedy palcem w bucie, mimo że obiecywała coś zrobić konwojowa caryca humanitarnych akcji [Janina Ochojska - przyp.MA]. Nie kiwnięto, bo alarm podniesiony przez Łysiaka był dla czerwonych i różowych absolutnie niepoprawny politycznie. Dalej słano efektowne, doskonale się prezentujące na ekranach TV, konwoje dla cudzoziemskich dzieci, ignorując fakt, że dopóki głoduje choćby jedno polskie dziecko - każdy wysłany za granicę słoik dżemu jest przesyłką stricte kryminalną, a więc karygodną! Musiał minąć cały rok - cały rok straszliwej biedy tysięcy polskich sierot - by 10 października 1996, w głównym wydaniu Wiadomości TVP rozległ się krzyk, iż wychowankowie Domów Dziecka nie mają ubrań, nie mają opału, nie mają co jeść itd. Szok społeczeństwa jak Polska długa i szeroka. "Gaduła Wyrodna" staje na czele akcji 'Zima dzieciaków', zbiórki, fanfary, laurki w TVP, wielkie igrzysko dobroczynności narodowej, tym razem już poprawnej politycznie bezwarunkowo, bo przecież nie żaden oszołom prawicowy ino nasz ukochany "Adaś" firmuje te herbatniki i skarpetki dla małych głodomorów. Triumf 'europejskości' i 'tolerancji' całkowity!"

Łysiak na łamach 5

* Strzeżcie się, abyście jałmużny waszej nie czynili przed ludźmi dlatego, abyście byli widziani od nich; inaczej nie będziecie mieli zapłaty u Ojca waszego, który jest w niebiesiech. Przetoż, gdy czynisz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jako obłudnicy czynią w bóżnicach i na ulicach, aby byli chwaleni od ludzi; zaprawdę powiadam wam, odbierają zapłatę swoję. Ale ty gdy czynisz jałmużnę, niechaj nie wie lewica twoja, co czyni prawica twoja. Aby jałmużna twoja była w skrytości, a Ojciec twój, który widzi w skrytości, ten ci jawnie odda. (Mt 6.1-4)


Aktualności i ogłoszenia

400.000 odwiedzin Racjonalisty!

Dokładnie wczoraj minęło 3,5 roku istnienia niniejszej witryny. Wczoraj również nasz licznik zanotował 400 tys. odwiedzin.
W związku z tym nieco statystyk. Wciąż, od samego początku odwiedza nas coraz więcej osób. Jeszcze na początku 2002 r. notowaliśmy 3 tys. odwiedzin miesięcznie. Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach lub miesiącach 3 tys. odwiedzin będziemy notowali jednego dnia (obecnie jest to ok. 2 tys.). Statystyki za 2003 r. dostarczane przez naszego ISP:
Liczba odwiedzin: Styczeń - 20,3 tys.
Luty - 26,7 tys.
Marzec - 38,9 tys.
Kwiecień - 43,2 tys.
Maj - 43,8 tys.
Czerwiec - 33,4 tys.
Lipiec - 40,3 tys.
Sierpień - 42,6 tys.
Rozmiar pobranych danych:
Styczeń - 2,5 GB
Sierpień - 4,2 GB
Miejmy nadzieję, że przy następnym "rocznicowym" wydaniu specjalnym Racjonalisty - tym razem na okoliczność 4-tej rocznicy istnienia serwisu - będziemy również się cieszyć z przekroczenia pierwszego miliona...

Pytanie o cel i kierunek rozwoju serwisu

Mam poczucie, że ostatnio wszystko rośnie, rozwija się, nie tylko ilościowo, ale też jakościowo. Powiedz mi, czy masz jakąś ostateczną wizję tego jak ma wyglądać Racjonalista niejako taki, jakim w końcu chcesz go widzieć? Zauważam, że często cos jest nowelizowane, dodawane są jakieś nowe "gadżety" i możliwości korzystania z serwisu, chodzi mi o to, czy masz jakiś obraz finalny tego rozwoju - wiem, że praca nad czymś takim jak Racjonalista pewnie nigdy się nie kończy, ale czy masz jakiś pomysł docelowy do którego dążysz?

