MYŚLnick

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #84
Nakład: 7818 (odbiorców mailingu)  
Polecane nowości serwisu z okresu od 2005-11-29 do 2005-12-18

Spis treści:


Cytat tygodnia

Religia versus wolność

"Jeśli wierzysz, że Bóg ukarze cię zbiorowo za osobiste przewinienia niektórych członków wspólnoty, do której należysz - że posłuży się w tym celu huraganem, powodzią, klęską głodu, trzęsieniem ziemi, lub terrorystami - to uznasz, że prywatne sprawy innych ludzi powinny cię żywo obchodzić. Koncepcja winy zbiorowej uzasadnia wścibski styl polityki, który wolne społeczeństwo wyklucza. Wolność zakłada istnienie prywatnej sfery życia, w którą inni nie mogą się wtrącać - sfery, w której nie dzieje się nic, co mogłoby zagrozić interesom innych ludzi, albo ich własnej takiej samej wolności. Fundamentaliści - żydowscy, chrześcijańscy, islamscy w równej mierze - kwestionują istnienie tej sfery wolności i właśnie to tłumaczy ich awersję do świeckiego, liberalnego społeczeństwa."

Shadia B. Drury, Bez Dogmatu nr 66


Aktualności i ogłoszenia
 

Prawdopodobnie jest to ostatnie przedświąteczne wydanie naszego serwisowego biuletynu. Dlatego korzystamy z tej okazji, aby wszystkim naszym czytelnikom złożyć najszczersze życzenia Wesołych Świąt, bez względu na to, jaką formę te święta przyjmują, obojętnie czy maja one oprawę religijną, czy też są tylko okazją do odpoczynku lub spotkań z rodziną. Wypocznijmy wszyscy, zapomnijmy o codziennych problemach, nabierzmy sił i nie zapominajmy o Racjonaliście.

Nie zapominajmy o Racjonaliście chociażby z tego powodu, że ciągle pojawiają się tu nowe teksty (o czym nieco niżej) oraz nowi autorzy. W ostatnim okresie dołączyli do nas Ryszard Gnacy i Jerzy Bakłażec

Okres wypoczynku to odpowiedni czas na podjęcie pewnych decyzji. Zapraszamy czytelników, którzy chcą przyczynić się do rozwoju serwisu, aby zapoznali się z proponowanym zakresem współpracy: Współpraca. Jeśli racjonalizm jest Ci drogi, możesz go propagować współpracując z największym serwisem o profilu światopoglądowym w kraju. Zapraszamy.

Sondaże Racjonalisty

Redakcja naukowa serwisu zakończyła sondę: Rozprzestrzenianie się ptasiej grypy:
15.4% - to realne zagrożenie wybuchem pandemii
25.0% - zostanie wkrótce opanowane i jest dobrą lekcją na przyszłość
59.6% - to niepotrzebnie rozgłośniona sensacja
Oddano łącznie 1066 głosów.
Większość naszych czytelników nie przejęła się medialnym szumem, który rozpętał się wokół tego tematu. Trudno powiedzieć to samo o reszcie naszego społeczeństwa. Zważywszy pojawiające się doniesienia o wyczerpanych zapasach szczepionek przeciwko grypie tradycyjnej, możemy wskazać kto jest tu największym wygranym.

W sondzie ogólnej zapytaliśmy o stosunek naszych czytelników do publicznego prezentowania swojego poparcia dla idei równości:
Marsze Równości:
46.5% - są potrzebne
18.3% - nic nie zmienią
16.7% - drażnią społeczeństwo
9.2% - powinny być zakazane
9.3% - obrażają moralność
Oddano łącznie 4437 głosów.
Zadziwiające jest, że większość społeczeństwa jest przekonana, że w Marszach Równości chodzi tylko o równość orientacji seksualnych. Jest to kłamstwo, prawdopodobnie wynikające z takiego, a nie innego prezentowania w mediach samych marszów. Dla bardziej wnikliwego obserwatora jasne jest, że chodzi o równość wszystkich wobec prawa. Nie jesteśmy jednakowi, to oczywiste, mamy inne zainteresowania, inną płeć, inne warunki fizyczne, różnimy się wykształceniem, posiadamy inne marzenia, w dzieciństwie bawiliśmy się innymi zabawkami, ale przysługują nam te same prawa. Kogo to obraża?


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów

Niewątpliwie najprężniej działającym ośrodkiem PSR w kraju jest ośrodek trójmiejski. Dzięki ich pomysłowi "PSR blisko Ciebie" wszystkie ośrodki mogą zamieszczać opisy swojej działalności wraz danymi umożliwiającymi kontakt. Co jakiś czas na naszym forum pojawiają się informacje z Trójmiasta o nowych inicjatywach. Ośrodek jako jedyny ma już stały, bezpłatny lokal, dlatego z prawdziwą przyjemnością spełniamy prośbę o zamieszczenie następującego ogłoszenia:

"Spotkania o/Trójmiasto odbywają się w każdy drugi piątek miesiąca, o godz. 17.00 do 19.00, 
w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych w Gdyni ul. 3 maja 27 (boczna ul. 10 lutego). Zapraszamy."

