 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 25-12-2007 22:09 | diogenes (42753 punktów) | Viva in vitro!
2 na 2 | wiadomosci.onet.pl/1663913,11,item.htmlleitmotivem bożego narodzenia anno domini 2007 stał sie spór o zapłodnienie in vitro. nie wiem dlaczego uczeni w piśmie przywiązani są tak bardzo do ludzkiej formy świadomości. w przyszłości może okazać się, że materialna podstawa świadomości w ogóle nie musi być ciałem takim, jakim go znamy obecnie. świadomość, aby przetrwać (bo wyłącznie o nią chodzi, a nie o ciało jako wynik ewolucji) będzie musiała przyjąć formy o jakich nam się w tej chwili nie śni. nie stanie się to dzięki modlitwie, ale dzięki nauce. odrzucenie przez ratzingera zbawczej funkcji nauki w jego ostatniej encyklice jest, delikatnie mówiąc, przedwczesne. dowód na to jest prosty: dzieci poczęte in vitro są tak samo kochane jak te poczęte na wersalce czy w krzakach za wiejską remizą. już niedługo będą może przychodziły na świat w laboratoriach informatycznych, a więc in silico. ciekaw jestem, co wtedy powiedzą bonzowie w ornatach... | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 | marcenna (58 punktów) | Odp: Viva in vitro! | > >mówienie o t r w a ł y m prawie proaborcyjnym jest niejasne> Funkcjonującą za komuny dopuszczalność aborcji obalono wykazując, że jest w istocie zabijaniem. Ponowne wysuwanie raz już obalonego argumentu jest drogą donikąd.Kto obalił, bo nie kojarzę? Jakiś zespól obojętnych światopoglądowo lekarzy ginekologów i genetyków ? |
#182 2 na 2 | Gosia (9452 punktów) | Odp: Viva in vitro! |
> a ci z włosami są sapiens sapiens...  Nie zapominajmy o astmatykach. Ci to dopiero są sapiens |
#183 1 na 1 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Viva in vitro! | > ...sa to różnice wynikające ze światopoglądu i dlatego, dalszy ciąg dyskusji na ten temat, uważam za bezsensowny...dlaczego sądzisz, że różnice światopoglądowe czynią dialog bezsensowny? gdyby tak było z konieczności, to nawet monolog światopoglądowy byłby niemożliwy. akty np. apostazji świadczą o tym, że człowiek może radykalnie zmienić pogląd na świat. |
#184 2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Część pierwsza - Spójność twierdzeń. | > Jeśli na piasek pustyni spadają krople deszczu i nie ma podmiotu, który by to stwierdził, to opad deszczu nie jest faktem?dla mnie nie są to fakty, w każdym razie nie w tym sensie, w jakim faktem jest to, że widzę w tej chwili przed sobą klawiaturę. możesz pojęcie faktu określić tak szeroko, że nawet bóg stanie się faktem. a przecież nie o to tu chodzi. na płaszczyźnie teorii poznania mówi się o wiedzy bezpośredniej i pośredniej. |
#185 1 na 1 | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) | Odp: Viva in vitro! | > > Nie zapominajmy o astmatykach. Ci to dopiero są sapiens Dlatego, że głośno sapią? PS. Spytałem kiedyś jednego typa, czy wie coś o takim pisarzu, co się nazywał Dostojewski. Odpowiedział: - Pewnie, że wiem! Był idiotą. . |
| marcenna (58 punktów) | Odp: Viva in vitro! | > dlaczego sądzisz, że różnice światopoglądowe czynią dialog bezsensowny? gdyby tak było z konieczności, to nawet monolog światopoglądowy byłby niemożliwy. akty np. apostazji świadczą o tym, że człowiek może radykalnie zmienić pogląd na świat.Zgadzam się, człowiek może radykalnie zmienić pogląd na świat...Moją intencją było zakończenie dyskusji z uczestnikiem Forum, który przeciwnie niż ja, kobiety poddające się aborcji, uważa za zabójczynie dzieci...Nie widzę tu zadnych szans na wzajemne zrozumienie, w w/w kwestii. Na marginesie: ciekawe czy istnieją statystyki mówiące ile osób związanych z klinikami aborcyjnymi (działającymi zgodnie z prawem np. w USA), (mam na myśli personel medyczny, pacjentki i personel pomocniczy), zginęło z rąk "obrońców życia" ? Ktoś z Państwa zna odpowiedz na to pytanie? |