To trudne pytanie. Nie mam ostatecznej wizji, wszystko rozwija się bardzo dynamicznie i trudno jest mi przewidzieć ostateczny kształt itd. O ile nie mam jasnej wizji przyszłości Racjonalisty, o tyle mam jasny cel: budowa wielkiego, rzetelnego i niezależnego źródła wiedzy w polskim Internecie. W myśl dwóch dyrektyw-wytycznych: "Wiedza to potęga" (F. Bacon) oraz "Pióro jest mocniejsze niż miecz" (Lord Lytton). W takiej (przede wszystkim, ale nie tylko) roli chciałbym widzieć Racjonalistę na tym wielkim śmietnisku informacyjno-dezinformacyjnym. Coś takiego jest ważne, choćby dlatego, iż "współczesne dzieciaki czerpią najwięcej mądrości z Internetu" - jak przekonuje tygodnik Newsweek ("Nauka z sieci", 7 IX br.). Walka o oblicze internetowej wiedzy jest więc de facto walką o oblicze przyszłego społeczeństwa: jego horyzontów intelektualnych, podejścia do różnych nurtów myślowych i ideologicznych, a także do samej wiedzy.

Głównym konkurentem racjonalistycznego podejścia do wiedzy nie jest wbrew pozorom podejście kościelne (Kościół ma inne działki na niwie społecznej, w których jest głównym szkodnikiem, stąd nasz antyklerykalizm nie traci - niestety - racji bytu), lecz zespół nurtów, filozofii postmodernistyczno-niuejdżowo-orientalno-antynaukowych. Oczywiście są w tych ideologiach pewne wartościowe elementy, lecz jako całość są one szkodliwe. Modelowy, kliniczny przypadek tej mentalności oddaje ostatni tego typu list jaki otrzymałem: 

"Mijają powoli (i tak za powoli) czasy, Panie Mariuszu, w których rozum stanowi doskonałe, wystarczające i wyłączne źródło poznania rzeczywistości. To co tak naprawdę uznajemy za irracjonalne (i nadajemy często temu określenia związane z kobietami - z czego jestem w sumie dumna będąc przedstawicielką właśnie tej płci, choć przyznam że określenia te mają w najlepszym przypadku charakter pobłażliwy wrrr...) jest tak naprawdę położonym o szczebelek wyżej sposobem badania i klasyfikowania rzeczywistości. Muszę Panu powiedzieć, że moje zainteresowania szły zawsze w dwóch pozornie wykluczających się kierunkach, marzyłam o studiowaniu fizyki (wybrałam ekonomię z powodów racjonalnych i to był błąd!) a interesuję się od zawsze magią i mistyką. I wie Pan co ostatnio przeczytałam i tak się ucieszyłam jakbym dostała Nobla. Otóż najnowsze osiągnięcia fizyki są tożsame z tym co głoszą wschodnie religie sprzed paru tysięcy lat!!!!!*** Nauka potwierdziła to co wypłynęło z serca!!!!! Hurrrraaa!!! Ale uwaga ! Nauka spóźniła się parę tysięcy lat... Czyż wniosek nie nasuwa się sam? Tzw. przebłyski, intuicja i czucie (wyśmiane jak do tej pory przez naukę) są o wiele lepszymi sposobami podejmowania decyzji, o czym osobiście jako stateczna i doświadczona kobieta zaświadczam, gdyż wszystkie rozumowe decyzje w moim życiu zakończyły się klapą. Od jakiegoś czasu polegam prawie wyłącznie na czuciu/odczuciu/uczuciu i jak mogę wyłączam wciąż wtrącający "mądre" argumenty intelekt i muszę powiedzieć, że jest to chyba strzał w dziesiątkę. Podsumowując, jestem całkowicie za wprowadzaniem w życie wszelkich nieuzasadnionych rozumowo teorii, nonsensów, dziwactw itp. Niech Pan nie myśli, że jestem objechana baba jaga, stoję mocno nogami na ziemi ale uważam, że kurczowe trzymanie się racjonalizmu to po prostu samookaleczanie się. Powiem więcej, jestem pewna że ludzkość wkracza w Nowy Wiek (Era Wodnika?) w którym pozarozumowe sposoby odbioru rzeczywistości staną się czymś naturalnym i będzie nam się za dziesiąt lat wydawało dziwne i archaiczne że ocenialiśmy coś tylko wzrokiem i rozumem. Na razie wydaje się nam to nieprawdopodobne ze np. przyjmując osobę do pracy wydamy werdykt nie chcę jej /jego bo... tak czuję, że mi się nie podoba (sama tak robię ale pssst... błagam!!!!) sam Pan zobaczy, że za parędziesiąt lat będzie to normalka..."