Redakcja miała także przyjemność zapoznać się ze sprawozdaniem z pierwszego spotkania ośrodka toruńskiego, w którym wzięło udział 5 osób. To towarzyskie spotkanie pozwoliło na ramowe określenie najbliższych planów oraz potwierdziło wśród uczestników wolę realizacji celów statutowych stowarzyszenia. Tu także zapraszamy kolejne osoby zainteresowane działalnością w ramach PSR, gotowe ze względu na miejsce zamieszkania przyłączyć się do ośrodka toruńskiego.

Swoje kolejne spotkanie odbył także ośrodek katowicki. Udział wzięło 6 osób. Pełne sprawozdanie dostępne jest na stronie ośrodka: http://psr.racjonalista.pl/index.php/r,10/k,3/s,52, można je przeczytać po wypełnieniu deklaracji zainteresowania Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów. Zapraszamy do przyłączenia się do nas ludzi młodych, którzy pragnęliby się sprawdzić w działaniu. Następne spotkanie planowane jest już w styczniu. Szczegóły pojawią się na forum PSR już wkrótce.

Członkowie PSR wzięli też udział w pożegnaniu Prezydenta Warszawy, po którym odbyło się spotkanie w klubie Le Madame ...

Jeśli na stronie PSR blisko Ciebie brakuje Twojego miasta, możesz sam(a) zorganizować tam ośrodek PSR. Skontaktuj się z nami: psr@racjonalista.pl

Forum dyskusyjne PSR :

Środek ciężkości wędruje na północ
Komunikat, PSR Trójmiasto

Małymi kroczkami do celu...

PSR i polityka
Dla zainteresowanych koncertem w okręgu wrocławskim
Święta? Jak się w tym odnaleźć?
Akcje do realizacji przez PSR, Wasze pomysły.
Czy PSR jest zarejestrowane???
Prezentacja Trójmiejskiego Ośrodka PSR.
POMYSŁ NA AKCJĘ
energetyka geotermalna
Finansowanie PSR z PODATKÓW
Ciekawostka, Gdańsk
Spotkanie w Trojmiescie.
Kalendarz racjonalisty - projekt
Biuletyn serwisowy
Spotkanie PSR w Toruniu
Le Madame
Okolice filozofii
ZAPRASZAM PSR na 11 grudnia
Osobny dział forum dla każdego ośrodka PSR
Finansowanie aktywności PSR ze środków UE oraz funduszy miejskich
Spotkanie w Toruniu
Ustawa o rozdziale Kościoła i Państwa


Teksty PSR

Groźna Niespójność (19-12-2005)
Stanisław Rubaszko

W dziedzinie stosunków społecznych zarówno wewnątrz państw jak i na arenie międzynarodowej dominują postawy irracjonalne. Natomiast w dziedzinach stymulujących rozwój kultury materialnej człowieka przeważają postawy racjonalne. Rezultatem powyższego jest olbrzymia dysproporcja w tempie przemian rozwojowych obu dziedzin.
Czytaj...

 

100 lat ustawy laickiej - (30-11-2005)

Zbliża się ważna dla całej Republiki Francuskiej rocznica i święto - setna rocznica uchwalenia ustawy z 9 grudnia 1905 r. o rozdziale Kościoła i państwa. Z tej okazji PSR zaprasza swoich członków i sympatyków na dyskusję panelową "Ku europejskiemu modelowi rozdziału Kościoła i państwa", która odbędzie się w Klubie Le Madame w Warszawie.
Czytaj...Nowe teksty

O szczęściu dążenia - Tomasz Przepiórka (11-12-2005)

Człowiek jest najbardziej narażony na nieprzyjemne uczucia bezsensu istnienia wtedy, gdy wszystkie cele, które pozostają do osiągnięcia i które uważa on za wartościowe, mają poziom trudności ustawiony na zbyt wysokim lub na zbyt niskim poziomie. Życie musi mieć w sobie pewien poziom trudności w przeciwnym razie traci sens. Jednak wbrew pozorom to, co człowiekowi jest najbardziej potrzebne do szczęścia, to nie jest osiągnięcie wszystkich marzeń i pragnień, najważniejsze jest, aby posiadać ich jak najwięcej i mieć możliwość dążenia do ich osiągania. Człowiek nie potrzebuje osiągnięcia celów, człowiek potrzebuje osiągania celów. Życie z największą ilością pozytywnych uczuć można przeżywać tylko mając wielkie cele.
Czytaj...

 

Bunt w amerykańskiej kontrkulturze filmowej - Paulina Wojtasik (11-12-2005)

"Sartrowski egzystencjalizm uczył, że człowiek może być takim, jakim, siebie stworzy - wszystkim albo niczym. Nikt bowiem z góry nie przesądza jego wartości. Cóż jednak dzieje się w wówczas, gdy budowana przez lata osobowość w jednej chwili ulega totalnemu zniszczeniu - i to, co było wszystkim okazuje się nic nie znaczącym pozorem, który nie ma prawa bytu w nowej sytuacji? Z jednej strony pozostaje rezygnacja kreująca postawę uległości i poddania się, zastygnięcia w rozpaczy, nieuchronnie prowadzącej do zupełnego samounicestwienia. Jednak człowiek ma zawsze prawo do buntu wobec rzeczywistości. To droga trudniejsza."
Czytaj...

