Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
142.373.823 wizyty
Ponad 1057 autorów napisało dla nas 7253 tekstów. Zajęłyby one 28610 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Korea Północna zaatakuje
w 2018 r.
w ciągu kilku lat
nie zaatakuje
  

Oddano 1167 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans
Michel Onfray - Zmierzch bożyszcza

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Rozwój Polski zależy nie tyle od kadry wykwalifikowanych hydraulików, mimo że są oni postrachem Francji czy Niemiec, ile od umiejętności spojrzenia trochę dalej poza najbliższy, to znaczy wyborczy horyzont. Cóż to bowiem znaczy, na przykład, uznanie oświaty i edukacji za najważniejszy priorytet rozwoju? Znaczy to przeznaczenie znaczącej, a może nawet kolosalnej części wydatków państwa na modernizację..
 Prawo » Prawo wyznaniowe » Akty i dokumenty

Darowizny dla Kościoła - pismo MF 4VIII1994

Pismo Ministerstwa Finansów z dnia 4 sierpnia 1994 r. (PO 3/722-523/N/94)

W związku z pismem Nr ISP-11-824-162/94 z 15 kwietnia 1994 r. w sprawie interpretacji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 1993 r. Nr 106 poz. 482 ze zm.) — Ministerstwo Finansów wyjaśnia:

(...)

2. Nie można podzielić poglądu, że skreślenie w art. 40 ust. 2 pkt 1, 2 i 6 ustawy odnosi się do ulg i zwolnień od podatku i nie może mieć zastosowania do odliczeń od dochodu i pominięcia art. 55 ust. 7 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Przepis art. 55 ust. 7 wyżej wymienionej ustawy stanowi między innymi, że darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym przy spełnieniu warunków wymienionych w tym przepisie.

Uregulowanie to oznacza, że odliczenie (wyłączenie) z podstawy opodatkowania darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą pomniejsza tę podstawę o kwotę przekazanej darowizny i w swej istocie jest częściowym (lub całkowitym) zwolnieniem dochodu od podatku dochodowego. W tym przypadku nie można stosować wyłącznie wykładni literalnej. Od 1994 r. darczyńcy mogą odliczyć darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych (a nie tylko Kościoła Katolickiego) do wysokości 10% dochodu ustalonego zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wprawdzie przepisy art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są identyczne w swej treści, to biorąc pod uwagę, że drugiej z tych ustaw brak jest analogicznego zapisu jak określony w art. 40 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby fizyczne mają prawo do odliczenia z dochodu przed opodatkowaniem przekazane darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą w pełnej wysokości.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Darowizny dla Kościoła - wyrok NSA 22I1999
Stawki podatkowe kleru

 Dodaj komentarz do strony..   


« Akty i dokumenty   (Publikacja: 30-08-2003 )

 Wyślij mailem..     
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 2660 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365