*** To nieprawda, choć pojawiły się pewne książki przekonujące, że tak właśnie jest (np. F. Capra, Tao fizyki; M. Talbot, Misticism and New Physics). Są to jednak nadinterpretacje i nie nastąpiło powszechne ani jakiekolwiek inne nawrócenie się fizyków na wschodnie ani jakiekolwiek inne religie. Wspomniani autorzy np. głoszą, iż nowe teorie o naturze kosmosu otwarły się na nowe idee, takie jak jedność wszechrzeczy, nieistnienie niezależnego świata zewnętrznego i jedność przeciwieństw. Oto nauka staje twarzą w twarz ze starożytnym mistycyzmem. Przyczyną doszukiwania się podobieństw były podobne wrażenia ze stanów mistycznych. Są one dobrze wyjaśniane naukowo i nauka coraz częściej wkracza w dziedziny przeżyć religijno-mistycznych. W czasie przeżyć religijnych tylny płat ciemieniowy górny wykazuje osłabioną aktywność. Przez to najprawdopodobniej zanika lub maleje nasze poczucie odrębności od świata, czujemy Jedność. To w płacie ciemieniowym zbierają się wszystkie informacje o ciele. Mięśnie, stawy, oczy, organ równowagi i ośrodki ruchowe wysyłają sygnały, z których w płacie ciemieniowym zestawiany jest obraz ciała. Jeśli przytłumiona jest aktywność tej części mózgu, osoba traci kontakt z własnym ciałem i postrzega siebie jako "czystego ducha". Poczucie jedności bierze się właśnie z tego braku informacji dostarczanych do niektórych obszarów mózgu, a osiągamy to za pomocą technik medytacyjnych, ale też w inne sposoby (np. żarliwa modlitwa typu mantrowego, różańcowa, może wywołać coś podobnego). Generalnie przeżycia mistyczne i te stany są coraz mniej irracjonalne, a coraz bardziej wyjaśnialne.
Wprawdzie również katoliccy myśliciele budują alternatywne teorie w których współczesna nauka zdąża prostym szlakiem w ślad za średniowiecznymi gigantami teologii. Jednym z przykładów jest tekst P.Piętaka, w którym dowiadujemy się, iż „Odkrycia naukowe XX wieku - wbrew intencjom twórców scjentystycznego światopoglądu - potwierdzają w coraz większym stopniu wizję natury (a także historii) - zawartą w Starym i Nowym Testamencie. Aby wyjaśnić fenomen powstania wszechświata, po sformułowaniu w 1929 roku teorii "Wielkiego Wybuchu", astrofizycy sięgają coraz częściej po dzieła św. Augustyna oraz średniowiecznych teologów (...) Niekiedy można wręcz odnieść wrażenie, że bez przekonania św. Anzelma o racjonalności zarówno Boga, jak i świata, bez Alberta Wielkiego, który twierdził, że twierdzenie o początku wszechświata nie może być udowodnione przy pomocy metod stosowanych w fizyce, wreszcie bez rozmyślań św. Augustyna o istocie czasu - współczesny postęp naukowy byłby niemożliwy. Czy zasady teologii chrześcijańskiej mogą się stać paradygmatem nauki XXI wieku?" („Dlaczego istniejemy?”, Tygodnik Solidarność, 16/2003). Fantazje katolickie nie mają jednak już wydźwięku antynaukowego, czego z kolei nie brakuje wśród miłośników spotkania nauki z mistycyzmem Wschodu.

Wracając do głównej myśli - Racjonalista jako źródło wiedzy, dość oczywiste jest spostrzeżenie, iż jest to projekt stricte oświeceniowy (choć wykonanie współczesne). Szukając dla niego skojarzeń, na myśl przychodzi nam Wielka Encyklopedia Francuska - jako odniesienie idealne. Jesteśmy skazani prawdopodobnie na blady jedynie epigonizm, jednak to właśnie ten wzór wytycza nam drogę rozwoju. Aby to wyjaśnić dokładniej muszę przypomnieć czym był ów ideał i jaką rolę odgrywał. 

Wielka Encyklopedia Francuska, czyli Encyklopedia, albo słownik rozumowany nauk, sztuk i rzemiosł – to największe naukowe i kulturalne przedsięwzięcie epoki oświecenia wydane w latach 1751 – 80 we Francji. Z inicjatywą wydania wystąpił w 1745 roku księgarz paryski A. E. Le Breton. W 1747 powierzył on redakcję dzieła Didierotowi i d’Alembertowi. Ci zaś zmienili pierwotną koncepcję encyklopedii, która miała się stać wykładnią ideologii oświeceniowej, opartą na usystematyzowanym przedstawieniu dorobku nauk przyrodniczych i społecznych. Składało się na nią 28 tomów, 71818 haseł, 2885 ilustracji.