 

W co wierzą, ci którzy wierzą? - Andrzej Koraszewski (08-12-2005)

W księgarniach jest już wywiad-rzeka ze Stanisławem Obirkiem. Przeczytałem to jednym tchem podziwiając niezwykle rzeczową krytyką polskiego katolicyzmu, pontyfikatu Jana Pawła II, instytucji Kościoła katolickiego jako takiego. Stanisław Obirek widział to wszystko od środka, rozstał się z zakonem jezuitów i z kapłaństwem. Otrzymaliśmy świadectwo bardzo wnikliwego obserwatora, który porównując katolicyzm zachodni z polskim, nie ma wątpliwości, że polski katolicyzm jest "egzotyczny". S. Obirek nie proponuje jakiejś Reformacji, mówi o możliwościach przyjaznego obcowania ze sobą ludzi różnych wyznań i niewierzących, wzajemnego szacunku i dyskutowania. Nie obawia się laicyzacji życia publicznego, przeciwnie jego zdaniem jest to dla wierzących szansa poszukiwania innej formuły własnej wiary. Nie chce się dusić w Kościele zdominowanym przez mizerię intelektualną, przez patriarchalny kler, przez antysemityzm, nie rozumie i nie chce zrozumieć stosunku tego Kościoła do środków antykoncepcyjnych, upierania się przy celibacie księży, niechęci do kapłaństwa kobiet.
Czytaj...

 

Spinoza, masoni i ateusze - Ilona Vijn-Boska (06-12-2005)

Fundamentem światopoglądowej rewolucji naturalistyczno-racjonalistycznej był filozof holenderski żydowskiego pochodzenia - Baruch Spinoza. Po swym odrodzeniu w XIX w. jego filozofia inspiruje i zapładnia rzesze "parafilozofów" (zwykłych ludzi filozofujących bez filozoficznego wykształcenia). Jeden z jego wyznawców - M.S. Polak - podejmuje się tchnienia nowego ducha w holenderskie wolnomularstwo w oparciu o zasady spinozjańskie. Według niego loże miały być drogą samopoznania, nauki filozoficznego i krytycznego myślenia oraz precyzyjnego formułowania własnych myśli. Jako spinozjanie wyznawali wspólną religię: "Jest tylko jedno objawienie i jest nim Natura". Po nieporozumieniach w łonie holenderskiego wolnomularstwa loża spinozjan zrodziła Stowarzyszenie Jutrzenka - pierwszą organizację holenderskich wolnomyślicieli, którzy początkowo byli deistami, lecz po iskierce darwinowskiej zapalili się ku ateizmowi... Dziś istnieją pod nazwą Stowarzyszenie Wolna Myśl
Czytaj...

 

Kłamstwa nasze powszednie - Maciej Psyk (05-12-2005)

Wiemy, że nas osaczają. Przywykliśmy do ich istnienia. Próbujemy tylko je rozszyfrować, bo rozszyfrowane przestają nam zagrażać. To kłamstwa nasze powszednie, zadomowione w Polsce w życiu publicznym i nie tylko. Przyjrzyjmy się im, aby stały się niegroźne. Nie ma w Polsce, niestety, klimatu do sceptycznego i krytycznego myślenia. Jako dziecko pamiętam znakomity magazyn popularno-naukowy "Sonda", który lubiłem oglądać, mimo że nie wszystko rozumiałem. Obecnie zamiast "Sondy" mamy sondowanie ile osób szlag trafi po obejrzeniu wiadomości o sabacie egzorcystów na Jasnej Górze. A przecież tak wychowywane dzieci są oduczane naturalnych odruchów i reakcji czyli zdrowego rozsądku!
Czytaj...

 

Momenty historyczne i etyczne w systemach prawnych - Jerzy Kolarzowski (05-12-2005)

Dotychczas niewielu teoretyków, którzy pisali o systemach prawnych państw Europy kontynentalnej (a więc nie anglosaskim common law) przedstawiało koncepcje moralności wewnątrz systemów prawnych. Pojawia się pytanie, czy moralność w systemach prawnych jest możliwa do założenia jako rodzaj myślenia i konstrukcja prawna? Mając na celu zbadanie relacji etyki i prawa, trzeba podjąć próbę opisu relacji wewnątrz systemów prawnych. Interpretacja prawa to nie czynność techniczna. To określona postawa humanistyczna. Humanistyczna postawa badawcza w odniesieniu do systemów prawnych powinna pod pojęciem interpretacji prawniczej rozumieć postępowanie polegające na ustaleniu wzajemnych relacji tego, co historyczne, z tym, co etyczne w ich obrębie.
Czytaj...

 

Zbrodnie czarostwa - Miroslaw Rybka (05-12-2005)

W bardzo głośnej sprawie proboszcza Grandiera, który rzekomo "zadał diabła" Matce Joannie i innym zakonnicom, uderzający był formalizm z jakim rzekomo demony podchodziły do sporządzenia bluźnierczego aktu prawnego jakim był cyrograf. Zmuszony do tego odpowiednim zaklęciem demon Asmodeusz dostarczył tekst umowy. Zachowały się kopie tego dokumentu. Jest to umowa dwustronna. Grandier przyrzeka tam arcydiabłowi Lucyferowi, że będzie czynił tyle zła, ile tylko zdoła. Druga część jest autorstwa władców piekieł i dlatego pisana jest pismem odwróconym, a więc z prawa na lewo. Widnieją tu podpisy arcydiabła Lucyfera i pięciu innych diabłów, w tym Szatana. Sekretarz Piekła noszący imię Baalberith poświadcza autentyczność dokumentu. Umowa ta zapewnia m.in. proboszczowi Grandier, że "nie oprze mu się żadna kobieta, nie ostoi przed nim cnota najpiękniejszych dziewic ani czystość i cześć zakonnic"
Czytaj...