#187 1 na 1 | marcenna (58 punktów) | Odp: Viva in vitro! | > Nie zapominajmy o astmatykach. Ci to dopiero są sapiens  jasne! |
Osnowa (11779 punktów) (zablokowany) | Odp: Viva in vitro! |
> >Funkcjonującą za komuny dopuszczalność aborcji obalono wykazując, że jest w istocie zabijaniem.> Kto obalił, bo nie kojarzę? Jakiś zespól obojętnych światopoglądowo lekarzy ginekologów i genetyków ?Ustawodawca. . |
Osnowa (11779 punktów) (zablokowany) | Odp: Viva in vitro! |
> dla mnie aborcja jest legalnym zabiegiem...Legalnym? Gdzie Ty mieszkasz? > ...dla Ciebie stanowi zamach na życie zygotyJeśli zygota żyje, to aborcja jest na to życie zamachem. > sa to różnice wynikające ze światopoglądu i dlatego, dalszy ciąg dyskusji na ten temat, uważam za bezsensowny...A na czym wg Ciebie polega sensowność dyskusji między osobami o identycznym światopoglądzie? > "aborcja"-nie jest słowem nacechowanym pejoratywnie...Są tacy dla których jest. . |
| placownik (17853 punktów) | Odp: Viva in vitro! | |
#191 2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | Odp: Viva in vitro! | > >dla mnie aborcja jest legalnym zabiegiem...> Legalnym? Gdzie Ty mieszkasz?jak ocenić ustawę, która jest powodem gigantycznego podziemia i gigantycznych zysków? czy przypadkiem nie chodzi o te ostatnie? bo nie wierzę w dobre intencje ustawodawcy (tzn. grupy prawników, o których "rozsądku" co jakiś czas mamy okazję się przekonać). |
| łstaislaw3 | Odp: viva in vitro! | > >Skoro jedna komórka ma duszę, to niezapłodniona komórka jajowa też ją ma. Dla ochrony życia komórki jajowej, i jej metafizycznej zasady życiowej- duszy, należy wprowadzić prawny rygor poddawania się kopulacji w dniach płodnych.> Nie, bo jajo ludzkie niezapłodnione nie jest człowiekiem - przecież spór dotyczy ludzi. Jajo zapłodnione dopiero ma szansę być człowiekiem, jeśli się "zagnieździ" w macicy. Dopóki jest w probówce nie ma takiej szansy. Metoda in vitro daje szansę narodzin, przy tym giną pozostałe niewykorzystane jaja połączone z plemnikami, które i tak nie byłyby wykorzystane. W naturze tylko część zapłodnionych jaj zostaje dorosłymi osobnikami. Metoda in vitro zwiększa tę część.> >Lepiej z mądrym nieść kamień, niż z głupim jeść i pić.> Owszem , ale dlaczego tego nie robisz?Na jakiej podstawie piszesz że tego nie robię? Sprawdziłeś co robię i z kim? Rozmowa z Tobą może być ciężka jak kamień, jeśli jesteś mądry to właśnie to robię z Tobą. |
| Gosia (9452 punktów) | Odp: Viva in vitro! | > Dlatego, że głośno sapią?Być może. Homo sapiens = astmatyk to nie moje.To Tuwima. |
#194 2 na 2 | Stanisław G... (6808 punktów) | Odp: viva in vitro! |
> Jajo zapłodnione dopiero ma szansę być człowiekiem, jeśli się "zagnieździ" w macicy.Jajo niezapłodnione też ma szansę być człowiekiem. Metodę in vitro stosuje się w celu dania szansy tym jajom, które by zostały wydalone podczas menstruacji.
Lepiej z mądrym nieść kamień, niż z głupim jeść i pić. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|