W jej redagowaniu brali udział również inne wielkie umysły ówczesnej Francji. Grupę uczonych (filozofowie, naukowcy, literaci), którzy pod kierownictwem Diderota i d'Alamberta tworzyli dzieło ( Wolter, Ch.L. Montesquieu, G.L. Buffon, J.J. Rousseau, E.B. Condillac, J.A. Condorcet, C.A. Helvetius, P. d'Holbach, F. Quesnay, A.R. Turgot oraz wielu innych), nazywa się encyklopedystami. Łączył ich światopogląd racjonalistyczno-antropocentryczny, w którym silnym rysem była krytyka chrześcijaństwa i Kościoła oraz postulat laicyzacji kultury.

W zamierzeniu Wielka encyklopedia francuska miała być kompendium racjonalnej wiedzy. Dążyła do racjonalnego opisu świata naturalnego i społecznego, odrzucając doktryny religijne jako źródło wiedzy, elementy bajeczne i nadprzyrodzone w historii. Tutaj wiedza zwrócona była głównie przeciw nietolerancji wyznaniowej, miała wydźwięk antyklerykalny (także antyfeudalny i antyabsolutystyczny). Istotną rolę odgrywały artykuły poświęcone sztukom i rzemiosłom. Encyklopedia stała się celem zawziętych ataków Kościoła katolickiego (głównie jezuitów), co spowodowało m.in. dwukrotny zakaz jej wydania  (1752 i 1759). Edycja została ukończona półlegalnie. Ukazanie się Wielkiej encyklopedii francuskiej było nie tylko wydarzeniem naukowym, ale także świadectwem siły myśli oświeceniowej, zaś wyrażone w niej poglądy kształtowały atmosferę intelektualną epoki oraz doprowadziły do uznania wiodącej roli oświeconego rozumu we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności. Uważa się, że stanowi ona szczytowe osiągnięcie Oświecenia.

A tymczasem w Polsce... W tym samym czasie również Polska doczekała się swej pierwszej encyklopedii, którą w latach 1745-46 skomponował, a jakże!, ksiądz Benedykt Chmielowski i nosiła ona barwny tytuł: Nowe Ateny, albo Akademia wszelkiej scjencyi pełna na różne tytuły jak na classes podzielona, mądrym dla memorjału, idiotom dla nauki, politykom dla praktyki, melankolikom dla rozrywki erygowana, alias o Bogu, bożków mnóstwie, słów pięknych wyborze, kwestyj cudnych wiele, o Sybillów zbiorze, o zwierzu, rybach, ptakach, o matematyce, o cudach świata, ludzi rządach, polityce, o językach i drzewach, o żywiołach, wierze, hieroglifikach, gadkach, narodów manierze, co kraj który ma w sobie dziwnych ciekawości, cały świat opisany z gruntu w słów krótkości... Owo polskie arcydzieło encyklopedyczne zawierało przy tym mnóstwo legend, zmyśleń i fantazji. Takie rozdziały jak: O opętanych; O magii czyli czarnoksięstwie; Cudowne skutki i przykładu czarnoksięstwa; Astrologia - co znaczą fizjonomiczne znaki w człowieku; O upierach; Remedia święte przeciw czarom i czartom; O gigantach, o Pigmejczykach, extraordynaryjnej mocy osoby; O Lotowej żonie, o Fenixie ptaku; O Jednorożcu zwierzu; O rybie Lewiatan, babilońskiej wieży; Czy wszystkie zwierzęta były w korabiu Noego?; Króciusieńka od stworzenia świata chronologia itp. - oddają jej klimat.

Na podobnych odpowiednio biegunach rozkłada się dziś nauka i jej wrogowie: konglomerat teorii pseudonaukowych i "wiedzy tajemnej". Tyle że dziś Nowe Ateny przez bardzo szerokie rzesze mogłyby być uznane nie za wyraz ciemniactwa, lecz właśnie czegoś nowoczesnego, modnego, godnego co najmniej uwagi...

Nic to dla nas :) Jednak potrzeba nam jak najwięcej współtwórców. Jeśli wolisz iść w ślady encyklopedystów, niż współczesnych mód i fascynacji - dołącz do nas! Dołóż do naszego kompendium kilka swoich stron... Współpraca...