 

Zapiski londyńskie 1988/1989 cz. 9 - Andrzej Koraszewski (05-12-2005)

W 1986 roku zacząłem pracę w Polskiej Sekcji BBC w Londynie. Jeden z punktów kontraktu zakazywał publikowania w jakichkolwiek środkach masowego przekazu poza korporacją. Pracowałem w miejscu stanowiącym znakomity punkt obserwacyjny, ale nie miałem możliwości wypowiadania się jako publicysta. Kiedy w 1988 roku upadek komunizmu stawał się coraz bardziej oczywisty, zacząłem prowadzić rodzaj dziennika. Mam wrażenie, że po szesnastu latach te zapiski mogą być małym przyczynkiem pozwalającym zrozumieć sytuacje w chwili obecnej. Obejmują one okres od maja 1988 do września 1989.
Czytaj...

 

Dlaczego nie potrzebuję religii - Leo Igwe (05-12-2005)

Mamy prawo pytać:
GDZIE BYŁ BÓG kiedy okręty przewoziły miliony niewolników przez ocean?
GDZIE BYŁ BÓG kiedy mocarstwa kolonialne dzieliły między siebie Afrykę?
GDZIE BYŁ BÓG podczas pierwszej i drugiej wojny światowej?
GDZIE BYŁ BÓG podczas Holocaustu?
GDZIE BYŁ BÓG podczas ludobójstwa w Kambodży?
GDZIE BYŁ BÓG podczas ludobójstwa w Ruandzie?
GDZIE BYŁ BÓG podczas tsunami w Azji?
GDZIE BYŁ BÓG 11 września 2001 roku?

Czytaj...

 

Znaczenie języka w poznawaniu rzeczywistości - Ryszard Gnacy (05-12-2005)

Wraz z językiem zyskuję pewien obraz świata, który jako całość nie jest prawdziwy czy fałszywy, bo nie mogę ustawić się obok języka i porównać go ze światem takim, jaki jest "sam w sobie". Moje myśli zawsze zamknięte są wewnątrz tego obrazu, a gdy patrzę na rzeczy, patrzę na nie przez pryzmat języka którym się posługuję. Jesteśmy więźniami własnego obrazu świata, bo tkwi on w naszym języku, a język na każdym kroku powtarza nam ten obraz, nie pozwalając wyjść poza pewnego rodzaju sformułowania. Język jest trudnym do scharakteryzowania fundamentem, gwarantującym intersubiektywną zgodę. Poza jego zasięgiem znajduje się cały ogrom tego, o czym nie daje się nic powiedzieć, a sam język ginie za treścią, którą ze sobą niesie.
Czytaj...

 

Glosa do uchwały NSA o tzw. uldze kościelnej - Paweł Borecki (04-12-2005)

NSA podjął uchwałę o możliwości bezlimitowego odliczania darowizn na Kościół. Jest to furtka do wielkich nadużyć i strat budżetowych. Uwidacznia to konieczność zmiany ustaw wyznaniowych, sama uchwała również budzi bardzo poważne zastrzeżenia merytoryczne. Uzasadniony sprzeciw budzi stwierdzenie, że preferowanie kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej w stosunku do pozostałych form tego rodzaju działalności opiera się na uzasadnionym przekonaniu ustawodawcy o jej efektywności wynikającej m.in. z dużego doświadczenia. Nie bez znaczenia zdaniem Sądu jest motywacja działania kościelnych osób prawnych, zakorzeniona w religijnym sensie niesienia pomocy innym. Jest to konstatacja sprzeczna z konstytucyjnym obowiązkiem zachowania bezstronności władz w sprawach przekonań religijnych. W państwie neutralnym, a takim mieni się być współczesna Polska, działalność społecznie pożyteczna zasługuje na aprobatę i wsparcie bez względu na jej religijną, czy światopoglądową legitymację.
Czytaj...

 

Klio w służbie chrześcijaństwa - Waldemar Marciniak (04-12-2005)

Uprawianie historii właściwie nigdy nie było wolne od wpływów światopoglądowych czy wprost politycznych. Okresem jednego z najgłębszych, a z pewnością najdłużej trwającego uzależnienia historiografii od panującego światopoglądu były czasy panowania chrześcijaństwa. Historiografia miała pomóc w szerzeniu i umacnianiu chrześcijaństwa. Skutkiem tych ideowych założeń było nadzwyczaj elastyczne podejście do prawdy historycznej. Prawdziwe stało się to, co służyło interesom coraz bardziej ekspansywnego Kościoła. W specyficznym języku teologicznej nowomowy wyraził to biskup i historyk Izydor z Sewilli: "Prawda jest wyższa nad prawdziwym, bowiem prawdziwe wywodzi się z prawdy". Historiografia zaroiła się od rozmaitych fałszerstw i pobożnych konfabulacji. Prawdziwą plagą średniowiecza stały się też liczne falsyfikaty, a niektóre klasztory przemieniły się wręcz w ich fabryki.
Czytaj...