Czasopisma

Homo-wydanie

Na okoliczność nieuchronnej debaty publicznej dotyczącej homoseksualizmu (inicjowanej obecnie m.in. przez TVP), a także jako wsparcie dla inicjatywy ustawodawczej senator Szyszkowskiej, nasz serwis przygotowuje pierwsze tematyczne wydanie specjalne. Będzie ono zawierać kilkanaście różnorodnych tekstów dotyczących tego zagadnienia, ujmujących kwestię homofobii i homoseksualizmu w naszym społeczeństwie (i nie tylko) z punktu widzenia racjonalistów. Zależy nam na możliwie szerokim punkcie widzenia, stąd ponownie zachęcam do wzięcia udziału w jego przygotowaniu. Obecnie mamy już ponad 10 tekstów, jednak wciąż są ważne zagadnienia których nie opracowaliśmy. Jeśli ktoś chciałby się do tego przyłączyć (orientacja oczywiście nie ma najmniejszego znaczenia ;), polecam w szczególności następujące tematy ogólne:

- Homoseksualizm w świecie starożytnym i w innych kulturach na przestrzeni wieków (coś z historii);
- Homoseksualizm a Kościół;
- Homoseksualiści jako twórcy kultury;
- Homoseksualizm i wychowanie dzieci;
- Mity na temat homoseksualizmu.

Teksty prosimy nadsyłać do 25 września.

Innowacje techniczne w serwisie

Stale do serwisu wprowadzane są udoskonalenia i innowacje techniczne. Spośród ostatnich, wśród najważniejszych należy wspomnieć o zautomatyzowanej liście publicystów serwisu oraz stopkach autorskich w tekstach. Dość szybki wzrost osób publikujących w Racjonaliście wymagał wprowadzenia bazy publicystów. Jest ona wykorzystywana przy wskazywaniu na stronie głównej (pod licznikiem) ilości osób, które publikowały u nas (obecnie 84 osoby w obu sekcjach; zaraz pod spodem bieżąca ilość tekstów w obu sekcjach - obecnie: 1428); a także w dziale redakcyjnym, gdzie tworzona jest zbiorcza lista publicystów i podstawowych informacji o nich (w razie koniecznych zmian i uzupełnień biogramów - proszę zawsze pisać). Ponadto każdy (nowy; ze starych: zdecydowana większość) tekst ma na samym końcu, za przypisami, okienko opisane jako "Stopka autorska". W niej można znaleźć informacje dotyczące autora danego tekstu, takie jak: Imię i nazwisko oraz email; krótki biogram, ewentualny link do rozszerzonej "notki biograficznej" (z ewentualnym zdjęciem); ewentualny link do strony "domowej autora"; ilość tekstów w serwisie zamieszczona przez danego autora oraz odesłanie do spisu innych tekstów autora. Wszystkich aktualnych publicystów proszę o nadsyłanie ewentualnych uzupełnień informacji osobowych i ewentualnie zdjęć.

Polemiki Katolika

Serwis Katolik.pl z coraz większym zaniepokojeniem obserwuje nasz rozwój. Apologeta Jan Lewandowski napisał drugi artykuł podejmujący krytykę z nami.

Odpowiedzi oczywiście - w swoim czasie - będą. 

Konkurs trwa

Minął półmetek naszego quizu. Do rozstrzygnięcia pozostało ostatnie kilkanaście dni. Weź udział już teraz!



Nowe teksty

Prawo wyznaniowe

Kościół jako osoba (publiczno)prawna w Polsce - Mariusz Agnosiewicz (11-09-2003)

Osobowość prawną Kościół odzyskał w 1989 i domaga się osobowości publicznoprawnej. Kościelni prawnicy przekonują, iż osobowość taką Kościół posiada. Są to jednak roszczenia wbrew prawu polskiemu.
Czytaj...

  

Inwestycje sakralne - uchwała RIO Wroc. 23VII97 - (29-08-2003)

Wyczyn organu państwowego: Wydatki związane z finansowaniem rozbudowy kościoła nie należą do obowiązków gminy i nie mieszczą się w kategorii zadań publicznych - uchwała RIO Wroc. 23VII97
Czytaj...

   

Rejestracja kościołów - wyrok NSA 23I1998 - (29-08-2003)

Rejestracja nowych związków wyznaniowych: bez filozofowania, prosimy o dogmaty i jasny podział na owce i pasterzy; sprawa rejestracji kościoła ateistycznego - wyrok NSA 23.I.1998
Czytaj...

  

Parlament Opaczności (30-08-2003)

Świątynia Bożej Opatrzonści: uchwały parlamentu - oto prawdziwa tragifarsa historyczno-parlamentarna! Jak rzekł Płażyński: "Czasami modlitwa jest lepsza niż kolejna uchwała"!
Czytaj... 

 

Akty, pisma, orzeczenia, glosy (30-08-2003)

Oszustwa celne i podatkowe parafii, fałszerstwa i 1,7 tony orzeszków ziemnych charytatywnych - wyrok NSA 21V1999 Czytaj...
Emerytury i punkty katechetyczne - uchwała SN 13.VI.01
Czytaj...
Praktyki monopolistyczne w biznesie trumiennym Czytaj...
Służba wojsk. i definicja duchownego- uchw.SN 6V92 Czytaj...

Majątki Kościoła
Przejęcie dóbr martwej ręki - uchwały i orzeczenia
Czytaj...
Orzeczenia Komisji Majątkowej - uchwała SN 27IX1996 Czytaj...
Postępowanie regulacyjne a sądowe - wyr.SN 13V98 i 12XII01 Czytaj...
Przekazywanie nieruchomości kościołom - wyrok NSA 25V95 Czytaj...
Stwierdzenie przejścia własności nieruchomości - wyrok NSA Czytaj...

Darowizna-lewizna
Darowizny dla Kościoła - pismo MF 4VIII1994
Czytaj...; pismo MF 31X1995 Czytaj...; wyrok NSA 22I1999 Czytaj...; wyrok NSA 7IX1999 Czytaj...

Kościół i podatki
Zwolnienia podatkowe Kościoła - pismo MF 19XII1994
Czytaj...; pismo MF 2002 Czytaj...
Opłata adiacencka a zwolnienia podatkowe Kościoła Czytaj...

Po ostatnich uzupełnieniach nasz serwis dotyczący prawa wyznaniowego stał się najbogatszym tego typu w Internecie i zawiera obecnie: 48 aktów i dokumentów; 38 orzeczeń, uchwał i glos; 20 opracowań tematycznych; łącznie 106 tekstów. Oczywiście będzie dalej wzbogacany.

Filozofia

Nietzsche: śmierć Boga - Mirosław Żelazny (03-09-2003)

Koncepcja śmierci Boga w filozofii Nietzschego. Istnienie a obecność Boga. Jezus a Nietzsche-Antychryst. Św.Paweł a Platon. Szlachetny papież a ciemny mnich. Kim byli mordercy Boga?
Czytaj...

Nowy autor: prof. zw. Mirosław Żelazny - Profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Estetyki w Instytucie Filozofii Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor czterech książek oraz licznych artykułów i recenzji poświęconych historii filozofii nowożytnej i współczesnej, przede wszystkim niemieckiej - także historii etyki i estetyki. Tłumacz pism Kanta.

 

Przypowieść o prawdzie - Marcin Orliński (04-09-2003)

Na początku jest zdziwienie. Później przychodzi pragnienie opisu. Wreszcie wyławianie praw. O łowcach prawdy i jej stałym wymykaniu się z obławy. Gdzie teraz się schowała?
Czytaj...

Nauka, pseudonauka, religia

Radiestezja czyli różdżkarstwo i wahadlarstwo - Marceli Kołodziejski (03-09-2003)

Bioenergoterapeuci to ci co zarabiają na "dobrym" promieniowaniu. Radiesteci - są od "złego". To kuriozum, ale szarlatanom z różdżkami i wahadełkami wierzą poważne zdawać by się mogło osoby!
Czytaj...

 

Paranauka i uczeni - Grzegorz Filip (03-09-2003)

Paranauki tworzą wizje wszechwyjaśniające udając że rozwiązują problemy wobec których nauka jest bezsilna. Akcentują swoją alternatywność wobec nauki szczycąc się "badaniem" problemów nierozwiązanych
Czytaj...

Nowy autor: Grzegorz Filip - Redaktor działu publicystyki czasopisma Forum Akademickie, będącego ogólnopolskim miesięcznikiem informacyjno-publicystycznym, skierowanym do środowiska akademickiego i naukowego.

 

Nauka i wiara - Grzegorz Filip (03-09-2003)

Cywilizacja nauki i techniki. Pismo Święte i przyroda. Spontaniczna kreatywność. Lęk przygodności i Sens egzystencji. Religia jako magia. Inny rodzaj wiedzy. Wiara przynagla rozum.
Czytaj...