 

O Sławiańszczyźnie przed chrześcijaństwem - Zorian Dołęga Chodakowski (02-12-2005)

Zniknęły przed wiedzą uczoną dzieje, obrzędy i zwyczaje nasze w epoce wielobóstwa. Nie sprzyjała oświata Europy całemu czasowi, w którym Krzyż święty wznosić się począł wśród rozległej i podzielonej Sławiańszczyzny. Pierwsi posłańcy do nas z wiarą dzisiejszą dalecy byli od umiarkowania, ażeby mieli co oszczędzić dla historii i wieków, i ten nieprzychylny zapał w ich następcach ledwo do naszych czasów nie doszedł. Czas przyszły wyjaśni tę prawdę, że od wczesnego polania nas wodą zaczęły się zmywać wszystkie cechy nas znamionujące, osłabiał w wielu naszych stronach duch niepodległy i kształcąc się na wzór obcy, staliśmy się na koniec sobie samym cudzymi. Tekst polskiego etnografa z 1818 r.
Czytaj...

 

Eksperyment ekonomiczny - Mariusz Agnosiewicz (02-12-2005)

Nie popełnia przestępstwa skarbowego, kto działa w celu przeprowadzenia eksperymentu ekonomicznego lub technicznego - głosi Kodeks karny skarbowy. W ostatnim czasie na "eksperyment ekonomiczny" powoływano się m.in. w sprawie FOZZ. Były dyrektor Funduszu twierdził: "Moja działalność jako dyrektora FOZZ była zgodna z zadaniami wyznaczonymi przez władze i służby specjalne. Polegała ona na wdrażaniu nowatorskich rozwiązań ekonomicznych w dobie transformacji ustrojowej". "Eksperyment ekonomiczny" pojawił się także w innych "wielkich" sprawach. Jedną z nich był proces byłych prezesów w związku z upadkiem Stoczni Szczecińskiej Porta Holding. - Przeprowadziliśmy "eksperyment ekonomiczny" i nie popełniliśmy żadnego przestępstwa - ogłosili swego czasu oskarżeni swą nową linię obrony. W sprawie utraty wielu milionów dolarów na szkodę państwowej spółki KGHM w związku z nieudaną próbą inwestycji w Demokratycznej Republice Konga, w której pośredniczyła spółka z Wysp Dziewiczych, postępowanie umorzono, a straty w KGHM uznano za "uzasadniony eksperyment ekonomiczny".
Czytaj...

 

Edukacja wobec wartości życia politycznego - Jerzy Kolarzowski (02-12-2005)

W książce "Nowy nieład światowy. Refleksje Europejczyka" Tzvetan Todorov podaje sześć wartości, które powinny wyznaczać przyszłość naszego kontynentu. Są to: racjonalność i sprawiedliwość, demokracja i wolność osobista oraz tolerancja i laickość (świeckość). Wartości te w życiu polityczno-społecznym funkcjonują we wzajemnej zależności. Istnieje potrzeba ogromnego wysiłku, by myśleć i działać racjonalnie w niesprawiedliwym otoczeniu. Wolność osobista jednostki nie może być urzeczywistniana poza systemem demokratycznym. Tolerancja zyskuje gwarancje swego urzeczywistnienia wówczas, gdy laickość staje się obok postaw religijnych pełnoprawnym światopoglądem obowiązującym głównie w życiu publicznym
Czytaj...

 

O pożytkach i szkodliwości historii dla życia - Fryderyk Nietzsche (01-12-2005)

Można żyć niemal bez wspomnień, a nawet żyć szczęśliwie, jak dowodzi przykład zwierząt; ale nie można żyć bez zapomnienia. Istnieje pewien stopień bezsenności, przeżuwania, zmysłu historycznego, przy którym żywa istota doznaje szkód i w końcu ginie, czy będzie to człowiek czy naród, czy kultura. Aby określić ten stopień, a wraz z nim granicę, jakiej pamięć o przeszłości nie może przekroczyć, jeżeli przeszłość nie ma się stać grabarzem teraźniejszości, trzeba by dokładnie wiedzieć, jak wielka jest plastyczność człowieka, narodu czy kultury. Pogoda, spokojne sumienie, radosne działanie, ufne spojrzenie w przyszłość - wszystko to, tak w przypadku jednostki, jak narodu, zależy od tego, czy istnieje owa Unia, oddzielająca sferę przejrzystą i jasną od nieprzeniknionego mroku; czy umie się we właściwym czasie zapomnieć i we właściwym czasie pamiętać; czy siłą instynktu odgadnie się, kiedy trzeba czuć historycznie, a kiedy ahistorycznie. Zapraszam oto czytelnika, by zechciał zastanowić się nad twierdzeniem: ahistoryczność i historyczność są dla zdrowia jednostki, narodu i kultury jednakowo niezbędne.
Czytaj...

 

Tortury i ich rola w postępowaniu o czary - Miroslaw Rybka (01-12-2005)

Zgodnie z zaleceniami "Malleus maleficarum" tortury stosowano dopiero wówczas, gdy przesłuchanie nie przynosiło pożądanego rezultatu. Jean Bodin radził rozkładać katowskie instrumenty na widocznym przez uchylone drzwi miejscu, w pomieszczeniu przylegającym do tego, w którym prowadzone było śledztwo; zalecał też, by znajdujący się tam pomocnik kata symulował jęk bólu. Arcybiskup Kolonii określił "taryfę tortur". Przewidziano w niej 49 rodzajów kar i odpowiednie za nie opłaty, które miały ponosić na rzecz kata i Kościoła rodziny ofiar. Obcięcie języka i wlewanie płynnego żelaza do ust kosztowało znacznie więcej niż zwykłe biczowanie. Kiedy ofiara została skazywana na śmierć - rodzina musiała wydać obfitą ucztę dla katów
Czytaj...

 

Pośladkowy poród IV Rzeczpospolitej - Andrzej Koraszewski (01-12-2005)

Poród najważniejszy, poród idący wielkimi krokami. Rodzi się oto Rzecz Czwarta przy zachętach partii pozycyjnych, posłów i posłanek i przy okrzykach, żeby było jeszcze bardziej Pro. W beciki zawiniemy, żłobki zamkniemy, przedszkola zamkniemy, matki zostaną w domach, bezrobocie nam zmaleje i wartości się wzmocnią. Z tych to okrzyków posłów Partii Pozycyjnych wyłaniają się Bracia Bardzopolscy jako Partia Środka i Wymiaru. Ukazują na Wszechrodzinność i Samorodność
Czytaj...

 

Głos wolności - Mariusz Agnosiewicz (01-12-2005)

Demonstracje solidarności z poznańskim Marszem Równości były polskim "świętem wolności i demokracji", przyniosły wiele gorących chwil kiedy wielu zwykłych obywateli znów żywo dyskutowało o sprawach obywatelsko fundamentalnych. Huczny protest przeciwko pokazującej pierwsze pazury IV RP i próbom dławienia swobód obywatelskich - jest obecnie wydarzeniem cennym i wartym rozpamiętywania. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was materiał audio z jednej z manifestacji - w Gdańsku. Protest obywatelski wyrażony na ulicach miast przez megafony, skandowanie haseł, przekrzykiwanie się z moherowymi agresorami i ich drużynami od czarnej roboty - pseudokibicami, których starannie i metodycznie ogłupia się ideologiami skrajnie prawicowymi i szowinistycznymi, polemiki, kłótnie, petardy i dzwony kościelne - to wszystko wydarzyło się w ciągu dwóch godzin 27 listopada b.r. w Gdańsku i w kilku innych miastach Polski. Do manifestacji przyłączyli się także gdańscy członkowie PSR.
Czytaj...

 

Wielki Brat wiecznie żywy - Wiesław Jaszczyński (30-11-2005)

Niedawno byłem na konferencji pt.: "Stosunki polsko-francuskie w XIX i XX wieku" zorganizowanej przez Towarzystwo Polsko-Francuskie i Wyższą Szkołę Administracji Publicznej w Szczecinie. Jednym z wystąpień był referat prof. Macieja Serwańskiego pt.: "Henryk Walezy jako król Polski w historii francuskiej i polskiej XIX i XX wieku". W referacie omówiono bardzo szczegółowo ciekawą historię owego króla na jeden rok i jego ucieczki z tronu polskiego. W czasie wykładu zastanowiłem się chwilę nad naszą historią i charakterem narodowym. Nie ma w Europie innego kraju, który w swojej historii miałby tylu obcych królów i władców...
Czytaj...

 

Do gazu - Jerzy Bokłażec (30-11-2005)

W minioną niedzielę po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat wziąłem udział w publicznej manifestacji, przychodząc na wiec poparcia dla poznańskiego Marszu Równości. Poprzednia demonstracja, w której uczestniczyłem, została rozpędzona przez ZOMO, a te odległe już wspomnienia ożywiła telewizyjna relacja, pokazująca interwencję policji podczas niedawnych wydarzeń w Poznaniu... Jak widać, religijna wspólnota potrafi znaleźć w sobie siłę i energię do działań zakrojonych na szeroką skalę, jeśli może w ten sposób zaszkodzić swym bliźnim. Trudniej zmobilizować ją do równie spektakularnych poczynań w celu realizacji jakiegoś dobra, albo przynajmniej wyrażenia sprzeciwu wobec zła. Katoliccy młodzieńcy, rzucając jajkami w uczestników poznańskiego Marszu Równości, głośno deklarowali wierność pewnym ideom - krzyczeli: "Katolicka Polska", ale także: "Pedały do gazu", "Zrobimy z wami to, co Hitler zrobił z Żydami". Jednak wspólnota polskich katolików nie wydaje się poruszona zachowaniem jej młodych przedstawicieli; nie słychać żadnych protestów w licznych katolickich mediach, milczą również hierarchowie Kościoła.
Czytaj...

 

Smutne BARBÓRKI górników węglowych - Zdzisław Gromada (30-11-2005)

Mamy "przyjemność" żyć w czasach szybkich zmian popytu na specjalistów. W ostatnim półwieczu, w naszym kraju, istotnie zmniejszyło się między innymi zapotrzebowanie na fachowców od wydobywania węgla kamiennego. Spowodowało to, że górnicy węglowi z grupy uprzywilejowanych spadli do grupy niepotrzebnych. Kiedyś byli przodującą grupą klasy robotniczej. Dzisiaj media pokazują ich wyłącznie przy okazji katastrof w kopalniach, jak giną w bieda szybach lub jak agresywnie manifestują w sprawie swoich "przywilejów". Spójrzmy na naszych węglowych gwarków łaskawszym okiem
Czytaj...