Tekst polemiczny

Historia Kościoła

List otwarty do Prezydenta Rzeczypospolitej - Bogdan Motyl (12-09-2003)

Panie Prezydencie, niech Pan pielgrzymuje do Watykanu, śpiewa co rano litanie a wieczorem odmawia antyfony, ale niech Pan wreszcie zaniecha sławienia rzekomych zasług Kościoła rzymskiego!
Czytaj...

Nowy autor: Bogdan Motyl - Publicysta (m.in. Bez Dogmatu, Fakty i Mity), z wykształcenia jest politologiem. Autor książki "Jezus zwany Chrystusem. Krytyczny szkic historyczny" (Poznań 1999). Powraca do Racjonalisty po ponad rocznej przerwie.

 

Chrześcijańskie dziedzictwo Europy - Bogdan Motyl (12-09-2003)

Od chwili, gdy Kościół doszedł za Konstantyna do władzy świeckiej, przyjęta została powszechnie zasada prześladowania, którą stosowano zarówno do Żydów, jak heretyków i pogan.
Czytaj...

 

Spowiedź wolnego człowieka... - Bogdan Motyl (10-09-2003)

Archetypy chrześcijańskie w rozrachunku człowieka wolnego. Człowiek religijny spowiada się regularnie - aby uciszyć sumienie. Hiperborejczyk spowiada się jedynie raz w życiu...
Czytaj...

 

Morderstwo za Spiżową Bramą? - Dawid Ropuszyński (30-08-2003)

Okoliczności przedwczesnej śmierci Jana Pawła I. Najbarwniejszą postacią w tej historii jest Paul Marcinkus, syn litewskiego pomywacza okien, który został w 1971 roku szefem Banku Watykańskiego
Czytaj...

 Religie i sekty

Co Talmud mówi o Jezusie - Bogdan Motyl (10-09-2003)

Żydzi z niechęcią odnosili się do Jezusa. Z czasem, na skutek średniowiecznych prześladowań, ta niechęć wybuchła ze zdwojoną siłą. Wówczas sfabrykowano "Tholedot Jeszu".
Czytaj...

 

Lunarne aspekty Judaizmu - Piotr Drobner (04-09-2003)

Synkretyzm religii mojżeszowej jest faktem. Wpływy religii Mezopotamii, Egiptu, Kanaanu i in. są rozpoznawalne w Piśmie i rytuale. Prześledźmy jak Bóg-Księżyc oddziałał na twórców judaizmu.
Czytaj...

Rozrywka 

Precz z mężczyznami! - Mariusz Agnosiewicz (02-09-2003)

Świat, kiedy nie będzie już mężczyzn, czyli ideologie a la Seksmisja. Solanas i SCUM Manifesto. Feministyczne science-fiction. Cyberfeminizm a ekofeminizm. Grzebanie męskości.
Czytaj...

 

Przesłanie - Lucjan Ferus (02-09-2003)

Co musiałby uczynić Bóg, aby przekonać ateistę o swoim istnieniu? Co i jak powinien powiedzieć sceptykowi? Opowieść o niezwykłym spotkaniu u schyłku wieku na odludnej dzwonnicy...
Czytaj...

 

Modlitwa - Piotr Drobner (03-09-2003)

Stwórz Swój cały świat jeszcze raz.
Niech się stanie Twoje światło w mroku.
Zasadź Swój nowy ogród w Eden.
Stwórz nowego człowieka.

Czytaj...

Recenzje i krytyki

Egoizm i altruizm: Amelia czy Wodzirej? - Jakub Jan Pudełko (09-09-2003)

Dwie przeciwstawne postawy wobec życia i ludzi w filmowych wcieleniach: "Wodzirej" i "Bohater roku" F.Falka, "Amelia" J.P.Jeuneta, "Ciemna strona miasta" M.Scorsese.
Czytaj...

Nowy autor: Jakub Jan Puedłko - Student filmoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Zajmuje się historią i estetyką filmu. Ukończył 4-letnie warsztaty filmowe i dziennikarskie. Współpracuje z lokalnymi gazetami kulturalnymi. Mieszka w Jaworznie koło Katowic.

 

Antykatolicki CZAS RELIGII Bellocchio - Jakub Jan Pudełko (09-09-2003)

Antykatolicki film Marco Bellocchio "CZAS RELIGII". Potęga Watykanu i samotny w walce ateista; we Włoszech - kraju malarzy i kościoła, powstał film o jakże realistycznej walce z wiatrakami.
Czytaj...

 

Żałosna AMERICANska PSYCHOdrama - Jakub Jan Pudełko (09-09-2003)

Żałosna AMERICANska PSYCHOdrama! Do hybryd gatunkowych zdążyliśmy się przyzwyczaić, lecz w tym różnorodnym świecie filmowego postmodernizmu istnieją wciąż granice dobrego smaku.
Czytaj...

 

Paul Johnson: W poszukiwaniu Boga - Michał Piotrowski (27-08-2003)

Krytyczna recenzja książki znanego historyka brytyjskiego, Paula Johnsona. Naiwna jest wiara, iż Bóg odmalowany przez Johnsona ma przed sobą długie życie w świadomości Europejczyków
Czytaj...



Znalezione w sieci

Homo politicus (01-09-2003)
Autor:
Źródło: Forum/Onet.pl
Jesteś skończony! Zdradzę, że jesteś gejem! Od tego zaczął się skandal w Hamburgu, który zbulwersował Niemcy.
Zgłoszone przez: Ropuszynski
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Dawid Ropuszyński

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Dawid Ropuszyński
Listy od Czytelników

Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...

Polecane watki:
Wojtyła na emeryturę!
Nieukształtowany pogląd!!!
Molestowany ksiądz
Pierwsza komórka itd.
biblia a homoseksualizm
Tomasz z Akwinu i kobiety??
rzetelność
Troista struktura rzeczywistości
Nauka i wiara
przedszkole szkoła religia
Nazaret
Czy człowiek ma wolną wolę ?
Pytanie do ateistów
Wiara a schizofremia
czy podatki to racjonalna kradzież-napad?
Skad wzial sie swiat?

Strona główna Forum


Księgarnia Racjonalisty

Nowosci: 
Uta Ranke-Heinemann / Eunuchy do raju. Kościół katolicki a seksualizm
Nietzsche / Z genealogii moralności
Nietzsche / Ecce homo
Eric Lacanau i Paolo Luca / Grzeszni papieże. Dolce vita na dworze watykańskim w średniowieczu i renesansie
A. Holl  (red.) / Heretycy - panorama dziejów myśli kacerskiej i ruchu dysydenckiego w chrześcijaństwie
H. Mynarek / ZAKAZ MYŚLENIA. Fundamentalizm w chrześcijaństwie i islamie

Strona główna Księgarni


Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst



Przydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ


THE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
An European forum for reason and rationality.
 

An Opening Note - Kaz Dziamka (02-09-2003)

Like Huxley, I would like to submit that indeed about two thirds of all human misery is human made and thus avoidable; but, unlike Huxley, I don't think it can be eliminated through a Huxleyan blend of Oriental mysticism and Western science. I submit that most of our problems can be solved through a practical, pragmatic and operational philosophy of life known as rationalism which does include science but rejects mysticism and all kinds of religious and other superstition.
Czytaj...

 

Bottoms Up to St Goncalo, the Saint of Hemorrhoids - Bernard Katz (12-09-2003)

You have hemorrhoids? No problem. Expose your ass and pray and pray to the statue of Saint Goncalo.
Czytaj...

 

Chasing Loons … in a Subaru - Kaz Dziamka (12-09-2003)

Subaru Forester is a unique blend of a comfortable station wagon and a nimble SUV. Just drive it to catch big pikes and watch for loons in Saskatchewan.
Czytaj...

 

Issue September/October 2003 - (04-09-2003)

The American Rationalist: An Alternative To Superstition And Nonsense. Issue September/October 2003: Table of contents...
Czytaj...

 

Just Whose Death Is It, Anyway? - Marge Mignacca (04-09-2003)

To conclude that suicide automatically signifies "a diseased mind" is downright irresponsible and inaccurate.
Czytaj...

 

The American Dream... or Nightmare? - Kaz Dziamka (02-09-2003)

In his book, Lithuanian writer Valdas Anelauskas has succeeded in exposing "The American Dream" as it is: A ruthless corporate oligarchy masquerading as a "democracy" and "free enterprise."
Czytaj...

 


Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...
News
Editor: Dawid Ropuszyński
Read more...

Links
The American Rationalist: Information, Subscription, Issues: Read...
The Rationalist: Editorial staff Read...

Serdecznie pozdrawiamy i zapraszam do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org  -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/