 

Neutrum

Pakt europejski na rzecz neutralności - (28-11-2005)

Stowarzyszenie NEUTRUM oraz PSR zapraszają organizacje pozarządowe z całej Europy, którym bliskie są idee neutralności światopoglądowej państwa, rozdziału państwa i kościoła, świeckości życia publicznego naszych krajów i naszego kontynentu - do zawarcia w tej sprawie ogólnoeuropejskiego porozumienia i współpracy.
Czytaj...

 

Rola mitu w społeczeństwie obywatelskim - Czesław Janik (30-11-2005)

Ostatnio szef "lewicowego" SLD już nie mówi, że chciałby państwa neutralnego światopoglądowo, on mówi o państwie tolerancyjnym (!), jakby nie rozumiał, że tolerancja może być w stosunkach między ludźmi, termin ten nie ma jednak żadnych konotacji prawnych. Człowiek nie musi akceptować poglądów innego człowieka; nie musi akceptować poglądów ateistycznych czy religijnych; nie musi akceptować ani Kościoła, ani partii. Powinien jednak zawsze wykazywać życzliwość dla inności. Jeżeli już mamy zaakceptować "tolerancję", to jedynie pod tym warunkiem, że tolerancja ze strony innego człowieka, grupy, instytucji, Kościoła nie będzie próbowała wdeptać nas w ziemię.
Czytaj...

 

Księgarnia Racjonalisty

Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaktor główny działu: Marcin Klapczyński. Redaktorzy: Grzegorz Kozłowski, Zbigniew Matuszewski, Grzegorz Sęk


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redagują: Anna Słota, Ilona Vijn-Boska

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj. Powyżej podlinkowane zostały te z nich, które są nieco dłuższe.
Redaguje: Anna Słota


Znalezione w sieci

Istota prawa i sprawiedliwości (29-11-2005)
Autor:
Źródło: Tygodnik Powszechny
Wokół Marszu Równości w Poznaniu. Rozmowa z prof. Markiem Safjanem, sędzią i prezesem Trybunału Konstytucyjnego
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Prawo do odmiennego zdania (29-11-2005)
Autor: Stanisław Obirek
Źródło: Rzeczpospolita
Nie jest przestępstwem, gdy patrzy się na Jana Pawła II nie oczyma apologety, ale krytycznego obserwatora... Mój Kościół jest Kościołem wątpliwości i poszukiwań, przeważnie zresztą po omacku......
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Krwawe dzieje buddyzmu (30-11-2005)
Autor: De She D'Montford
Źródło: Własnowierca
Pogląd, że buddyzm może mieć coś wspólnego z mordami politycznymi, intrygami politycznymi, matkobójstwem, bratobójstwem, dzieciobójstwem, rywalizacją między rodzeństwem o tron, polowaniami na czarownice, inkwizycją, stosowanymi na wielką skalę torturami i ludobójstwem, może wielu ludzi Zachodu szokować. Zaszokował i mnie, kiedy zdałam sobie sprawę, że polityczna historia Tybetu niczym nie różni się od historii innych narodów.
Zgłoszone przez: Mik
Czytaj..

Głupiejemy w oczach (30-11-2005)
Autor: Przemysław Szubartowicz
Źródło: Przegląd
W ostatnim czasie dokonała się wielka zmiana, którą można by nazwać odejściem od Polski Michnika i wejściem w Polskę Rydzyka Rozmowa z Andrzejem Żuławskim
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Rydzykofile i antyrydzyki (02-12-2005)
Autor: Hołówka i Najsztub
Źródło: Przekrój
Czy nowa władza pozwoli nam żyć tak, jak chcemy, choćbyśmy chcieli żyć – jak powiedziałby ojciec Rydzyk – niemoralnie? Profesor Jacek Hołówka radzi patrzeć na ręce urzędnikom i Radiu Maryja.
Zgłoszone przez: MK
Czytaj..

Nasz głos w sprawie "Marszów Równości" (03-12-2005)
Autor: ekumenizm.pl
Źródło: ekumenizm.pl
W skład redakcji Ekumenicznej Agencji Informacyjnej ekumenizm.pl wchodzą przedstawiciele pięciu różnych kościołów, zarówno duchowni, jak i świeccy. Dzieli nas nie tylko przynależność konfesyjna, ale także spojrzenie na teologię i kwestie moralne naszych czasów. (...)Jednak przez dwa lata działalności naszej Agencji nauczyliśmy się szanować nawzajem odmienny punkt widzenia, i pracować razem, pomimo dzielących nas różnic, gdyż głęboko wierzymy, że łączy nas miłość do Ewangelii.
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Rezonans Ruperta (08-12-2005)
Autor: MICHAEL SHERMER
Źródło: Świat Nauki
Teoria "rezonansu morficznego" głosi, że człowiek czuje, kiedy ktoś na niego patrzy. A co na to nauka?
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Bóg w probówce (13-12-2005)
Autor: Jacek Kubiak
Źródło: Tygodnik Powszechny
List do Tygodnika w sprawie zapłodnienia in vitro
Zgłoszone przez: Andrzej Koraszewski
Czytaj..

Krzykiem i krzyżem (14-12-2005)
Autor: interia/pap
Źródło: interia
Choć nie zajmują w Parlamencie Europejskim eksponowanych stanowisk i tak o nich głośno - polscy europosłowie.
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Jak zostaje się religijnym niewolnikiem? (14-12-2005)
Autor:
Źródło: wlasnowierca.pl
Opisane jak rodzice czynią z nas religijnych niewolników.
Zgłoszone przez: JO =] łaśka
Czytaj..

Wszyscy jesteśmy terrorystami? (15-12-2005)
Autor: (honey)
Źródło: 7thguard.net
Przyjęta właśnie dyrektywa o zatrzymywaniu danych nakłada na operatorów telefonicznych i internetowych obowiązek przechowywania przez conajmniej pół roku wszelkich danych dotyczących połączeń. Według zwolenników dyrektywy, ma ona ułatwić walkę z terroryzmem. Zapominają jednak oni o tym, że każda osoba posiadająca podstawowe umiejętności techniczne - lub chociaż potrafiąca sprawnie używać wyszukiwarki typu Google, jest w stanie zapewnić sobie pełną anonimowość.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Nadchodzi koniec spamu? (15-12-2005)
Autor: (honey)
Źródło: 7thguard.net
Czy z zalewem internetowego śmiecia da się walczyć? Metodami fizycznymi - częściowo tak. Metodami prawnymi - do tej pory było to mocno utrudnione. Tylko najbardziej wytrwali wygrywali w sądach ze spamerami. W Polsce sytuacja być może ulegnie zmianie...
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Panie od seksu (15-12-2005)
Autor: Nowydzien.pl
Źródło: lesbijka.org
Ten widok każdego wprawiłby w osłupienie. W I klasie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska" w Warszawie siedzi 20 uczniów. Przy tablicy jeden z nich zakłada prezerwatywę na drewniany fantom imitujący męski organ. Cisza jak makiem zasiał, twarze nadzwyczaj skupione.
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Antykoncepcja i seks (16-12-2005)
Autor: Aleksander Fedoruk
Źródło: lesbijka.org/wp.pl
Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego to zewnętrzny wizerunek Polski i jej obywateli. Ostatnio było o nich głośno. Z jednej strony pokazali dwa skrajne oblicza - "świętoszków" i zagorzałych obrońców życia nienarodzonego oraz namiastkę "niegrzecznych chłopców".
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Homoseksualizacja (17-12-2005)
Autor: Kinga Dunin
Źródło: lesbijka.org/Wys.Obcasy
"Homoseksualni demonstranci złamali prawo" - oświadczył zaraz po wydarzeniach w Poznaniu minister policji Ludwik Dorn. A co z heterykami, oni nie złamali!?
Zgłoszone przez: as
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:
Jeden Bóg, skąd tak wiele Religii ?
Sobotka a ateizm
Czy krzyż jest moralny?
Wieczność bez najbliższych ?
Kazirodztwo
kRYTYKA "BYKOM STOP".
Aleksander Kwasniewski potrafi odejść
Gdyby Karol I został królem Hiszpanii....
o serwsie
Allah akbar!
Co to jest ogień?
ulotki
Retoryka
Jak wypisać się z Kościoła Katolickiego?
Stanley Williams
HOMOSEKSUALIZM-PARADA RÓWNOŚCI
Chrzest niemowląt w szpitalach.
ukrzyżowanie
negacja koncepcji swiatopogladu
Racjonalny ustroj spoleczno-ekonomiczny
Islam w natarciu
Re: Religia niezwykle przydatna?
Wątpliwości
Hierarchia potrzeb
Naturalność i ewolucja
Dywagacje na temat Chrzescijanstwa
Do Placownik-a
Nowa ramówka TV TRWAM 2006
Wystąpienie chrzestnych
Emerytury górnicze
Religia w szkole
Dziennikarstwo internetowe.
Europejskie potępienie Polski
Jak to jest ze Zw.Filozoficznymi?
Czym jest pedofilia?
Coraz lepiej rozumiem Niemców
Trikster
Brak logiki cd
Etyka seksualna
Religia niezwykle przydatna?
Czy podatki to bezprawie?
Religia i bezsens śmierci
Negacja istnienia światopoglądu
Becikowe czyli kto ma płacić?
Jaka kara?
Atak bombowy na Hiroszime i Nagasaki - cud
demokracja?
Michael A. Arbib: "The handbook of brain theory and neural networ
Psychologia albo stanie się nauką biologiczną, albo zginie
Erotyczna Pieśń nad Pieśniami
Nieochrzczone dzieci trafiają do nieba
Spotkanie wrocławskich racjonalistów
Pytania do osób homoseksualnych
Dla mnie jesteście zerami.
apostazja a ekskomunika
milosc jako cos nieprawdziwego
Misjonarska miłość
Bóg i zło
Wolnomyślne blogi
wieczności brzemie
Papież cudotwórca
Slub w kk z ateistą lub deistą - proszę o rady
Jak to czytać? Jak to rozumieć?
Mexico
kościół zamkniętą świątynią zostanie
Mięsopust

Strona główna Forum

Ostatnio dodane linki

Ranking linków

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista CD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasTHE RATIONALIST

www.TheRationalist.eu.org
A European forum for reason and rationality.

Introjection of fear - a significant change - Weronika Kosińska (13-12-2005)

We do understand people of other époques, but not because we are the same. We need the same ability to understand, but for the need to understand to arise, first a difference needs to occur. And this difference definitely had occurred.
Czytaj...

 


Found in The Web

Tell us about interresting texts from other Internet sources! Add your one...
News
Editor: Anna Słota
Read more...


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tę wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.